آفت دهان چیست؛ علل و درمان آن

آفت دهان چیست؛ علل و درمان آن
۳.۶
(۱۲۶)

آفت دهان یکی از تجربه های دردناکی است که بسیاری از انسان ها در طول عمر خود آن را تجربه می کنند. زخم های سفید و کوچکی که در قسمت داخلی لبها، لثه یا زبان ایجاد می شود و علیرغم کوچک بودن اما درد شدیدی برای فرد به همراه دارد. خبر خوب درباره آفت دهان اینکه مسری و خطرناک نیست از همین رو در صورت ابتلا نگران نباشید.

آفت دهان چیست؟

آفت دهان یکی از دردناک ترین عارضه هایی است که در قسمت مخاط دهان بروز می کند.زخم های دایره شکل و قرمز یا سفیدی که اگرچه عمق زیادی ندارند اما درد شدید آن گاهی فرد را از خوردن و نوشیدن هم عاجز می کند. این زخم های کوچک و دردناک عمدتا در نواحی مختلف دهان مثل لثه ها، کام، داخل گونه ها و زبان ایجاد می شود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید زنان بیشتر از مردان به این عارضه دچار می شوند و حدود یک هفته تا ۱۰ روز طول می کشد تا کاملا بهبود پیدا کند.

شما می توانید در صورت حاد نبودن آفت اقدام به درمان آن در منزل کنید که در ادامه به بهترین روش های خانگی برای درمان آفت اشاره می شود:

 • پرهیز غذایی از موادی که باعث بروز حساسیت و ایجاد آفت می شود.
 • شستشوی دهان با آب و نمک که بهبود آفت را به همراه دارد.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان نیز در تسریع بهبودی آفت موثر است.
 • خوردن ماست و قرار دادن ماست روی محل آفت نیز یکی از توصیه های سنتی است.
 • چای سیاه نیز یکی از مواردی است که برای درمان آفت توصیه می شود.
 • قرار دادن یخ روی محل آفت به بهبود آن و نیز کاهش درد ناشی از آفت کمک می کند.
 • مصرف ویتامین ای نیز برای درمان آفت موثر است.
 • استفاده از روغن نارگیل نیز تا حد زیادی مانع توسعه پیدا کردن آفت در دهان می شود.
 • عسل یک ماده غذایی با خاصیت ضد التهاب است که باعث کاهش درد و التهاب آفت می شود.
 • جوش شیرین نیز یکی از داروهای اساسی برای آفت به شمار می آید که اگرچه استفاده از آن با درد و سوزش همراه است اما نتیجه زودبازده نیز از خود نشان می دهد.
 • مریم گلی یکی از انواع گیاهان دارویی است با خاصیت ضدباکتریایی و میکروب کش که التهابات را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد. می توان از این داروی گیاهی به عنوان دهانشویه استفاده کرد.
 • پرهیز غذایی از ادویه جات و غذاهای تند و اسیدی نیز می تواند به بهبود و درمان آفت کمک کند.
 • استفاده از آفتین ژل یکی از راه های موثر برای درمان آفت های عمیق است که اگرچه درد و سوزش زیادی دارد اما به سرعت باعث درمان آفت می شود.

در صورتی که جزو کسانی هستید که پس از دریافت خدمات دندان پزشکی دچار عارضه آفت می شوید در صورت مراجعه به کلینیک های دندان پزشکی برای درمان عارضه های مختلف مثل خونریزی لثه که یکی از درمان های پیچیده دندانپزشکی را نیاز دارد و یا حتی درد لثه و دندان درد حتما متخصص مربوطه را در جریان قرار دهید.

کلینیک دندان پزشکی آرکا بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران است که دایره وسیعی از انواع خدمات دهان و دندان اعم از دندانپزشکی کودکان، ترمیمی، زیبایی و… را به مراجعان و بیماران خود ارائه می کند.

انواع آفت دهان

آفت دهان انواع مختلفی دارد که در ادامه مهمترین آن ها اشاره می شود:

مینور

آفت های مینور به انواعی از آفت گفته می شود که به شکل برجستگی های سفید رنگ مدور روی لب یا قسمت های مخاطی دهان ایجاد می شود. این زخم ها عمدتا با درد و سوزش زیادی همراه است. گاهی درد آن به اندازه ای شدید است که فرد حتی در تکلم و غذا خوردن نیز دچار مشکل می شود. در صورتی که دچار چنین آفت هایی شدید جای نگرانی وجود ندارد. یک هفته تا ۱۰ روز طول می کشد تا این نوع آفت خوب شود. نکته مهمی که درباره این آفت ها وجود دارد عدم مسری بودن و نیز خطرناک نبودن آن است.

ماژور

آفت ماژور به انواعی از آفت گفته می شود که اگرچه در مقایسه با نوع مینور کمتر کسی به آن دچار می شود اما در صورت بروز این آفت درمان آن گاهی تا یک ماه هم به طول می انجامد. آفت ماژور پس از بهبود جای اسکار آن در محل ایجاد شده باقی می ماند. عمدتا این نوع آفت دایره ای و قرمز رنگ است که بسیار دردناک و همراه با سوزش است. میزان درد آن به حدی است که کاملا در تکلم و غذاخوردن فرد اختلال ایجاد می کند. درد این نوع آفت از نوع مینور بسیار شدیدتر است.

هرپت

یا زخم هرپتی فرم که در مقایسه با دو مورد قبلی ابتلا به آن بسیار نادر است. با این وجود کسی که دچار آن می شود زخم های آفتی به شکل خوشه ای را مشاهده می کند که بسیار دردناک و با سوزش زیادی همراه است. این نوع آفت بیش از دو نوع قبل زمان تا بهبودی کامل نیاز دارد. برجستگی های سفید رنگ خوشه ای که سوزش و درد شدیدی دارد و در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند.

علل آفت دهان

علل آفت دهان

بروز آفت های دهانی یا زخم دهان علل مختلفی دارد. در واقع نمی توان تنها یک علت را به عنوان دلیل اصلی بروز آفت در مخاط دهان برشمرد. از مهمترین علل بروز آفت در دهان عبارت است از:

 1. زمینه های وراثتی: یکی از علل بروز آفت در دهان می تواند ارثی باشد که در اثر استرس یا شرایط روحی مختلف بروز کند.
 2. آسیب یا زخم های شدید در دهان: این موضوع می تواند باعث بروز آفت در دهان شود. انجام درمان های دندان پزشکی مثل عصب کشی دندان، گاز گرفتن گونه یا زبان، آسیب های مختلف و… از جمله آسیب هایی است که می تواند باعث بروز آفت در دهان شود.
 3. برفک: قارچ کاندیدا آلبیکنس از جمله عوامل بیماری زایی است که باعث بروز آفت شدید در دهان می شود. این آفت ها به شکل بریدگی هایی در دهان و گونه پخش می شود و در صورت عدم درمان تبدیل به زخم های دردناک می شود.
 4. حساسیت به برخی مواد غذایی: با توجه به مقاومت سیستم ایمنی بدن به برخی مواد غذایی بروز حساسیت می تواند به شکل آفت باشد. قهوه، انواع آجیل، ادویه ها و… از جمله این مواد غذایی است که می تواند باعث ایجاد آفت در دهان شود.
 5. آلرژی: آلرژی نیز می تواند یکی از علل بروز آفت باشد.
 6. عامل ویروسی و باکتریایی: گاهی بیماری هایی که ریشه باکتریایی یا ویروسی دارند می تواند ایجاد آفت در ناحیه دهان کنند. هلیکوباکتر پیلوری که از جمله باکتری های شناخته شده در بروز زخم معده و تبخال است می تواند در مواردی باعث بروز آفت نیز شود.
 7. اختلال در سیستم ایمنی بدن: در مواردی که سیستم ایمنی بدن دچار اختلال شود یکی از عوارض آن بروز آفت در ناحیه دهان است.
 8. زخم یا آسیب های دهانی: یکی دیگر از علل ایجاد آفت می تواند پس از درمان های دندانپزشکی مثل ارتودنسی دندان یا آسیب های ناگهانی به ناحیه دهان باشد که به شکل آفت بروز می کند.
 9. ترک دخانیات: ترک سیگار و دخانیات یکی از علل اصلی در ایجاد آفت در دهان است که به شکل موقتی بروز می کند.
 10. حساسیت های دارویی: برخی داروها نیز می تواند باعث بروز آفت شود که عمدتا این موضوع موقتی است و با مشورت پزشک می توانید به مصرف داروی خود ادامه دهید.

علائم آفت دهان

زخم کانکر یا همان آفت دارای علائمی است که با بروز آن می توان برای درمان و کمتر شدن درد ناشی از آن اقدام کرد. مهمترین علائم آفت عبارت است از:

 • زخم های کوچک یا بزرگ دردناک دایره ای شکل در دهان
 • تب
 • ضعف بدنی
 • بروز ورم در غده های لنفی

درمان آفت دهان

خوشبختانه درمان آفت سخت نیست و در صورتی که فرد به دلیل درد و سوزش زیاد در رنج باشد می تواند به راحتی برای درمان اقدام کند. اگرچه هیچ درمان قطعی برای درمان آفت وجود ندارد اما می توان این ضایعه های دردناک را تا حد زیادی آرام کرد. استفاده از برخی شربت مثل دیفن هیدرامین به عنوان دهانشویه که باعث کاهش درد ناشی از آفت می شود یا پمادهایی که به طور مستقیم روی آفت قرار داده می شود از جمله راهکارهایی است که برای درمان آفت استفاده می شود.

گاهی نیز در صورت شدید بودن این عارضه می توان با مراجعه به متخصص اقدام به لیزر درمانی آفت کرد. اما عمدتا آفت ها بدون دستکاری و مداخله رفته رفته دوره خود را طی می کند و رفع می شود.

در مجموع از موارد زیر به عنوان درمان دارویی آفت استفاده می شود:

 • آنتی بیوتیک های موضعی
 • داروهای موضعی مثل انواع ژل یا پماد
 • قرص های مسکن
 • داروهای استروئیدی

 

آیا آفت دهان با علائم خاصی همراه است؟

مهمترین مشخصه بروز آفت ناراحتی، سوزش یا درد شدید است که با مشاهده و معاینه می توان آن را تایید کرد. در مواردی که میزان آفت شدید باشد ممکن است با علائم دیگری مانند تب، ضعف بدنی یا تورم در غده های لنفاوی نیز همراه است.

در صورتی که آفت شدید نباشد علیرغم وجود درد می توان آن را تحمل کرد و به مرور طی یک هفته بهبود پیدا می کند. در مواردی که میزان آفت شدید باشد به طوری در روال عادی زندگی فرد اختلال ایجاد کند می توان از روش های مختلفی برای درمان آن استفاده کرد.

خود مراقبتی در مواقع آفت دهان

خود مراقبتی در مواقع آفت دهان

خودمراقبتی یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از بروز آفت است. در صورتی که آفت در دهان ایجاد شد می توان با روش هایی اقدام به بهبود آن کرد. با توجه به اینکه اشکال مختلف آفت به شکل زخم هایی در دهان مشاهده می شود می توان از روش های زیر برای بهبود آن استفاده کرد:

 1. استفاده از دهانشویه های دارای بی کربنات سدیم یا آب نمک
 2. استفاده از خمیر ترکیب شده نمک و دهانشویه
 3. استفاده از دهانشویه های میکروبی
 4. استفاده از مسواک و نخ دندان و رعایت بهداشت دهان و دندان

درمان آفت با لیزر

در صورتی که بروز آفت به شکل شدید باشد و روال عادی زندگی فرد دچار اختلال شود استفاده از راه های درمانی با لیزر می تواند کمک کننده باشد.

لیزر به از بین رفتن عامل میکروبی که باعث بروز آفت شده کمک می کند. علاوه بر اینکه به صورت آنی و فوری درد ناشی از آفت از بین می رود. یکی دیگر از مزیت هایی که درمان با لیزر دارد اینکه از افزایش یافتن دامنه آفت پیشگیری و روند بهبودی را نیز افزایش تسریع می کند.

درمان با لیزر کوتاه مدت است که حتی نیاز به بی حسی موضوعی نیز ندارد. از همین رو در صورتی که آفت در روند عادی زندگی شما مشکل ایجاد کرد می توانید با مراجعه به کلینیک های دندانپزشکی برای لیزر درمانی آفت مراجعه کنید.

استرس و آفت دهان

استرس و آفت دهان

یکی از مهمترین عللی که تاکنون برای آفت شناسایی شده بروز استرس شدید است. اگرچه استرس به تنهایی نمی تواند آفت را ایجاد کند اما به دلیل تغییر رژیم غذایی یا آداب غذا خوردن فرد دارای استرس آسیب به ناحیه دهانی می تواند منجر به بروز آفت شود. به طور کلی می توان گفت استرس می توان بستر بروز آفت را در فرد افزایش دهد.

آفت مداوم یا آفتوز پیچیده

آفت مداوم یکی از انواع آفت است که به صورت دائمی در دهان فرد وجود دارد. در صورتی که فرد با این موضوع مواجه شد باید به سرعت برای درمان به پزشک مراجعه کند.

استفاده از دارو و مسکن برای درمان آفت دهان

استفاده از دارو و مسکن برای درمان آفت دهان

برای درمان آفت علاوه بر لیزر و راهکارهای خانگی می تواند به کمک دارو نیز صورت بگیرد. استفاده از قرص های مسکن یا پمادهای درمان آفت یا حتی کورتیکواستروئید ها از جمله داروهایی هستند که برای بهبود آفت کاربرد دارند. همه این داروها به شکل شگفت آوری در درمان آفت موثر هستند. در بسیاری موارد این داروها مانع از تشدید و گسترش آفت نیز می شوند. رفع التهاب، تورم، درد و ناراحتی ناشی از آفت حداقل تاثیرات داروهای مختلف بر آفت است.

بهترین مسکنی که می تواند باعث درمان آفت شود استفاده از داروی بنزیدامین است که به شکل اسپری یا دهانشویه تجویز می شود. استفاده از این دارو در دفعات نخست ممکن است کمی با درد و سوزش همراه باشد اما رفته رفته با بهبود آفت دردی احساس نمی کند.

فرق آفت و سرطان دهان

یکی از نگرانی هایی که برخی افراد دارند این است که آفت هایی که در دهان آن ها ایجاد می شود باعث بروز سرطان در دهان نشود. نکته مهمی که باید در این زمینه بدانید اینکه اکثر موارد بروز آفت هیچ جای نگرانی ندارد، اما در صورتی که بروز آفت به مدت طولانی بهبود نکرد و حتی در موارد به قدری تشدید شود که روای عادی زندگی فرد را مختل کند در این زمان برای اطمینان خاطر می توان به پزشک مراجعه کرد.

یکی از نشانه های مهم آفت های سرطانی به درمان ناپذیر بودن آن می توان اشاره کرد. بدان معنا که نه تنها هیچ اثری از بهبودی در آن مشاهده نمی شود بلکه درمان های دارویی و لیزری نیز تاثیری بر آن ندارد و کماکان در دهان وجود دارد. این موضوع می تواند نشانه اولیه در تشخیص سرطان دهان باشد.

مهمترین عللی که باعث بروز سرطان دهان می شود که با نشانه آفت خود را نشان می دهد می توان به سبک زندگی و رژیم غذایی نامناسب اشاره کرد. استفاده مکرر از غذاهای فست فودی و مواد غذایی دارای نگهدارنده، استرس و شرایط روحی متلاطم، مصرف دخانیات و نیز آلودگی هوا از مهمترین عوامل بروز سرطان دهان به شمار می آیند.

آفت دائمی را می توان یکی از نشانه های اولیه سرطان دهان دانست که فرد باید برای درمان آن سریعا اقدام کند. در موارد پیشرفته تر این آفت به شکل زخم خود را نشان می دهد و به مرور در محدوده دهان و زبان گسترش پیدا می کند. این بیماری تا حد زیادی خطرناک است و باید به سرعت درمان شود.

پیشگیری از بروز آفت دهان

پیشگیری از بروز آفت دهان

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید اینکه آیا آفت قابل پیشگیری است یا خیر. خبر خوب اینکه در بسیاری موارد می توان از بروز آفت پیشگیری کرد. اگر شما هر زمان که دچار آفت می شوید عامل آن را پیدا کنید با دوری کردن از آن می توانید از بروز مجدد آفت پیشگیری کنید.

عدم استفاده از مواد غذایی که سابقه ایجاد آفت برای شما دارد و یا نخوردن آدامس و..، مسواک زدن اصولی، استفاده از نخ دندان و دهانشویه از جمله موارد پیشگیرانه از بروز آفت در دهان است.

بهترین راه های پیشگیری از بروز آفت عبارت است از:

 • پرهیز غذایی در صورت مشاهده حساسیت به برخی مواد غذایی از جمله آجیل ها، ادویه ها و…
 • رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت منظم و مداوم
 • استفاده از دهانشویه برای شستشوی ناحیه دهان
 • استفاده از ویتامین های مورد نیاز بدن اعم از ویتامین های خانواده ب، آهن، اسید فولیک، زینک و…

چه زمانی برای درمان آفت دهان به متخصص مراجعه کنیم؟

همانطور که پیشتر گفته شد غالبا بروز آفت مدت طولانی ندارد و خودبخود بهبود پیدا می کند. اما در صورتی که آفت در ناحیه دهان بیش از ۳ هفته طول کشید و کماکان بهبود پیدا نکرد حتما باید به پزشک مراجعه کنید. اگرچه برخی انواع بی خطر آفت ممکن است تا یک ماه بهبودی آن طول بکشد اما آفت های دهانی می تواند یکی از نشانه های سرطان دهان نیز باشد که باید در اسرع وقت شناسایی و برای درمان آن اقدام شود.

در صورتی که پس از بروز آفت دارای علائم دیگر مثل تب، سوزش در چشم ها، شک درد، التهاب در قسمت های مختلف بدن و خستگی بودید به سرعت به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین اگر دچار آفت مکرر در دهان شدید و دوره درمانی آن نیز طولانی بود شاید نیاز به دریافت درمان باشید. بنابراین در این شرایط هرگز از پیگیری برای تشخیص و علت یابی این عارضه غافل نشوید.

سوالات متداول

از مهمترین علل بروز آفت دهان چیست؟

در بسیاری موارد کمبود برخی پروتئین های گروه ب، آهن و اسید فولیک و نیز زمینه ژنتیکی می تواند باعث ایجاد آفت شود. گاهی نیز حساسیت ها و یا عوارض دارویی می تواند آفت را ایجاد کند. در کل نمی توان تنها یک عامل را برای بروز آفت معرفی کرد.

آیا آفت درمان دارد؟

غالبا آفت نیازی به درمان ندارد و در مدت کمتر از یک هفته تا ۱۰ روز بهبود پیدا می کند اما در مواردی که فرد به انواع شدید آفت دچار شد با مراجعه به پزشک می تواند برای لیزر درمانی یا استفاده از برخی داروها برای درمان آن اقدام کند تا درد کمتری را متحمل شود.

بهترین راهکارهای پیشگیرانه از بروز آفت چیست؟

رعایت بهداشت دهان و دندان، پرهیز از مواد غذایی حساسیت زا، مصرف زینک، ویتامین ب و آهن، خوردن غذا توام با آرامش از مهمترین راهکارهایی است که می تواند باعث پیشگیری از بروز آفت در دهان شود.

راه تشخیص آفت از سرطان دهان چیست؟

بهترین راهکار برای تشخیص نمونه برداری از محل آفت است.  اما سه روش برای تشخیص این موضوع وجود دارد که عبارت است از انجام آزمایش خون، بررسی میزان ویتامین ب ۱۲ و اسید فولیک خون و نیز کشت  زخم ناحیه درگیر آفت.

برای درمان آفت باید به چه متخصصی مراجعه کنیم؟

برای درمان آفت می توانید به دندانپزشک و کلینیک های دندانپزشکی  مراجعه کنید.

راه های درمانی که دندانپزشک برای درمان آفت به کار می گیرد چیست؟

استفاده از داروهای بی حس کننده، داروهای ضد ویروسی، ژل های استروئیدی، خمیر آفتازول و نیز دهانشویه از شایع ترین درمان های دارویی است که دندان پزشک برای درمان آفت استفاده می کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳.۶ / ۵. تعداد آرا: ۱۲۶

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتساپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7