ارتودنسی دیمون چیست؛ انواع، نحوه عملکرد و راهنمای هزینه آن

ارتودنسی دیمون چیست؛ انواع، نحوه عملکرد و راهنمای هزینه آن
۴.۳
(۷)

اگر به فکر مرتب کردن دندان‌های خود هستید، می‌توانید روش ارتونسی دیمون را امتحان کنید. در بین روش‌های مختلف ارتودنسی که در کلینیک دندان پزشکی انجام می‌شود، استفاده از ارتودنسی به روش دیمون به عنوان جایگزینی برای انواع مختلف بریس‌های نامرئی و سنتی برای دندان‌ها مفید می‌باشد که امروزه در بازار موجوداند، در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از روش‌های ارتودنسی دندان که ارتودنسی دیمون نام دارد آشنا سازیم و در خصوص نحوه‌ی عملکرد، ویژگی، انواع آن و هزینه‌ی بریس‌های دیمون مباحثی را مطرح خواهیم کرد.

در حقیقت، به دلیل اینکه انواع مختلفی از بریس موجود است، تشخیص اینکه چه چیزی و کدام گزینه برای شما (یا فرزند شما) بهتر است کمی گیج کننده به نظر می‌رسد.

اما نگران نباشید، ما به فکر شما هستیم!

ادامه‌ی این مقاله را بخوانید تا همه چیز را درباره‌ی سیستم بریس‌های دیمون متوجه شوید، از جمله:

 • بریس‌های دیمون در مقابل بریس‌های معمولی و اینویزالاین (ارتودنسی نامرئی)
 • انواع مختلفی از بریس‌های دیمون مانند دیمون کلیر و گزینه‌های رنگی دیگر
 • نقد و بررسی و عکس‌های قبل و بعد کاربران دیمون
 • هزینه‌ی ارتودنسی به روش دیمون
 • مزایا و معایب بریس‌های دیمون

امیدواریم این اطلاعات به شما کمک کند تا در مورد روش درمان ارتودنسی با توجه به نیازهای خود بهترین تصمیم را بگیرید.

بریس سلف لیگیتینگ چیست؟

ارتودنسی دیمون - بریس سلف لیگیتینگ چیست؟

بریس‌های سلف لیگیتینگ درواقع وسیله‌ای برای ارتودنسی با روش دیمون هستند که از گیره‌های مخصوص یا درهای فلزی که سیم‌های قوس‌دار بریس‌ها را در جای خود نگه می‌دارند به طور محدودی استفاده می‌کنند. یک مکانیزم کشویی دندان‌ها را به تدریج حرکت می‌دهد تا آنها را صاف کند. این سیستم به نوارهای لاستیکی کوچکی که در بریس‌های سنتی استفاده می‌شوند نیازی ندارد.

سازندگان بریس‌های سلف لیگیتینگ و شرکت‌های وابسته به آنها ادعا می‌کنند که درمان با بریس‌های سلف لیگیتینگ سریعتر و با درد کمتری صورت می‌گیرد. آنها همچنین ادعا می‌کنند که برای نصب این بریس‌ها نیازی به آماده سازی‌های دیگر مانند کشیدن دندان نیست.

ارتودنسی به روش دیمون چیست؟

ارتودنسی دیمون - ارتودنسی به روش دیمون چیست؟

این بریس‌ها پاسخی برای تمام موارد ناخوشایند در مورد بریس‌های معمولی هستند. آنها دقیقاً مانند بریس‌های معمولی نصب می‎‌شوند، اما از فناوری سلف لیگیتینگ برای صاف کردن دندان‌های شما استفاده می‌کنند. این بدان معنا است که از نظر تئوری، تمیز کردن آنها راحت‌تر است، درد کمتری را ایجاد می‌کنند و به ویزیت‌های کمتری در مطب نیاز است. از این بریس‌ها می‌توان برای درمان موارد زیر استفاده کرد:

 • دندان‌های کج
 • ازدحام بیش از حد دندان‌ها
 • موارد خفیف تا شدید مال اکلوژن

سازندگان بریس‌های دیمون و شرکت‌های وابسته همچنین ادعا می‌کنند که بریس‌های سیستم دیمون موارد زیر را به ارمغان می‌آورند:

 • لبخند کاملتر
 • تعادل بهتر صورت
 • خطوط صاف‌تر گونه‌ها
 • کاهش مثلث‌های تیره در گوشه‌های دهان شما
 • پروفایل‌های بهتر برای جوانترها

به چه دلیل ارتودنسی به روش دیمون مناسب می‌باشد؟

ارتودنسی دیمون - به چه دلیل ارتودنسی به روش دیمون مناسب می‌باشد؟

بریس‌های سیستم دیمون از زمان ابداع به دلایل زیر به طرز مداومی محبوبیت پیدا کرده‌اند:

 • درمان سریعتر: گفته می‌شود که درمان با بریس‌های دیمون در مقابل بریس‌های سنتی سریعتر است. مطالعه‌ای که بیمارستان و دانشکده دندانپزشکی بریستول در انگلیس انجام داد نتیجه گرفت که این بریس‌ها نسبت به بریس‌های سنتی نیاز به ویزیت کمتر و زمان کمتری برای درمان دارند.
 • زیبایی شناسی: با سیستم دیمون می‌توانید بریس‌های شفاف یا فلزی تهیه کنید. براکت‌های واضح کاملاً قابل مشاهده نیستند و این گزینه‌ای عالی برای بزرگسالان و نوجوانانی است که نمی‌خواهند بریس‌های آن ها خیلی جلب توجه کند.
 • مراجعه‌ی کمتر به مطب: مطالعه‌ی فوق از بیمارستان و دانشکده دندانپزشکی بریستول همچنین نشان داد که تعداد مراجعه به مطب برای بریس‌های دیمون کمتر است.
 • فشار کمتر: از آنجاییکه آنها سلف لیگیتینگ هستند، دردشان نیز کمتر است، یا حداقل، شدت درد کمتری دارند زیرا نسبت به بریس‌های سنتی کشش بیشتری دارند.
 • راحت تر تمیز می‌شوند: به دلیل اینکه قطعات و لوازم جانبی این بریس‌ها کمتر از بریس‌های معمولی است، مکان‌های کمتری برای تجمع پلاک وجود دارد و مسواک زدن و استفاده از نخ دندان راحت‌تر می‌شود.
 • اصطحکاک کمتر: اصطحکاک کمتر با سیستم دیمون به معنای خراب شدن کمتر دندان‌ها و مینای دندان است.

بریس‌های دیمون چگونه کار می‌کنند؟

ارتودنسی دیمون - بریس‌های دیمون چگونه کار می‌کنند؟

تهیه ی این بریس‌ها برای شما دقیقاً مانند بریس‌های سنتی با مراجعه به متخصص ارتودنسی آغاز می‌گردد. دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی یک قالب از دندان‌های شما تهیه می‌کند و بر اساس آن درمان شما را برنامه ریزی می‌کند.

همانطور که در بالا ذکر شد، این بریس‌ها سلف لیگیتینگ هستند. سلف لیگیتینگ یعنی این بریس‌ها از مکانیزم لغزشی استفاده می‌کنند که سیم‌ها را به براکت‌ها متصل می‌کند، به طوری که براکت‌ها به تدریج خود به خود به سمت دندان‌های دیگر حرکت می‌کنند.

خوب، که چه؟

خوب، اضافه شدن سیم مموری مخصوص و مکانیزم لغزشی به این معنا است که شما مجبور نیستید مرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا بریس‌های شما را سفت کند. و اگر تا به حال بریس داشته اید، می‌دانید که این کار می‌تواند یک تجربه ی دردناک باشد!

از آنجا که این بریس‌ها با گذشت زمان به آرامی سفت می‌شوند، وقتی صحبت از سیستم دیمون در مقابل بریس‌های سنتی می‌شود، نیروی کمتری استفاده می‌گردد. به علاوه هیچ باند الاستیک ناخوشایندی وجود ندارد که گهگاه درون دهان شما ضربه بزند و باعث درد تحریک کننده شود.

سازندگان بریس‌های سیستم دیمون همچنین ادعا می‌کنند که هیچگونه کشیدن دندان، منبسط کننده‌ی کام یا سایر روش‌های اضافی نیاز نیست.

گاهی اوقات، متخصصان ارتودنسی نیاز به استفاده از یک زنجیره‌ی قدرت دارند. یک نوار لاستیکی که براکت‌های شما را به هم متصل می‌کند. این نوار دندان‌ها را با فشار بسیار بیشتری نسبت به بریس‌های سلف لیگیتینگ می‌کشد. برخی از بیماران با زنجیره قدرت کمی احساس درد می‌کنند.

بعد از درمان ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون - بعد از درمان ارتودنسی دیمون

بعد از آن که درمان ارتودنسی با روش دیمون انجام شد، ممکن است مجبور شوید شب‌ها همانند بریس‌های معمولی از نگهدارنده استفاده کنید. بنا به تشخیص دندانپزشک یا پزشک ارتودنسی، ممکن است مجبور باشید که در طول روز نیز از نگهدارنده استفاده کنید.

نگهدارنده‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توانید انتخاب کنید، مانند نگهدارنده‌ی هاولی و اسیک. همچنین اگر به دنبال چیزی هستید که کمتر به چشم بیاید، اینویزالاین (ارتودنسی نامرئی) یک نگهدارنده شفاف به نام و یوریا ایجاد می‌کند.

همچنین ممکن است دندانپزشک یا ارتودنتیست شما یک نگهدارنده‌ی دائمی را توصیه کند که تا آخر عمر از آن استفاده می‌کنید. این نگهدارنده‌ها در پشت دندان‌ها چسبانده شده‌اند، بنابراین فقط در صورتی قابل مشاهده هستند که دهان خود را کاملاً باز کنید.

هزینه‌ی بریس‌های دیمون چقدر است؟

ارتودنسی دیمون - هزینه‌ی بریس‌های دیمون چقدر است؟

هزینه‌ی بریس‌های دیمون چقدر است؟ قیمت بریس‌های دیمون بین ۳۸۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار است. قیمت آن به شدت مال اکلوژن و میزان اصلاح مورد نیاز شما بستگی دارد. هزینه بریس‌های دیمون بیشتر از بریس‌های فلزی سنتی است، اما نکته‌ی مثبت این است که اگر بیمه خصوصی داشته باشید، احتمالاً به پرداخت هزینه‌های درمان با سیستم دیمون کمک می‌کند. همچنین می‌توانید از ارتودنتیست خود بپرسید که شرایطی برای پرداخت دارد. با این حال، بیمه‌های دولتی، به احتمال زیاد هزینه‌ی این نوع بریس‌ها را پرداخت نخواهند کرد.

اگر متوجه شدید که بیمه شما این نوع بریس‌ها را پوشش نمی‌دهد یا فقط بخشی از آن را پوشش می‌دهد، می‌توانید یک طرح کمک هزینه‌ی دندانی را در نظر بگیرید. این برنامه‌ها نتیجه‌ی همکاری بین دندانپزشکان و شرکت‌های بیمه برای کمک به بیمه نشدگان و محرومین جهت دسترسی به خدمات دندانپزشکی مورد نیاز آنها است.

انواع بریس‌های دیمون

ارتودنسی دیمون - انواع بریس‌های دیمون

شباهت‌هایی بین بریس‌های دیمون و بریس‌های معمولی وجود دارد. یکی از این شباهت‌ها این است که، درست مثل بریس‌های معمولی، انواع مختلفی از بریس‌های سیستم دیمون وجود دارد که عبارتند از:

 • بریس‌های فلزی دیمون: بریس‌های فلزی دیمون بسیار شبیه به بریس‌های فلزی سنتی هستند. تفاوت مشهود آنها این است که بریس‌های سنتی اغلب قلاب‌های کوچکی برای نوارهای الاستیک دارند، در حالی که بریس‌های دیمون اینگونه نیستند. با سیستم دیمون می‌توانید مکانیزم کشویی سلف لیگیتینگ را نیز مشاهده کنید – اما فقط اگر خیلی دقیق نگاه کنید.
 • بریس‌های شفاف دیمون: بریس‌های شفاف دیمون از سرامیک ساخته شده‌اند و شبیه بریس‌های شفاف سنتی هستند – براکت شفاف است، بنابراین بریس‌ها روی دندان‌های شما کمتر دیده می‌شوند. تفاوت بین بریس‌های سرامیکی دیمون با مارک‌های دیگر، کمبود قطعات فلزی قابل رویت و اتصالات الاستیک است که این باعث می‌شود کمتر به چشم بیایند. ما در پایین بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد، اما اگر به دنبال روشی محتاطانه برای صاف کردن دندان‌ها هستید، ممکن می‌توانید الاینرهای شفاف خانگی، مثل آنهایی که با Candid ساخته شده‌اند، را نیز در نظر بگیرید. اینها بسیار مقرون به صرفه‎‌تر هستند و متوسط زمان درمان آنها فقط شش‌ ماه است.
 • رنگ‌های بریس‌های دیمون: آیا می‌توانید بریس‌های دیمون را رنگی تهیه کنید؟ حتماً! گزینه‌ی شفاف برای کسانی که می‌خواهند بریس‌های آنها مورد توجه قرار نگیرد جذاب است، اما اگر می‌خواهید آنها را به دیگران نشان دهید، دندانپزشک شما می‌تواند طیف گسترده‌ای از رنگ‌های بریس دیمون را به شما نشان دهد.

بریس‌های دیمون در مقابل بریس‌های معمولی

ارتودنسی دیمون - بریس‌های دیمون در مقابل بریس‌های معمولی

همانطور که در بالا ذکر شد، تفاوت‌هایی بین بریس‌های سیستم دیمون و بریس‌های معمولی وجود دارد. تفاوت اصلی در این است که بریس‌های دیمون سلف لیگیتینگ هستند، در حالی که بریس‌های معمولی برای سفت شدن نیاز به مراجعه‌ی دوره‌ای به متخصص ارتودنسی دارند. سیستم دیمون به تدریج و با استفاده از مکانیزم کشویی سفت می‌شود تا دندان‌های شما صاف گردد. و در بسیاری از موارد، این روش درمانی می‌تواند باعث کاهش ناراحتی و درد شود.

تفاوت دیگر این است که بریس‌های سیستم دیمون به طور متوسط گرانتر از بریس‌های سنتی هستند و قیمت بریس‌های دیمون بین ۳۸۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار است، در حالی که بریس‌های فلزی سنتی بین ۲۵۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار قیمت دارند.

هر دو گزینه هم باندهای رنگی هستند و هم در حالت شفاف تهیه می‌شوند. بریس های سلف لیگیتینگ دیمون ممکن است کمتر از سایر براکت‌های شفاف جلب توجه کنند زیرا فاقد قلاب‌های فلزی و نوارهای الاستیک هستند.

بریس‌های دیمون در مقابل اینویزالاین (ارتودنسی نامرئی)

ارتودنسی دیمون - بریس‌های دیمون در مقابل اینویزالاین

بنابراین، تفاوت بین بریس‌های دیمون و اینویزالاین چیست؟ در واقع خیلی زیاد است.

الاینرهای شفاف، مانند اینویزالاین‌ها یکی دیگر از روش‌های نامرئی برای صاف کردن دندان‌ها است. در حقیقت، الاینرها بسیار کمتر از براکت‌های بریس شفاف جلب توجه می‌کنند.

تفاوت دیگر این است که الاینرهای شفاف قابل جابجایی هستند، بنابراین در صورت لزوم می‌توان آنها را برای چند ساعت در روز خارج کرد. بریس‌های دیمون روی دندان‌ها ثابت می‌شوند. این بدان معنا است که آنها ۲۴ ساعت شبانه روز کار می‌کنند، اما همچنین باعث می‌شوند تمیز کردن دندان‌ها و بریس‌های شما بسیار راحت‌تر باشد.

با این حال، بسته به مورد (بیمار)، هزینه‌ی این دو می‌تواند کاملاً یکسان باشد: قیمت بریس‌های سیستم دیمون از ۳۸۰۰ دلار تا ۸۰۰۰ دلار متغیر است، در حالی که بریس‌های نامرئی بین ۳۵۰۰ تا ۸۵۰۰ دلار قیمت دارند.

گزینه‌ی ارزانتری وجود دارد که ممکن است از آن آگاهی نداشته باشید: الاینرهای شفاف خانگی. قیمت مارک‌هایی مانند Candid، NewSmile، Byte و ALIGNERCO زیر ۲۵۰۰ دلار است. دلیل مقرون به صرفه بودن آنها این است که به جای اینکه شما نیاز به مراجعه‌ی منظم به مطب دندانپزشکی داشته باشید، کل درمان از راه دور کنترل می‌شود. الاینرهای خانگی نمی‌توانند موارد شدیدتر مال اکلوژن را درمان کنند، اما شما می توانید به سرعت بررسی کنید که برای استفاده از آنها مناسب هستید و پیشنهادات مناسب را با پاسخ دادن به چند سؤال در مورد دندان‌های خود در پایین مقایسه کنید:

نقد و بررسی ارتودنسی با روش دیمون

ارتودنسی دیمون - نقد و بررسی ارتودنسی با روش دیمون

بنابراین، آیا بریس‌های دیمون واقعا کار می‌کنند؟

بیایید نگاهی به برخی از بررسی‌های بریس سیستم دیمون بیندازیم، تا ببینیم بیماران چه می‌گویند:

نقد و بررسی نافنانگ: نتایج سریع اما راحت نیست

«من یک کاربر بریس دیمون هستم و ۱ سال و ۸ ماه است که از بریس‌ها استفاده می‌کنم.»

در زمان این نقد و بررسی، بیمار یک سال و هشت ماه از بریس‌های خود استفاده کرده بود. مشخص نیست که او کاملاً از درمان خود راضی است یا خیر، اما او در ارائه‌ی مزایا و معایب بریس‌های دیمون بخوبی عمل می‌کند. در اینجا برخی از مواردی که وی ذکر کرده را مشاهده می‌کنید:

 • سریع: او می‌گوید که سیستم دیمون به سرعت کار می‌کند و در ماه اول درمان کاملأ متوجه نتایج شده است.
 • لبخند بزرگتر: او اکنون که با استفاده از این بریس‌ها لبخند وسیع‌تری دارد.
 • لثه‌های بزرگتر: لثه‌های او بسیار بیشتر از قبل جلب توجه می‌کنند.
 • ناراحت کننده: به گفته‌ی بازرسان، این ادعا که آنها راحت‌تر از بریس‌های سنتی هستند درست نیست.

نقد و بررسی جنیفر: بریس‌های دیمون کار می‌کنند.

«هرگز دیر نیست که لبخندی را که همیشه آرزو داشتید بدست آورید!»

نقد و بررسی بریس‌های شفاف دیمون توسط جنیفر غالبأ مثبت است… شاید او یک بچه‌ی خیلی مثبت باشد؟ اگر او چنین احساسی دارد، دلیلی برای آن وجود دارد. او سردسته‌ی طرفداران بریس‌های دیمون است – کسی که از صرف وقت برای به اشتراک گذاشتن تجربه‌ی استفاده از سیستم دیمون، جبران می‌کند.

بنابراین، با در نظر گرفتن این نکته، او در مورد ارتودنسی به روش دیمون چیزهای زیادی برای گفتن دارد و به نظر می‌رسد تجربیاتش واقعی است. برخی از تجربیات مثبتی که وی داشته است عبارتند از:

 • کارآیی: تهیه‌ی بریس‌های او، از جمله دیدن تصاویر، عکس‌ها و قالب‌های دندان‌های وی، در کل فقط یک ساعت و نیم طول کشید.
 • بدون درد: این نظر در مورد نصب بریس نیست، بلکه بیشتر مربوط به استفاده از آن است – او یک تجربه‌ی کلی خوشایند را در مطب ارتودنسی گزارش می‌کند.
 • اعتماد به نفس بیشتر: در زمان نقد و بررسی، جنیفر فقط کمی بیشتر از یک ماه است که بریس‌های خود را بسته است، اما او متوجه تفاوتش شده است. او به جای اینکه لبخند خود را مانند گذشته پنهان کند، اکنون بدون هیچ تردیدی می‌خندد.

نقد و بررسی چانوُن: بریس‌های دیمون در مقابل اینویزالاین

«من واقعاً از نتیجه ام راضی هستم.»

این وبلاگ نویس سفر طولانی و مفصلی را به عنوان بخشی از نقد و بررسی بریس‌های دیمون خود ثبت کرده است. او دو سال و نیم است که از بریس‌های دیمون بیشتر برای اصلاح اوربیت استفاده می‌کند. او گزارش داد که پس از جدا کردن بریس‌ها از دندان‌های خود بسیار راضی بوده است. با این حال، دندان‌های او به اندازه‌ی دلخواه صاف نشد، بنابراین پس از درمان با بریس‌های سیستم دیمون، تصمیم گرفت که نگهدارنده‌های اینویزالاین را نیز تهیه کند. در نهایت او مجبور به کشیدن دندان‌ها از جمله دندان عقل شد. تجربه‌ی وی شامل موارد زیر است:

 • کشیدن چهار دندان
 • پیچ‌های کوچک در لثه‌ها
 • لیزر درمانی
 • درمان اینویزالاین برای اصلاحات جزئی

با توجه به چیزهای گفته شده، به نظر می‌رسد او از تجربه‌ی کلی خود راضی است.

نقد و بررسی کریستوفر: هیچگونه کشیدن دندانی نیاز نیست.

این فیلم کوتاه از تجربه‌ی کریستوفر با بریس‌های دیمون، از جمله عکس‌های او از قبل و بعد از استفاده از بریس‌های دیمون را مشاهده کنید.

مزایا و معایب بریس‌های دیمون

ارتودنسی دیمون - مزایا و معایب بریس‌های دیمون

همانطور که در بالا ذکر شد، این بریس‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار‌اند زیرا گفته می‌شود که از بریس‌های سنتی کارایی بیشتر و درد کمتری دارند. اما معایبی نیز وجود دارد. برخی از معایب بریس‌های دیمون عبارتند از:

 • قابلیت دیده شدن: گرچه دیمون شفاف کمتر از بریس‌های فلزی معمولی جلب توجه می‌کند، اما هنوز یک سیم فلزی وجود دارد که ممکن است افراد دیگر بتوانند آن را ببینند.
 • تحریک: هر سیستمی که بتواند موقعیت دندان‌های شما را حرکت دهد، حداقل در ابتدای درمان باعث تحریک پذیری یا ناراحتی دهان شما می‌شود.
 • هزینه: قیمت بریس‌های دیمون بیشتر از بریس‌های سنتی است.

جدول زیر شامل نکات مثبت و منفی بریس‌های دیمون را ملاحظه کنید:

 نکات مثبت  نکات منفی
 مراجعه کمتر به مطب  هزینه‌ی بیشتر نسبت به بریس‌های فلزی سنتی
 درد کمتر نسبت به بریس‌های فلزی سنتی  برخی از بیماران دچار زخم یا تحریک می‌شوند
 بریس‌های دیمون شفاف نسبت به بریس‌های فلزی سنتی کمتر جلب توجه می‌کنند  سیم فلزی هنوز قابل مشاهده است
 با زمان درمان کوتاه‌تری تبلیغ می‌شوند  برای بعضی‌ها، طول درمان یکسان است (فرقی ندارد)
 با عدم نیاز به کشیدن درمان تبلیغ می‌شوند  برای بعضی‌ها، کشیدن دندان نیاز است

علی رغم ادعاهای مطرح شده مبنی بر کارآمدتر بودن این بریس‌ها و درمان سریع ترشان نسبت به بریس‌های سنتی، برخی مطالعات نشان می‌دهد که اینچنین نیست. یک مطالعه که توسط ژورنال ناهنجاری‌ها و ارتودنسی دندانپزشکی منتشر شده است نشان می‌دهد که بریس‌های سلف لیگیتینگ نه تعداد کشیدن دندان را کاهش می‌دهند و نه باعث کاهش طول دوره‌ی درمان می‌شوند.

جایگزین‌هایی برای بریس‌های دیمون

ارتودنسی دیمون - جایگزین‌هایی برای بریس‌های دیمون

بریس‌های نامرئی

در بالا به این موارد اشاره کردیم، بنابراین به طور اجمالی به آنها می‌پردازیم!

بریس‌های نامرئی مانند اینویزالاین از الاینرهای پلاستیکی شفافی استفاده می‌کنند که دندان‌ها را به مرور به موقعیت مناسب خود هدایت می‌کنند. آنها برای تا ۹۰ درصد از مواردِ صاف کردن دندان‌ها مناسب هستند.

شما می‌توانید برای مارک‌هایی مانند Invisalign و Clear Correct به دندانپزشک مراجعه کنید، اما – اگر فقط به صاف کردن ملایم یا متوسط دندان‌ها نیاز دارید – گزینه‌های ارزان‌تر الاینرهای خانگی مانند Candid ، New Smile و Byte هستند. هزینه‌ی آنها به میزان قابل توجهی کمتر است و می‌توانید کل درمان را از خانه انجام دهید. Candid همچنین دارای مکان‌های مراجعه‌ی فیزیکی به نام Candid Studios است که می‌توانید به جای اینکه در خانه آن را درست کنید، برای مشاوره‌ی رایگان و گرفتن اسکن سه بعدی از دندان‌های خود به این مکان مراجعه کنید. یک ارزیابی سریع انجام دهید تا ببینید آیا واجد شرایط هستید؛ همچنین می‌توانید در مورد بهترین بریس‌های نامرئی در اینجا مطالعه کنید.

بریس‌های فلزی سنتی

در بریس‌های فلزی سنتی، براکت‌های فولاد ضد زنگ به هر دندان متصل می‌شوند. یک سیم فلزی انعطاف پذیر هر براکت را بهم متصل می‌کند و نوارهای الاستیکِ کوچک، سیم را محکم می‌کنند. در هنگام ویزیت‌های داخل مطب، یک متخصص ارتودنسی سیم را محکم می‌کند تا دندان‌ها را به موقعیت دلخواه برساند.

بریس‌های لینگوال (از جمله اینکوگنیتو)

ارتودنسی لینگوال گزینه‌ی دیگری برای کسانی هستند که می‌خواهند دندان‌هایشان را صاف کنند بدون اینکه خیلی به چشم بیاید. بریس‌های لینگوال در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند، بنابراین دیدن آنها از بیرون دشوارتر است.

بریس‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی دارای براکت‌هایی هستند که یا شفاف هستند، یا به رنگ متناسب با دندان‌های شما ساخته شده اند. آنها کمتر از بریس‌های فلزی سنتی به چشم می‌آیند، اما به همان روش کار می‌کنند.

سایر بریس‌های سلف لیگیتینگ

بریس‌های سرعتی

بریس‌های پرسرعت برای کسانی است که می‌خواهند دندان‌های خود را صاف کنند، اما مصمم هستند که بریس‌های خود را به مدت یک تا دو سال نصب نکنند استفاده می‌شوند. گفته می‌شود که آنها فقط در مدت شش ماه کار می‌کنند.

فقط دندانپزشکی که از این شرکت مجوز داشته باشد می‌تواند با بریس‌های پرسرعت معالجه کند. این بریس‌های سلف لیگیتینگ فقط برای کسانی است که فک و دندان آنها کاملاً رشد کرده است و نیازی به اصلاحات شدید ندارند مناسب‌اند. از این بریس‌ها نمی‌توان برای مال اکلوژن شدید استفاده کرد.

بریس‌های In-Ovation

بریس‌های In-Ovation، مانند بریس‌های سنتی، از براکت و سیم برای صاف کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند. تفاوت در این است که آنها مانند سیستم دیمون سلف لیگیتینگ هستند. در حقیقت، به نظر می‌رسد هیچ تفاوت فاحشی بین این دو نوع بریس سلف لیگیتینگ وجود ندارد.

اما، به منظور نداشتن بازار انحصاری، بهتر است گزینه‌هایی وجود داشته باشد.

مولی به خوبی این موضوع را مطرح می‌کند که چرا دندانپزشک او In-oviation را برای دیمون ترجیح می‌دهد، در حالی که تأیید می‌کند که هر دو مارک نتایج خوبی دارند.

در حقیقت، به نظر می‌رسد تفاوت اصلی در همان چیزی است که متخصص ارتودنسی شما ترجیح می‌دهد.

نتیجه‌گیری

اگر شما یک بزرگسال یا نوجوان هستید و به دنبال جایگزینی برای بریس‌های فلزی سنتی می‌گردید، ممکن است بفهمید که بریس‌های دیمون گزینه‌ی خوبی برای شما هستند. نقد و بررسی‌های مثبت و نتایج تحقیقات ادعا می‌کنند که به دلیل سلف لیگیتینگ بودنِ این بریس‌ها، سفت شدن به تدریج اتفاق می‌افتد، در نتیجه درد و فشار کمتری ایجاد می‌شود. و گزینه‌ی شفاف باعث می‌شود که آنها کمتر مشهود باشند. همچنین قرار است آنها بدون کشیدن دندان کار کنند.

با این حال، برخی مطالعات نشان می‌دهد که این نوع بریس‌ها در واقع زمان کلی کمتری نسبت به بریس‌های سنتی ندارند. و در این مقاله، شما نقد و بررسی یک بیمار که نیاز به کشیدن چند دندان دندان با بریس‌های دیمون داشت را مشاهده کردید.

در نهایت، زمانی که مسئله فقط صاف کردن دندان‌ها نیست، بلکه سلامت عمومی دهان مطرح است، شما باید با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید تا بهترین گزینه را برای شما مشخص کند.

سؤالات متداول

ارتودنسی دیمون - سوالات متداول

بریس‌های دیمون چه فرقی با بریس‌های سنتی دارند؟

بریس‌های دیمون، بریس‌هایی از نوع سلف لیگیتینگ هستند. آنها به مکانیزم کشویی مجهز شده‌اند که سیم‌ها را به براکت‌ها متصل می‌کند. این مکانیسم به بریس‌ها کمک می‌کند تا به تدریج خود به خود حرکت کنند. بریس‌های سنتی باید با گذشت زمان به صورت دستی سفت شوند و همچنین از نوارهای الاستیک برای حرکت دندان‌ها استفاده شود. گفته می‌شود روند دیمون نسبت به بریس‌های سنتی درد کمتری دارد.

آیا بریس های دیمون دردناک هستند؟

سازندگان این بریس‌ها ادعا می‌کنند که درد این سیستم نسبت به بریس‌های سنتی کمتر است. برخی از بیماران زخم‌های دهان را دقیقاً مانند بریس‌های معمولی گزارش می‌دهند، در حالی که دیگران می‌گویند درد آنها در واقع کمتر است. اینکه شما احساس درد می‌کنید به شدت مال اکلوژنتان بستگی دارد، اما اگر نگران درد هستید، بریس‌های دیمون می‌توانند گزینه‌ی خوبی برایتان باشند.

قیمت بریس‌های دیمون چقدر است؟

قیمت بریس‌های دیمون بین ۳۸۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار است که کمی بیشتر از بریس‌های معمولی است. قیمت بریس‌های سیستم دیمون به دلیل زمان اضافی خدمات و آموزش ارتودنسی لازم برای درمان، بیشتر از قیمت بریس‌های سنتی است.

قیمت بریس‌های شفاف دیمون چقدر است؟

قیمت بریس‌های شفاف دیمون کمی بیشتر از بریس‌های استاندارد دیمون است که قیمت آنها بین ۳۸۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار است.

اگر توانایی خرید بریس‌های شفاف دیمون یا الاینرهای داخل مطب مانند اینویزالاین را ندارید، گزینه‌های الاینرها شفاف خانگی مانند New Smile ،Candid و ALIGNERCO را فراموش نکنید. با انجام یک ارزیابی سریع می‌توانید متوجه شوید که آیا واجد شرایط هستید یا خیر.

چگونه می‌توانم دندانپزشکی را در نزدیکی‌ام پیدا کنم که متخصص بریس‌های دیمون باشد؟

دفعه‌ی بعدی که برای ویزیت می‌روید، می‌توانید از دندانپزشک خود بپرسید که آیا سیستم دیمون را ارائه می‌دهد یا خیر. در غیر این صورت، می‌توانید به وب سایت دیمون مراجعه کنید، جایی که آنها یک یابنده‌ی دندانپزشک دیمون دارند یا می‌توانید با شماره ۷۱۰۶-۲۰۷-۸۴۴ تماس بگیرید تا به یک متخصص ارتودنسی در نزدیکی محل زندگی‌تان وصل شوید.

آیا بریس‌های دیمون بصورت رنگی نیز وجود دارند؟

شما می‌توانید مانند بریس‌های معمولی، برای بریس‌های دیمون نیز کلی رنگ داشته باشید، اگرچه بسیاری ترجیح می‌دهند بریس‌های آنها شفاف باشند تا کمتر جلوه کنند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۴.۳ / ۵. تعداد آرا: ۷

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7