ارتودنسی کودکان و سن مناسب آن

ارتودنسی کودکان
۳.۹
(۳۴)

ارتودنسی کودکان یکی از چالش های اساسی و مهم برای والدین است که فرزندان آنها دارای دندانهای ناهموار دارند اینکه از چه زمانی میتوان ارتودنسی کودکان را انجام داد و چه لزومی برای انجام آن وجود دارد را در این مطلب به آن می پردازیم اگر شما می خواهید در مورد موضوع ارتودنسی اطفال بیشتر بدانید حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید زیرا قرار است که جزئیات مربوط به این ارتودنسی را باهم بررسی کنیم. در ابتدا و قبل از هر چیز بهتر است که بدانیم مفهوم ارتودنسی کودکان چیست؟

اصولاً ارتودنسی دندان به معنای مرتب و منظم کردن دندان ها و رفع ناهنجاری های مربوط به آن به خصوص اگر ارتودنسی برای کودکان انجام شود به آن ارتودنسی کودکان می گویند به این موضوع توجه کنید که ارتودنسی می‌تواند در هر سنی و حتی در بزرگسالی هم انجام شود.

یه سری از دندانپزشکان باتجربه و باسابقه تاکید دارند که ارتودنسی بهتر است در سنین پایین و در کودکی انجام شود زیرا هنوز رشد کامل کودک انجام نشده و با مرتب کردن دندان ها می توان هر نوع ناهنجاری و مشکلی که در فک و دهان وجود دارد را در همان کودکی رفع کرد

چه کسی می‌تواند درمان ارتودنسی در بچه ها را انجام دهد؟

بعد از اینکه با تعریف کلی ارتودنسی اطفال آشنا شدیم حالا موضوع مهم این است که چه کسی می تواند ارتودنسی بچه ها را انجام بدهد اصولاً تمامی درمان های دندانی که برای کودکان انجام میشود بهتر از تحت نظر دندانپزشکی مخصوص کودکان انجام شود شاید با این موضوع آشنایی نداشته باشید اما باید بگوییم که دندانپزشکی کودکان امروزه جایگاه بسیار مهم و اساسی دارد.
دندانپزشکان بعد از اتمام دوران تحصیل خود یعنی دوره عمومی دندانپزشکی باید ۲ یا ۴ سال دیگر در مورد زیر مجموعه های ارتودنسی مثل موقعیت دندان ناهنجاری های مختلف دندانی و غیره آموزش ببینم در پایان این دوره به آنها متخصص ارتودنسی گفته می‌شود.

اما به لحاظ علمی متخصص ارتودنسی کودکان وجود ندارد و متخصصین ارتودنسی سابقه خوبی در درمان و انجام ارتودنسی کودکان دارند اصطلاحاً به متخصص ارتودنسی کودکان مشهور می شوند برای اینکه ارتودنسی فرزند خودتان را انجام بدهید بهتر است که به این متخصصین مراجعه کنید

علائم ارتودنسی کودکان

علائم نیاز به ارتودنسی در کودکان

یکی از سوالاتی که والدین از دندانپزشکان می کنند این است که چه زمانی باید متوجه شویم که دندان های فرزندمان به ارتودنسی نیاز دارد به صورت کلی دندان های افراد داخل دهان باید به شکلی باشند که به صورت متفاوت مرتب و در یک ردیف قرار بگیرند فلذا هر تغییر موقعیت دندانی نشان دهنده یک مشکل است اما در ادامه مهمترین عواملی که با بروز آنها باید نیاز به ارتودنسی را درک کنید برای شما ذکر کرده ایم :

  • اگر دندان های اصلی یا همان دائمی کودک شما از ابتدا به صورت کج و نامرتب در آمده است.
  • اگر یکی از فک های بالا و پایین کودک دچار جلو زدگی یا عقب رفتگی است هنگام بستن دهان فاصله بین دندان های جلو می افتد
  • اگر بین تعدادی زیادی از دندان هایش فاصله وجود دارد اگر فکهای کودک به یک سمت یعنی به سمت چپ یا راست تمایل پیدا کرده است
  • اگر دندان های شیری کودک خیلی زود تر یا خیلی دیرتر از موعد مقرر افتاده یا نیفتاده
  • اگر کودک شما به جای اینکه از بینی طرف انجام بدهد تنفس دهانی دارد و غیره،

اما اگر به صورت کلی می خواهید مطمئن شوید که کودک شما به ارتودنسی نیاز دارد یا نه حتما به متخصص ارتودنسی کودکان مراجعه کنید.

فواید و مزایای ارتودنسی دندان کدامند؟

احتمالاً همه شما در پاسخ به این سوال خواهید گفت که قاعدتاً از طریق ارتودنسی می توان دندان های مرتب و زیباتری داشته و اکثریت افراد فقط ارتودنسی را یک فرایند در جهت زیبا سازی دندان ها می دانند در صورتی که ارتودنسی علاوه بر زیبایی دهان و دندان و فواید و مزایای بسیار زیاد دیگری دارد که در ادامه آن ها را با هم بررسی خواهیم کرد

افزایش اعتماد به نفس

ارتودنسی کودکان و هم در بزرگسالان باعث افزایش اعتماد به نفس می شود درست است که ارتودنسی به غیر از زیبایی مزایا و کاربردهای دیگری هم دارد اما واقعیت این است که مهم ترین مزیت و کاربرد ارتودنسی به دست آوردن زیبایی و در راستای آن افزایش اعتماد به نفس افراد است در واقع با استفاده از یک ارتودنسی سالم و اصولی می توان اصلاح طرح لبخند را برای افراد به ارمغان آورد

افزایش سلامت دهان و دندان

اگر ارتودنسی دندان انجام نشود تمیز کردن دندان ها و رسیدگی به آنها یعنی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کار سخت و دشواری است به همین دلیل افراد زیادی از آن سر باز می‌زند این موضوع باعث پوسیدگی دندان و آسیب های زیادی به لثه و دندان‌ها می‌شود به همین دلیل است که توصیه میشود دندان در صورت نیاز انجام می شود

بهبود تکلم و توانایی جویدن

نامرتب بودن دندان ها و فک فرایند جویدن غذا را مختل و مشکل می کند این موضوع باعث می‌شود که فردی که دارای دندان های نامرتب و ما همواره است در بسیاری از موارد غذا را به صورت نجویده قورت بدهد این موضوع می تواند عاملی برای ایجاد دیگر بیماری ها و چاقی افراد شود از طرفی مرتب نبودن دندان ها به خصوص در سنین کودکی می تواند تکلم و گفتار افراد را دچار مشکل کند گاهی اگر ارتودنسی در سنین پایین انجام نشود و در بزرگسالی انجام شود نمیتواند مشکل تکلم و گفتار افراد را حل کند.

صرفه جویی در زمان و هزینه

معمولاً فرایند ارتودنسی دندان بهتر است که در سنین پایین به کودک انجام شود زیرا معمولاً مشکلات نامرتبی و ناهمواری دندانها در کودکان سریعتر و راحت تر درمان میشود اصلاح زیرساخت‌های دهان و دندان باعث میشود که سگ دهان و دندان فرد در زمان رشد و پس از آن به صورت سالم و اصلاح شده رشد کند این کار باعث می شود که هم هزینه کمتری در جهت ارتودنسی انجام شود و هم اصلاح دندان ها با استفاده از در زمان کمتری انجام شود

برای ارتودنسی دندان کودکان به چه کسی مراجعه کنید

بهترین سن شروع ارتودنسی کودکان چه سنی است؟

هیچ قاعده و قانون مشخصی برای این که دقیقا از چه سنی شروع کرد وجود ندارد تشخیص بهتر در مورد این زمان بر عهده دندانپزشک متخصص ارتودنسی است اما بهتر است که والدین و اطرافیان کودک هر زمانی که احساس کردن در دندان های کودک به شکل نامرتب و ناهموار است حتماً به دندانپزشک متخصص مراجعه کرده و نظر پزشک و در مورد این مسئله جویا شود.

به این موضوع توجه کنید که اگر فرزند شما به ارتودنسی نیاز داشته باشد بهتر است که این فرایند در زودترین زمان ممکن انجام شود یکی از ویژگی‌های بسیار خوب ارتودنسی در زمان مناسب و در زمان کودکی این است که این موضوع می‌تواند بعضی از مشکلات مربوط به فک و دهان را نیز از بین ببرد و گاهی می‌تواند از جراحی فک یا عمل های مربوط به دهان پیشگیری کند

 

علت انجام ارتودنسی کودکان در سنین پایین؟

بسیاری از شما ما این سوال را از ما می پرسید که چرا باید ارتودنسی مخصوص کودکان را در سنین پایین انجام داد و در صورتی که این فرایند است این بالا تر انجام شود چه اتفاقی خواهد افتاد
از آنجایی که در سنین کودکی هنوز فک و صورت کودک شما رشد نکرده است بهتر است که درمان و ارتودنسی در این سنین انجام شود زیرا ارتودنسی در سنین پایین علاوه بر مرتب شدن دندان ها اصلاح فک و دهان را نیز انجام می دهد. اما اگر ارتودنسی در سنین پایین انجام نشود ممکن است کودک شما با هر نوع ایراد و مشکلی که در نام شکلی که در فک و دهان دارد رشد کرده و بزرگ شود.

در سنین بزرگسالی نمی توان با استفاده از ارتودنسی بسیاری از مشکلات مربوط به فک و دهان را اصلاح کرد برای اصلاح امور باید جراحی فک و یا عمل های جراحی مرتبط با آن انجام شود بیشتر دندانپزشکان مخصوص ارتودنسی سنین ۶ تا هشت سال را برای فاز اول ارتودنسی در نظر می‌گیرند.

در بسیاری از موارد در این سنین معمولاً از سیم کشی ارتودنسی استفاده نمی شود در این سنین برای اصلاح دندان ها بیشتر از فضا نگهدارنده ها و غیره استفاده می شود برای فاز دوم درمان ارتودنسی نیستیم معمولاً سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی بیشتر می‌شود در این سنین معمولاً از سیم کشی یا همان بریس برای استرس استفاده می شود یکی از خوبیهای این بازه زمانی این است که تمامی دندانها دائمی و اصلی رشد کرده‌اند.

درمان ارتودنسی کودکان

مدت زمان اتمام درمان ارتودنسی در بچه ها چقدر است؟

اگر در مورد مدت زمان اتمام ارتودنسی بخواهید بدانید هیچ پاسخ مطلق و ۱۰۰ درصدی برای این سوال وجود ندارد. در واقع این مدت زمان به فاکتورهای بسیار زیادی مثل میزان ناهنجاری دندان ها و غیره بستگی دارد.

اگر ارتودنسی در فاز اول یعنی استفاده از فضا نگهدارنده ها و غیره باشد معمولاً به مدت زمانی بین ۴ تا ۸ ماه فرصت نیاز دارد اما اگر درمان در فاز دوم یعنی استفاده از سیم کشی باشد به صورت میانگین بین شش تا یک و نیم سال فرصت نیاز است اما عدد دقیق این مدت زمان فقط با معاینه کودک تخصص پزشک متخصص ارتودنسی انجام میشود.

هزینه ارتودنسی کودکان چقدر است؟

یکی از سوالات پرتکرار والدین در مورد ارتودنسی کودکان در حوزه هزینه مربوط به آن است اما واقعیت این است که هیچگاه بدون معاینه کردن نمی توان عدد مشخص و مبلغی را برای ارتودنسی در نظر گرفت.

اگر می خواهید از دست در دست کودک خود را بدانید بهتر است که در اولین فرصت و یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و بعد از معاینه از این هزینه مطلع شویم اما این موضوع مهم را به خاطر داشته باشید که در اکثریت موارد هزینه بسیار کمتر از بزرگسالان است پس بهتر است یا برای در سن کودکی انجام شود

درمان ارتودنسی فرزندم را چگونه آغاز کنم؟

سوال زبان آلمانی فرزندم را چگونه آغاز کند باید گفت که در ابتدا بهتر است که شما به این موضوع که آیا فرزند و ارتودنسی نیاز دارد یا خیر پاسخ دهید درست است که تشخیص قطعی این موضوع بر عهده دقیقه پزشک متخصص است، اما والدین اولین افرادی هستند که می‌توانند تا حدودی این مشکل را تشخیص بدهند.

در واقع هر ناهمواری و نامرتبی در دندانها یا هر ترکیب غیر عادی از دندانها باید این سوال را در ذهن شما ایجاد کند که آیا در زمانهای فرزندم نیاز به ارتودنسی دارد یا نه برای مطمئن شدن از پاسخ این سوال بهتر است که در اولین فرصت به دندان پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر شما فردی باشید که به سلامت دهان و دندان فرزند خود اهمیت زیادی بدهیم و به صورت مرتب به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید، قطعاً دندانپزشک شما زودتر از شما تشخیص می دهد که آیا فرزند شما نیازی به ارتودنسی دار.

خیر یکی از مشکلات مهمی که در حوزه ارتودنسی کودکان وجود دارد امتناع و خودداری کودکان از انجام این کار است در این خصوص بهتر است که شما همکاری بیشتری با دندانپزشک داشته باشد و سعی کنید از روش‌های مختلفی کودک خود را برای درمان دندان ها همراه با کنید. بهتر است که بهداشت دهان و دندان کودک را با جدیت بیشتری انجام دهید از هرگونه آسیب فیزیکی به دهان و دندان کودک محافظت و مراقبت کنید فرزند خود را به روش های مختلف ملزم کنید که از یک رژیم غذای مناسب استفاده کنند.

ارتودنسی کودکان چیست

برای ارتودنسی دندان کودکان به چه کسی مراجعه کنید؟

همانطور که در بالا تمیز در مورد آن صحبت کردیم هر دندانپزشکی نمی تواند دندان ارتودنسی دندان کودکان را انجام بدهد برای این کار بهتر است که به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. بسیاری از متخصصین ارتودنسی سابقه زیادی در زمینه ارتودنسی کودکان دارند. به این موضوع مهم توجه کنید که دندانپزشک عمومی نمی‌تواند ارتودنسی را چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان انجام بدهد.

سوالات متداول

ارتودنسی متحرک یا ارتودنسی ثابت برای کودکان مناسب تر است؟

بهتر است که برای کودکان به خصوص کودکان کم سن و سال حتما از ارتودنسی ثابت استفاده کنید. البته در نهایت این موضوع به تشخیص دندانپزشک متخصص بستگی دارد.

آیا به جای مراجعه به دندانپزشک متخصص ارتودنسی می توان به یک دندانپزشک عمومی اما با سابقه و ماهر برای فرایند ارتودنسی مراجعه کرد یا خیر؟

خیر، انجام ارتودنسی چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان فقط برعهده متخصص ارتودنسی است. زیرا این متخصصین به صورت کاملا تخصصی در مورد ناهنجاری‌ها و مشکلات دهان و دندان و فک آموزش دیده‌اند.

آیا مشکلات مربوط به فک و دهان را میتوان با ارتودنسی حل کرد یا خیر؟

تعداد بسیار زیادی از مشکلات مربوط به فک و دهان با انجام ارتودنسی در سنین کودکی قابل حل است. البته این موضوع یک قانون کلی نیست.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳.۹ / ۵. تعداد آرا: ۳۴

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7