بلیچینگ دندان چیست؛ انواع بلیچینگ دندان

کلینیک دندانپزشکی آرکا - بلیچینگ ۴
۵
(۱)

یکی از اولین و مهم‌ترین دلایل جذابیت ظاهری افراد داشتن دندان‌های سفید و مرتب است. با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی می‌توانید علاوه بر ارتودنسی دندان و لمینت دندان‌هایتان برای سفید شدن آن‌ها و داشتن لبخندی زیبا، از بلیچنیگ دندان نیز استفاده نمایید. در ادامه‌ی این مقاله به شما خواهیم گفت بلیچینگ دندان چیست و انواع روش‌های آن چگونه است؟

بلیچینگ دندان چیست؟

درمان بلیچینگ دندان، در واقع درمان زیبایی محسوب می‌شود.

بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان ها، درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه‌هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی را بر طرف نموده و دندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه میکند.

در بلیچینگ دندان، دندان‌ها برحسب نیاز و بر طبق تشخیص دندانپزشک از یک تا چند درجه سفید می‌شود. در روش بلیچینگ دندان هیچگونه آسیبی به مینای دندان نمی‌رسد. موادی سفید کننده به نام پراکسید هیدرژن در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمان بلیچینگ دندان یا سفیدکردن دندان‌ها به تخصص و دقت بالایی نیاز دارد و دندانپزشک باید تبحر لازم در این روش داشته باشد.

ماده محافظی روی لثه‌ها گذاشته می‌شود تا از آسیب پراکسید هیدروژن جلوگیری می‌گردد. سپس H2O2 روی دندان‌ها بر حسب غلظت و زمان مورد نظر گذاشته می‌شود و توسط دستگاه مخصوص اشعه به دندان‌ها وارد می شود. مواد مورد نظر اکتیو شده و دندان‌ها ظرف مدت ۳ تایم ۱۵ دقیقه سفید می‌گردند. در واقع سفید کردن دندان‌ها در یک جلسه و سریع انجام می‌شود.

شایان ذکر است که یکی دیگر از روش‌های سفید کردن دندان، لمینت دندان است که در مقاله مربوط به لمینت‌های سرامیکی و کامپوزیتی به تفصیل به آن پرداختیم.

قیمت بلیچینگ دندان

قیمت بلیچینگ دندان به عواملی زیر بستگی دارد:

  • نوع مواد بکار گرفته شده در انجام بلیچینگ
  • نوع درمان بلیچینگ از نظر Home یا Office
  • تعداد جلسات مورد نیاز برای بلیچینگ که هنگام معاینه اولیه توسط پزشک تعیین می‌شود.

چگونگی بلیچینگ دندانها را سفید می‌کند‌؟

سفید کردن رنگ دندان با روش های شیمیایی، جهت حذف رنگدانه‌های آلی داخل دندان، اصطلاحاً Bleaching نامیده می‌شود. سفید کردن دندان (Bleaching) بر حسب این که روی دندان‌های زنده (vital) انجام شود یا دندان های مرده (عصب کشی شده یا (non-vital) و همچنین براساس انجام کار در داخل مطب یا منزل طبقه بندی می‌گردد.

انواع بلیچینگ دندان و روش‌های انجام آن:

دو روش کلی برای سفید کردن دندان‌ها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه‌ی بلیچینگ دندان متفاوت هستند.

۱. بلیچینگ در خانه (home bleaching):

در این روش دندانپزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالبگیری میکند و در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل داده میشود. که به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندانهای شما بماند تا سفید شود بین دندانها و تری فضا تعبیه شده است. در این جلسه ماده لازم جهت بلیچینگ در خانه به شما داده میشود.

۲. روش سفید کردن دندانها در مطب (office bleaching):

در این روش نیز با استفاده از مواد مخصوص از لثه‌ها محافظت میشود،
سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته میشود. ماده موثره بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال میشود، بعضی با نور و بعضی با گرما. و فرق چندانی بین آنها وجود ندارد و هزینه بلیچینگ به این روش با روش بلیچینگ در منزل کمی متفاوت است.

تعداد زیادی از تکنیک‌های مختلف برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد، برخی از آنها در دسترس دندانپزشک شما هستند، برخی دیگر نه… برخی از آنها کار می‌کنند، در حالی که برخی دیگر پیشینه مشکوک‌تری دارند. اینها انواع مختلفی از سفید کردن دندان‌ها هستند که بسیاری از افراد به صورت آنلاین آنها را جستجو می‌کنند.

  • کیت‌های سفید کننده دندان
  • نوارهای سفید کننده دندان
  • خمیر دندان سفید کننده دندان
  • سفید کردن دندان با لیزر
  • سفید کردن دندان با زغال
  • سفید کننده دندان با روغن نارگیل
  • سفید کردن دندان با خمیردندان

کیت های سفید کننده دندان

بهترین کیت‌های سفید کننده دندان در بین کیت‌های موجود در دندانپزشک شما. اما چرا اینطور است؟ سفید کردن دندان در دندانپزشک از ژل پراکسید با غلظت بالاتر استفاده می‌کند که فقط با نسخه پزشک در دسترس است. این ژل سفید کننده پراکسید دندان‌های شما را سریع‌تر و سبک‌تر از هر کیت یا سیستم سفید کننده دیگری سفید می‌کند. دندانپزشک شما همچنین سینی‌های سفید کننده بسیار سفارشی را می‌سازد که ژل در آن قرار می‌گیرد.

این سینی‌ها به گونه‌ای سفارشی می‌شوند که دقیقاً با دهان شما مطابقت داشته باشند و از وجود مهر و موم در اطراف لبه دندان/لثه اطمینان حاصل کنند. این مهر و موم از تماس ژل با لثه‌های ظریف شما جلوگیری می‌کند و از ماندگاری آن بر روی دندان‌های شما اطمینان می‌دهد.

نوارهای سفید کننده دندان

نوارهای سفید کننده دندان در بسیاری از نقاط به صورت آنلاین در دسترس هستند، در برخی موارد می‌توانند کار کنند، اما به دلیل محدود بودن سطح پراکسید، توانایی سفید کنندگی آن نیز کاهش می‌یابد. همچنین باید بسیار مراقب بود که نوارها فقط روی دندان‌ها قرار بگیرند و بیش از حد آن‌ها روی ناحیه ظریف لثه نباشد.

سفید کردن دندان با لیزر

به جای استفاده از پراکسید برای از بین بردن لکه‌های میکروسکوپی در دندان‌هایتان، برخی از روش‌های دندانپزشکی از لیزر استفاده می‌کنند. سفید کردن دندان‌های بعدی می‌تواند برای سفید کردن دندان‌های شما در یک جلسه بسیار موثر عمل کند. به همین دلیل سفید کردن دندان با لیزر اغلب به عنوان یک سیستم سفید کننده سریع دندان استفاده می‌شود، اما به دلیل سرمایه گذاری سطح بالایی که مورد نیاز است، اغلب گران‌تر از سایر اشکال سفید کننده است.

سفید کردن دندان با زغال

بنیاد بهداشت دهان و دندان نگاهی به اثربخشی و ایمنی خمیردندان‌های سفیدکننده زغالی داشته است و از آن زمان نشان داده است که شواهد بسیار کمی وجود دارد که نشان دهد سفید کردن دندان با زغال کار می‌کند. در حالی که این ممکن است به عنوان یک جایگزین (و احتمالاً گزینه ارزان‌تر) برای سفید کردن دندان‌های معمولی در دندانپزشک به طور فزاینده‌ای محبوب باشد، اگر اصلاً اتفاقی نیفتد، ممکن است متوجه شوید که این یک هدر دادن کامل پول است.

در بدترین حالت، بنیاد بهداشت دهان و دندان دریافت که خمیردندان‌های سفیدکننده زغالی ممکن است واقعا مضر باشند، زیرا حاوی سطوح کافی فلوراید نیستند که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده می‌شود.

در حالی که ممکن است افراد مشهوری را ببینید که سفید کردن دندان‌های زغالی را تایید می‌کنند، باید این سوال را مطرح کرد که آیا آنها واقعاً قبل از تایید آنها سفید کردن دندان‌های خود را توسط دندانپزشک حرفه‌ای انجام داده‌اند یا خیر.

سفید کننده دندان با روغن نارگیل

ما این را با قاطعیت در همان توصیف سفید کردن دندان با زغال می‌گذاریم. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد سفید کردن دندان‌های نارگیلی موثر است و در واقع، ممکن است مضر باشد زیرا بسیاری از خمیردندان ها حاوی سطوح کافی فلوراید نیستند.

خمیردندان و پودر سفید کننده دندان

این مواد غالبا دارای درصد بالای ساینده‌ها هستند که باعث میشوند لایه‌ای از روی مینای دندان شما برداشته شود و استفاده از آنها به ویژه به صورت مکرر به هیچ عنوان توصیه نمیشود. خمیر دندان‌های سفید کننده معمولی بدون نسخه می‌توانند دندان‌ها را اندکی روشن کنند. آنها اغلب این کار را با ساینده‌تر بودن نسبت به خمیردندان‌های معمولی انجام می‌دهند و در نتیجه می‌توانند لکه‌های سطح بیشتری را از بین ببرند.

خمیردندان‌های سفید کننده دندان حاوی پراکسید کافی نیستند تا بتوانند دندان‌ها را به اندازه سفید کردن معمولی در دندانپزشک سفید کنند.

لاک سفید کننده دندان

لاک سفید کننده دندان و انواع دیگر سفید کننده‌ها که در داروخانه‌ها عرضه میشوند، درصد بسیار پایینتری از پراکسید هیدروژن را دارا هستند. بنابراین، سفید کردن دندانها به صورت تاخیری انجام میپذیرد.

ضمنا این مواد چون بدون هیچ محافظی در دهان رها میشوند و کنترلی روی آنها نیست بنابراین با بزاق شسته شده و بلعیده میشوند که این مورد نیز میتواند صدمات جدی به بدن فرد وارد کند. ضمنا این مواد غالبا حاوی ساخارین هستند که هر چند برای دندانها مضر نیست، اما سرطان زایی آن مدتهاست به اثبات رسیده و استفاده از آن در آمریکا ممنوع میباشد.

کدام روش سفید کردن دندانها بهتر است؟

چقدر بلیچینگ دندان موثره؟ اساتید علم زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل میشود که هر دو این روشها با هم انجام بگیرد. یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching. تبعا نتیجه‌گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می‌افتد اما نتایج ماندگارتر در نوع  office bleaching یا بلیچینگ در مطب، حاصل میشود.

با بلیچینگ دندانها چقدر سفیدتر میشوند؟

این سوالی است که هیچ کس نمیتواند به آن پاسخ قطعی بدهد. ممکن است از ۱ تا ۳ درجه بسته به جنس دندانها و نوع رنگدانه‌های رسوب کرده بین دندانها متغیر باشد.

بعد از بلیچینگ، دندانها تا چه مدت سفید می مانند (مراقبتهای بعد از بلیچینگ)

این موضوع هم بستگی به عوامل زیر دارد:

۱- جنس دندانها

۲- نوع رژیم غذایی فرد

۳- رعایت بهداشت دهان و دندان فرد

۴- نوع، کیفیت و برند مواد بلیچینگ

استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه‌دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی‌تری سفید بمانند. ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند.

مراقبتهای بعد از بلیچینگ دندان

سفیدی دندانها و علت تغییر رنگ آنها

دندانها از دو بخش مینا و عاج تشکیل شده اند. مینای دندان روی عاج را پوشانده و باعث شفافیت و سفیدی دندان میشود. ضخامت مینا در بعضی افراد بیشتر است که منجر به داشتن دندانهایی با شفافیت بیشتر میشود.

اما به هر حال به مرور زمان بر اثر سایش مینا شکست نور کمتر شده و رنگ عاج نمایانتر میشود.

ضمنا بعضی رنگدانه‌ها نیز به داخل خلل و فرج مینا نفوذ کرده و با کریستالهای مینایی باند میشود که تغییر رنگ واضحتری را باعث میشود.

گاهی رنگدانه‌ها فقط روی سطح مینا رسوب میکند و باعث ایجاد لکه‌های سیاه و قهوه ای روی سطح دندانها میشود.

چگونه دندان‌هایی سفید داشته باشیم

مهمترین علل تغییر رنگ دندانها:

۱. سیگار کشیدن
۲.استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای، قهوه و…
۳. افزایش سن
۴.عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

پرهیز از هر یک از موارد بالا و استفاده بجا و مناسب از نوشیدنیهای رنگی مثل چای، قهوه میتواند در سفید ماندن دندان ها موثر باشد.

آماده سازی دهان برای بلیچینگ (سفید کردن دندانها)

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندانهای پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم که بلیچینگ بر روی پر کردگیها، روکشها، لمینیت‌ها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد.
قبل از اقدام به بلیچینگ، انجام جرمگیری (در صورت وجود جرم) و برساژ به نتیجه گیری بهتر می‌انجامد.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

اصولا بلیچینگ اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام بگیرد عارضه خاصی ندارد، فقط ممکن است دندانها را تا مدتی حساس کند که این مورد نیز معمولا با خمیر دندانهای ضد‌حساسیت قابل درمان است.

بلیچینگ در خانه

بسیاری از افرادی که جهت بلیچینگ دندانهای خود مراجعه میکنند، روش بلیچینگ در منزل ( home bleaching ) را انتخاب میکنند، ولی بعد از مدتی بسیاری از توصیه‌های دندانپزشک خود را فراموش میکنند. ضمن این، در ابتدای این مقاله بلیچینگ به این نکته پرداختیم که بلیچینگ چیست و هزینه‌ی بلیچینگ دندان و عوارض بلیچینگ در هر دو روش کدام است.

در روش بلیچینگ در خانه همانطور که قبلا توضیح دادیم، دندانپزشک از دندانهای شما قالبگیری میکند و یک جفت تری متناسب با سایز دندانهای شما و مخصوص به شما ( custom trays) میسازد، و سپس ژلهای سفید کننده دندان را همراه با این تری‌ها به شما تحویل میدهد، که بسیاری از همکاران توضیحات جامعی را برای این درمان ارایه نمیکنند.

بلیچینگ در خانه

مراحل استفاده از تری‌ها و ژلهای سفید کننده دندان

۱. ابتدا دندانهای خود را مسواک نموده و با نخ دندان ما بین دندانهای خود را تمیز کنید.

۲.نوک مخلوط کننده سرنگ را وصل کنید.

۳. یک قطره ژل سفید کننده دندان را بر سطح داخل لبه بیرونی هر یک از حفره‌های قالب پلاستیکی دندانها ( تری‌ها ) بچکانید. بعد از چکاندن هر قطره آنرا با نوک سرنگ در حفره پخش کنید.

۴. قالبهای محتوی ژل سفید کننده دندان را بروی دندانها بگذارید. دقت کنید که ژل از قالبها بیرون نزند و مطمئن شوید که قالبها بدرستی و کاملا بر روی سطح دندانها قرار گیرد.

    «پس از قرار دادن قالب بر روی دندانها، حبابهایی در ژل سفید کننده مشاهده می نمایید، که خود بخشی از روند سفید نمودن دندانهاست»

۵. ژل اضافی بیرون زده از قالب را بوسیله انگشت یا مسواک خشک پاک کنید. سفید شدن لثه، در این مرحله طبیعی است و ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و این خود علامت زیاد گذاشتن مواد سفید کننده دندان است که باید در دفعات بعد کمتر استفاده کنید.

۶. قالبها را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی دندانهای خود نگه دارید.

( استفاده بیش از ۱۵ دقیقه تاثیری نخواهد داشت. )

۷. بعد از هر کاربرد، قالبها را از دهان خارج کرده و با آب و مسواک دندانها و لثه‌های خود را بشویید.

قالبها را با آب سرد بشویید و کاملا از ژل پاک کنید، سپس در یک جعبه در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید.

۸. برای کسب بهترین نتیجه، از ژل سفید کننده در دو نوبت یکی در ابتدای روز و دیگری در انتهای شب قبل از خواب استفاده نمایید.

نکات قابل توجه حین استفاده از ژل سفیدکننده دندان در منزل

۱. اگر در بخشی از قالب پلاستیکی ( تری ) مخصوص خود، رنگ تیره مشاهده کردید، نرمال است، علت آن اکسیداسیون سطح آمالگام دندانهای پر شده است.

۲. سطوح دندانهای نزدیک به لثه دیرتر از سطوح جونده یا لبه دندانها سفید خواهد شد.

۳. حساس شدن دندانها به سرما، امری طبیعی است. اگر این حساسیت بیش از حد ملایم و در حدود اذیت کننده بود، با ما تماس بگیرید.

۴. ممکن است بدون مشخص شدن ناحیه‌ای خاص، دندانها، لثه، زبان، لب و یا گلو حساس شود. این حساسیت معمولا با قطع یک تا سه روزه استفاده از ژل سفید کننده دندان قطع میشود.

پس از رفع حساسیت، انتخابهای ذیل را مورد نظر قرار دهید

۱. اگر مشکل ،تحریک لثه هاست، یا قالب پلاستیکی بیش از حد معمول به لثه‌ها فشار میاورد، یا شما بیش از اندازه از ژل روی حفره‌ها میچکانید. اگر مشکل فشار قالب است، از دندانپزشک خود کمک بگیرید. و در غیر این صورت از ژل سفید کننده کمتری استفاده کنید.

۲. اگر حساسیت دندان در حین بلیچینگ در منزل ( home bleaching) ، اتفاق افتاد، سعی نمایید مصرف ژل را به یک روز در میان و یا حتی دو روز در میان کاهش دهید.

۳. اگر حساسیت ادامه یافت از ژلهای ضد حساسیت موجود در بازار، با نظر ما استفاده کنید. (NSF)

۴. چنانچه باز هم حساسیت ادامه یافت استفاده از ژل را قطع کنید و با ما تماس بگیرید.

بعد از کامل شدن روند بلیچینگ، دندانهای شما ممکن است قدری سفیدتر از حد معمول به نظر آید. ولی پس از دو هفته از زمان پایان بلیچینگ، دندانها رنگ نهایی خود را خواهند داشت.

نکات مهمی که باید در حین سفید کردن دندان‌ها مورد توجه قرار داد

۱. در طول درمان، مصرف توتون، دخانیات، چای، قهوه و نوشیدنیهای تیره رنگ حاوی کولا را کاهش دهید، زیرا این مواد ممکن است در روند سفید کردن دندانها تاثیر منفی گذاشته و حتی مجددا آنها را تیره نماید.

۲. بهداشت دهان را در طول دوره سفید کردن دندانها کاملا رعایت نمایید.

۳. فاصله زمانی بین نوبتهای استفاده از ژل سفید کننده دندان حداقل بیش از یک ساعت باشد.

سفید کردن دندان ها - بلیچینگ

کنترااندیکاسیونها (کارهایی که نباید حین استفاده از ژل سفید کننده دندان انجام داد)

۱. به هیچ عنوان در هنگام بارداری، شیر دادن، بیماران قلبی حاد، بیماران دیابتی، بیماران دارای دندانهای حساس و افراد زیر ۱۶ سال نباید از ژل سفید کننده استفاده کنند.

۲. هرگز قالب پلاستیکی دندانها را از ژل لبریز نکنید.

۳. از تناول خوراکها، میوه ها و نوشیدنیهای حاوی سیتریک اسید در طول درمان خودداری کنید.

۴. سرنگهای حاوی ژل سفید کننده را در محل خشک و خنک نگهداری نموده و هرگز آنها را در یخچال یا فریزر قرار ندهید.

۵. در طول زمان بکارگیری و استفاده از ژل سفید کننده بر روی دندانها در دهان، از خوردن، آشامیدن و یا کشیدن سیگار خودداری نمایید.

بهترین نتیجه در بلیچینگ خانگی ( home bleaching) در حداقل زمان ۲ هفته تمام میباشد. بشرطی که نوبت زمانهای استفاده منظم بوده و قطع نگردد.

اما استفاده بیش از دو بار در روز یا مدت زمان طولانی تر از یک ساعت در هر بارمنجر به تسریع در نتیجه گیری نخواهد شد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتساپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد 7