آیا ایمپلنت اندوستیال برای من مناسب هست؟ این چیزی است که شما باید بدانید

آیا ایمپلنت اندوستیال برای من مناسب هست؟ این چیزی است که شما باید بدانید
۵
(۳)

ایمپلنت اندوستیال یا همان ایمپلنت اندوستال نوعی ایمپلنت دندان است که به عنوان ریشه مصنوعی در استخوان فک شما قرار می‌گیرد تا دندان جایگزین را نگه دارد. کاشت دندان معمولاً هنگامی انجام می‌شود که فردی دندان خود را از دست داده باشد. ایمپلنت اندوستیال رایج‌ترین نوع کاشت می‌باشد. در اینجا مواردی است که باید در مورد انجام این کاشت و اگر کاندید هستید باید بدانید. در مطالب خدمات در قسمت ایمپلنت، ما به طور مفصل درباره‌ی ایمپلنت دندان مواردی را ذکر کرده‌ایم. در این مقاله، قصد داریم تا اطلاعات مربوط به نوع دیگر از ایمپلنت دندان که اندوستیال نامیده می‌شود را برای شما ذکر نمائیم.

ایمپلنت‌ اندوستیال دندان چیست؟

ایمپلنت‌ اندوستیال دندان چیست؟

یک سوال متداول که از بیماران می‌شنویم این است که «ایمپلنت‌ اندوستیال دندان چیست؟» ایمپلنت‌های آندوستیال یا ایمپلنت‌های اندوسئوز، رایج‌ترین نوع ایمپلنت‌های دندانی هستند. این ایمپلنت‌ها شامل پیچ‌های کوچکی هستند که در استخوان فک بیمار قرار می‌گیرند و به عنوان یک ریشه مصنوعی برای نگهداری دندان جایگزینِ جدید عمل می‌کنند. پیچ‌های کوچک تیتانیوم از لثه بیرون زده تا دندان جدید را در جای خود نگه دارند.

شاید از خود بپرسید که چرا تیتانیوم فلز انتخابی برای ایملپنت دندان است؟ در مقایسه با فولاد ضد زنگ، تیتانیوم هم محکم‌تر و هم سبک‌تر است، در حالی که در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد و به احتمال کمی بدن آن را پس می‌زند.

ایمپلنت‌های اندوستئال در مقابل ایمپلنت‌های زیر پریوستئال

ایمپلنت‌های اندوستئال در مقابل ایمپلنت‌های زیر پریوستئال - ایمپلنت اندوستیال

دو ایمپلنت دندانی که اغلب استفاده می‌شوند اندوستئال و زیرپریوست هستند:

ایمپلنت اندوستئال. ایمپلنت‌های اندوستئال که معمولاً از تیتانیوم ساخته می‌شوند، معمولاً از کاشت دندان استفاده می‌شوند. شکل آنها معمولاً مانند پیچ‌های کوچک است و در استخوان فک قرار می‌گیرد. آنها از لثه بیرون زده و دندان جایگزین را نگه می‌دارند.

ایمپلنت ساب پریوستیال. اگر به ایمپلنت‌های دندانی نیاز دارید اما از استخوان فک کافی برای حمایت از آنها برخوردار نیستید، دندانپزشک شما ممکن است ایمپلنت‌های زیر پریوست را توصیه کند. این ایمپلنت‌ها روی استخوان فک یا بالای آن و زیر لثه قرار می‌گیرند تا از لثه بیرون زده و دندان جایگزین را نگه دارند.

فرآیند ایمپلنت اندوستیال چگونه انجام می‌شود؟

فرآیند ایمپلنت اندوستیال چگونه انجام می‌شود؟

فرآیند ایمپلنت اندوستیال به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود و طی چند ماه از ابتدا تا انتهای فرآیند، چندین بار مراجعه به دندانپزشک صورت می‌گیرد. اکنون روند ایمپلنت اندوستیال را بررسی می‌کنیم.

۱) مشاوره با دندانپزشک

این فرآیند با مشاوره با متخصص دندانپزشکی مورد اعتماد شما آغاز می‌شود تا ببینید آیا شما داوطلب مناسبی برای ایمپلنت اندوستیال هستید.

۲) کشیدنِ دندان آسیب دیده و پیوند استخوان

هنگامی که یک گزینه‌ی مناسب برای ایمپلنت اندوستیال باشید، باید دندان آسیب دیده را بکشید و در صورت لزوم پیوند استخوان انجام دهید. در حین جراحی ایمپلنت اندوستیال، از بی‌حسی موضعی، آرام‌بخشی یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود، بنابراین در حین انجام ایمپلنت نباید دردی احساس شود. نوع بیهوشی مورد استفاده موضوعی است که باید هنگام مشاوره با جراح دهان خود در مورد آن صحبت کنید.

۳) آمادگی برای جایگذاری ایمپلنت

بعد از بی‌حس شدن، یک برش کوچک در لثه ایجاد می‌شود و برای رسیدن به استخوان فک، جایی که پیچ قرار می‌گیرد، از یک مته استفاده می‌شود. در بالای پیچ، از یک پایه استفاده شده است که پست فلزی را در جایی که دندان جدید چسبیده است بسط می‌دهد. استخوان فک شما به دور ایمپلنت رشد می‌کند که به استخوان‌سازی معروف است. این روند رشد می‌تواند بین دو تا شش ماه طول بکشد تا یک پایه‌ی محکم و جامد برای دندان جدید ایجاد شود. اغلب اوقات، می‌توان از دندان مصنوعی موقتی برای از بین بردن شکاف استفاده کرد، در حالی که پیچ و استخوان فک با هم جوش خورده و بهبود می‌یابد.

۴) چسباندن یک اباتمنت

هنگامی که ایمپلنت تیتانیوم مورد استفاده قرار گرفت، متخصص دندانپزشکی شما یک بار دیگر یک برش کوچک برای اتصال اباتمنت ایجاد می‌کند. این بخشی است که درست بالای لثه قرار کی‌گیرد و دندان جدید به آن متصل می‌شود. گاهی اوقات، در طی اولین عملیات ایمپلنت اندوستیال، اباتمنت اضافه می‌شود و دیگر نیازی به جراحی دوم نیست. این موضوعی است که باید هنگام مشاوره با دندانپزشک خود در مورد ایمپلنت صحبت کنید.

۵) گرفتنِ ایمپرشن برای ایجاد تاج

دو هفته پس از قرار دادن اباتمنت، باید برای ایجاد تاج به مطب دندانپزشک مراجعه کنید. دندان مصنوعی ایجاد شده می‌تواند متحرک یا ثابت باشد. یک دندان متحرک شامل یک دندان مصنوعی با سایه‌های رنگ طبیعی دندان شما است که به راحتی در جای خود قرار می‌گیرد و برای تمیز کردن و نگهداری روزانه می‌توانید آن را جدا کنید. یک دندان ثابت پیچ یا سمان‌کاری می‌شود و روی اباتمنت ایمپلنت قرار می‌گیرد. اغلب، با استفاده از این گزینه، هر تاج به ایمپلنت دندان خود متصل می‌شود. اگر چندین دندان روی هم قرار گرفته باشند، این امکان وجود دارد که یک ایمپلنت با چندین دندان جایگزین شود. هنگامی که دندان یا دندان‌های مصنوعی قرار داده شده، شما مجدداً به جراح دهان خود مراجعه خواهید کرد تا ایمپلنت اندوستیال شما را با دندان جدیدتان تکمیل کند.

برای تصمیم‌گیری در مورد ساخت دندان متحرک یا ثابت برای ایمپلنت‌های اندوستیال باید با جراح دهان خود مشورت کنید تا بر اساس سلامتی، سبک زندگی و ترجیحات شما بهترین گزینه را تشخیص دهد.

آیا ایمپلنت‌های اندوستیال برای من مناسب هستند؟

آیا ایمپلنت‌های اندوستیال برای من مناسب هستند؟ - ایمپلنت اندوستیال

قبل از شروع عملیات ایمپلنت‌های دندانی، باید با یک دندانپزشک ایمپلنت اندوستیالِ برتر مشورت کنید. دندانپزشک یا جراح دهان شما تشخیص می‌دهد که آیا ایمپلنت‌های اندوستال بهترین انتخاب برای شما هستند. برخی از شرایط لازم برای دریافت ایمپلنت اندوستیال عبارتند از: سلامت کلی دهان و دندان، لثه‌های سالم (بدون بیماری پریودنتال)، فک کاملاً رشد یافته و همچنین فک با استخوان کافی است، ناتوانی یا عدم تمایل به پوشیدن پروتزهای مصنوعی. علاوه بر این، به عنوان یک بیمار، نباید از دخانیات استفاده کنید.

قبل از انتخاب ایمپلنت‌های اندوستیال، باید بدانید که این روند شامل سرمایه‌گذاری زیادِ وقت شما است و شما باید آماده و مایل باشید تا بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید. ایمپلنت‌های دندانی جایگزین بسیار خوبی برای دندان مصنوعی و بریج‌ها هستند و موفقیت بسیار بالایی دارند.

از همه مهمتر، شما باید آماده باشید تا چندین هفته یا چند ماه – بیشتر این زمان را برای بهبودی و منتظر رشد استخوان جدید در فک خود – اختصاص دهید تا مراحل کامل را انجام دهید.

اگر کاندیدای مناسبی برای کاشت اندوستیال نیستید چه می‌کنید؟

اگر کاندیدای مناسبی برای کاشت اندوستیال نیستید چه می‌کنید؟ - ایمپلنت اندوستیال

اگر دندانپزشک شما باور ندارد که ایمپلنت‌های اندوستال برای شما مناسب هستند، ممکن است گزینه‌های دیگری مانند:

  • ایمپلنت های زیر پریوستئال. ایمپلنت‌ها در مقابل یا در استخوان فک قرار می‌گیرند در حالی که در استخوان فک قرار دارند.
  • افزایش استخوان. این شامل افزایش یا ترمیم استخوان در فک شما با استفاده از مواد افزودنی استخوان و فاکتورهای رشد است.
  • انبساط لبه. مواد پیوند استخوان به یک برجستگی کوچک ایجاد شده در قسمت بالای فک شما اضافه می‌شود.
  • تقویت سینوس. استخوان به زیر سینوس اضافه می‌شود که به آن سینوس لیفت یا لیفت سینوس نیز گفته می‌شود.

تقویت استخوان، انبساط برجستگی و تقویت سینوس روش‌هایی برای بزرگ یا مستحکم بودن استخوان فک برای کنترل ایمپلنت‌های اندوست است.

چگونه می‌توانم از ایمپلنت‌های اندوستیال خود مراقبت کنم؟

چگونه می‌توانم از ایمپلنت‌های اندوستیال خود مراقبت کنم؟ - ایمپلنت اندوستیال

البته باید بهداشت دهان و دندان نیز رعایت شود که شامل تمیز کردن معمول و حرفه‌ای دندان‌ها، مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن است. استفاده از خمیر دندان سیلیس می‌تواند به از بین بردن باکتری‌ها نیز کمک کند. جراح دهان و دندان شما ممکن است توصیه کند از هرگونه غذای سفت یا جویدنی و دخانیات دوری کنید و آنتی بیوتیک تجویز کند. به غیر از این، بیشتر بیماران موفقیت بزرگی را تجربه می‌کنند که مزایای طولانی مدتی دارد و عوارض آن نادر است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۳

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7