بلیچینگ در خانه

بلیچینگ در خانه
۴.۱
(۷)

بلیچینگ یکی از متدهای سفید کردن دندان ها است که بدون تراشیدن سطح دندان به سفیدتر شدن دندانها و از بین رفتن لکه‌های زرد روی آنها کمک می‌کند. بلیچینگ قادر به تغییر رنگ کامل دندان‌ها نیست، اما رنگ‌های روی دندانها را نسبتاً روشن‌تر می‌کند. درصد اندکی از افراد دندان‌های شفاف و سفید دارند. رنگ دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر پیدا می‌کند. همچنین ذرات غذا و برخی از نوشیدنی‌ها مثل چای، قهوه، تمشک و تمام مواد غذایی رنگی منجر به تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند. سیگار کشیدن نیز می‌تواند باعث زرد شدن دندان‌ها شود. برخی از افراد نیز ممکن است دارای لکه‌هایی در زیر سطح دندانها باشند که می‌تواند ناشی از مصرف برخی از آنتی بیوتیک‌ها و یا شکاف و ترک کوچک در دندان‌ها باشد. علاوه بر این، تعدادی از افراد نیز به صورت مادرزادی دارای دندان‌های کدر هستند؛ در نتیجه انجام روش بلیچینگ به دو صورت بلیچینگ در خانه و یا در کلینیک می‌تواند به آنها کمک کند تا دندان‌های سفیدتری داشته باشند. در این مطلب به معرفی روش‌های بلیچینگ در خانه می‌پردازیم.

روش‌های کلی بلیچینگ دندان

روش‌های کلی بلیچینگ دندان - بلیچینگ در خانه

به طور کلی بلیچینگ دندان یکی از تکنیک‌های دندانپزشکی زیبایی است که به دو روش صورت می‌گیرد، روش خانگی و روشی که در کلینیک انجام می‌شود. البته هر دو روش باید تحت نظر پزشک و با تجویز او انجام شوند. البته هزینه بلیچینگ دندان در کلینیک بیشتر از روش‌های بلیچینگ در خانه است. اگر در تهران زندگی می‌کنید، سعی کنید به بهترین کلینیک دندانپزشکی تهران مراجعه نمایید.

بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی

در روش بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی، مواد سفید کننده‌ی بلیچینگ با غلظت بالایی بر روی دندانها قرار می‌گیرند. این روش از بلیچینگ خانگی سریعتر بوده و نتیجه‌ی بهتری دارد. اما اگر به طور صحیح از مواد بلیچینگ استفاده نشود و پزشک فاقد مهارت کافی باشد، ممکن است بیمار دچار حساسیت در قسمت لثه‌ها و دندانها شود که البته بعد از مدت کوتاهی برطرف می‌شود. پیش از به کار بردن مواد بلیچینگ، روی لثه‌ها با ژل‌های محافظ پوشیده می‌شوند تا از برقراری تماس مواد اکسید کننده با آنها جلوگیری شود. دستگاه‌های گوناگونی برای فعالسازی ژلهای بلیچینگ موجود است، مثل: لیزر، پلاسما آرک، ال ای دی و … به خاطر داشته باشید که فقط نوع موادی که برای بلیچینگ استفاده می‌شود در سفیدی دندان‌های شما موثر است و نوع دستگاه‌های فعال کننده‌ی این مواد هیچ تاثیری در سفیدی دندان ندارد.

بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ دندان در خانه - بلیچینگ در خانه

در روش بلیچینگ دندان در خانه روند سفید کردن دندان‌ها در منزل توسط خود بیمار و تحت نظر پزشک انجام می‌گیرد. برای بلیچینگ خانگی، دندانپزشک از دندان‌های شما قالب تهیه می‌کند که این قالب به لابراتوار فرستاده می‌شود. سپس در لابراتوار تری‌های پلاستیکی با توجه به فضای بین دندانها و این قالب‌ها برای قرار دادن ژل‌های بلیچینگ ساخته می‌شوند.

تفاوت بلیچینگ خانگی با بلیچینگ در کلینیک در مدت زمان بازدهی آنها است. سفید کردن دندانها در کلینیک شاید بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد اما سفید کردن دندانها در منزل بین ۳ هفته تا یک ماه طول می‌کشد تا نتیجه بدهد.

طرز استفاده از بلیچینگ دندان در خانه

طرز استفاده از بلیچینگ دندان در خانه - بلیچینگ در خانه

سفید کردن دندانها بوسیله‌ی بلیچینگ چه در منزل انجام شود چه در مطب دندانپزشکی، با استفاده از عامل بلیچینگ بر پایه پروکسید اجرا می‌شود. در روش بلیچینگ در خانه از پروکسید با غلظت ۳ تا ۲۰ درصد استفاده می‌شود (پروکسید هیدروژن یا کاربامید) ولی در مطب دندانپزشکی پروکسید با غلظت ۱۵ تا ۴۳ درصد به کار می‌رود.

عامل سفید کننده هرچه برای مدت طولانی‌تری با دندانها تماس داشته باشد، دندانها سفیدتر شده و هرچه غلظت پروکسید آن بیشتر باشد لکه‌های بیشتری را از بین می‌برد. اما اگر از غلظت بالاتری از این مواد و مدت زمان تماس طولانی‌تری استفاده شود باعث حساسیت دندان و از بین رفتن مینا می‌شود، بنابراین محصولات سفید کننده دندان را مطابق با دستور دکتر یا بروشور داخل جعبه‌ی محصول استفاده نمایید.

روش‌های سفید کردن دندان در خانه

روش‌های سفید کردن دندان در خانه - بلیچینگ در خانه

ژل و چسب سفید کننده

ژل یا چسب سفید کننده را به طور مستقیم بر روی دندانها بمالید. این محصولات بلیچینگ را به شکل چسب یا با فرچه مخصوص یک یا دو بار در روز به مدت زمان ۱۰ روز تا دو هفته مصرف کنید. نتایج آن چهار ماه یا بیشتر دوام دارد که البته به مراقبت‌ایی که انجام می‌دهید بستگی دارد.

بلیچینگ با ژل و پلاک

در روش بلیچینگ با ژل و پلاک برای سفید کردن دندانها، یک تری یا پلاک شبیه محافظ شبانه‌ی دهان به شما داده می‌شود که دندانها را احاطه می‌کند. ژل بر پایه پروکسید را بر روی پلاک بریزید و در تماس با دندانها قرار دهید. بسته به نوع محصول باید اجازه دهید ژل به مدت یک تا چند ساعت در روز بر روی دندانها باقی بماند. می‌توانید این کار را تا چهار هفته ادامه دهید. سیستم ژل و پلاک به شکل آماده از داروخانه تهیه می‌شود یا می‌توانید نزد دندانپزشک بروید تا پلاک مخصوص دندان‌های شما را بسازد. اگر پلاک دقیقاً با اندازه و فرم دهان شما مطابقت نداشته باشد، ژل از آن بیرون زده و با لثه تماس پیدا می‌کند و منجر به التهاب یا حتی سوختن آن می‌گردد.

خمیر دندان سفید کننده

به دلیل این که خمیر دندان‌ها مقداری ساینده نیز هستند، به پاک کردن لکه‌های روی سطح دندان کمک می‌کنند، اما خمیر دندان‌های سفید کننده همچنین حاوی مواد شیمیایی یا عامل پولیش هستند که به پاک کردن بیشتر و عمیق‌تر لکه‌ها کمک می‌کنند. خمیر دندان سفید کننده روشی مقرون به صرفه است که رنگ دندانها را یک درجه روشن‌تر می‌کند. بعضی از این خمیر دندانها حاوی پروکسید نیز هستند.

قلم سفید کننده دندان

قلم‌های سفید کننده دندان حاوی پروکسید کاربامید (کارباماید) می‌باشند که به طور مستقیم بر روی دندان اعمال می‌شوند تا لکه‌های سطح دندان را تجزیه و پاک کنند. هر قلم حاوی مقداری ژل است که برای بیش از ۱۵ جلسه درمان کافی است. قلم باید دو بار در روز استفاده شود.

لاک سفید کننده دندان

کاربامید پروکساید، یک ماده سفید کننده موجود در لاک‌ سفید کننده دندان می‌باشد که واکنش آن آهسته بوده و می‌توانید با توصیه‌ی دندانپزشکتان در منزل از آن استفاده کنید. در جلسه اول، دندانپزشک وضعیت دهان و دندان‌های شما را بررسی کرده و اگر قصد دارید دندانهایتان را در خانه سفید کنید، معمولاً در جلسه دوم نوع لاک و مقدار مصرفی مناسب برای دندانهای شما را تعیین خواهد کرد. معمولاً مقدار کاربامید پروکساید موجود در لاک‌های سفیدکننده‌ای که در منزل استفاده می‌شوند، ۱۰ درصد است که به ۳.۵ درصد هیدروژن پروکساید تجزیه می‌گردد.

معایب و عوارض سفید کردن دندان ها در خانه

  • فرقی نمی‌کند از کدام نوع محصول بلیچینگ استفاده کنید، اگر به اندازه کافی مراقب نباشید و مواد شیمیایی با لثه‌ی شما تماس پیدا کنند، باعث تحریک و حساسیت لثه می‌شود. به ویژه اگر از قبل حساسیت دندان داشته باشید، این وضعیت می‌تواند بدتر شود.
  • ممکن است لثه دچار سوختگی شود.
  • بعضی از محصولات سفید کننده‌ی دندانها در خانه ممکن است برای مینای دندان مضر باشند و باعث از بین رفتن مینا شوند.
  • یکی از معایب روش‌های خانگی سفید کردن دندانها این است که کل مسئولیت درمان بر عهده‌ی شما است و دندانپزشک هیچ نظارتی بر کار شما ندارد.
  • این روش خانگی نمی‌تواند دندانها را فوراً سفید کند، بلکه باید درمان را برای چند هفته ادامه دهید تا تاثیر آن ظاهر شود. بنابراین برای کسانی که قصد دارند دندانهایشان را فوراً سفید کنند مناسب نیست.
  • در روش ژل و پلاک، اگر از پلاک آماده استفاده کنید ممکن است به اندازه‌ی دندانهای شما نباشد و مقداری از ژل بلیچینگ بیرون زده و با لثه‌ی شما تماس پیدا کند. در این صورت ممکن است لثه دچار حساسیت یا تاول شود.

بلیچینگ دندان در خانه برای چه کسانی مناسب است؟

بلیچینگ دندان در خانه برای چه کسانی مناسب است؟

بلیچینگ دندانها برای کسانی که دندانهایشان زرد شده بهترین اثربخشی را دارد و برای کسانی که دندانهایشان قهوه‌ای شده کمترین تاثیر را می‌گذارد. اگر دندانهای شما به رنگ خاکستری یا بنفش در آمده است، به احتمال زیاد این درمان اصلاً برای شما کارآیی ندارد و باید با روش‌های دیگری این بدرنگی دندان‌ها را اصلاح نمایید.

کدام روش سفید کردن دندانها در خانه مطمئن‌تر است؟

مطمئن‌ترین روش سفید کردن دندانها، روشی است که غلظت عامل بلیچینگ در آن بسیار کم باشد و یا تحت نظارت دندانپزشک انجام شود. برای این کار باید جهت مشورت به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.

در روش ژل و پلاک که تحت نظارت دندانپزشک صورت می‌گیرد، چون پلاک به طور اختصاصی برای شما ساخته می‌شود احتمال بیرون زدن ژل خیلی کم است. همچنین دندانپزشک ژل بلیچینگ مناسبی را به شما می‌دهد و دستورالعمل‌های مصرف را ارائه می‌دهد تا مطمئن شود فرآیند را به درستی انجام می‌دهید. دندانپزشک قبل از شروع تمامی این مراحل، دهان شما را به طور کامل معاینه می‌کند تا مطمئن شود این درمان برای شما مناسب می‌باشد و لکه‌های دندانهای شما با بلیچینگ برطرف می‌شوند. در غیر این صورت بهتر است از روش‌های دیگری مثل لمینت دندان یا باندینگ کامپوزیت استفاده نمایید.

روش استفاده از ژل سفید کننده و پلاک چیست؟

روش استفاده از ژل سفید کننده و پلاک چیست؟ - بلیچینگ در خانه

۱. در ابتدا ژل را در درون پلاک تزریق ‌کنید. فقط مقدار کمی ژل کافی است چون باید احتمال بیرون زدن آن کمتر شود. می‌توانید ژل را فقط در داخل قالب دندانهایی بریزید که می‌خواهید آنها را سفید کنید.

۲. سپس پلاک را روی دندانها قرار دهید.

۳. با دقت هر مقدار ژلی که بیرون زده را با پنبه‌ی مرطوب یا مسواک پاک کنید.

۴. پلاک را برای مدت زمانی که دکتر به شما گفته است در دهان قرار دهید.

۵. بعد از پایان کار و در آوردن پلاک، آن را به خوبی با مسواک و آب گرم تمیز کنید.

۶. یادتان نرود که قبل از بلیچینگ و بعد از آن حتماً مسواک بزنید.

آیا نتیجه‌ بلیچینگ در خانه دائمی است؟

آیا نتیجه‌ بلیچینگ در خانه دائمی است؟

خیر. تاثیر بلیچینگ دندان‌ها دائمی نیست. دندانها برای مدتی سفید می‌مانند اما بعد از گذشت چند ماه یا چند سال (بسته به نحوه‌ی مراقبت شما) دوباره دچار لک و تغییر رنگ می‌گردند.

حفظ سفیدی دندان‌ها پس از بلیچینگ

حفظ سفیدی دندان‌ها پس از بلیچینگ - بلیچینگ در خانه

بعد از سفید شدن دندانها، برای افزایش عمر درمان باید به طور مرتب مسواک بزنید و هر روز نخ دندان بکشید. از مصرف غذاهای اسیدی و تانن‌دار مثل چای، قهوه، نوشابه و غیره پرهیز کنید یا مصرف آنها را کم کنید. همچنین در صورت مصرف، بهتر است بلافاصله دهانتان را با آب شستشو دهید.

سؤالات متداول

چگونه می‌توانم دندان‌هایم را در خانه سفید کنم؟

استفاده از پراکسید هیدروژن – پراکسید هیدروژن یک سفید کننده ملایم است که می‌تواند به سفید کردن دندان‌های لکه دار کمک کند. برای سفید کردن بهتر دندان‌ها، فرد می‌تواند دو بار در روز به مدت یک هفته، با مخلوطی از جوش شیرین و پراکسید هیدروژن به مدت ۱ تا ۲ دقیقه مسواک بزند. تنها شما باید گاهی این کار را انجام دهید.

آیا بلیچینگ دندان در خانه بی خطر است؟

تا زمانی که به روش‌های تایید شده توسط دندانپزشک پایبند باشید، سفید کردن دندان‌های شما بی خطر تلقی می‌شود. مطمئن شوید که از روشی استفاده کنید که متناسب با نیاز شما باشد و همیشه دستورالعمل‌های محصول را دنبال کنید. در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

آیا می‌توانید دندان‌های خود را با سفید کننده در خانه سفید کنید؟

برخی از مطالعات، از جمله یکی در مجله دندانپزشکی بالینی، وجود دارد که نشان می‌دهد سفید کننده خانگی می‌تواند دندان‌ها را به دلیل ترکیب هیپوکلریت سدیم سفید کند.

آیا سفید کننده می‌تواند به دندان‌های شما آسیب برساند؟

سفید کردن بیش از حد دندان با سفید کننده ممکن است منجر به فرسایش دندان شود. اگر دندان‌های شما بیش از حد در معرض مواد سفید کننده قرار گرفته باشند، ممکن است مینای دندان که از دندان‌های شما محافظت می‌کند از بین برود. این می‌تواند منجر به مشکلات طولانی مدت سلامت دهان مانند پوسیدگی و شکستگی دندان شود و منجر به درد بسیار زیادی شود.

آیا بلیچینگ دندان بد است؟

سفید کردن دندان‌هایتان اغلب خطر عوارض جانبی منفی مانند حساسیت دندان و آسیب به مینای دندان و لثه را افزایش می‌دهد. اما هیچ دستورالعمل رسمی برای اینکه چند وقت یکبار سفید کردن را می‌توان با خیال راحت انجام داد وجود ندارد. به همین دلیل مهم است که توصیه دندانپزشک خود را دریافت کنید و همیشه دستورالعمل‌های محصول را دنبال کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۴.۱ / ۵. تعداد آرا: ۷

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتساپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7