بهترین لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟
۵
(۱)

لمینت دندان نوعی روکش است که با هدف زیباسازی دندان ها و لبخند یا حفاظت از دندان ها یا هر دو انجام می شود؛ با توجه به این که لمینت روی دندان قرار می‌گیرد، مهم است که از کیفیت کافی برخوردار باشد تا در معرض ضربه و فشار مقاومت کافی داشته باشد؛ از این رو شناختن بهترین لمینت دندان به شما کمک می کند نوع مناسبی را انتخاب کنید. در این مطلب قصد داریم همه چیز درباره بهترین لمینت دندان را بررسی نماییم.

برندهای لمینت دندان

برندهای لمینت دندان

شناخت بهترین برند لمینت دندان در انتخاب درست لمینت کمک زیادی به شما خواهد کرد؛ چرا که باعث می شود بتوانید با توجه به بودجه و نیاز خود بهترین برند لمینت را انتخاب کنید.

در این قسمت برندهای لمینت را به شما معرفی می‌کنیم که به شما در انتخاب کمک می کند.

 • ونیر لمینت MAC
 • دوراتین (DURAthin)
 • داوینچی (daVinci)
 • سرک (CEREC)
 • ایمپرس (Empress)
 • ایمکس (e.max)

توصیه ما این است که مقاله را تا انتها بخوانید، سپس برای انتخاب بهترین برند لمینت با دندانپشزک خود مشورت نمایید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟

لمینت نوعی روکش دندان با پوسته باریک هستند که اغلب برای بهبود ظاهر دندان، پوشاندن عیب‌های ظاهری و یا حفاظت از دندان ظراحی شده و روی دندان نصب می شوند. لمینت اغب برای دندان هایی نصب می شود که هنگام لبخند زدن یا خندیدن نمایان می شوند.

لمینت های انواع مختلفی دارند؛ برخی از جنس سرامیک هستند که خود به دسته‌های مختلفی تقسیم می شوند و برخی از زیرکونیا و دی سیلیکات لیتیوم تولید می شوند که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

انواع جنس برندهای لمینت دندان در ایران

انواع جنس برندهای لمینت دندان در ایران 

لمینت در ایران از جنس های مختلفی تولید می شود که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. آشنایی با جنس‌های مختلف لمینت باعث می شود هم نسبت به حدود هزینه آنها و هم نسبت به جنس، مرغوبیت و ماندگاری آنها اطلاعات خوبی به دست آورید.

لمینت اغلب از یکی از جنس های زیر است:

 • سرامیک فشرده
 • سرامیک توده ای
 • زیرکونیا (زیرکونیوم)
 • دی سیلیکات لیتیوم

سرامیک فشرده

لمینت های سرامیکی یکی از رایج ترین انواع لمینت در بازار هستند؛ در میان آنها لمینت سرامیکی نسبت به سایر ونیرها از ضخامت بیشتری برخوردار بوده و البته ساخت آنها نیز نسبتا ساده‌تر است.

بالا بودن ضخامت در لمینت هایی که از سرامیک فشرده تولید شده اند، باعث محکم بودن و بالا بودن میزان دوام این نوع ونیر دندان شده است؛ البته دردسری که دارد این است که باعث می شود برای نصب آنها نیاز به دستکاری بیشتری روی دندان باشد که می‌تواند به دندان آسیب بزند.

سرامیک توده ای

این نوع ونیر به طور منحصر به فرد برای هر شخص ساخته می شود و ضخامت آن کمتر از سرامیک فشرده است. علاوه بر این روکش توسط دست روی آن نصب می شود که همین امر باعث ایجاد ظاهری مات و طبیعی در ونیر  می شود که وقتی روی دندان نصب می شود جلوه ای طبیعی تر خواهد داشت.

دوام این نوع ونیرها بسیار کمتر از لمینت هایی است که از جنس سرامیک فشرده هستند.

زیرکونیا

زیرکونیا یا زیرکونیوم یکی از انواع لمنیت با مقاومت بسیار بالا است؛ دوام و مقاومت این نوع لمینت بسیار بالاتر از لمینت های سرامیکی بوده و اگر دندان فرد ضعیف باشد، یک گزینه مناسب برای او به شمار می رود.

از مزیت های مهم لمینت های زیرکونیومی مقاوم بودن آنها نسبت به ساییدگی و غیر شفاف بودن آنها است که باعث پیدا نبودن مشکلات دندان زیر می شود. همچنین زیرکونیوم به راحتی قابل ترمیم بوده و ضد اسید است؛ از این رو آلودگی را جذب نکرده و تمیز کردن آن به راحتی انجام می شود. نکته مهم دیگر این است که این ماده با بدن بسیار سازگار بوده و هیچ نوع حساسیتی در دهان ایجاد نمی کند.

نکته منفی این نوع ونیرها این است که برای نصب آنها باید مینای دندان از بین برود و به خوبی از آنها مراقبت شود.

دی سیلیکات لیتیوم

دی سیلیکات لیتیوم معمولا برای افرادی توصیه می شود که عادت به دندان قروچه دارند؛ چرا که استحکام و مقاومت این نوع لمینت بسیار بالا بوده و با تکنولوژی کم (CAM) و (CAD) ولید می شود.

انواع برندهای لمینت دندان

انواع برندهای لمینت دندان

لمینت های دندانی برندهای مختلفی دارند که پیش‌تر به آنها اشاره کردیم. در این قسمت با هر یک از این برندها بیشتر آشنا می‌شویم.

 • لمینت سرک

CEREC یک شرکت تولید کننده لمینت است. این کمپانی شرایط خاصی را برای دندانپزشک‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی ایجاد کرده تا بتوانند با پرینتر سه بعدی، لمینت سرامیکی در مطب تولید کنند. نام این نوع لمینت، لمینت فوری است و دیگر لازم نیست مراجعان ۲ الی ۳ هفته منتظر تولید لمینت هایشان بمانند. تنها کافی ست دندانپزشک پس از تولید لمینت ها، آنها را روی دندان نصب کند.

این برند بیشتر در ترکیه محبوبیت دارد و از فناوری‌های CAM و CAD در آن استفاده شده است. در این نوع لمینت با استفاده از عکس برداری دیجیتال، اسکن مخصوصی از دندان های وی گرفته شده و در نهایت به کمک پرینتر سه بعدی و با استفاده از مواد سرامیکی لمینت مخصوص شخص تولید می شود.

 • لمینت ایمپرس (Empress) و ایمکس (e.max):

لمینت ایمپرس و ایمکس توسط Ivocar Vivadent طراحی و سپس تولید شده است. با وجود تولید توسط یک شرکت، لمینت ایمکس دوام و ماندگاری بسیار بالاتری نسبت به لمینت های ایمپرس دارد که علت آن متفاوت بودن مواد مورد استفاده برای تولید لمینت های ایمپرس و ایمکس است.

این دو نوع لمینت اغلب برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان ساخته می شوند. در بسیاری از مواقع این لمینت ها از لایه‌های نازکی هستند و ظرافت زیادی دارند.

توصیه می شود اگر دندان های فرد بیش از حد زرد است، بهتر است از لمینت ایمکس استفاده نکند؛ چرا که این لمینت سرامیکی برای پوشاندن عیوب ظاهری و زردی این نوع دندان ها مناسب نیست و بهتر است از لمینت ایمپرس یا نوع دیگری در این مواقع استفاده شود.

 • دوراتین (DURAthin) و داوینچی (daVinci)

ونیر داوینچی با کمک تکنولوژی پرسلین فشرده در این کمپانی طراحی و تولید شده است اما دوراتین ساخته شرکت ویتا است که شباهت کیفی زیادی با ونیر پرسلین دارد. هر دوی این لمینت ها سرامیکی بوده و در ایران استفاده زیادی دارند.

ونیرهای داوینچی هم طبیعی‌تر به نظر می رسند، هم مقاومت بالایی در برابر زرد شدن دارند و هم قیمت مناسب‌تری نسبت به بسیاری از انواع لمینت دارند.

 • ونیر لمینت MAC:

ونیر دندان مک یکی از بهترین برندهای لمینت دندان است که معمولا در دسترس عموم مردم قرار ندارد و از سرامیک فشرده تولید می شود.

شباهت ونیر مک با ونیر ایمپرس و ایمکس که در ادامه معرفی می‌کنیم زیاد است اما یک تفاوت اصلی بین این نوع لمینت با دو نوع دیگر، کیفیت بالاتر آن است که باعث می شود قیمت این نوع لمینت نیز بیشتر باشد.

شباهت ونیر مک به دندان طبیعی بسیار زیاد است و رنگ و سایه آن طبق پیشنهاد دندانپزشک و تصمیم مراجع، انتخاب می شود. ونیر مک دارای بیش از ۱۶ طیف رنگی دارد که نسبت به سایر انواع لمینت بسیار بیشتر است. اکثر لمینت ها تنها ۵ نوع طیف رنگی دارند.

انواع لمینت دندان براساس مواد اولیه

انواع لمینت دندان براساس مواد اولیه

انواع مختلف لمینت های دندانی مواد اولیه متفاوتی دارند؛ به عنوان مثال واضح است که جنس لمینت های سرامیکی با لمینت های زیرکونیومی متفاوت هستند؛ خود این موارد نیز با توجه به متفاوت بودن مواد اولیه، به دسته های دیگری هم تقسیم می شوند که در ادامه معرفی می کنیم:

 • لمینت با بیس شیشه: مواد اولیه ساخت برخی از لمینت ها، شیشه است! این نوع لمینت ها معمولا حاوی فلدسپات، کائولین و کوارتز می باشد.
  در این نوع  لمینت ها معمولا بالا بودن درصد شیشه موجود در مواد سازنده لمینت، باعث کاهش استحکام و سایر ویژگی‌های مکانیکی می شود. البته استحکام این نوع لمینت همچنان بالا است و ظرافت ساخت آن نیز بسیار جذاب و قابل توجه است؛ از دیگر مزایای لمینت های بر پایه شیشه، هزینه نسبتا مناسب آنها نسبت به سایر انواع لمینت است.
 • لمینت با بیس زیرکونیا: لمینت هایی که بر پایه زیرکونیا هستند هم در واقع با استفاده از سرامیک ساخته شده و حاوی مواد پلی کریستالین هستند. تفاوت این نوع لمینت ها با نوع قبلی، استفاده نشدن از شیشه در ساخت آنها است. همین مسئله باعث شده است استحکام و قدرت این نوع لمنیت ها بیشتر از لمینت های شیشه ای باشد.
 • لمینت بر پایه آلومینا: این نوع لمینت ها هم استحکام بالایی دارند اما یک تفات اصلی آنها با سایر انواع لمینت، درخشش و براق بودن کمتر آن نسبت به دو نوع دیگر است. در ساخت این نوع لمینت ها از in ceram pocelains استفاده می شود. این مواد سرامیک های نپخته با رنگ مقاوم نسبت به حرارت هستند.

بهترین نوع لمینت براساس کارخانه سازنده

بهترین نوع لمینت براساس کارخانه سازنده

در این قسمت با بهترین و معروف ترین کارخانه های سازنده لمینت آشنا می شوید:

 • Ivoclar Vivadent یکی از معروف ترین سازنده های لمینت و کامپوزیت دندان در جهان است که لمنیت های ایمپرس و ایمکس را طراحی و تولید می کند. لمینت های این شرکت به طور گسترده و در اکثر کلینیک های دندان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر لمینت های تولیدی این شرکت از جنس سرامیک و به خصوص سرامیک فشرده هستند.
 • MicroDental یکی دیگر از لابراتوارهای سازنده لمینت است که پیش تر لمینت آن را معرفی کردیم. لمینت MAC ساخته این شرکت است و یکی از گران قیمت ترین محصولات لمینت و کامپوزیت دندان است. گرچه لمینت این شرکت بسیار محدود مورد استفاده قرار می گیرد اما ممکن است در بهترین کلینیک دندانپزشکی از آن استفاده شود.

لمینت های این شرکت شباهت زیادی به لمینت های ایووکلار دارند اما هزینه و کیفیت آن بسیار بالاتر است.

 • Vita: شرکت ویتا سازنده لمینت های دوراتین و داوینچی (DURATHIN & DAVINCI) است که بیش از ۳۰ سال سابقه در این زمینه دارد و لمینت های آن بیشترین استفاده را در دنیای زیبایی دهان و دندان دارد.
 • LUMINEERS: لومینیرز یکی از محبوب ترین برندهای تولید لمینت و کامپوزیت دندان در ایران است و نسبت به بقیه موارد بیشتر استفاده می شود. لمینت های این شرکت اغلب بدون تراش بوده و به دندان آسیبی وارد نمی کند.

بهترین مارک لمینت دندان بدون تراش

بهترین مارک لمینت دندان بدون تراش

ممکن است بخواهید دندان های خود را کامپوزیت یا لمینت کنید اما دوست نداشته باشید به مینای دندان شما آسیبی وارد شود؛ به همین دلیل است که باید به سراغ لمینت های بدون تراش بروید.

یکی از معروف ترین و بهترین لمینت های بدون تراش، لمینت دوراتین است. لمینت های دوراتین با تکنولوژی کَد/کَم تولید می شوند. این نوع لمینت ها معمولا برای اصلاح مشکلات جزئی دندان در یک جلسه استفاده می شوند.

لمینت بدون تراش لومینیرز نوع دیگری از این لمینت ها است که ضخامتی حدود دو دهم میلیمتر داشته و بدون نیاز به از بین بردن یا تراشیدن مینای دندان، نصب می شوند.

لمینت بدون تراش ویوانیرز سومین دسته از لمینت های بدون تراش است که ضخامت آن بسیار کم بوده و ظرافت قتبل توجهی دارد. زیرکونیا، سرامیک سیلیکات لیتیوم و دی سیلیکات لیتیوم رایج ترین موادی هستند که در ساخت این نوع لمینت استفاده می شوند.

بهترین نوع لمینت دندان

بهترین نوع لمینت دندان

بهترین نوع لمینت دندان به مواردی مثل جنس، برند، مواد سازنده و شرکتی که آن را تولید کرده است، بستگی دارد. برای انتخاب بهترین نوع لمینت دندان باید حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید؛ زیرا پزشک بهترین گزینه را با توجه به هزینه، زمان، شرایط دهان و دندان شما و … به شما پیشنهاد می دهد.

حتی ممکن است به شما توصیه کند به جای لمینت از کامپوزیت استفاده کنید.

اگر تفاوت تفاوت کامپوزیت و لمینت را نمی دانید می توانید به بلاگ آرکادنت مراجعه کنید یا مستقیماً از پزشک خود بپرسید.

نکته مهمی که در انتخاب بهترین نوع لمینت دندان باید بدانید این است که هرچه ونیر دارای کیفیت و مرغوبیت بالاتری باشد، طبیعتاً شفافیت، درخشش، زیبایی و استحکام خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ خواهد کرد.

طبیعی بودن لمینت نیز پارامتر دیگری است که برای انتخاب نوع لمینت باید به آن توجه کنید؛ لمینت های طبیعی ظرافت و زیبایی بیشتری داشته و لبخند را مصنوعی نشان نمی دهند.

انواع لمینت سرامیکی

انواع لمینت سرامیکی

در قسمت های قبلی انواع لمینت را معرفی کردیم و گفتیم ماده عمده ای که در ساخت لمینت استفاده می شود، سرامیک است. در این قسمت انواع لمینت های سرامیکی را به شما معرفی می کنیم:

 • ایمکس
 • کاد کام
 • ایمپرس
 • بریلیانس
 • ای پی اس ونیر
 • فلدسپاتیک
 • پرسرا
 • سرک

مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراقبت های بعد از لمینت دندان

اصلی‌ترین کار برای مراقبت از لمینت دندان شامل موارد زیر است که البته سخت هم نیست!

 1. روزانه دو بار مسواک بزنید. در حالت ایده آل توصیه می شود پس از هر وعده غذایی اصلی، مشواک بزنید.
 2. روزانه از نخ دندان پس از مسواک زدن استفاده کنید.
 3. مصرف چای و قهوه را کاهش دهید. این مورد ممکن است بنا به توصیه دندانپزشک به خوراکی های دیگری هم تعمیم پیدا کند.
 4. از مسواک نرم استفاده نمایید. استفاده از مسواک سخت باعث خراشیده شدن لمینت و خراب شدن آن می شود.
 5. از موارد زیر خودداری کنید:
 • جویدن دندان
 • جویدن خودکار و مداد
 • جویدن خوراکی های سخت مانند ته دیگ و اب نبات
 • شکستن پسته، فندق و بادام با دندان
 • باز کردن درب هر گونه بطری با دندان
 1. مصرف سیگار و دخانیات را کاهش دهید. این موارد باعث زرد شدن رنگ لمینت می شوند.
 2. پس از مصرف غذاهای حاوی زردچوبه، زعفران و سایر غذاهایی که دارای رنگ زیادی هستند، حتما مسواک بزنید.
 3. از انجام ورزش ها و فعالیت های بدنی سنگین تا مدتی که دندانپزشک توصیه می کند، خودداری کنید. به عنوان مثال اگر ورزش هایی مانند فوتبال، کشتی، تکواندو و کاراته و … را انجام می دهید، باید شدت فعالیت خود را کمی کاهش دهید تا از وارد شدن آسیب به لمینت دندان جلوگیری کنید.
 4. روزانه حداقل یک بار از دهانشویه استفاده کنید. بهتر است دهانشویه شما آنتی سپتیک باشد.
 5. دهانشویه مورد استفاده شما نباید حاوی الکل باشد؛ زیرا اتصال بین ونیر و دندان را از بین می برد.
 6. از گاز زدن میوه های سفت با دندان لمینت شده خودداری کنید.
 7. بهتر است با دندان های لمینت یا کامپوزیت شده تخمه نشکنید.
 8. حداقل هر ۶ ماه یک بار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.
 9. از لثه های خود مراقبت لازم را به عمل آورید و در صورت وجود پوسیدگی در دندان ها، بلافاصله آن را برطرف کنید.
 10. از جویدن مواد غذایی با دندان های جلو پرهیز نمایید.
 11. مصرف نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه و سودا را تا حد ممکن کاهش دهید. این موارد نیز رنگ لمینت را تحت تاثیر قرار می دهند.
 12. اگر مشکل دندان قروچه دارید، تا قبل از انجام لمینت آن را برطرف کنید؛ چرا که لمینت در اثر دندان قروچه به سرعت از بین رفته و زیبایی خود را از دست می دهد.

سوالات متداول

 • آیا لمینت به جای ارتودنسی استفاده می‌شود؟

در صورتی که ایرادات دندان بسیار گسترده نباشد، می توان از لمینت برای برطرف نمودن مشکلات جزئی ظاهری دندان ها استفاده کرد.

 • قیمت لمینت دندان چقدر است؟

قیمت لمینت به موارد مختلفی مانند جنس، برند، ضخامت، مواد سازنده و … بستگی دارد. از این رو ابتدا باید نوع لمینت مورد نظر را مشخص کرده و سپس قیمت را بررسی نمایید.

 • آیا در لمینت، مینای دندان از بین می رود؟

برای برخی از انواع لمینت مانند لمینت هایی که از جنس زیرکونیا هستند، باید مینای دندان تراشیده شود؛ اما در برخی از لمینت ها هم نیازی به تراش ندارند که با نام لمینت های بدون تراش شناخته می شوند؛ مانند لومینیرز و دوراتین

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتساپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد 7