تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

کامپوزیت و لمینت دندان نوعی درمان زیبایی محسوب می‌شوند که می‌توانید با آن‌ها دندان‌هایی سفید و سالم داشته باشید. آن‌ها نازک، به رنگ دندان و تهیه شده از مواد با کیفیت و خاصی هستند که بر روی دندان‌های شما چسبانده می‌شوند. تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است به مقدار اطلاعات شما از تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان بستگی دارد. شما می‌توانید پس از بررسی دقیق جوانب مثبت و منفی و تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان، تصمیم خود را بگیرید. در این مقاله ما به بررسی این موضوع می‌پردازیم، همچنین شما می‌توانید از خدمات دندانپزشکی ما با قیمت مناسب استفاده کنید.

لبخند زیبا یکی از اصلی‌ترین موارد در زیبایی است. دندان‌های زیبا تأثیر بسزایی بر اعتماد به نفس شما دارند و باعث می‌شوند جذاب‌تر و جوان‌تر به نظر برسید. اگر فضاهای خالی بین دندان‌هایتان شما را آزار می‌دهد این مشکل قابل حل شدن است. می‌توانید از کامپوزیت ونیر و لمینت دندان استفاده کنید.

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان در چیست؟

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان در چیست؟

لمینت و کامپوزیت دندان هر دو درمان زیبایی برای دندان هستند. در هر یک از این روش‌های درمانی، یک لایه نازک به دندان‌ها چسبانده می‌شود (حدود ۶ تا ۱۰ دندان در هر فک که آن را خط لبخند می‌نامند) و رنگ، اندازه و شکل دندان را تغییر می‌دهد. تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در موادی است که از آن‌ها ساخته می‌شوند. این تفاوت باعث می شود مراحل این درمان‌ها و همچنین ویژگی‌های هر یک گوناگون و متنوع باشد.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی - تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

لمینت در حقیقت شکل جدیدی از ونیر سرامیکی است که هر دو از نظر عملکرد و مزایا حدودا یکسان هستند، با این تفاوت که لمینت نازک‌تر است. همچنین برای چسباندن آن‌ها بر روی دندان‌ها نیاز است تا مقدار کمی از مینای دندان تراشیده شود. تغییر اندازه و شکل دندان‌ها باعث می‌شود که لمینت‌ها نسبتاً برجسته باشند و مانند ونیرهای سرامیکی طبیعی به نظر نرسند. همچنین هزینه لمینت بیشتر از ونیرهای سرامیکی است.

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت روکش نازکی است که بر روی دندان قرار می‌گیرد. در ونیر کامپوزیت مقدار کمتری از مینای دندان تراشیده می‌شود تا روکش بر روی دندان قرار گیرد. ونیر کامپوزیت به دلیل رنگ‌پذیر بودن و شکنندگی تقریبا زیاد، کم‌تر ترجیح داده می‌شوند. با این حال، هنوز افرادی هستند که استفاده از آن را ترجیح می‌دهند زیرا آماده‌سازی و چسباندن آن‌ها بر روی دندان زمان کمتری می‌برد.

فرق لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت در چیست؟

فرق لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت در چیست؟ - تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت توسط دندانپزشک در مطب و فقط طی یک جلسه کامل می‌شود. در این نوع درمان نیازی به مسواک زدن ندارید و ونیرهای کامپوزیت با چسب‌های مخصوص به دندان‌های شما متصل می‌شوند. دندانپزشک یک لایه نازک از روکش کامپوزیت را روی دندان شما قرار می‌دهد تا قسمت‌های مورد نظر شما را بپوشاند، سپس لایه بعدی را اضافه می‌کند تا نتیجه نهایی حاصل شود.

اما لمینت سرامیکی مانند روکش سرامیکی بر روی سطح دندان می‌چسبد. هر کدام از این لمینت‌های سرامیکی برای دندان خاصی ساخته شده‌اند و بسیار طبیعی به نظر می‌رسند. استفاده از لمینت سرامیکی کمی تخصصی‌تر و زمان‌بر است. دندانپزشک از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌کند و به آزمایشگاه ارسال می‌کند. بعد از دو تا سه هفته لمینت شما آماده است. سپس دندانپزشک لایه بسیار نازکی از مینای دندان شما را می‌تراشد و روکش را به دندان‌های شما می‌چسباند.

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ - تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

همانطور که می‌دانید‌، هم لمینت و هم کامپوزیت دارای مزایا و معایبی هستند. ونیر کامپوزیت فقط طی یک جلسه انجام و باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود. این کار بدون آسیب رساندن به مینای دندان یا کشیدن آن انجام می‌شود. همچنین هزینه ونیر کامپوزیت تقریبا نصف لمینت است. لازم به ذکر است که اگر لمینت ترک بخورد یا دچار شکستگی شود باید کلا تعویض شود در ونیر کامپوزیت چنین نیست.

با وجود تمام مزایایی که برای کامپوزیت ذکر کردیم، اما آن‌ها قابل رقابت با لمینت نیستند. لمینت ماده‌ای بسیار محکم است که ۱۰ تا ۲۰ سال دوام دارد. لمینت سرامیکی زیباتر و طبیعی‌تر از ونیر کامپوزیت است. همچنین لمینت بسیار شبیه به خود دندان است، بنابراین تراشیدگی جزئی مینای دندان را جبران می‌کند. لمینت در برابر رنگ مقاوم‌تر می‌باشد و احتمالا نیازی به تغییر رژیم‌غذایی امتناع از خوردن غذاهای رنگی نداشته باشید.

با این حال، این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام درمان برایتان مناسب است و همچنین، باید با مشاوره دندانپزشکی صحبت کنید تا به شما در تصمیم‌گیری درست کمک کند.

مزیت های روکش لمینت دندان و کامپوزیت دندان

کامپوزیت مزایای بیشتری نسبت به لمینت دندان دارد که اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها هزینه است. به طور میانگین، لمینت حدود دو برابر گران‌تر از کامپوزیت است، که برای برخی افراد این مسئله اهمیت زیادی دارد زیرا بیشتر درمان‌های دندان تحت پوشش بیمه نیستند. مزیت دیگری که ممکن است برای برخی مهم باشد، زمان کم‌تری است که صرف چسباندن کامپوزیت می‌شود. بدون شک بزرگ‌ترین مزیت کامپوزیت نسبت به لمینت برگشت‌پذیری است. برای درمان لمینت باید دندان‌های طبیعی شما تراشیده شود اما در کامپوزیت این تراشیده شدن به قدری نیست که اندازه‌ دندان‌ها تغییر کند یا مواد کامپوزیتی قابل برداشته شدن و جایگزینی نباشند.

اما لمینت‌ در با دوام بودن و طول عمر قابل مقایسه با کامپوزیت نیست. طول عمر لمینت به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ سال است در حال که کامپوزیت ۵ تا ۷ سال عمر می‌کند. پس باید بدانید که اگرچه کامپوزیت حدود نصف قیمت لمینت است، اما دقیقا دوام آن نیز نصف لمینت می‌باشد. همچنین لمینت برای تمام مشکلات دندانی قابل استفاده است. پس از نظر خودتان کدام یک بهتر است؟

عوارض لمینت دندان و کامپوزیت دندان

عوارض لمینت دندان و کامپوزیت دندان - تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

عوارض درمان لمینت و کامپوزیت دندان خطرناک نیستند مگر اینکه مدت زمان زیادی طول بکشند. در غیر این صورت فقط به داروهای مسکن نیاز خواهید داشت.

 • حساسیت دندان: به دلیل اینکه مینای دندان برای چسباندن لمینت و کامپوزیت تراشیده می‌شوند ممکن است نسبت به غذا و نوشیدنی‌های سرد و گرم حساس شوند. علاوه بر این حساسیت جزئی دندان در سه هفته اول شایع است، اما اگر ۳ تا ۶ ماه طول بکشد بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید، زیرا امکان دارد حین عمل عصب دندان ملتهب شده باشد و باعث عفونت دندان شود.
 • التهاب لثه: ممکن است مدتی طول بکشد تا بافت لثه با لمینت یا کامپوزیت قرار گرفته شده بر روی دندان وفق پیدا کند. بنابراین التهاب لثه در این مدت طبیعی است اما با گذشت زمان این التهاب باید کم و کم‌تر شود.
 • درد: درمان لمینت و کامپوزیت بدون درد است اما برخی افراد ممکن است درد داشته باشند.

انواع کامپوزیت دندان و مزیت‌های آن

انواع کامپوزیت دندان و مزیت‌های آن - تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

۱. کامپوزیت‌های قدامی

کامپوزیت‌های قدامی با نام کامپوزیت‌های زیبایی نیز شناخته می‌شوند. از این کامپوزیت‌ها به منظور ترمیم دندان‌ها و دستیابی به نتیجه‌ایی کاملا طبیعی و مشابه با دندان‌های اصلی استفاده می‌کنند. اصلی‌ترین مزیت کامپوزیت‌های زیبایی امکان صیقل دادن و طول عمر بسیار بالای درخشانی و براقیت آنها است. از این رو کامپوزیت‌های قدامی بهترین گزینه برای ترمیم زیبایی دندان‌ها است. با استفاده از این کامپوزیت‌ها بدون تراشیدن دندان امکان تغییر رنگ، شکل و سایز قطعه دندانپزشکی وجود دارد. تناژها و میزان شفافیت مختلف که بر اساس سازگاری با رنگ دندان‌تان انتخاب نمایید عبارتند از: A1، A2، A3، A3.5، A4، B1، B2، B3، C2، C3، C4، D3، IB1، OA2، OA3.5 و … .

۲. کامپوزیت‌های خلفی

از کامپوزیت خلفی برای ترمیم دندان‌های خلفی استفاده می‌شود. این کامپوزیت‌ها از استحکام و مقاومت بسیار بالا در برابر فشار جویدن غذا و سایش برخوردارند. دوام و طول عمر این کامپوزیت‌ها بسیار زیاد است.

۳. کامپوزیت‌های سیال

دلیل معروفیت کامپوزیت دندان سیال سازگاری و انطباق عالی آن است. مزیت سیالیت کار را برای دندانپزشک آسان می‌نماید. از کامپوزیت‌های مایع در پر کردن حفره‌های کوچک دندانی با عمق و سطح کم، به عنوان سیلنت جهت جلوگیری از پوسیدگی و ترمیم کننده طوق دندان‌ها استفاده می‌شود.

۴. کامپوزیت‌های یونیورسال

کامپوزیت‌های یونیورسال در ترمیم و زیبایی دندان‌های قدامی و خلفی کاربرد دارند. این کامپوزیت‌ها برای سازگاری با سایه مینای دندان، دارای تنوع گسترده‌ای از سایه‌ها هستند. کامپوزیت یونیورسال به ۳ شکل سرنگ، کپسول یا مایع در دسترس است.

۵. کامپوزیت‌های خود ترمیم شونده

از آنجا که در فرایند تولید کامپوزیت‌های پلیمریزاسیون دار استفاده از نور الزامی نیست، از این کامپوزیت‌ها جهت ساخت کور (core) استفاده می‌شود. برای پر کردن حفره‌های بزرگ دندانی به ویژه دندان‌های خلفی که فشار بیشتری را تحمل می‌کنند از این کامپوزیت‌ها استفاده می‌شود.

۶. کامپوزیت‌های بالک فیل

برای ترمیم لایه و کم شدن میزان انقباض ضروری است که کامپوزیت‌های قدیمی به آرامی جایگذاری شوند. کامپوزیت‌های بالک فیل فقط برای قرارگیری در یک لایه طراحی شده‌اند. مزیت اصلی کامپوزیت‌های بالک فیل عمق درمان، کم شدن حجم فیلترها، یکپارچه سازی، ذخیره کردن وقت و هزینه کمتر است.

۷. کامپوزیت‌های ارتودنسی

از کامپوزیت‌های ارتودنسی در درمان‌های مربوط به ارتودنسی دندان استفاده می‌کنند. در مجموع کامپوزیت‌ ارتودنسی لایت کیور می‌باشند.

انواع لمینت دندان و مزیت‌های آن

انواع لمینت دندان و مزیت‌های آن - تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

۱. لمینت سرامیکی

همانطور که از اسم این لمینت دندان پیداست جنس آن از سرامیک است. لمینت سرامیکی با نام پرسلن ونیر نیز شناخته می‌شود. در واقع این لمینت در آزمایشگاه از لایه نازک سرامیکی تولید شده است و سپس روی دندان تراشیده شده قرار داده می‌شود.

۲. لمینت کامپوزیتی

این نوع لمینت از جنس پلیمر است و رنگی مشابه با رنگ دندان دارد. برای تولید آنها نیاز نیست به لابراتوار فرستاده شوند و در مطب دندانپزشک ساخته می‌شوند. سپس بسته به نوع مشکل دندان از جمله فاصله‌های بین دندانی، بدفرمی و … در یک یا دو جلسه از طریق اشعه روی دندان قرار داده می‌شوند. برای انجام این روش به قالب گیری و حتی در برخی موارد به تراشیدن دندان نیازی نیست.

تا اینجا متوجه فرق لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت شدیم. لمینت سرامیکی روشی غیر مستقیم است در حالی که ونیر کامپوزیت روشی مستقیم می‌باشد.

۳. لمینت دندان بدون تراش

از آنجا که لمینت‌های تراش نخورده بسیار نازک هستند در این روش به تراشیدن مینای دندان نیازی نیست. با وجود اینکه این روشی غیر تهاجمی است اما برای ساخت باید به لابراتوار ارسال شوند. در نتیجه این روش تقریبا ۴ هفته زمان می‌برد.

در واقع انواع مختلف لمینت و کامپوزیت نشان دهنده تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان می‌باشند.

در چه مواردی لمینت دندان توصیه می‌شود؟

در چه مواردی لمینت دندان توصیه می‌شود؟ - تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

با توجه به روش‌های زیادی که وجود دارد هنگام انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش باید بسیار دقت کنید. زیرا ممکن است روش انتخابی مناسب دندان‌های شما نباشد و مشکل ساز شود. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از انتخاب به دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین می‌توانید به درمانگاه دندانپزشکی شرق تهران مراجعه کنید. به طور کلی در شرایط زیر استفاده از لمینت دندان توصیه می‌شود:

 • اصلاح شکل و فرم دندان‌ها
 • بهبود نامنظمی جزیی دندان‌ها و ترمیم چرخش دندان‌
 • کاهش فاصله بین دندان ها
 • سفید و روشن کردن رنگ دندان
 • در صورت مصرف مینوسیکلین و تتراسایکلین، بلیچینگ برای تغییر رنگ دندان مناسب نیست و باید از لمینت استفاده نمود.

در چه مواردی کامپوزیت دندان توصیه می‌شود؟

در چه مواردی کامپوزیت دندان توصیه می‌شود؟ - تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان در شرایط زیر توصیه می‌شود:

 • داشتن دندان‌های بی‌نظم و نامرتب
 • جلوتر بودن فک بالا
 • شکستگی‌های کوچک و جزیی
 • فاصله بین دندانی
 • زردی دندان

نتیجه گیری

در سال‌های اخیر استفاده از خدمات زیبایی دندان بسیار افزایش یافته است. لمینت و کامپوزیت دندان جز محبوب‌ترین‌ها می‌باشند. اما موضوعی که ممکن است باعث سردرگمی افراد شود عدم آگاهی از فرق لمینت و کامپوزیت دندان می‌باشد. همانطور که گفتیم هر کدام دارای انواع مختلف و کاربردهای متفاوتی می‌باشند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. اگر قصد استفاده از بهترین خدمات پزشکی یا حتی درمان ریشه دندان را دارید به سایت arkadent.com مراجعه نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتسآپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

همیشه در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پلاک 22، واحد 7