تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان؛ کدام یک بهتر است؟

تفاوت قیمت لمینت دندان با کامپوزیت دندان چقدر است؟
۳.۴
(۳۸)

تفاوت کامپوزیت و لمینت یکی از مباحثی می‌باشد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. وقتی لبخند خود را دوست ندارید، این باعث تضعیف عزت نفس شما می‌شود. اینکه بخواهید دندان‌های خود را پنهان کنید نباید مانع شما برای لبخند زدن و تعامل با افراد مختلف شود. پیشرفت در دندانپزشکی زیبایی می‌تواند لبخند شما را سریع‌تر از آنچه تصور کنید، تغییر دهد. ونیرها و لمینت‌های دندان هر دو می‌توانند در یک بازه زمانی نسبتاً کوتاه نتایج چشمگیری ایجاد کنند، پس از شناخت تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان می‌توانید مناسب‌ترین روش را برای اصلاح و ترمیم دندان‌های خود انتخاب کنید.

لبخند زیبا یکی از دلایل اصلی جذابیت و زیبایی است. زیبایی دندان‌ها نه تنها در افزایش اعتماد به نفس تاثیر به سزایی دارد، بلکه باعث جوان به نظر رسیدن شما نیز می‌شود. اگر به دلیل فاصله بین دندان هایتان نمی‌توانید با خیال راحت لبخند بزنید، دیگر دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. با تشکر از دندانپزشکی زیبایی مدرن، می‌توانید به راحتی لبخند بزنید و از لبخند خود لذت ببرید.

کامپوزیت دندان و لمینت دندان روش‌های زیبایی دندانپزشکی و پیشرفته هستند که با استفاده از آنها می‌توانید دندان‌های سفید و مرواریدی داشته باشید. آنها نازک، همرنگ دندان و سفارشی هستند که به دندان‌هایی جلویی شما چسبانده می‌شوند و برخی از مشکلات دندانی را رفع می‌کنند. انتخاب بهترین روش به عوامل مختلفی بستگی دارد. پس از بررسی دقیق مزایا و معایب ونیرهای دندانی، می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین روش را انتخاب نمایید.

انتخاب بین لمینت و ونیر دندان

انتخاب بین لمینت و ونیر دندان - تفاوت کامپوزیت و لمینت

بررسی موارد مورد استفاده در دندانپزشکی زیبایی حتی از طریق جستجو در وب، گزینه‌های زیادی را به شما ارائه می‌دهد. فقط با جستجو در وب نمی‌توان فهمید که چه چیزی برای شما بهتر است.

 

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان به طور خلاصه در چیست؟

لمینت و کامپوزیت دندان هر دو درمان زیبایی برای دندان هستند. در هر یک از این روش‌های درمانی، یک لایه نازک به دندان‌ها چسبانده می‌شود (حدود ۶ تا ۱۰ دندان در هر فک که آن را خط لبخند می‌نامند) و رنگ، اندازه و شکل دندان را تغییر می‌دهد.

هر دو روش برای رفع نقص‌های ظاهری دندان‌ها ارائه شده‌اند، اما تفاوت‌های زیادی میان این دو وجود دارد. به همین دلیل، دندانپزشکان با بررسی شرایط بیماران یکی از این دو گزینه را انتخاب می‌کنند. در ادامه با تفاوت‌های فاحش کامپوزیت و لمینیت دندان آشنا می‌شوید:

 • معمولاً کامپوزیت‌های سرامیکی برای رفع دندان‌های کج و بد شکل انتخاب می‌شود و گزینه مناسبی برای رفع بد رنگ شدن بیش از حد دندان‌ها شناخته شده‌است. در حالی‌که کامپوزیت دندان گزینه مناسب برای رفع شکستگی و لب پریدگی دندان‌هاست و برای درمان مشکلات بسیار جزئی دندان انتخاب ایده‌آلی است.
 • ونیر کامپوزیتی در یک جلسه قابل اجراست و کمتر از ۲ ساعت رزین کامپوزیت شکل می‌پذیرد، درحالی که لمینت نیاز به طی کردن مراحل مختلفی دارد و روکش آن باید از قبل آماده شود.
 • همچنین کامپوزیت روی لایه دندان قرار می‌گیرد و نیازی به تراش شدن مینای دندان ندارد، در حالی که برای اجرای لمینت سرامیکی باید مقدار زیادی از مینای دندان تراشیده شود و پوسته از قبل ساخته شده روی دندان قرار می‌گیرد.
 • استحکام لمینت نسبت به کامپوزیت بسیار بیشتر است و بر اساس تکنولوژی‌های پیشرفته تولید می‌شود.
 • از دیگر تفاوت‌های تأثیرگذار در انتخاب میان لمینت و کامپوزیت قیمت آنهاست. قیمت کامپوزیت نسبت به لمینت بسیار مناسب‌تر است و همین موضوع باعث شده‌است افراد که می خواهند هزینه کمتری پرداخت نمایند، نسبت به اجرای کامپوزیت تمایل بیشتری نشان دهد ولی طبق تجربه اکثر این افراد طی مدت زمانی کامپوزیتهای خود را ( در صورتی که به صورت وسیع بوده باشد) برداشته و لمینت دندان را انجام می دهند.

 

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟ - تفاوت کامپوزیت و لمینت

لمینت دندان روکش نازکی است که با مواد رنگی دندان به صورت سفارشی‌ ساخته شده است. این روکش‌ها به رویه دندان‌ها متصل می‌شوند تا شکل، اندازه، رنگ و ظاهر کلی آنها را زیباتر کنند.

لمینت پرسلان از لایه‌های مختلف پرسلان ساخته شده است که با مینای دندان و پوشش چسبناک جایگزین شده است. لمینت پرسلان در مقایسه با ونیر پرسلان کمتر تهاجمی است. نیازی به تراشیدن دندان نیست. فقط آماده‌سازی کوتاهی برای اتصال لمینت دندان بدون آسیب رسیدن به دندان‌های طبیعی لازم است.

علاوه بر جنبه زیبایی لمینت عملکرد صحیح آن بسیار حیاتی است. دندان‌پزشکان از لمینت‌هایی ازجنس رزین استفاده می‌کنند که به نور حساس هستند تا لمینت‌ها بچسبند.

هزینه‌ی لمینت و ونیر

هزینه‌ی لمینت و ونیر

هزینه لمینت و ونیر نباید عامل اصلی انتخاب باشد. اگرچه هزینه‌های درمان مهم است، کیفیت درمان باید مد نظر باشد و نه هزینه. دندانپزشک در صورت لزوم به شما مشاوره مفیدی می‌دهد. ونیر‌ها گران هستند، گرچه هزینه بالای آن‌ها با دوام بیشتری همراه است و نیاز به درمان مجدد ندارد.

 

تفاوت‌های اصلی کامپوزیت و لمینت

 

 

مزایای کامپوزیت - تفاوت کامپوزیت و لمینت

در ادامه چند تفاوت بین کامپوزیت و لمینت گفته شده است:

تفاوت لمینت دندان و کامپوزیت دندان در قیمت :

مهمترین برتری کامپوزیت دندان نسبت به لمینت دندان هزینه آن است. به طور میانگین، هزینه لمینت‌ دو برابر کامپوزیت است. از آنجایی که بیشتر درمان‌ها تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد، خود شخص باید هزینه را پرداخت نماید که این موضوع برای افراد بسیار اهمیت دارد.

 

تفاوت لمینت دندان و کامپوزیت دندان در طول مدت درمان :

معمولا انجام کامپوزیت در یک جلسه انجام می‌شود. ابتدا دندانپزشک دندان‌های شما را آماده می‌کند و سپس دندان‌ها را تمیز می‌کند و شکل می‌دهد، در مرحله بعد با استفاده از از یک نور آبی رزین‌ها را محکم می‌نماید و در آخر ونیرها را پولیش می‌کند.

از آنجایی که برای انجام لمینت دندان ابتدا باید دندان پاکسازی شود و بعد تراشی در حد ۲ تا ۵ میکرن روی دندان ایجاد شود و بعد قالب گیری انجام شود و لمینت ها در آزمایشگاه آماده و قبل از ویزیت بعدی به دندانپزشک تحویل داده شوند، مدت زمان انجام لمینت طولانی‌تر است.

 

تفاوت لمینت دندان و کامپوزیت دندان بازگشت پذیری :

یکی از بزرگ‌ترین مزیتهای کامپوزیت نسبت به لمینت قابلیت بازگشت پذیری است. برای قرار دادن ونیرهای کامپوزیتی نیاز به تغییر شکل طبیعی دندان‌ها نیست. به این معنا که اگر پس از انجام کامپوزیت پشیمان شدید، به راحتی امکان برداشتن ونیرها ممکن است. اما بعد از انجام لمینت باید از آنها تا آخر عمر استفاده نمایید.

 

مزایا و‌معایب لمینت - تفاوت کامپوزیت و لمینت

مزایای لمینت دندان :

ماندگاری و طول عمر

اگرچه کامپوزیت دارای مزایای زیادی است اما در یک مورد با لمینت قابل مقایسه نیست: ماندگاری. لمینت نسبت به کامپوزیت بسیار قویتر است (حتی با وجود پیشرفت در مواد کامپوزیت در طی سال‌های اخیر).

ماندگاری لمینت به طور میانگین ۱۵ – ۱۰ سال است. این در حالی است که اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و دستورالعمل‌های دندانپزشک خود را انجام دهید، برای مدت طولانی‌تری دوام خواهند داشت. ماندگاری کامپوزیت تقریبا ۷ – ۵ سال است.

اگر قصد انجام ونیر را دارید باید به این نکته توجه کنید اگرچه قیمت کامپوزیت نصف قیمت پرسلان است اما طول عمر آنها نیز فقط نصف پرسلان می‌باشد. بنابراین کدام روش بهتر است؟

اکثر دندانپزشکان بر این باورند که لمینت‌ها طبیعی‌تر به نظر می‌رسند. لمینت شفاف و کاملا شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استفاده از ماده مستحکم و لعابی پس از درمان، در برابر لک شدن و شکستن بسیار مقاوم است. از طرف دیگر، ونیرهای کامپوزیتی بیشتر متخلخل هستند در نتیجه بیشتر در معرض لک شدن قرار دارند، به عبارتی برای جلوگیری از ایجاد لک ممکن است لازم باشد رژیم غذایی مخصوصی داشته باشید. همچنین هنگام استفاده از کامپوزیت برای زیبا شدن دندان باید کامپوزیت‌ها را صیقل داد. حتی ممکن است بعد صیقل داده شدن نیز با لمینت قابل مقایسه نباشند.

انجام لمینت به زمان بیشتری نیاز دارد زیرا لمینت‌ها در آزمایشگاه آماده می‌شوند. اما با وجود این موضوع، دندانپزشکان بیشتر و بیشتر از فناوری CAD / CAM استفاده می‌کنند که به روند کار سرعت می‌بخشد. اگر قصد انجام لمینت را دارید، بررسی انواع فناوری‌های مورد استفاده دندانپزشک شما بسیار اهمیت دارد و در نهایت امکان کاهش مدت زمان کلی درمان وجود دارد.

 

بین لمینت و ونیر کدام برای من مناسب است؟

همانطور که می‌دانید‌، هم لمینت و هم کامپوزیت دارای مزایا و معایبی هستند. ونیر کامپوزیت فقط طی یک جلسه انجام و باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود. این کار بدون آسیب رساندن به مینای دندان یا کشیدن آن انجام می‌شود. همچنین هزینه ونیر کامپوزیت تقریبا نصف لمینت است. لازم به ذکر است که اگر لمینت ترک بخورد یا دچار شکستگی شود باید کلا تعویض شود در ونیر کامپوزیت چنین نیست.

با وجود تمام مزایایی که برای کامپوزیت ذکر کردیم، اما آن‌ها قابل رقابت با لمینت نیستند. لمینت ماده‌ای بسیار محکم است که ۱۰ تا ۲۰ سال دوام دارد. لمینت سرامیکی زیباتر و طبیعی‌تر از ونیر کامپوزیت است. همچنین لمینت بسیار شبیه به خود دندان است، بنابراین تراشیدگی جزئی مینای دندان را جبران می‌کند. لمینت در برابر رنگ مقاوم‌تر می‌باشد و احتمالا نیازی به تغییر رژیم‌غذایی امتناع از خوردن غذاهای رنگی نداشته باشید.

با این حال، این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام درمان برایتان مناسب است و همچنین، باید با مشاوره دندانپزشکی صحبت کنید تا به شما در تصمیم‌گیری درست کمک کند.

 

چه زمانی به کامپوزیت و لمینت نیاز است؟

کامپوزیت و لمینت در موارد زیر کارایی قابل توجهی دارند:

 • ترمیم دندان‌های کج یا بد شکل
 • ترمیم دندان‌های شکسته
 • ترمیم لکه‌های دندان زمانی که سفید کننده موثر نیست.
 • دندانهای ساییده و کوتاه شده
 • دندان‌هایی با فاصله زیاد

چه زمانی کامپوزیت و لمینت گزینه خوبی نیستند؟

در برخی شرایط، دندان‌های افراد برای ونیر دندان نیستند. این شرایط عبارتند از:

 • دندان‌هایی با پوسیدگی یا بیماری لثه. این موارد باید قبل از ساخت و نصب ونیرهای دندان درمان شوند.
 • دندان‌های ضعیف شده. اگر مقدار بسیار زیادی از ساختار دندان از بین رفته یا دندان‌های بیشماری پر شده باشند، دندان‌ها برای انجام ونیر مناسب نیستند. روش‌های دیگری وجود دارد.
 • دندان‌هایی که به شدت جابجا شده‌اند یا نامرتب هستند. برای رفع این مشکل، به ارتودنسی دندان نیاز است.
 • فشار دادن دندان‌ها به صورت ناخودآگاه. در این حالت ونیرها به راحتی شکسته می‌شوند و آسیب می‌بینند.. قبل از انجام هرگونه ونیر باید مشکل دندان قروچه حل شود. در بعضی موارد استفاده از محافظ‌های شبانه دندان ممکن است موثر باشد.

هنگامی که متوجه شدید کدام روش برای شما مناسب است، باید بر اساس برخی عوامل (مانند زمان و بودجه خود) تصمیم بگیرید.

 

در چه مواردی لمینت دندان توصیه می‌شود؟

در مواقعی که با مشکلات دندانی از نظر فرم و رنگ دندان‌ها مواجه هستید لمینیت دندان می‌تواند انتخاب خوبی باشد. معمولاً این روش برای رفع مشکلات گفته شده در زیر مناسب است:

 • دندان‌های بسیار تیره و رنگ گرفته
 • دندان‌های شکسته شده
 • به‌هم ریختگی‌های متوسط تا خفیف
 • بستن فاصله بین دندان‌ها
 • دندان‌های لکه‌دار مادرزادی
 • ناهنجاری‌های دندانی
 • دندان‌های متمایل به‌سمت زبان
 • افزایش ارتفاع طول تاج‌ها

در کنار انتخاب این روش باید در انتخاب پیدا کردن کلینیک دندانپزشکی توجه ویژه داشته باشید. کلینیک دندانپزشکی شمال تهران یکی از بهترین انتخاب‌ها برای اجرای لمینت باکیفیت و جذاب است، زیرا پزشکانی که در این موقعیت مکانی فعالیت دارند، خدمات بروز ارائه می‌دهند و تجربه بالایی دارند.

 

در چه مواردی کامپوزیت دندان توصیه می‌شود؟

دندانپزشک با بررسی وضعیت‌های دندان مشخص می‌کند آیا می‌توانید از این روش زیبایی استفاده‌کنید یا خیر؟ معمولاً اجرای ونیر کامپوزیت برای اکثر افراد مناسب است و به‌خوبی می‌تواند مشکلات گفته در زیر را رفع کند:

 • نامرتب بودن دندان ها
 • زرد شدن دندان‌ها
 • دندان‌های بلند، کوتاه یا کوچک
 • لب پریدگی و شکستگی دندان‌ها
 • دندان‌های روی هم قرار گرفته‌شده
 • جلوتر بودن فک بالا
 • فاصله بین دندانی

 

مراقبت از کامپوزیت و لمینت

مراقبت از کامپوزیت و لمینت - تفاوت کامپوزیت و لمینت

مراقبت از کامپوزیت و لمینت بسیار آسان است. چند نکته زیر را رعایت نمایید:

 • منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از مشکلات بهداشت دهان و دندان جلوگیری شود. معمولا کامپوزیت و لمینت با بافت لثه سازگار هستند و با کشیدن نخ دندان یا مسواک زدن به ونیرهای خود آسیب نخواهید زد. از خمیر دندان‌های ساینده استفاده نکنید. استفاده از یک رژیم مناسب، ماندگاری لمینت‌ها را برای سالهای آینده افزایش می‌دهد.
 • پس از اتمام درمان ممکن است به سرما و گرما حساسیت ایجاد شود. برخی از حساسیت ها کاملا طبیعی هستند و معمولا پس از یکی دو هفته از بین می‌روند. اگر این حساسیت‌ها باید باقی ماندند، به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • لمینت‌ها بسیار قوی هستند و در برابر بیشتر فشارهای معمولی مقاومت دارند. اما برای باز کردن آجیل‌ها مانند پسته، فندق، بادام و .. از دندان استفاده نکنید.
 • اگر دندان قروچه دارید حتما دندانپزشک خود را در جریان بگذارید. یک محافظ شبانه برای شما می‌سازد تا فشارهای ناشی از دندان قروچه هنگام خواب را به حداقل برسانید.
 • ممکن است ونیرها ساییده و شکسته شوند. اگرچه در بعضی اوقات ممکن است در بعضی مواقع کامپوزیت‌ها شکسته شوند اما در بیشتر موارد ترمیم آنها بسیار آسان است.
 • در صورت ایجاد و باقی ماندن برخی از تغییرات قابل توجه در شکل دندان‌ها یا ایجاد عوارض با دندانپزشک خود صحبت کنید تا اصلاحاتی انجام دهد.

روشی برای ترمیم مشکلات دندانی

کلام آخر، ونیرهای پرسلن روشی کاربردی برای درمان مواردی از جمله ترمیم مینای دندان فرسوده، ساییدگی، نقص ژنتیکی، دندان‌های ناهموار و غیره است. برای مثال، تغییر رنگ یا فاصله دندانی بسیار زیاد، با کامپوزیت قابل رفع شدن نیستند و باعث می‌شود که پرسلن تنها گزینه مناسب باشد. دندانپزشک بهداشت دهان و دندان را کاملا بررسی و به شما بهترین روش را پیشنهاد می‌کند.

سوالات متداول

کدام ونیرها طبیعی‌تر به نظر می رسند؟

ونیرهای دندانی به گونه‌ایی ساخته شده‌اند که علاوه بر ترمیم تا حد ممکن به دندان‌های طبیعی شما شبیه باشند.

با این وجود، لمینت‌ها طبیعی‌تر هستند،ونیرهای کامپوزیتی هم در صورت صیقل داده شدن طبیعی به نظر می‌رسند.

کدام روش برای مسائل حادتر مناسب است؟

اگر دندان‌های شما دارای لکه‌های زیاد، آسیب دیده، شکسته هستند یا فاصله‌ بین دندانی زیادی دارند، دندانپزشکان ونیرهای پرسلن را توصیه می‌کنند.

ونیرهای کامپوزیتی برای مشکلات سطحی مناسب هستند. در صورت وجود مشکلات حاد، دندانپزشک تاج گذاری یا ارتودنسی را پیشنهاد می‌دهد.

کدام ونیر قوی‌تر است؟

لمینت‌ها از کامپوزیت‌ها بسیار قوی‌تر هستند پس کمتر در معرض شکسته شدن قرار می‌گیرند.

با این وجود، لمینت‌ها مانند ونیر کامپوزیتی قابل ترمیم نیستند. اگر پرسلن آسیب ببیند، باید جایگزین شود که این کار بسیار پرهزینه است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳.۴ / ۵. تعداد آرا: ۳۸

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7