درمان خانگی دندان درد با ۱۸ راهکار موثر

درمان خانگی دندان درد با ۱۸ راهکار موثر
۳.۴
(۶۱۵)

برای همه‌ی ما پیش آمده که شب هنگام خواب دندان‌ درد به سراغمان بیاید و به هر دلیلی دسترسی به دندانپزشک نداشته باشیم. اینجاست که به سراغ درمان خانگی دندان درد می‌رویم تا بعدا بتوانیم به دندانپزشکی مراجعه کنیم و درمان اساسی را انجام دهیم. در این مقاله ۱۸ درمان خانگی دندان درد را به شما معرفی می‌کنیم.

پوسیدگی‌ها، فیلینگ‌های سست، دندان ترک‌خورده، آبسه دندان (عفونت در خط لثه) یا وضعیت سینوسی همگی می‌توانند دندان درد وحشتناکی را به‌وجود آورند. راه حل بارز هر نوع دندان درد قطعأ مراجعه به دندانپزشک در سریع‌ترین زمان ممکن است. هرچند اگر بلافاصله نتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید ممکن است مجبور شوید مقداری درد را تحمل کنید. نکات زیر می‌توانند به شما در تسکین دندان‌ درد کمک کنند تا زمانی که به دندانپزشکی مراجعه کنید.

۱. روغن میخک

درمان خانگی دندان درد - روغن میخک

در اینجا یک روش درمانی ساده برای دندان درد وجود دارد! میخک یک روش درمانی سنتی برای بی‌حسی اعصاب است. ترکیب شیمیایی اصلی این ادویه اوژنول است، یک ماد‌ی بی‌حس کننده‌ی طبیعی. اما روغن میخک باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد. ریختن روغن روی ناحیه‌ی دردناک می‌تواند درد را بدتر کند اگر آن را بر روی بافت لثه‌ی حساس یا بر روی زبان خود بریزید. در عوض، دو‌قطره روغن میخک را روی یک توپ نخی بریزید و آن را در مقابل دندان خود قرار دهید تا درد تسکین پیدا کند. یا می‌توانید از کمی میخک پودر شده استفاده کنید یا یک میخک کامل را روی دندان قرار دهید. گل میخک را کمی بجوید تا روغن آن آزاد شود و آن را تا نیم‌ساعت یا تا زمانی که درد فروکش کند بر روی محل درد نگه دارید.

۲. خمیر زنجبیل کاین (فلفل قرمز)

درمان خانگی دندان درد - خمیر زنجبیل-کاین (فلفل قرمز)

قسمت‌های مساوی از این دو ادویه‌ی تند را با آب کافی مخلوط کنید تا یک خمیر بدست بیاید. یک توپ کوچک پنبه را به اندازه کافی در خمیر بچرخانید تا همه‌ جای آن را فراگیرد، سپس در حالی که آن را از لثه و زبان خود دور می‌کنید، بر روی دندان خود قرار دهید. آن را تا زمانی که درد از بین برود نگه دارید – یا تا زمانی که بتوانید آن را تحمل کنید (احتمال دارد که سوزش داشته باشد). همچنین می‌توانید این ادویه‌ها را جداگانه امتحان کنید زیرا هر دو ضد‌درد قوی هستند. ماده اصلی شیمیایی کاین – کپسایسین- به جلوگیری از رسیدن پیام‌های درد به مغز کمک می‌کند.

۳. مقداری آب نمک غرغره کنید

درمان خانگی دندان درد - آب نمک

با یک قاشق چای‌خوری نمک حل شده در یک فنجان آب جوش می‌توانید یک دهانشویه‌ی ضد‌درد درست کنید که باعث شسته ‌شدنِ ذرات باقی‌مانده‌ی تحریک کننده می‌شود و به کاهش تورم کمک می‌کند. حدود ۳۰ ثانیه آن را غرغره کرده و سپس تف کنید. آب نمک ناحیه‌ی اطراف دندان را تمیز می‌کند و مایعاتی که باعث تورم می‌شوند را بیرون می‌آورد. این روش درمانی را هر چند وقت یک‌بار تکرار کنید. این کار برای تسکین دندان درد ساده به نظر می‌رسد، اما موثر است!

۴. چای را امتحان کنید

درمان خانگی دندان درد - چای نعناع

چای نعناع عطر و طعم خوب و قدرت بی‌حس کننده‌ای دارد. یک قاشق چای‌خوری برگ نعناع خشک را در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه بخیسانید. بعد از خنک‌شدن چای، آن را در دهان خود غرغره کرده و سپس تف کنید یا قورت دهید. همچنین، تانین‌های موجود در چای سیاه قوی با کاهش تورم به کاهش درد کمک می‌کند. برای استفاده از این داروی مردمی، یک کیسه چای مرطوب و گرم را در مقابل دندان آسیب دیده قرار دهید تا به طور موقتی درد را تسکین دهد.

۵. با هیدروژن پراکسید شستشو دهید

درمان خانگی دندان درد - هیدروژن پراکسید

برای کمک به از بین‌بردن باکتری‌ها و رفع برخی ناراحتی‌ها، محلول هیدروژن پراکسید ۳% را غرغره کنید. این کار می‌تواند به صورت تسکین موقت دندان درد کمک کند اگر با تب و طعم ناخوشایند در دهان همراه باشد (هر دو نشانه‌ی عفونت هستند)، اما مانند سایر راه‌حل‌های ضد دندان درد، تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه کنید و منبع عفونت را از بین ببرد، می‌توانید از این اقدام متوقف‌کننده استفاده کنید. محلول هیدروژن پراکسید فقط برای شستشو است. آن را تف کنید، سپس چندین بار با آب ساده بشویید.

۶. آن را منجمد کنید

درمان خانگی دندان درد - منجمد کنید

در اینجا یک درمان محبوب دندان درد وجود دارد! یک قالب یخ کوچک را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید، یک پارچه نازک را به دور کیسه بپیچید و حدود ۱۵دقیقه آن را روی دندانِ دردناک بمالید تا اعصاب بی‌حس شود. از طرف دیگر، می‌توانید این کیسه یخ را روی گونه و بالای دندانِ دردناک قرار دهید. همچنین، طبق فرهنگ عامه، اگر دست خود را با یک قالب یخ ماساژ دهید، این کار می‌تواند به تسکین دندان درد کمک کند. هنگامی که اعصاب انگشتان شما سیگنال‌های «سرما» را به مغز شما ارسال می‌کنند، ممکن است سیگنال‌های درد از دندان شما را نادیده بگیرند. کافی است یک مکعب یخ را در یک پارچه‌ی نازک پیچیده و آن را در ناحیه‌ی گوشتی بین انگشت شست و انگشت سبابه ماساژ دهید.

۷. آن را با مر (نوعی صمغ) بشویید

درمان خانگی دندان درد - با مر (نوعی صمغ) بشویید

همچنین می‌توانید دندانِ دردناک را با یک تنتور مر (نوعی صمغ) بشویید. اثرات منقبض‌کننده به کاهش التهاب کمک می‌کنند و مر به مزایای کشتن باکتری‌ها می‌افزاید. یک قاشق چای‌خوری پودر مر را در دو فنجان آب به مدت ۳۰ دقیقه بجوشید. آن را صاف کنید و بگذارید خنک شود. یک قاشق چای‌خوری محلول را در نصف فنجان آب پنج تا شش بار در روز غرغره کنید.

۸. از سرکه و کاغذ قهوه‌ای استفاده نمایید

یک درمان دیگر با خیساندن یک تکه‌ی کوچک کاغذ قهوه‌ای (از کیسه مواد غذایی یا کیسه ناهار) در سرکه و پاشیدن فلفل سیاه در یک طرف آن و نگه داشتن آن بر روی گونه انجام می‌شود. حس گرم‌شدگی روی گونه‌ی شما ممکن است حواس‌تان را از درد دندان‌تان پرت کند.

۹. با ابزار مناسب مسواک بزنید

درمان خانگی دندان درد - مسواک بزنید

از یک خمیردندان که «برای دندان‌های حساس» طراحی شده استفاده کنید. اگر با آب رفتن لثه مشکل دارید، این روش می‌تواند درد زیادی که احتمالاً ناشی از مصرف غذاهای گرم یا سرد است را برطرف کند. هنگامی که لثه‌ها آب می‌روند، عاج زیر سطح مینای دندان شما قرار دارد و این ماده به شدت حساس است. برای نجات بافت لثه و جلوگیری از کوچک شدن بیشتر، از یک برس (مسواک) نرم استفاده کنید.

۱۰. ترک را با آدامس بپوشانید

درمان خانگی دندان درد - ترک را با آدامس بپوشانید

اگر دندان شکسته شده یا پر کرده دارید، می‌توانید با پوشاندن ناحیه‌ی دردناک با یک آدامس نرم شده، مقداری از درد را تسکین دهید. این ممکن است با یک فیلینگ سست نیز کار کند تا بتواند آن را در محل خود نگه دارد تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه کنید. برای جلوگیری از درد بیشتر، از جویدن چیزی با آن دندان خودداری کنید تا زمانی‌که بتوانید آن را ترمیم کنید.

۱۱. فشار اعمال کنید

درمان خانگی دندان درد - فشار اعمال کنید

روش طب سوزنی را امتحان کنید تا سریع دندان درد متوقف شود. با انگشت شست خود، نقطه‌ی پشت دست دیگر خود را فشار دهید که پایه‌ی انگشت شست و انگشت اشاره شما در آن قرار دارد. برای حدود دو دقیقه فشار وارد کنید. این امر به آزادسازی اندروفین‌ها یعنی هورمون‌های خوب مغز کمک می‌کند. (در صورت باردار بودن، محدودیت‌هایی وجود دارد.)

۱۲. سیر

درمان خانگی دندان درد - سیر

برای هزاران سال، خواص درمانی سیر شناسایی شده و در این زمینه مورد استفاده قرار گرفته است. نه تنها سیر باکتری‌های مضری که منجر به تشکیل پلاک دندان می‌شوند را می‌کشد، بلکه همچنین می‌تواند به‌عنوان یک تسکین‌ دهنده‌ی درد نیز استفاده شود. برای استفاده از آن، یک دانه سیر را له کنید تا یک خمیر بدست بیاید و آن را بر روی ناحیه‌ی درد قرار دهید. همچنین می‌توانید مقدار کمی نمک نیز به آن اضافه کنید. یا می‌توانید یک حبه سیر تازه را به آرامی بجوید.

۱۳. عصاره‌ی وانیل

درمان خانگی دندان درد - عصاره‌ی وانیل

عصاره‌ی وانیل حاوی الکل است که به تسکین درد کمک می‌کند. خواص آنتی اکسیدانِ اثبات شده‌ی آن نیز به‌عنوان یک التیام‌دهنده‌ی موثر عمل می‌کند. برای استفاده از آن، مقدار کمی از عصاره‌ی وانیل را بر روی انگشت‌تان یا روی یک توپ نخی بمالید. آن را مستقیمأ بر روی محلِ درد اعمال کنید و این کار را چندین بار در روز انجام دهید.

۱۴. برگ‌های گواوا

درمان خانگی دندان درد - برگ‌های گواوا

برگ‌های گواوا دارای خواص ضد‌التهابی هستند که می‌توانند به بهبود زخم کمک کنند. آنها همچنین دارای فعالیت ضد‌میکروبی هستند که می‌تواند به مراقبت از دهان کمک کند.

برای استفاده از آن، برگ‌های تازه‌ی گواوا را بجوید یا برگ‌های گواوای خرد شده را به آب‌جوش اضافه کنید تا تبدیل به یک دهانشویه شود.

۱۵. گندم

درمان خانگی دندان درد - گندم

گندم دارای خواص درمانی بی‌شماری است و در صورت مصرف برای داخل بدن می‌تواند جهت ترمیم بدن از داخل موثر باشد. گندم می‌تواند التهاب در دهان شما را تسکین دهد و از عفونت‌ها جلوگیری کند. محتوای کلروفیل بالای آن همچنین می‌تواند با باکتری‌ها مقابله کند.

برای استفاده از آن، به‌سادگی از آب گندم به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

 

۱۶. از یک کیسه آب‌ گرم استفاده کنید

درمان خانگی دندان درد - از یک کیسه آب‌گرم استفاده کنید

با گذاشتن یک کیسه آب‌ گرم در کنار فک می‌توانید درد را کاهش دهید. اگر کیسه آب‌ گرم ندارید، می‌توانید با پر کردن یک جوراب تمیز با برنج و گره‌زدن انتهای آن، چنین کیسه‌ای را تهیه کنید. سپس جوراب پر از برنج را درون مایکروویو قرار دهید و برای چند دقیقه آن را گرم کنید. گرمای حاصل از این کیسه به قطع سیگنال‌های درد از دهان به مغز کمک می‌کند.

۱۷. طب سوزنی را امتحان کنید

درمان خانگی دندان درد - طب سوزنی

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که طب سوزنی با آزاد شدن اندورفین بدن می‌تواند دندان درد را کاهش دهد. نقاط کلیدی خاصی روی بدن وجود دارد که تصور می‌شود با درد دهان در ارتباطند. اگر می‌خواهید طب سوزی را امتحان کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نقاط، در منابع معتبر اینترنتی تحقیق کنید.

۱۸.دهانشویه‌ی آویشن خانگی را امتحان کنید

درمان خانگی دندان درد - دهانشویه‌ی آویشن خانگی

آویشن دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد‌باکتریایی قدرتمندی است. برای کاهش علائم دندان درد می‌توانید چند قطره از اسانس آویشن را به آب اضافه کرده و یک دهانشویه درست کنید. همچنین می‌توانید اسانس آویشن را با چند قطره آب تمیز رقیق کرده و آن را به یک توپ پنبه‌ای اضافه کنید. سپس آن را روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳.۴ / ۵. تعداد آرا: ۶۱۵

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه در"درمان خانگی دندان درد با ۱۸ راهکار موثر"

 1. علی

  سلام من دندونم رو حدود یکسال پیش عصب کشی کردم و الان دوباره درد می‌کنه ره کار چیست

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید

 2. علی

  سلام من دندان م رو حدود یکسال پیش عصب کشی کردم و الان دوباره درد میکنه چیکار کنم

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید

 3. منصوره

  سلام من الان چندماهه دندان کوچک کناردندان بزرگ دردمیکنه وخارش میده چنددکتررفتم گفتن سالمه دردش جوریه ک بینی وروی سرم دردگرفته فقط یدکتربهم گف ترک کوچیکی داره ایااگ عصب کشی کنم دردش بهترخواهدشد؟

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 4. مریلا

  سلام من دندانم خراب بود یدفه درد گرفته دارم میمیرم چکار کنم

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.
   اگر عکس رادیوگرافی ندارین اسم و فامیل و شماره تماستون رو در واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ برای ما بفرستید

 5. آقامجید

  سلام با تشکر. من دندونم اصلا خراب نیست ولی سه روزه بد درد میکنه. به نظرتون راه حلش چیه؟

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   باید عکس رادیو گرافی تهیه کنید
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان شما باید معاینه و ویزیت حضوری انجام دهید.
   از طریق لینک زیر جهت اخذ نوبت اقدام نمایید .
   https://arkadent.com/dental-appointment/

 6. Baghgoli

  بعد قیمت دندان که بخواهید درست کنید چقدره

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیوگرافی دندانتان را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 7. Baghgoli

  سلام ببخشید من دندانم خیلی درد میکنه که لپم باد کرده و گوشمم بسیار درد میکنه باید چکار کنم که خوب بشه

 8. رضا هاجی

  سلام
  من اکثر دندان هایم خرابه و و تعداد ۵۰درصد که دارم درد زیاد داره .از دندانپزشکی میترسم به دلیل اینکه چندبار مراجعه نمودم و خوب بی حس نشد و با درد کار و تمام کرد .من شیراز هستم کجا مراجعه کنم با بیهوشی درمان بشم

  • مهتاب رحمتی

   با سلام
   در کلینیک دندانپزشکی آرکا ، کلیه خدمات دندانپزشکی به درخواست مراجعه کنندگان در صورت داشتن شرایط لازم، با سدیشن (بیهوشی خفیف) انجام میپذیرد.
   از طریق لینک زیر جهت اخذ نوبت اقدام نمایید .
   https://arkadent.com/dental-appointment/

 9. سارینا

  سلام
  دندون من الان چند روزه درد داره می‌کنه و حتی بردیم پانسمان هم کردن و گفتن باید عصب کشی کنی الان منم وقتم بعد چند روز هست چجوری درد این رو کم کنم و وقتی چیز خیلی سرد یا خیلی گرم میخورم بیشتر درد مبکنم

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 10. Amir mahdi

  سلام دندان درد دارم چیکار کنم خوب بشه رنگش مشکی شده آیا خرابه؟

« دیدگاه‌های کهنه

دیدگاه خود را بنویسید

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتساپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد 7