درمان عفونت دندان با ۱۰ روش خانگی موثر

درمان عفونت دندان با ۱۰ روش خانگی موثر
۳.۴
(۱۸۴۹)

آبسه دندانی یکی از مشکلاتی است که عمدتا افراد در اثر پیشرفت عفونت دندان با درد و ورم زیاد در ناحیه دندان، به دندانپزشکی مراجعه می کنند. البته عمده افراد عفونت دندان را با عفونت لثه اشتباه می گیرند. آنچه باعث آبسه می شود عفونت لثه ها است، با این وجود در عرف به عفونت دندان که دچار تورم و درد شدید است آبسه گفته می شود. ایجاد کیست های عفونی در ناحیه ریشه دندان و استخوان فک مشکلاتی است که به دلیل بی توجهی به درمان عفونت فرد را دچار می کند. که از آن نیز  با عنوان آبسه نیز یاد می شود.

این آبسه ها، در واقع کیست های عفونی هستند که در ناحیه استخوان فک و ریشه دندان ها بروز می کند. هر چه بیمار دیرتر برای درمان مراجعه کند پیشرفت عفونت دندان روند درمان را سخت و طولانی تر می کند. به طوری که ممکن است به انجام جراحی دندان یا جراحی لثه بینجامد.

در هنگام بروز آبسه دندان ممکن است در شرایطی مانند قرنطینه خانگی در زمان کرونا باشید و دسترسی به دندان پزشکی برای شما ساده نباشد از این رو درما‌ن‌ عفونت دندان به روش خانگی می‌تواند یک اقدام مفید باشد تا شما را از شر دندان درد خلاص کند. در این مقاله شما را با درمان عفونت دندان با ۱۰ روش خانگی کاربردی آشنا خواهیم کرد.

عفونت دندان چیست؟

عفونت دندان چیست؟

آنچه به عنوان عفونت دندان شناخته می شود در واقع تجمع باکتری ها در ناحیه دهان و دندان است که منجر به تخریب و آسیب دندان می شود. این مشکل بصورت ناگهانی بروز نمی کند. در شرایطی که فرد دارای دندان پوسیده باشد و برای درمان آن اقدام نکند رفته رفته ناحیه مرکزی دندان به نام پالپ رفته و ملتهب می شود. عفونت پالپ دندان درگیر عفونت شده و در نهایت بافت های مجاور را نیز درگیر و عفونت دندان بروز می کند. وقتی میزان پوسیدگی دندان پیشرفته شود و به ریشه دندان نفوذ کرد دندانپزشک ناگزیر به درمان ریشه درمان و استفاده از روش عصب کشی دندان است. در صورت بی توجهی به درمان عفونت دندان، این عفونت می تواند همه بدن را درگیر کند.

عفونت دندان بر اثر چه عواملی به وجود می آید؟

عفونت دندان بر اثر چه عواملی به وجود می آید؟

عفونت دندان بیماری است که به علت پوسیدگی دندان ها ایجاد می شود. عواملی که می تواند عفونی شدن دندان ها را به همراه داشته باشد دور از ذهن نیستند. عدم رعایت برخی توصیه های بهداشتی در نگهداری سلامت دندان ها می تواند به سادگی فرد را درگیر مشکلات دهان و دندان و عفونت های دندانی کند. مهمترین عواملی که باعث بروز عفونت دندانی می شود عبارتند از:

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • مصرف زیاد شیرینی جات و نوشابه های گازدار
 • خشکی دهان در سنین بالا
 • تنفس دهانی

انواع عفونت دندان

انواع عفونت دندان

از آنجا که بروز علائم عفونت دندان در طولانی مدت ایجاد می شود از همین رو نمی توان به طور قطع یک راه درمان برای آن معرفی کرد. از همین رو همواره توصیه ها برای درمان عفونت دندان بر مراجعه به دندان پزشک تاکید دارد. عفونت های دندانی انواع مختلفی دارند که پس از معاینه توسط متخصص می تواند راهکارهای درمانی مختلفی را به همراه داشته باشد. در ادامه به انواع مختلف عفونت دندان اشاره می کنیم:

 1. پریکورونیت: این نوع عفونت به دلیل تجمع ذرات غذا و باکتری ها روی دندان عقل و نفوذ به لثه ایجاد می شود.
 2. پالپیت: این عفونت زمانی بروز می کند که پوسیدگی به عصب دندان رسیده و موجب التهاب پالپ دندان شده است. ترومای دندان یا ضربه به دندان ها نیز می تواند علائم پالپیت را نشان دهد.
 3. ژنژیویت: این نوع عفونت ناشی از تجمع تارتار دندان بوده و التهاب لثه ها را به همراه دارد. در صورتی که این بیماری درمان نشود می تواند منجر به بیماری مزمن و در نهایت از دست رفتن دندان شود.
 4. ترومای دندان: ضربه به دندان ها و آسیب دیدن آن می تواند شکستگی، لق شدن یا ترک خوردن دندان را به همراه داشته باشد. با بررسی میزان آسیب و نیز معاینه دندان برای پیشگیری از بروز عفونت به سرعت از سوی دندان پزشک درمان می شود. در صورتی که آسیب به سطح دندان واقع در بالای لثه باشد دندان پزشک اقدام به ترمیم دندان می کند.

علائم اصلی نشان دهنده ی بروز عفونت دندان

علائم اصلی نشان دهنده ی بروز عفونت دندان

اگرچه دندان ها به مرور زمان درگیر عفونت می شوند، با این وجود عفونت دندان همراه با علائم و نشانه هایی است که به فرد مبتلا هشدار می دهد که هر چه سریع تر برای درمان اقدام کند.

عمده ترین علائم عفونت دندان عبارتست از:

 • درد در دندان آسیب دیده: بسته به میزان پیشرفت پوسیدگی و آسیب دندان، فرد دچار دردهای منقطع می شود. در صورت پیشرفت عفونت این درد بصورت مداوم و ضربانی بوده و فرد از شدت درد شکایت دارد. این درد حتی با مصرف مسکن نیز بهبود پیدا نمی کند.
 • تغییر رنگ دندان: دندان آسیب دیده به طور ظاهری رنگ تیره تری نسبت به دیگر دندان های شما پیدا می کند و لثه آن نیز ملتهب و قرمز می شود.
 • درد گوش یا گردن و فک دندان آسیب دیده: درد بروز کرده در اثر دندان درگیر عفونت می تواند فراتر از دندان بوده و به نواحی دیگر مثل گوش، فک یا گردن نیز سرایت می کند. این نوع درد بیشتر مربوط به دندانهای پشتی است.
 • پیشرفت درد در زمان خواب: افرادی که دچار عفونت شدید دندان هستند، پس از تماس دندان با ماده غذایی احساس درد شدیدی به آن ها دست می دهد، به طوری که این درد به صورت مدام بوده و حتی باعث اختلال در خواب آن ها می شود.
 • حساس شدن ناحیه دهان: در شرایطی که دندان بسیار حساس شده و به آستانه درد شدید رسیده فرد از باز کردن دهان و خوردن و آشامیدن عاجز می شود.
 • حساسیت دندان به دمای غذاهای سرد یا گرم: وقتی میزان پوسیدگی و خرابی دندان ها پیشرفت کرده و به ریشه دندان ها رسیده  باشد، از اولین علائم می توان به حساسیت دندان ها به خوراکی ها و نوشیدنی های سرد و گرم اشاره کرد.
 • ورم ناحیه دندان آسیب دیده: وقتی عفونت دندان پیشرفت کند، در نواحی استخوان فک و ریشه دندان کیست های عفونی ایجاد می شود که این کیست یا آبسه همراه با ورم در ناحیه دندان آسیب دیده است.
 • بوی بد دهان: یکی از علل اصلی بوی بد دهان، عفونی شدن دندان ها است. اگر تا پیش از این با مشکل بوی بد دهان مواجه نبوده اید لازم است به سرعت برای معاینه دندان های خود به دندان پزشک مراجعه کنید.
 • حس طعم ناخوشایند در دهان: بوی بد ناشی از عفونت دندان در ناحیه دهان، حس تلخی صبحگاهی را در فرد ایجاد می کند.

نحوه ی تشخیص سرایت عفونت دندان به دیگر قسمت های بدن

نحوه ی تشخیص سرایت عفونت دندان به دیگر قسمت های بدن

وقتی میزان عفونت دندان آسیب دیده پیشرفت کرده باشد علائم دیگری علاوه بر علائم فوق خود را نشان می دهد. علائمی مثل سردرد و خستگی، سرگیجه، تب و برافروختگی صورت، لرز، تعریف، تورم در ناحیه دهان، عدم توانایی فرد در بلع به علت ورم، افزایش ضربان قلب، اسهال و استفراغ….

چه زمانی باید نگران سرایت عفونت دندان به قسمت‌های دیگر بدن شد؟

چه زمانی باید نگران سرایت عفونت دندان به قسمت‌های دیگر بدن شد؟

در کنار همه علائمی که می تواند هشداری برای پیگیری درمان باشد، بروز تب یکی از  مهمترین علائم است که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. بروز تب نشان می دهد که عفونت دندان به سایر قسمت های بدن سرایت کرده است.

تشدید تب می تواند تنفس را برای فرد بیمار سخت کند و در نهایت استفراغ و تشنج را به همراه داشته باشد.

چه مواردی می‌توانند منجر به بروز عفونت در دندان شوند؟

چه مواردی می‌توانند منجر به بروز عفونت در دندان شوند؟

همانطور که پیشتر گفته شد عوامل زیر باعث بروز عفونت دندانی می شود:

 1. بروز عفونت دندان در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در مسواک زدن حداقل روزی ۲ مرتبه و استفاده از نخ دندان بعداز هر وعده غذایی
 2. خشکی دهان در افراد مسن
 3. تنفس دهانی که منجر به خشکی دهان و تشدید روند پوسیدگی دندان ها
 4. آسیب به سطح دندان
 5. عدم رسیدگی به درمان دندان های پوسیده
 6. استفاده زیاد از خوراکی های شیرین و نوشیدنی های گازدار

چگونه می‌توان درد ناشی از عفونت دندان را کاهش داد؟

چگونه می‌توان درد ناشی از عفونت دندان را کاهش داد؟

در مواردی که مشکل دندان پوسیده حاد نشده علائم حاد بروز نکرده راهکارهای موقتی برای تسکین درد موقت ارائه می شود:

 • استفاده از مسکن
 • عدم تماس دندان با خوراکی های سرد و گرم
 • عدم استفاده از خوراکی های شیرین
 • عدم استفاده از دندان آسیب دیده
 • استفاده از غذاهای نرم و ولرم

در نظر داشته باشید که این راهکارها موقت بوده و هر لحظه ممکن است این درد به صورت دائمی زندگی فرد را مختل کند. از همین رو  عاقلانه ترین راهکار برای کاهش و رفع درد پیگیری درمان است.

جلوگیری از بروز عفونت دندان

جلوگیری از بروز عفونت دندان

همیشه گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است. این موضوع برای پیشگیری از عفونت دندان نیز صدق می کند. مهمترین پیشنهاداتی که می تواند از بروز پوسیدگی و عفونت در دندان ها پیشگیری کند راهکارهای بهداشتی است که همواره افراد را برای رعایت بهداشت دهان و دندان تشویق می کند.

 1. مسواک زدن حداقل دوبار در روز
 2. استفاده از نخ دندان
 3. کاهش مصرف مواد قندی و نوشیدنی های گاز دار
 4. استفاده از مواد غذایی سالم و سبزی جات
 5. عدم استفاده از دخانیات

درمان خانگی عفونت دندان

درمان خانگی عفونت دندان

دندانی که درگیر عفونت شده طبیعتا نیاز به درمان های پیشرفته با تجویز و تشخیص دندان پزشک دارد. اما تا زمان مراجعه به دندانپزشکی می‌توان از چند روش برای کاهش تسکین درد استفاده کرد:

 • استفاده از مسکن
 • قرقره ترکیب آب ولرم و آبلیموی تازه
 • قراردادن ترکیب عسل و سرکه روی دندان و لثه
 • نوشیدن دمنوش گل داوودی
 • قراردادن زنجبیل روی دندان آسیب دیده
 • استفاده از زردچوبه روی دندان آسیب دیده
 • شستن دهان با آب و نمک
 • شستشوی دهان با دهان شویه
 • استفاده از گیاهان دارویی مثل میخک، شنبلیله و…
 • استفاده از کمپرس سرد روی صورت
 • استفاده از جوش شیرین
 • استفاده از ویتامین c مثل آب گریپفروت
 • استفاده از آنتی بیوتیک سبک (نکته: مصرف آتنتی بیوتیک نیازمند تجویز پزشک است)

۱. آبکشی با آب نمک

درمان عفونت دندان - آبکشی با آب نمک

شستشوی دهان با آب نمک گزینه‌ای آسان و مقرون به صرفه برای تسکین موقتی دندان درد ناشی از آبسه‌ی دندان شما است. همچنین می‌تواند باعث بهبود زخم و کمک به سلامت لثه شود.

برای استفاده از این راه حل:

۱. یک دوم قاشق چایخوری نمک معمولی را با یک دوم فنجان آب گرم مخلوط کنید.
۲. دهان خود را با آب نمک بشویید. سعی کنید حداقل دو دقیقه آن را درون دهان خود غرغره کنید.
۳. آب را بیرون بریزید.
این کار را روزانه سه بار تکرار کنید.

۲. جوش شیرین

جوش شیرین یکی دیگر از گزینه‌های مقرون به صرفه برای درمان دندان آبسه شده است. حتی ممکن است همین الان مقداری در کابینت آشپزخانه‌ی خود داشته باشید.
جوش شیرین برای از بین بردن پلاک در دهان بسیار عالی است. همچنین دارای خواص ضد باکتریایی است.

برای استفاده از این راه حل:

۱. یک دوم قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با یک دوم فنجان آب و یک مشت نمک مخلوط کنید.
۲. مخلوط را تا پنج دقیقه در دهان خود غرغره کنید.
۳. آن را بیرون بریزید و تا زمانی که مخلوط تمام نشده این کار را تکرار کنید.
می توانید این کار را تا دو بار در روز تکرار کنید.

۳. اسانس اورگانو

درمان عفونت دندان - اسانس اورگانو

روغن اورگانو بر گرفته از پونه کوهی، گیاهی خوشبو با طعمی تلخ و زننده خاصیت های درمانی فوق العاده ای دارد. خوشبو بودن این روغن به دلیل کارواکرول موجود در آن است، اما خاصیت ضد میکروبی بسیار قوی کارواکرول شگفتی بیشتری دارد؛ طوری که برای رفع باکتری ها و پیشگیری از بیماری های میکروبی بسیار مناسب است. همچنین پونه کوهی با ویژگی آنتی اکسیدان بسیار قوی به مبارزه رادیکال های آزاد می پردازد و باعث ایمن نگهداشتن بدن می شود.

این روغن می‌تواند به کاهش ورم و درد دندان آبسه شده کمک کند. برای جلوگیری از تحریک بیشتر، حتماً اسانس را با روغن پایه (حامل) رقیق کنید. در اینجا نحوه‌ی انتخاب روغن پایه را مشاهده می‌کنید.

برای استفاده از این راه حل:

۱. چند قطره اسانس اورگانو را با یک اونس روغن پایه مخلوط کنید.
۲. چند قطره از این مخلوط را روی یک توپ پنبه‌ای یا یک گوش پاک کن بمالید.
۳. توپ پنبه‌ای را به مدت دو تا سه دقیقه روی ناحیه‌ی آلوده نگه دارید.
۴. توپ پنبه‌ای یا گوش پاک کن را بردارید. حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید، سپس بشویید.
روزانه سه بار این کار را تکرار کنید.

۴. کمپرس سرد

کمپرس سرد به کاهش درد و ورم کمک می‌کند.

برای استفاده از این راه حل:

۱. قطعات یخ را در یک حوله‌ی خشک قرار دهید.
۲. کمپرس را در مقابل پوست خود در نزدیکی محل آسیب دیده نگه دارید.
۳. کمپرس برای فواصل ۱۵ دقیقه‌ای استفاده می‌شود.
این کار را می‌توانید چندین بار در روز تکرار کنید.

۵. چای شنبلیله

شنبلیله دارای خواص ضد باکتریایی است و سابقه‌ای طولانی به عنوان داروی خانگی برای بهبود زخم‌ها و کاهش التهاب دارد. ممکن است در غرفه‌ی ادویه در سوپر مارکت یا بصورت آنلاین در دسترس باشد.

برای استفاده از این راه حل:

۱. برای درست کردن چای شنبلیله، کافی است یک قاشق مرباخوری شنبلیله را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و منتظر بمانید دمنوش درست شود.
۲. اجازه دهید مخلوط خنک شود.
۳. با استفاده از یک توپ پنبه، مقدار کمی از مخلوط را به ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید.
۴. روزانه سه بار این کار را تکرار کنید.

۶. اسانس میخک

روغن میخک از زمان‌های بسیار قدیم به عنوان یک درمان طبیعی دندان درد مورد استفاده قرار گرفته است. این روغن ممکن است دارای خواص ضد باکتری و ضد‌التهابی باشد و در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی و همچنین به صورت آنلاین در دسترس است.
این ماده در اشکال رقیق شده و همچنین به شکل اسانس میخک بسیار غلیظ موجود است. در صورت استفاده از اسانس، آن را رقیق کنید (۳ تا ۵ قطره اسانس در یک اونس روغن پایه (حامل)).

برای استفاده از این راه حل:

· چند قطره روغن را روی تکه پنبه یا پد پنبه ای بریزید و آن را روی ناحیه تحت درمان قرار دهید.
· می‌توانید با ریختن چند قطره روغن درون یک لیوان آب کوچک، دهانشویه‌ی روغن میخک درست کنید.
روغن میخک را تا سه بار در روز می‌توانید استفاده کنید.

۷. اسانس آویشن

روغن آویشن یکی دیگر انتخاب های رایج برای رفع باکتری و مبارزه با التهاب است. این اسانس بی نظیر توانایی رفع انگل ها را دارد و به راحتی می تواند تورم را کاهش دهید. برای تهیه این اسانس کافی است به فروشگاه های نزدیک خانه تان نگاهی بیندازید یا به صورت آنلاین سفارش دهید. اما فراموش نکنید قبل از استفاده اسانس را با روغن پایه رقیق کنید.

برای استفاده از این راه حل:

· می‌توانید روغن آویشن رقیق شده را با توپ پنبه‌ای یا گوش پاک کن بر روی منطقه‌ی آسیب دیده اعمال کنید.
· همچنین می‌توانید با اضافه کردن چند قطره روغن آویشن رقیق شده به یک لیوان آب کوچک، یک دهانشویه درست کنید.
از روغن آویشن تا سه بار در روز استفاده کنید.

۸. پراکسید هیدروژن

یکی از بهترین راهکارها برای کشتن عفونت و باکتری های دندانی، پراکسید هیدروژن است که در سریع ترین زمان پلاک و خونریزی لثه را کاهش می دهد.

برای استفاده از این راه حل:

۱. بخش‌های مساوی از ۳ درصد پراکسید هیدروژن را با آب مخلوط کنید.
۲. محلول را در دهان خود غرغره کرده و سپس تف کنید. مطمئن شوید که هیچ مقداری از محلول را نمی‌بلعید.
می‌توانید از پراکسید هیدروژن چندین بار در روز استفاده کنید.

۹. غرغره کردن روغن

در گذشته، یکی از راهکارهای بهداشتی دهان و دندان، غرغره کردن روغن بوده که این روش در کنترل بیماری های دهان و رفع سموم لثه ها اثر بخشی عالی داشته است. همچنین برای کنترل خونریزی های لثه، بوی بد دهان و حذف باکتری ها نیز از روغن استفاده می شد که امروزه براساس مطالعات انجام شده، غرغره کردن روغن عنوان یکی از اثربخش ترین روش های درمانی عفونت اثبات شده است، اما با این حال، دلیل علمی و قطعی بر بهداشتی بودن روغن وجود ندارد.

روغن‌های مناسب برای این کار شامل موارد زیر هستند:

درمان عفونت دندان - روغن‌های مناسب عفونت دندان

• روغن نارگیل خام
• روغن کنجد
• روغن زیتون
غرغره کردن روغن در صبح با معده خالی توصیه می‌شود.

برای استفاده از این راه حل:

۱. یک قاشق غذاخوری روغن انتخابی خود را داخل دهان بریزید.
۲. به مدت ۲۰ دقیقه روغن را از میان دندان‌هایتان عبور دهید.
۳. روغن را بلع نکنید. روغن را درون یک سطل زباله – نه سینک – ریخته تا از گرفتگی لوله‌ها خودداری کنید.

۱۰. سیر

سیر با خواص خارق العاده و باورنکردنی ضد باکتریایی و ضدالتهابی، برای بسیاری از بیماری ها پیشنهاد می شود و به طور معجزه آسایی درد را کنترل می کند و به جنگ باکتری ها می رود.

برای استفاده از این راه حل:

۱. با خرد کردن یک حبه سیر تازه، خمیر درست کنید.
۲. خمیر را روی قسمت آلوده بمالید.
می‌توانبد این کار را چندین بار در روز تکرار کنید.

جلوگیری از آبسه دندان در درمان خانگی عفونت دندان

جلوگیری از آبسه دندان در درمان خانگی عفونت دندان

با توجه به اینکه پیشرفت عفونت دندان و بروز آبسه درمانی جز مراجعه به پزشک و درمان ریشه دندان ندارد اما برای کاهش درد و آزار ناشی از عفونت ایجاد شده را تا زمان مراجعه به پزشک می توان از راهکارهای خانگی استفاده کرد. عمده ترین روش های خانگی برای جلوگیری از آبسه:

 • مسواک زدن
 • استفاده از نخ دندان
 • استفاده از دهانشویه
 • معاینه دندان ها هر شش ماه یکبار

زمان مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

اگر فرد به صورت دوره ای هر شش ماه یکبار برای معاینه سلامت دندان های خود به دندان پزشکی مراجعه کند، می توان  خیلی سریع مشکلات دندان را شناسایی و برای درمان اقدام کرد. در غیر این صورت فرد  با مشاهده هر یک از علائم گفته شده برای عفونت درمان باید به سرعت برای پیشگیری از پیشرفت پوسیدگی و عفونت دندان به دندان پزشک مراجعه کند.

در مواردی به علت آسیب به دندان ها، بیمار از درد شکایت دارد، این موارد که به آن ترومای دندان می گویند عمدتا منجر به لق شدن یا شکستگی دندان منجر شده است. در این شرایط نیز فرد باید به سرعت برای حفظ دندان و پیشگیری از دست دادن دندان به دندان پزشک مراجعه کند.

دارو مخصوص عفونت دندان

دارو مخصوص عفونت دندان

استفاده از دارو برای عفونت دندان تنها و الزاما باید با تجویز پزشک باشد از همین رو توصیه می شود از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید. با این وجود داروهایی برای درمان عفونت دندان مرسوم است که شایع ترین آن ها عبارت است از:

 • آموکسی سیلین
 • مترونیدازول
 • آزیترومایسین
 • پنی سیلین
 • کلیندامایسین

آنتی بیوتیک ها طی ۳ تا ۷ روز پس از شروع مصرف از گسترش عفونت پیشگیری و منجر به از بین رفتن عفونت می‌شود. اینکه نوع باکتری که عامل ایجاد عفونت دندان شما شده، می تواند تعیین کننده نوع آنتی بیوتیک مورد نیاز شما باشد. همچنین به دلیل حساسیت برخی افراد به آنتی بیوتیک های قوی باید دندان پزشک خود را در جریان بگذارید.

جراحی

جراحی

در شرایطی که عفونت به ریشه دندان ها نفوذ کند می تواند علاوه بر ریشه دندان ها، لثه را نیز عفونی کند. در صورتی که این عفونت عصب های فک را درگیر کند این عفونت به راحتی به خون سرایت کرده و می تواند حیات بیمار را تحت الشعاع قرار دهد.

از همین رو در صورتی که علائم عفونت دندان را داشتند باید در سریع ترین زمان ممکن برای درمان به دندان پزشک مراجعه کنند. اگر این عفونت خود را به ریشه دندان برساند دندان پزشک از طریق عصب کشی اقدام به درمان دندان آسیب دیده می کند. در مواردی که کیست های عفونی در کنار ریشه دندان به وجود بیاید درصورتی که بعد از عصب کشی این کیست ها از بین نرود، دندان چزشک اقدام به جراحی ریشه دندان عفونی می کند. تا با خارج کردن این کیست ها مانع از سرایت این عفونت به ریشه دندان های مجاور و در نهایت عفونت خونی می شود.

در نظر داشته باشید که برای جراحی ریشه دندان لازم است به جراح مخصص دندان مراجعه کنید. چرا که در جراحی ریشه دندان لازم است لثه شکافته و نواحی اطراف دهان باز شود تا دسترسی به کیست های عفونی میسر شود و امکان تخلیه و پاکسازی این محیط وجود داشته باشد.

سوالات متداول

عفونت ریشه دندان تا چه اندازه نگران کننده است؟ 

عفونت ریشه دندان که منجر به بروز درد شدید، تورم، تب، اسهال و استفراغ و… می شود می تواند  اختلال در روند زندگی فرد ایجاد کند. هر چه علائم عفونت دندانی پیشرفته تر باشد آسیب آن نیز برای بیمار جدی تر خواهد بود. تا آنجا که بی توجهی به آن می تواند عفونت را وارد خون فرد کرده و جان او را به خطر بیندازد. از همین رو برای پیشگیری از بروز موارد حاد در صورت مشاهده علائم عفونت در دندان ها در سریعترین زمان ممکن به دندان پزشک مراجعه کنید.

ریشه عفونی دندان چگونه جراحی می شود؟

متخصص دندان پزشک برای دسترسی به ریشه دندان اقدام به باز کردن لثه می کند. سپس با ابزار خاص سوزانده و سپس مجددا لثه بخیه می شود.

آیا عفونت دندانی می تواند منجر به کشیدن دندان شود؟ 

بله. در برخی موارد که عفونت باعث ترک دندان یا از بین رفتن عاج و مینای دندان شود، درصورتی که امکان درمان کانال ریشه نباشد، دندان پزشک ناچار به کشیدن دندان آلوده می شود. در این شرایط می توان از ایمپلنت برای پر کردن جای خالی دندان کشیده استفاده کرد.

چقدر طول می کشد تا مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت دندان تاثیر کند؟

حدودا ۳ تا ۷ روز طول می کشد تا آنتی بیوتیک ها عفونت را از بین ببرند.

آیا راهکار خانگی هم برای پیشگیری از عفونت دندان و آبسه وجود دارد؟ 

بله. رعایت توصیه های بهداشت دهان و دندان مهمترین و اولویت دار ترین راهکارها برای پیشگیری از آسیب به دندان ها به دلیل عفونت است. استفاده از مسواک، نخ دندن، کاهش مصرف شیرینی جات، استفاده از دهانشویه و نیز مراجعه به دندان پزشک برای معاینه دندان ها هر شش ماه یکبار برای کنترل سلامت دندان ها می تواند بهترین راه پیشگیری از عفونت دندان است.

بهترین کلینیک دندانپزشکی در شمال تهران کجاست؟

کلینیک دندان پزشکی آرکا از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را با بهره گیری از ظرفیت بهترین متخصصان دندانپزشک و نیز استفاده از به روزترین تجهیزات دندانپزشکی مطابق استانداردهای روز جهان انواع خدمات درمانی و زیبایی را به مراجعان ارائه کند.

راه های ارتباطی با کلینیک دندان پزشکی آرکا چیست؟ 

شما می توانید برای تعیین وقت قبلی همه روزهای کاری از ساعت ۹ تا ۲۰ به آدرس تهران ، میدان آرژانتین ، خیابان احمد قصیر ( بخارست ) ، خیابان ششم ، پلاک ۲۲ ، واحد ۷ مراجعه کنید.

همچنین می توانید در این ساعات با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۵۳۹۷۲۰ تماس بگیرید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳.۴ / ۵. تعداد آرا: ۱۸۴۹

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه در"درمان عفونت دندان با ۱۰ روش خانگی موثر"

 1. فرزاد

  سلام وقت بخیر ریشه دندون من سه روزه عفونت کرده و صورت ورم‌کرده قرص اموکسی و اب نمک قرقر میکنم بازم فایده نداشته چ باید کرد؟
  ممنونم

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 2. نیما

  سلام من دندانم رو تقریباً ۸ ماهه پر کردم الان داره درد می کنه …علتش چیه و چیکار کنم یا چه دارویی مصرف کنم ؟؟

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید

 3. بی دندون

  سلام من دندون های اسیاب پایینیم همگی پوسیدن چیزی ازشون نمونده ولی بالا یی ها سالمن به نظر شما باید چه دندونی بزارم که عمری باشه و کمتر اذیتم کنه بجز اون الان یکیشونم ریشش باد کرده و الان چند روزه قرص زاکسیم ۴۰۰میخورم ولی کم کم داره بادش و دردش بیشتر میشه ایا این قرصی که میخورم خوبه یا نه چه قرصی باید بوخورم و چند روز بعد باید برم بکشمش

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 4. رضا

  سلام من دندون های اسیاب پایینیم همگی پوسیدن چیزی ازشون نمونده ولی بالا یی ها سالمن به نظر شما باید چه دندونی بزارم که عمری باشه و کمتر اذیتم کنه بجز اون الان یکیشونم ریشش باد کرده و الان چند روزه قرص زاکسیم ۴۰۰میخورم ولی کم کم داره بادش و دردش بیشتر میشه ایا این قرصی که میخورم خوبه یا نه چه قرصی باید بوخورم و چند روز بعد باید برم بکشمش

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 5. Seni

  سلام دندونم عفونت شدید کرده جوری که نصف صورتم باد کرده یسری از اقدامات بالاروهم انجام دادم ولی فایده نداره چیکار کنم

 6. مهدیس

  سلام من دندونم خرابه یه هفته ای میشه خیلی شدید درد میکنه
  از دیروز تا حالا یه آبسه بزرگ روی صورتمه ک خیلییی شدید درد میکنه
  دیروز به دکتر مراجعه کردم و قرص اینا نوشت دارم مصرف میکنم ولی برای آبسه خیلیی میترسم و خیلی اذیتم باید چیکار کنم

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 7. مهسا

  سلام من باردارم الان چند ماهی هسته دندونم آبسه می‌کنه ازدوطرف لثه وباعث شده گوشم ودندونم طرف راست صورتم هست دردکنه اصلاطرف چپ صورتم در نمیکنه سرم دکترعمومی رفتم آموکسی سلین نوشت۴بسته خوردم خوب نشدخیلی سرم طرف همون دندونم دردداره بزورمگ بخوابم چیکارکنم

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   از سه ماهه دوم میتونین به دندانپزشکی مراجعه کنید مشکلی ندارد

   • امیرحسین

    سلام دندونم دوسال پیش پر کردم و درسال همش شکست والان خیلی درد می‌کنه ریشه هست اینو باید چکار کنم y

    • کلینیک دندانپزشکی آرکا

     با سلام
     برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 8. .

  سلام میشه عفونت دندون تخلیه کرد . دندونم سالمه ولی عفونت داره

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 9. رقیه

  سلام م من دندوم چندساله عفونت داره ولی زیاددردنداره چون دردنداره من زیادتوجه نکردم ونرفتم پیش دکترالان خیلی سرگیجه دارم تاحدی احساس میکنم دارم بیهوش میشم گوش هایم هم در دداره سرم هم دردداره لحثه هام هم دردداره هم خیلی خارش خیلی میترسم چکارکنم لطفاکمکم کنیدهنوزپیشه دکترم نرفتم

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   هرچه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید و برای درمان اقدام کنید
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان شما باید معاینه و ویزیت حضوری انجام دهید.
   از طریق لینک زیر جهت اخذ نوبت اقدام نمایید .
   https://arkadent.com/dental-appointment/

 10. Diane

  من دندون جلومو درست کردم حالا بعد چن ماه درد میکنه فکنم عفونت کرده چیکار کنم؟

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 11. زیباا

  با سلام.
  ببخشید من جدیدا دندون جلویی من شدیداً درد داره.
  اونوقت من هفته قبلش سوزن ته گرد کردم تو لثم فک کنم پاره شده و عفونت کرده و دردش فک کنم بخاطر همینه.
  نظر شما چیه جواب؟
  چطوری دردشو کنترل کنم دیگ از بس خمیر دندان زدم دارم میمیرم.
  یه راه برا کنترل دردش بگید ترخدا.

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   شما بایدحتما به دندانپزشک مراجعه کنید
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان شما باید معاینه و ویزیت حضوری انجام دهید.
   از طریق لینک زیر جهت اخذ نوبت اقدام نمایید .
   https://arkadent.com/dental-appointment/

 12. Zahra

  سلام من به تازگی دندون جلوییم‌ خیلی درد میکنه و فکر کنم عفونت کرده به تازگی عصب کشی کردم شدت دردش به حدیه ک نمیتونم بهش دست بزنم اسانس میخک جواب میده ؟

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   درمان های خانگی درمان موقتی و برای کنترل درد به صورت موقت است.
   باید هر چه سریعتر برای درمان اقدام کنید.

 13. سوگل محمدی

  سلام وقتتون بخیر من دندون عقلم میخواد دربیاد دندونم آپسه کرده دیروز رفتم دندان پزشکی و عفونتوشو تخلیه کرد ولی هنوز درد دارم میشه راهنماییم کنید؟

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیوگرافی دندانتان را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

  • .

   سلام میشه عفونت دندون تخلیه کرد

   • کلینیک دندانپزشکی آرکا

    با سلام
    برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 14. رویااااااییییی

  سلام هفته ی قبل سه دندان و این هفته چهار دندان فک بالامو کشیدم.چون همشون خراب دشه بود میخوام ایپلنت کنم….حالا بعد از کشیدن چهار دندان عفونتم خیلی زیاده و سرم ورم کرده درد میکنه.چیکار کنم؟…دیروز رفتم دکتر دو سه تا امپول عفونت بهم داد

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   جهت مشاوره و ویزیت انلاین برای راهنمایی و ارائه بهترین طرح درمان، در واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ پیام دهید .

 15. رویا

  سلام هفته ی قبل سه دندان و این هفته چهار دندان فک بالامو کشیدم.چون همشون خراب دشه بود میخوام ایپلنت کنم….حالا بعد از کشیدن چهار دندان عفونتم خیلی زیاده و سرم ورم کرده درد میکنه.چیکار کنم؟…دیروز رفتم دکتر دو سه تا امپول عفونت بهم داد

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیوگرافی دندانتان را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 16. Amirseikei

  باسلام وخسته نباشید،وتشکرازبرنامه بسیارخوب شما؛
  من مادرم،هم ناراحتی قلبی،وهم فشاربالادارد..که ایشون حداقل هفته ای یک باربه خاطره فشاره بالا ۲۱بستری میشود..متأسفانه دندانهایش خراب شده است تعدادی راکشیده وتعدادی مانده که اونهاعفونت کردن ودردبسیارزیادی صورت مادرم رامیگیرد..ودکترهاراضی به کشیدن دندتنهانمیشونت به خاطره فشارایشون..بسیاری ازروشهاراانجام داده ایم ولی تاثیری ندارد..ازشماخواهش میکنم کمک کنیدوراه حل برای مادرم پیداکنیدتاازدردآروم بشود…باتشکرازهمه شما….

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   با سلام
   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 17. فائزه نعمتی

  سلام وقت بخیر
  من دندونمو رفتم دکتر معاینه کرد گف باید عصب کشی بشه
  وقتی خاستن همون روز عصب کشی کنن بعد از اینکه آمپول رو زدن گفتن عفونت داره دندونت و عصب کشی رو انجام دادن از اونروز دندونم عفونت کرد و صورتم ورم کرده و کبود شده
  حالا چکارکنم

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیوگرافی دندانتان را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 18. سامبار

  سلام من دندون عقلم میخواد دربیاد اما ابثع کرده بنظرم چی خوبه براش خیلی درد داره

  • کلینیک دندانپزشکی آرکا

   برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیوگرافی دندانتان را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید.

 19. خسروانی

  سلام وقت بخیر
  دختر۷ساله ام لثه اش آبسه کرده و خیلب درد داره چه مسکن و دارویی براش مفیده الان استفاده کنم

 20. سعیده

  سلام من دندونام خیلی عفونت داره و به شدت درد میکنه و به گوشم این درد سرایت میکنه راهکاری ندارین؟

 21. M

  سلام خسته نباشید
  قبل از ۳سال دندونمو پر کردم الان این چن مدته خیلی درد میکنه
  دردش زده ب لثم و همه دندونام درد میکنن
  باید چکار کنم؟

 22. بهروز

  سلام من الان ۳روزه دندونم خیلی دردمیکنه رفتم دندونپزشکی من دهانمو نمیتونم بازکنم فک ودندونام باهم دردداره بهم گفتندبروعکس بگیررفتم گرفتم نشون دادم حالا یه مقدارقرص بهم دادن گفتن برو چن روزدیگه بیا من غذاخوردنم برام سخت شده نمیدونم چه کارکنم

 23. Mw2

  سلام دندان من عفونت کرده و سفط شده چی‌ کار کنم

 24. Baghgoli

  سلام من دندان هایم بااینکه مسواک میزنم خراب میشن باید چکار کنم

 25. mobina

  سلام من دندونم چرک کرده مثل اینکه وصورتم پف کرده چیکارکنم؟

 26. Yaganah

  سلام من دندونم عفونت کرده و زیاد درد داره و زیاد ورم کرده تدافن هم مخورم انگار نه انگار زیاد درد داره سر م خیلی درد میکنه چی کار کنم??

 27. parkalece@gmail.com

  سلام
  حدوده یک ماه پیش در دهانم بین دو فک دندانیم روی دیواره بین دو دندان عقلیم، دوتا ابسر یکی کوچیک و یکی بزرگ و برجسته ایجاد شد که هم درد شدیدی داشت هم باعث سر درد و بی اعصاب شدنم بود که با چند بار شستو شوی دهانی با دنتل رفع شد اما حالا هم دوباره همین اتفاق افتاده و یه ابسر بزرگ و برجسته دقیقا جای قبلی دراومده که تمرکزمو از بین میبرع و درد بدی داره دو سه بار با آبنمک شستشوی دادمو همون لحظه یکم سر شد و دردش خیلی کم شد ولی دوبارع شروع کرده و من یه راه حل میخوام ک سریع از بینش ببرع …بخاطرش از بیشتر درسام عقب موندمو کارای مهمی که نمیتونم تمرکز کنم

 28. محمد

  سلام
  آیا درسته که میگن دندان عقل را باید بکشیم تا دندان ها کج نشوند
  و اگر دندان عقل را بکشیم دندان صاف میشود؟

 29. Soal

  سلام من سیگار میکشم و پشت دندان وسط پایین جرم گرفته و مقداری جلوی آن ، قبلا جرم گیری کردم اما بازم جرم گرفته چند ساعتی هست درد شدیدی در اون ناحیه احساس میکنم و مقدار شدیدی لثه ام گوشه گوشه کنار اخرین دندان سمت چپ درد دارم

 30. .

  سلام من اخر لثم کنارش یه نقطه سفید به وجود اومده و بادکرده و خیلی درد میکنه حتی نمیتونم اب دهنمو قورت بدم

 31. ممد

  سلام ببخشید یه روزه دندونم کشیدم دردش تموم شده ولی عفونت زیادی کرده . راهنمایی دارید؟

 32. هلال

  سلام من چهار پنج ماهه دندونم شدیدا درد میکنه هر موقع به دکتر میرم میکه چرک کرده یه دارو میزاره روش
  منم هر چه داروی چرک خشک کن هس استفاده میکنم تو این چن ماه واقعا دیکه نمیدونم چیکار کنم درد خیلی زیادی دارم همش کلی مسکن میخورم حتی نمیتونم به فکم دست بزنم لطفا راهنمایی کنین

  • سلام
   وقت بخیر
   باید عکس رادیوگرافی از دندانتون بگیرید و از طریق واتساپ به شماره کلینیک ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید تا بررسی بشه.
   دارو فقط موقتی درد را از بین میبره و شما اصولی درمان کنید

 33. محمود

  سلام
  من دندونم رو پیش یک متخصص دانشکده پزشکی توی شیراز پور کردم. ایشون گفت احتمال داره عصب کشی بخاد. اما پورش کرد و تقریبا دو سال بعد شروع به چرک کردن از زیر همون دندون اما از داخل لثه کرد. مثل یدونه جوش . بعد هم ترکید و شروع کرد به چرک کردن تا این که من چند باری پیش متخصص های دیگه رفتم و می گفتن چون چرک داره دستش نمی زنیم وخطر داره باید چرکش خوشک بشه و بورو چرک خوشک کن بخور، حتی بهم نسخه هم نمی دادن که بتونم برم دارو خانه چرک خوشک کن بخرم. الان از این ماجرا ۵ الا شش سال گذشته و هنوز هم طی این مدت چرک ازش بیرون می اومد، ۴ ماه پیش یدونه از متخصص های داخل یکی از شهرستان های فارس با این که این چرک وجود داشت اما گفت نیاز به چرک خوشک کن نیس و من برات عصب کشی می کنم و حتما درست میشه.بعد از این که این دندون که هیچ دردی هم نداشت اما دیگه بد جوری داشت چرک می کرد رو عصب کشی کرد. بعد از عصب کشی چرک کامل قطع شد تا دو هفته بعد دوباره مثل قدیمش و نه در حد شدیدی که جدیدا به وجود اومده بود ، چرک به حالت قدیم دوباره شروع به بیرون اومدن از روزنه ای از لثه من کرد.
  من دیگه پیش دکترا نرفتم چون همشون اینجوری اذیت کردن و الان دارم دنبال کسی می گردم که بهم قرص بدون نسخه بده. باید چیکار کنم.

 34. علی

  سلام من دندونم چندسال پیش پر کردم و روکش کردم.حالا به قدری دندانم متورم شده که انگار یک گردو داخل دهانم هست.الان دارم هر شش ساعت آنتی بیوتیک میخورم تا بعد سیزده به در برم دکتر.اگه راهکاره دیگه ای دارید لطفا راهنمایی کنید.ممنون

 35. هستی

  سلام من دندانم آپسه کرده و الان مسافرت هستم و درد میکنه یک کم از قبل بهتره باید چه کنم ؟

 36. زیبا

  من فکرمیکنم هیچکس در زندگی خود به اندازه من درد دندان را تجربه نکرده به اندازه تعداد موهای سرم روزهایی بوده که من دندان درد داشتم آنهم چه دندان دردی نگم براتون که چقدرعذاب کشیدم اما وقتی توی سایت اینترنتی خواندم که آب نمک موجب کاهش درد دندان میشه من گلوله پنبه را خیس میکردم بعدبه نمک آغشته روی دندان‌هایی که از در چنان تیرمیکشیدکه کلا یک طرف صورتم شامل گوش روبان حتی لب رادچار درد والتهاب کرده بود میگذاشتم اینقدرنمک گذاشتن را ادامه دادم تا کمکم از شدت درد بعداز سه روز کاسته شدالان هم بیشتراوقات آب نمک را در دهانم میچرخانم وبیرون میریزم دیگه خدا را شکر درد قبلی به سراغم نیامده.باتشکر از سایت خوب شما

  • بنده خدا

   سلام من در دوران شیردهی هستم دندان ۶ بالایی ام چند روز پیش در حین غذا خوردن شکست وقتی دندان پزشکی رفتم گفتن که عفونت کرده و نیاز به عصب کشی داره ولی پر نکردن حالا خیلی درد میکنه و عفونت کرده باید چکار کنم؟؟

   • کلینیک دندانپزشکی آرکا

    ا سلام
    برای راهنمایی بهتر و ارائه بهترین طرح درمان عکس رادیو گرافی خود را به واتس اپ کلینیک آرکا به شماره ۰۹۱۲۵۱۴۲۲۰۲ ارسال کنید

 37. متین

  من چند روز هستش که هر وقت غذا یا اب به دندونم میرسه دندونم تا دو روز درد بسیار شدیدی میگیره میشه بگید باید چیکار کنم

 38. Zahra

  سلام من دندنمو کشیدم الان جاش عفونت کرده درد داره چکار کنم

 39. مهدیس تقیان

  سلام
  من ته اخر کل دندان هام در طبقهی بالا یدهت در سمت چپ یکم احسال میکنم باد کرده و وقتی فشار میدم یک جوری میشه ،ابسهی لثته است؟

 40. مریم

  دختر من دچار آبسه دندان شده طوری کهذفشار میده عفونت میاد بیرون هم آنتی بیوتیک خورده هم پنی سیلین زده اما هنوز عفونت داره دیگه نمیدونم چکار کنم راهنمایی کنید

 41. M

  سلام من دندونم دو روزه یه درد خفیفی داره به دندون کناریش هم فشار آورده بعد یه جورایی دل میزنه وقتی هم فشارش میدم خیلی درد می‌کنه پوستم و گوشم هم یکم میخاره اگه آبسه دندان باشه باید چیکار کنم؟

« دیدگاه‌های کهنه

دیدگاه خود را بنویسید

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتساپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد 7