عوارض لمینت دندان

عوارض لمینت دندان
۳.۷
(۱۰)

لمینت دندان قطعات نازکی از پرسلن یا پلاستیک است که روی دندان‌های جلویی قرار می‌گیرد تا رنگ یا شکل دندان‌های شما را تغییر دهد. لمینت‌ها روی دندان‌هایی با سطوح ناهموار یا دندان‌های تغییر رنگ و تغییر شکل یافته و یا دندان‌های کج با فاصله‌ی بین دندانیِ نامناسب قرار می‌گیرند. معمولاً نیازی به بیهوشی وجود ندارد یا بی‌حسی اندک است. لمینت همچنین برای درمان برخی از مشکلات مشابه باندینگ استفاده می‌شود. عوارض لمینت دندان نیز امری شایع است که در صورت نصب نادرست این روکش‌ها اتفاق می‌افتد. لمینت‌ها علاوه بر فواید بیشماری که دارند، با معایبی نیز دست و پنجه نرم می‌کنند. در این مطلب به عوارض لمینت دندان و چگونگی پیشگیری از آنها می‌پردازیم.

معایب و عوارض لمینت دندان

معایب و عوارض لمینت دندان

برخی از معایب و عوارض لمینت دندان عبارتند از:

 • این روند برگشت‌پذیر نیست.
 • لمینت‌ گرانتر از کامپوزیت رزین است.
 • لمینت‌ها معمولاً در صورت ورق ورق شدن یا ترک خوردن قابل تعمیر نیستند.
 • به دلیل اینکه مینای دندان برداشته شده است، ممکن است دندان شما نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های گرم و سرد حساس‌تر شود.
 • لمینت ممکن است دقیقاً با رنگ دندان‌های دیگر شما مطابقت نداشته باشد. همچنین رنگ لمینت را نمی‌توان زمانی که جاسازی شده تغییر داد. اگر قصد دارید دندان‌های خود را سفید کنید، باید قبل از انجام لمینت این کار را انجام دهید.
 • اگرچه ممکن است لمینت‌ها جدا شده و بیفتند، برای به حداقل رساندن احتمال این اتفاق، نباید ناخن‌های خود یا مداد، یخ یا سایر اجسام سخت را بجوید. در کل نباید فشار بیش از حد به دندان‌های خود وارد کنید.
 • دندان‌های دارای لمینت هنوز می‌توانند دچار پوسیدگی شوند و احتمالاً باید کل دندان را با تاج پوشاند.
 • لمینتها برای افرادی که دارای دندان‌های ناسالم (مثلاً افرادی که دارای پوسیدگی یا بیماری لثه‌ی فعال هستند)، دندان‌های ضعیف شده (در نتیجه پوسیدگی، شکستگی، پرکردگی‌های بزرگ دندان)، و یا برای افرادی که مقدار کافی از مینای دندان موجود در سطح دندان را ندارند، انتخاب خوبی نیست.
 • افرادی که دندان‌های خود را روی هم فشار می‌دهند و دندان قروچه می‌کنند، داوطلب ضعیفی برای لمینت هستند زیرا این فعالیت‌ها می‌تواند باعث ترک خوردن یا ورق ورق شدن لمینت‌ها شود.

روش‌های پیشگیری از عوارض لمینت دندان

روش‌های پیشگیری از عوارض لمینت دندان

در ابتدا، لمینت دندان باید بر اساس استانداردهای دندانپزشکی انجام شود تا هیچ عوارضی نداشته باشد، اما برای جلوگیری از عوارض لمینت دندان، شما نیز وظایفی دارید؛ مثلاً باید به شدت مراقب عادات و رژیم غذایی خود باشید. یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، نخوردن غذاها و نوشیدنی‌های بسیار داغ است. متأسفانه بسیاری از ما عادت کرده‌ایم غذاها را به داغ‌ترین شکل ممکن مصرف کنیم. مسئله‌ی دیگری که بسیار حائز اهمیت است، بروز بیماری‌های لثه بعد از لمینت دندان است. این اتفاق در صورتی رخ خواهد داد که فرد دارای بیماری‌های زمینه‌ای باشد. حتماً قبل از شروع عملیات لمینت دندان، اقدام به رفع آن کنید.

معایب لمینت دندان

معایب لمینت دندان - عوارض لمینت دندان

۱. غیرممکن بودنِ ترمیم لمینت دندان در صورت شکستن یا پریدگی آن

برخلاف کامپوزیت دندان، در روش لمینت به دلیل جنس مواد تشکیل دهنده، در صورتی که لمینت دچار پریدگی یا شکستگی شود، باید به طور کامل لمینت آن دندان را تعویض کرد. البته لمینت به راحتی شکسته یا پریده نمی‌شود زیرا جنس لمینت بسیار سخت و محکم است. همچنین با رعایت مراقبت‌های پس از لمینت دندان می‌توانید از بروز مشکلات برای لمینت جلوگیری کرده و همیشه دندان‌های سالمی داشته باشید.

۲. لمینت دندان برگشت‌پذیر نیست

به دلیل اینکه مقدار جزئی از دندان‌ها طی فرآیند نصب لمینت تراش داده می‌شود، نمی‌توان لمینت را بعد از نصب جدا کرد و چیزی به جای آن قرار داد. همچنین مدتی پس از لمینت کردن دندان‌هایتان فراموش خواهید کرد که شکل اصلی دندان‌های شما زمانی چطور بوده است و به ظاهر زیبای جدیدتان عادت خواهید کرد.

۳. عدم امکان تغییر شکل و تغییر فرم بعد از نصب لمینت

لمینت دندان قبل از نصب شدن در دهان، ابتدا در آزمایشگاه‌های سازنده با دقت بسیار بالایی قالب‌گیری و ساخته می‌شود. جنس مواد تشکیل دهنده‌ی لمینت دندان سرامیک بوده و سختی آن بسیار بالا است، در نتیجه دوام و ماندگاری لمینت بسیار بالا است و همچنین در برابر تغییر رنگ بسیار مقاوم است. اما از طرف دیگر، به همین دلیل بر خلاف کامپوزیت که روی دندان‌ها شکل و فرم داده می‌شود، لمینت پس از نصب شدن روی دندان‌ها دیگر قابل تغییر شکل و تغییر فرم نیست.

۴. هزینه‌ی بالاتر لمینت نسبت به دیگر روش‌های دندانپزشکی زیبایی

هزینه‌ی لمینت دندان بیشتر از روش‌هایی دیگر مثل کامپوزیت دندان، بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان و … است. البته این به تنهایی جزو معایب لمینت دندان محسوب نمی‌شود زیرا کیفیت لمینت نیز از روش‌های دیگر دندانپزشکی زیبایی بالاتر است.

عوارض لمینت دندان

۱. حساسیت نسبت به گرما و سرما پس از لمینت کردن دندان

این نوع حساسیت در بیشتر موارد طبیعی است و در صورت بروز آن، به هیچ وجه نگران نباشید. علت بروز حساسیت عملیاتی است که بر روی دندان‌ها صورت می‌گیرد و بعد از مدت کوتاهی به طور خود به خودی از بین خواهد رفت. اما اگر بعد از عملیات لمینت دندان به مدت طولانی دچار حساسیت به سرما یا گرما شدید و این حساسیت از بین نرفت، حتماً به دندانپزشک متخصص خود مراجعه کنید.

۲. تغییر رنگ لمینت دندان و ایجاد ناهماهنگی با رنگ دندان‌های دیگر

لمینت دندان خود به خود دچار تغییر رنگ نمی‌شود، بلکه به خاطر موادی که در طول زمان با آن در تماس هستند دچار تغییر رنگ می‌شود. البته جنس لمینت به گونه‌ای است که در مقابل تغییر رنگ بسیار مقاوم است، اما مصرف مواد غذایی رنگ‌دار مثل قهوه و یا استعمال دخانیات در طول زمان می‌توانند باعث تغییر رنگ لمینت دندان شوند. این مواد معمولاً در دندان‌های طبیعی تغییر رنگ بیشتری به وجود می‌آورند و در نتیجه ظاهر دندان‌های لمینت شده با دندان‌های لمینت نشده متفاوت خواهد بود. اما به دلیل اینکه تمام دندان‌های روی خط لبخند که در معرض دید قرار دارند لمینت می‌شوند، این تفاوت رنگ هرگز مشخص نخواهد بود.

۳. پوسیده شدن دندان زیر لمینت در صورت عدم نصب صحیح

عدم رعایت اصول و مراحل نصب لمینت می‌تواند در طول زمان باعث پوسیدگی دندان‌های زیر لمینت شود. اگر دندانپزشک تجربهی بالایی در زمینه‌ی لمینت داشته باشد و همچنین از روش‌ها و تجهیزات به روزی استفاده کند، بیمار بعد از نصب لمینت دچار هیچ مشکلی نخواهد شد.

۴. بروز بیماری‌های پریودنتال یا لثه‌ در صورت عدم رعایت موارد لازم

بیماری‌های لثه عبارتند از عفونت‌های بافت لثه، لق شدن دندان و تحلیل رفتن بافت لثه. اگر مراحل نصب لمینت با توجه به شرایط بیمار و به درستی توسط یک متخصص دندانپزشکی زیبایی باتجربه انجام شود، هرگز با این موارد مواجه نخواهید شد.

۵. کنده شدن یا جدا شدن کامل لمینت دندان

یکی دیگر از عوارض لمینت دندان، کنده شدن یا افتادن لمینت از روی دندان اصلی است که ممکن است به دلیل عدم تخصص و مهارت کافی دندانپزشک در نصب درست لمینت ایجاد شود.

راه‌حل بروز مشکل پس از لمینت دندان

راه‌حل بروز مشکل پس از لمینت دندان - عوارض لمینت دندان

درست است که با مراجعه به یک متخصص باتجربه و در صورت رعایت اصول و موارد لازم توسط دندانپزشک و بیمار، احتمال بروز عوارض به حداقل خواهد رسید، اما باز هم به ندرت این احتمال وجود دارد که بیمار دچار عوارض یا مشکلاتی شود که به کمک و راهنمایی دندانپزشک متخصص نیاز پیدا کند.

در صورت مشاهده‌ی هرگونه ترک، پریدگی و یا شکستگی پس از عملیات لمینت دندان، در اولین فرصت باید با کلینیک خود تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را دریافت کرده و وقت ویزیت را برای شما تعیین کنند.

اگر لمینت شما کاملاً جدا شد یا افتاد، آن را در یک پوشش محافظ مثل یک دستمال تمیز قرار دهید و به کلینیک ارائه دهید.

در صورت بروز هرگونه التهاب یا حالت غیر عادی در لثه‌ی خود فوراً با دندانپزشک متخصص خود تماس حاصل فرمایید تا علاوه بر تعیین نوبت ویزیت، راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند.

آیا لمینت برای سلامتی دندان مضر است؟

آیا لمینت برای سلامتی دندان مضر است؟ - عوارض لمینت دندان

اگر روند لمینت دندان را یک دندانپزشک باتجربه و ماهر به درستی انجام دهد، این عملیات دندانپزشکی زیبایی هیچ آسیبی به دندان‌های شما نخواهد رساند. دندانپزشک در ابتدا دندان‌های شما را با دقت معاینه می‌کند و پرتوهای ایکس را انجام می‌دهد تا مطمئن شود دندان‌هایی که قرار است لمینت شوند سالم باشند و برای قرار دادن لمینت مناسب هستند. در صورتی که داوطلب مناسبی برای دریافت لمینت دندان نباشید، می‌توانید از گزینه‌های دیگری مثل روکش کامپوزیت، سفید کردن دندان، باندینگ، ارتودنسی یا براکت و غیره استفاده کنید. مهمترین نکته این است که دندانپزشک باید در مورد تمامی معایب و مزایای گزینه‌های پیش رو با شما صحبت کند تا تصمیم درستی بگیرید.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نمی‌باشد؟

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نمی‌باشد؟ - عوارض لمینت دندان

افرادی که عادت به دندان قروچه دارند و یا مواد غذایی ترش یا مواد اسیدی را زیاد مصرف می‌کنند و همچنین کسانی که بیماری‌های مفصلی دارند و مهمتر از همه افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی‌کنند، نباید دندان‌های خود را لمینت کنند زیرا پس از لمینت حتماً باید به طور منظم از نخ دندان و مسواک استفاده کنید. همچنین، افرادی که دچار سایش شدید مینای دندان هستند و بافت مینای دندان آنها کافی نیست نباید لمینت دریافت کنند. این افراد به جای لمینت دندان می‌توانند انواع روکش دندان را در نظر بگیرند.

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت دندان - عوارض لمینت دندان

همانند دیگر تعرفه‌های عملیات دندانپزشکی که نمی‌توان قیمت آنها را به طور دقیق تعیین کرد، در خصوص هزینه‌ی لمینت دندان نیز نمی‌توان قیمت دقیقی را اعلام کرد. بنابراین فقط قیمت لمینت دندان را به طور حدودی به مراجعه کنندگان و کاربرانی که تمایل به نصب لمینت دارند اعلام می‌کنیم. بدین ترتیب، هزینه‎ی لمینت دندان حدوداً ۳ میلیون تومان برای هر دندان است که با توجه به کیفیت مواد و مهارت و سابقه‌ی دندانپزشک، می‌تواند بیشتر یا کمتر باشد.

سؤالات متداول

آیا لمینت برای دندان مضر است؟

در حالی که این ممکن است در دراز مدت برای سلامت دندان بهتر باشد، لمینت‌ها هنوز هم معایبی دارد. در حالی که لمینت‌ها فقط به ضخامت لنزهای تماسی و جایگزین نازک‌تری برای روکش‌های چینی هستند، وقتی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند بدون تغییر دندان می‌توانند حجیم شوند.

عیب روکش چیست؟

نکات منفی روکش ها – روکش‌های دندانی برگشت‌ناپذیر هستند، زیرا دندانپزشک باید قبل از اینکه روکش‌ها را روی دندان قرار دهند، یک لایه نازک از مینای دندان را جدا کند. برداشتن لایه‌ای از مینای دندان می‌تواند دندان را به گرما و سرما حساس‌تر کند. روکش آنقدر نازک است که نمی‌تواند به عنوان مانعی بین دندان و غذاهای سرد و گرم عمل کند.

آیا لمینت برای دندان خوب است؟

لمینت‌های دندان که معمولاً به عنوان روکش دندان شناخته می‌شوند از پرسلن یا مواد کامپوزیت تشکیل شده‌اند. این لایه نازک از مواد بر روی دندان‌های طبیعی قرار می‌گیرد و می‌تواند به محافظت از دندان در برابر پوسیدگی و همچنین بهبود ظاهر لبخند کمک کند.

ماندگاری لمینت‌های دندان چقدر است؟

به طور متوسط، لمینت‌ها حدود ۱۵ سال عمر می‌کنند. با گذشت زمان، درست مانند دندان‌های واقعی، شروع به کاهش می‌کنند و نیاز به جایگزینی در نهایت ایجاد می‌شود.

تفاوت بین روکش و لمینت چیست؟

به طور خلاصه، روکش یک لایه نازک از چوب سخت واقعی است که بر روی یک ماده ارزان قیمت مانند تخته سه لایه اعمال می‌شود. لمینت یک سطح چاپ شده است که شبیه چوب واقعی ساخته شده است، اما معمولا از پلاستیک ساخته شده و به یک پایه کامپوزیت متصل می‌شود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳.۷ / ۵. تعداد آرا: ۱۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه در"عوارض لمینت دندان"

 1. الهه بیگی

  لثه ام قبلا از بین یک دنوان که پر شده بود و محل پر شدنش خالی شده بود بیرون زده و متورم بود. بعد از دو تا سه روز بادش خوابید. حالا دوماهه لثه ام در زمانهای مختلف ۴بار از جاهای مختلف متورم شده.بصورت یه تیکه لثه گرد کوچیک که زده بالا. و بعد از چند روز تورم میخوابه. نمیدونم بخاطر گرمیه؟اخه طبع بدنم بسیار گرم و ناسازگاره. یا چیز دیگه ای؟ واسه ما پول دندوپزشکی خیلیه نمیتونم برم. لطفا کمکم کنید.

  • دکتر بنیانیان

   سلام
   تشریف بیارید معاینه بشید طرح درمان کلی و راهکار به شما داده خواهد شد.
   نگران هزینه ها هم نباشید.

دیدگاه خود را بنویسید

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7