فلورایدتراپی و فواید آن برای کودکان

کلینیک-دندانپزشکی-آرکا-فلوراید-تراپی2

بیشتر مشکلات پوسیدگی دندان ها در بزرگسالان به تدریج و از کودکی اتفاق می افتد. فلوراید تراپی یک روش کم هزینه و راحت برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان می باشد که در مطب های دندان پزشکی انجام شده و مانند دیگر درمان ها زمان زیادی نمی برد.

 


فلورایدتراپی چیست ؟

فلوراید یک ماده معدنی است که در طبیعت و در بسیاری از مواد غذایی مانند چای، آب، غذاهای دریایی، انواع سبزی و... وجود دارد. این ماده در ساختار برخی بافت‌های بدن انسان مانند استخوان‌ها و دندان‌ها تجمع می‌یابد.

 


انواع استفاده فلوراید

به صورت سیستمیک : مثل فلوراید موجود در آب آشامیدنی ،  فلوراید موجود در غذاها وسبزیجات و فلوراید به صورت قرص که فقط با تجویز دندانپزشک امکان استفاده از آن هست .

به صورت موضعی : مانند وارنیش فلوراید ، ژل فلوراید ،  فلوراید موجود در دهانشویه ها و فلوراید موجود در خمیر دندانها


نقش فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی دندان

فلورایدتراپی یکی از بهترین و کم هزینه ترین روش ها برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان و حتی بزرگسالان است که در صورت انجام هر شش ماه یکبار تاثیر زیادی در سلامت دندان ها خواهد داشت .  فلوراید در تماس با دندان ، ساختمان دندان را مقاوم تر کرده ، روند پوسیدگی را کند و از ایجاد پوسیدگی های جدید نیز جلوگیری می کند.

این درمان نیازی به بی حسی موضعی و تزریق آمپول ندارد و برای کودکان اصلا دردناک نیست .


مواد مورد استفاده در فلورایدتراپی

مواد استفاده شده معمولا به‌صورت ژل، کف یا موادی به نام وارنیش هستند که دارای بوی بسیار مطبوع و طعم دلپذیر بوده تا کودک احساس و خاطره ی بدی از این درمان نداشته باشد .

 

عوارض جانبی فلورایدتراپی

اگر فلورایدتراپی در مطب و توسط دندان پزشک انجام پذیرد نه تنها هیچ عوارضی ندارد بلکه بهترین راه برای آشنایی ابتدایی کودک با کلینیک ها و مطب های دندان پزشکی است . اما طی سالهای اخیر دیده شده که این درمان در مدارس و کودکستان ها و توسط افراد غیر متخصص انجام می پذیرد که ممکن است نتایج ناخوشایندی برای کودک و خانواده ی او به همراه داشته باشد .

 

برای تکمیل اطلاعات شما از سرکار خانم دکتر نازی بنیانیان ( جراح دندانپزشک ) دعوت کردیم تا درباره ی این مبحث یعنی فلوراید تراپی نکات آموزنده ای را بازگو کنند . فیلم را ببینید و برای دوستان خود به اشتراک بگذارید تا این درمان پیشگیرانه را برای کوکان دلبندشان انجام دهند .

فلوراید تراپی

دیدگاه خود را بنویسید

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتسآپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

همیشه در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

بخارست کوچه شش پ 22 واحد 7
آیا به مشاوره نیاز دارید؟