فلورایدتراپی و فواید آن برای کودکان

کلینیک-دندانپزشکی-آرکا-فلوراید-تراپی2

بیشتر مشکلات پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالان به تدریج و از کودکی اتفاق می‌افتد. فلورایدتراپی یک روش کم هزینه و راحت برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان می‌باشد که در مطب‌های دندان پزشکی انجام شده و مانند دیگر درمان‌ها زمان زیادی نمی‌برد.

 


فلورایدتراپی چیست؟

فلوراید یک ماده معدنی است که در طبیعت و در بسیاری از مواد غذایی مانند چای، آب، غذاهای دریایی، انواع سبزی و... وجود دارد. این ماده در ساختار برخی بافت‌های بدن انسان مانند استخوان‌ها و دندان‌ها تجمع می‌یابد.


انواع استفاده فلوراید

به صورت سیستمیک: مثل فلوراید موجود در آب آشامیدنی، فلوراید موجود در غذاها و سبزیجات و فلوراید به صورت قرص که فقط با تجویز دندانپزشک امکان استفاده از آن هست.

به صورت موضعی: مانند وارنیش فلوراید، ژل فلوراید، فلوراید موجود در دهانشویه‌ها و فلوراید موجود در خمیر دندانها


نقش فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی دندان

فلورایدتراپی یکی از بهترین و کم هزینه‌ترین روش‌ها برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان و حتی بزرگسالان است که در صورت انجام هر شش ماه یکبار تاثیر زیادی در سلامت دندان‌ها خواهد داشت. فلوراید در تماس با دندان، ساختمان دندان را مقاوم‌تر کرده، روند پوسیدگی را کند و از ایجاد پوسیدگی‌های جدید نیز جلوگیری می‌کند.

این درمان نیازی به بی‌حسی موضعی و تزریق آمپول ندارد و برای کودکان اصلا دردناک نیست.


مواد مورد استفاده در فلورایدتراپی

مواد استفاده شده معمولا به‌صورت ژل، کف یا موادی به نام وارنیش هستند که دارای بوی بسیار مطبوع و طعم دلپذیر بوده تا کودک احساس و خاطره‌ی بدی از این درمان نداشته باشد.

 

عوارض جانبی فلورایدتراپی

اگر فلورایدتراپی در مطب و توسط دندان پزشک انجام پذیرد نه تنها هیچ عوارضی ندارد بلکه بهترین راه برای آشنایی ابتدایی کودک با کلینیک‌ها و مطب‌های دندان پزشکی است. اما طی سالهای اخیر دیده شده که این درمان در مدارس و کودکستان‌ها و توسط افراد غیر متخصص انجام می‌پذیرد که ممکن است نتایج ناخوشایندی برای کودک و خانواده‌ی او به همراه داشته باشد.

 

برای تکمیل اطلاعات شما از سرکار خانم دکتر نازی بنیانیان ( جراح دندانپزشک ) دعوت کردیم تا درباره‌ی این مبحث یعنی فلورایدتراپی نکات آموزنده‌ای را بازگو کنند. فیلم را ببینید و برای دوستان خود به اشتراک بگذارید تا این درمان پیشگیرانه را برای کوکان دلبندشان انجام دهند.

فلوراید تراپی

دیدگاه خود را بنویسید

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتس آپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

همیشه در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد 7