فیکسچر چیست؛ معرفی و روش استفاده از آن در ایمپلنت

فیکسچر چیست
۳.۵
(۲۱)

فیکسچر چیست؟ قطعه‌ای بسیار مهم در ایمپلنت دندان می‌باشد که در فرآیند کاشت دندان مورد استفاده قرار میگیرد و در استخوان فک به عنوان ریشه دندان قرار خواهد گرفت، فیکسچر ایمپلنت قابل‌اطمینان‌ترین راه‌حل برای جایگزینی دندان است به شرط آنکه در موقعیت صحیحی قرار گیرد. دلیل اهمیت این قطعه این است که جای ریشه‌ی دندانِ افتاده‌ی شما را می‌گیرد و از دندان جایگزین شما پشتیبانی می‌کند، بدینوسیله قصد داریم در مقاله‌ی فیکسچر چیست شما را بیشتر با این قطعه‌ی پرکاربرد آشنا سازیم.

دندانپزشکی دکتر بنیانیان یکی از مجهزترین کلینیک‌های درمانی می‌باشد که می‌تواند ایمپلنت‌های دندان را از جاگذاری فیکسچر تا ترمیم نهایی، بصورت یکپارچه در اتاق‌های معاینه تهیه کند.

ایمپلنت‌های استرامن یکی از بهترین‌ها در نوع خود می‌باشد زیرا هم امتحان شده و هم بسیار موفق می‌باشد.

با ارزیابی دقیق و ارزیابی متغیرهای مختلف، از جمله کیفیت و کمیت استخوان، می‌توانیم از تصمیم خود در مورد ایمپلنت‌های دندان اطمینان حاصل کرده و آن را جایگزین موفقی برای دندان یا دندان‌های طبیعی کنیم. برای اطمینان از موفقیت ایمپلنت‌ها، از دستورالعمل‌های جراحی و ترمیمی بسیار سخت پیروی می‌کنیم.

اگر دندان‌های افتاده به نوعی شیوه زندگی شما را تغییر داده‌اند، ممکن است شما داوطلب ایمپلنت دندان باشید. از دست دادن دندان‌ها می‌تواند مانع گفتار و جویدن شود و مطمئناً با گذشت زمان لبخند شما را محدود کرده و باعث دفرمه شدن صورت می‌شود.

ایمپلنت (کاشت) دندان یا گروهی از ایمپلنت‌ها می‌توانند جایگزین یک دندان یا گروهی از دندان‌ها شوند.

ایمپلنت‌های دندان به عنوان قابل‌پیش‌بینی‌ترین و رضایت بخش‌ترین روش جایگزینی دندان در دندانپزشکی مدرن در نظر گرفته شده‌اند.

روش ایمپلنت (کاشت)

روش ایمپلنت - فیکسچر چیست

مرحله اول: جاگذاری ایمپلنت

مرحله اول شامل قرار دادن فیکسچرها یا ایمپلنت‌های کوچکِ پیچ مانند است که می‌توانند ریشه دندان جدید شما باشند. پس از جاسازی دقیق ایمپلنت درون استخوان، بافت لثه روی ایمپلنت قرار داده می‌شود. این روش با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و به طور کلی دردناک نیست. وقتی حدود سه یا چهار ساعت بعد بیهوشی از بین رود، ممکن است کمی تورم و ناراحتی داشته باشید.

سپس ایمپلنت برای ادغام یا پیوند طبیعی به استخوان برای مدت سه تا شش ماه باقی می‌ماند.

مرحله دوم: پیوند اباتمنت

وقتی پیوند استخوان تکمیل شود و اتصال ایمپلنت‌های دندان با استخوان به حدی محکم باشد که از پروتز جدید پشتیبانی کند، (۳-۶ ماه) روکش ایمپلنت در یک جراحی ثانویه برداشته می‌شود.

اکنون اباتمنت به ایمپلنت متصل شده است.

اباتمنت از میان بافت نرم لثه عبور کرده و به عنوان بسطی عمل می‌کند که دندان یا گروهی از دندان‌ها به آن متصل می‌شوند.

گاهی اوقات با قرار دادن اباتمنت ترمیم بر روی فیکسچر در زمان جاگذاری این قطعه، این مرحله انجام نمی‌شود.

مرحله سوم: پروتز

این مرحله به طور کلی شامل چندین مراجعه به مطب دندانپزشکی است. در طی این ویزیت‌ها، شما می‌توانید با دندانپزشک در مورد ظاهر و حسی که برای دندان یا گروهی از دندان‌های جدید خود می‌خواهید صحبت کنید.

ایمپرشن‌ها از اباتمنت‌ها و دندان‌های باقی مانده‌ی شما گرفته می‌شوند. این کار دندانپزشک را قادر می‌سازد تا موقعیت دقیق دندان یا دندان‌ها را به طور موثری تعیین کند، که نه تنها از نظر زیبایی دلپذیر خواهد بود بلکه دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی خودتان است.

در عرض ۲-۳ هفته شما باید یک دندان یا گروهی از دندان‌های جدید و یک لبخند کاملاً طبیعی جدید داشته باشید که به آن افتخار کنید!

مرحله چهارم: نگهداری

همانطور که دندان‌های طبیعی شما نیاز به چک‌آپ و نگهداری منظم دارند، شما باید از ایمپلنت دندان جدید خود مراقبت کنید و مراقبت در منزل مناسب را همراه با مراجعه‌ی منظم به دندانپزشک و متخصص بهداشت فراموش نکنید.

مزایا و معایب

مزایا و معایب - فیکسچر چیست

تطبیق‌پذیری

ایمپلنت‌ها می‌توانند دندان‌ یا دندان‌های افتاده را با تاج‌ها و پل‌هایی جایگزین کنند که در معرض پوسیدگی قرار نخواهند گرفت. از ایمپلنت‌های دندان می‌توان تقریباً برای هر دندانی با هر وضعیتی استفاده کرد، از جایگزینی تک دندانِ افتاده گرفته تا جایگزینی کامل دندان‌های فک بالا و پایین.

اعتماد به نفس و راحتی

ایمپلنت‌ها می‌توانند از پروتزهای دندان کامل یا جزئی شما پشتیبانی کنند؛ آنها نیاز به مواد چسبنده (ادهزیو) پروتز و خجالت و ناراحتیِ دندان‌های مصنوعیِ شل و لق را برطرف کنند. ایمپلنت‌ها می‌توانند مشکلات غیرممکنِ مرتبط با پروتز و دندان مصنوعی را حل کنند، مثلاً وقتی که به دلیل افزایش مدت مصرف، برجستگی‌های دندان مصنوعی آنقدر کاهش یافته است که پروتزها به راحتی نمی‌توانند جا بخورند و کار کنند.

بسیاری از مواردی از این قبیل تنها با تهیه‌ی دو ایمپلنت برای یک پروتز دندان بهبود یافته‌اند.

قابلیت اطمینان

شما می‌توانید به همان روش مراقبت و نگهداری از دندان‌های طبیعی، یک عمر از ایمپلنت‌های سالم استفاده کنید.

محافظت از ساختار دندانِ با کیفیت

فرآیند ایمپلنت دندان، مینای دندان‌های مجاور را از بین نمی‌برد. پروتزهای جزئی متحرک با ایجاد مناطقی که پلاک به راحتی درون آنها گیر می‌کند و در آن پوسیدگی ایجاد می‌شود، می‌توانند باعث آسیب به دندان‌های باقیمانده شوند.

یک ایمپلنت می‌تواند از تراشیده شدنِ یک دندان خوب برای ایجاد پل جلوگیری کند.

بهبود ظاهر

از دست دادن یک یا چند دندان باعث کوچک شدنِ مداوم استخوان فک شما می‌شود. ظاهر توخالی گونه‌ها باعث می‌شود صورت شما پیرتر به نظر برسد. ایمپلنت دندان به ما امکان می‌دهد با جایگزینی دندان‌های افتاده، فرم را به صورت شما برگردانیم.

عمل جراحی

گاهی اوقات برای انجام اعمال جراحی به دو مراجعه به دندانپزشک نیاز است. اگرچه این روش‌ها دردناک نیستند، اما گاهی اوقات ممکن است با تورم لثه و کبودی جزئی به مدت چند روز همراه باشند.

این کار معمولاً بدتر از کشیدن دندان نیست.

زمان

به غیر از ویزیت‌های درمانی، ممکن است چندین مشاوره قبل و در طی مراحل لازم باشد.

در حالی که پروتزهای جزئی متحرک و پل‌ها می‌توانند با سرعت بیشتر و با هزینه‌ی کمتری نسبت به ترمیم‌های ایمپلنت طراحی شوند، اما به همان نسبت قابل‌اعتماد و موفقیت‌آمیز نیستند.

هزینه

ایمپلنت‌ها هزینه‌ی بالاتری نسبت به سایر روش‌های درمانی دارند، اما نتیجه‌ی آنها موفقیت‌آمیزترین روش درمانی در دندانپزشکی مدرن می‌باشد. درمان‌ ایمپلنت سرمایه‌گذاری خوبی برای داشتن یک سبک زندگی شاد است.

آناتومی ایمپلنت

آناتومی ایمپلنت دندان - فیکسچر چیست

فیکسچر

فیکسچر یک اصطلاح دیگر برای ایمپلنت دندان است: پیچ تیتانیومی که در استخوان قرار می‌گیرد تا در نهایت از دندان یا تاج پشتیبانی کند.

طی روند ایمپلنت، پیچی در استخوان فک شما قرار می‌گیرد. همزمان با بهبودی، فرآیندی به نام پیوند استخوان برای ادغام این قطعه در آناتومی دهان شما ایجاد می‌شود و بدن شما را متقاعد می‌کند که فیکسچر ایمپلنت شما با ریشه دندان واقعی تفاوتی ندارد. این فرآیند امکانپذیر است زیرا این قطعه از تیتانیوم ساخته شده است، یک آلیاژ زیست‌سازگار که بدن شما آن را به عنوان یک ماده خارجی تشخیص نمی‌دهد.

اباتمنت

قسمت بعدی ایمپلنت دندان اباتمنت است که برای اتصال دندان جایگزین شما به فیکسچر ایمپلنت به کار می‌رود، اتصالی که باعث می‌شود دندانِ تعویضی به فیکسچر ایمپلنت متصل شود. دقیقاً مانند فیکسچر ایمپلنت، اباتمنت نیز به طور معمول از تیتانیوم ساخته می‌شود. اگرچه امکان قرارگیری مستقیم این قطعه پس از عمل کاشت وجود دارد، اما می‌توان تا زمان بهبودی فیکسچر صبر کرد و سپس آن را متصل کرد.

تاج

آخرین قسمت ایمپلنت دندان ترمیم است که در بالای آن قرار می‌گیرد. هنگام ترمیمِ فقط یک دندانِ افتاده، این ترمیم معمولاً به شکل یک تاج پرسلنی است. با این حال، ما همچنین می‌توانیم ایمپلنت‌ها را با استفاده از پل‌های دندانی و اوردنچرها بالا بکشیم، اگرچه شما ممکن است به چندین فیکسچر ایمپلنت برای پشتیبانی از این ترمیم‌ها نیاز داشته باشیم. صرف نظر از اینکه از کدام ترمیم استفاده می‌کنید، ما دندان‌های جایگزین جدید شما را پس از دندان‌های طبیعیِ باقی مانده‌تان مدلسازی می‌کنیم که این کار باعث می‌شود کاملا‌ً با لبخند شما انطباق پیدا کنند. با انجام این مرحله‌ی اضافی می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که هیچ کس حتی نمی‌تواند فرق بین دندان‌های طبیعی و مصنوعی شما را تشخیص دهد.

تاج گاهی اوقات کلاهک (کَپ) نامیده می‌شود و برای جایگزینی یک دندان استفاده می‌شود. از یک سری تاج می‌توان برای جایگزینی چندین دندان استفاده کرد. همچنین می‌توان آنها را بر روی یک دندان موجود قرار داد یا به ایمپلنت‌های دندان متصل کرد.

واژه نامه ایمپلنت

واژه نامه ایمپلنت - فیکسچر چیست

پیوند استخوان

فرآیندی که در آن استخوان به اطراف پیوند می‌خورد و فیکسچر یا ایمپلنت تیتانیومی را می‌پذیرد.

پروتز (دندان مصنوعی)

ترمیم دندان توسط دندانپزشک شما برای جایگزینی یک یا چند دندانِ افتاده. پروتز معمولاً توسط یک اباتمنت به ایمپلنت‌های دندان متصل می‌شود یا در صورت عدم استفاده از ایمپلنت، ساختار طبیعی دندان از آن پشتیبانی می‌کند.

پروتز ممکن است به دو صورت پروتز متحرک یا ثابت باشد. (شما خودتان نمی توانید پروتز را بردارید).

اِستِنت

استنت برای تعیین بهترین موقعیت جهت قرار دادن ایمپلنت‌های دندان استفاده می‌شود.

به طور سنتی، دندانپزشکی که «دندان‌ها» را می‌سازد، استنت را برای متخصص یا جراح دهان که ایمپلنت را قرار می‌دهد، می‌سازد.

ممکن است چه مشکلی پیش بیاید؟

ممکن است چه مشکلی پیش بیاید؟ - فیکسچر چیست

عفونت‌ها

گرچه عفونت‌ها رخ می‌دهند، اما در عملیات ایمپلنت دندان به ندرت این اتفاق می‌افتد. در بیشتر شرایط، آنها با ملاحظه‌ی خاص جراحی و آنتی‌بیوتیک کنترل می‌شوند. اگر بهبودی طبق روندی که در هنگام مشاوره گفته شده پیش نمی‌رود، حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنید.

ایمپلنت ناموفق

ایمپلنت‌ها گاهی اوقات خراب می‌شوند. در اکثر شرایط ایمپلنت دوم را می‌توان در همان مکان قرار داد و در این موارد میزان موفقیت زیاد است.

عصبِ آسیب دیده

ممکن است در هنگام کار، آسیب به عصب در قسمت پشتی فک پایین رخ دهد.

این آسیب ممکن است باعث احساس بی‌حسی مداوم در فک پایین شود.

خوشبختانه آسیب عصبی نادر است و با تکنیک‌های دقیق می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد.

سؤالات متداول

سوالات متداول - فیکسچر چیست

آیا ایمپلنت دندان یک راه‌حل قطعی است؟

بله، ایمپلنت دندان به عنوان یک راه‌حل قطعی در نظر گرفته می‌شود.

گاهی اوقات، در طی یک ویزیت منظم، ممکن است مشخص شود که کارهای اضافی یا نگهداری بیشتری باید برای روساخت ایمپلنت انجام شود. بیشتر ترمیم‌ها به درجاتی از نگهداری و گاهی جایگزینی در طی یک دوره زمانی نیاز دارند.

چه کسی واجد شرایطِ ایمپلنت دندان است؟

هر فرد بالای ۲۰ سال که از نظر سلامتی معقول باشد و بخواهد دندان‌های افتاده‌ی خود را جایگزین کند می‌تواند از ایمپلنت دندان استفاده کند. شما به مقدار مشخصی از استخوان و کیفیت استخوان در ناحیه‌ی دندان‌های افتاده نیاز دارید تا پیوند استخوان دندان‌ها انجام گیرد. گاهی اوقات استخوانِ اضافی الزامی است.

برای مشاوره با دندانپزشک خود برنامه‌ریزی کنید تا ببینید آیا دارای شرایط عمومی برای دریافت ایمپلنت هستید و این روش درمانی چگونه برای شما عملی خواهد شد.

روش ایمپلنت چقدر موفقیت‌آمیز خواهد بود؟

تحقیقات انجام شده در ۳۵ سال گذشته ۹۸ درصد موفقیت را در کاربرد پل در فک پایین و ۹۵ درصد موفقیت را در فک بالا نشان داده است. در سال‌های اخیر، جایگزینی‌های تک دندان بسیار محبوب و مفید واقع شده است.

مطالعات موجود نشان می‌دهد که این درمان نیز نرخ موفقیت مشابهی خواهد داشت.

آیا این یک روش جراحی دردناک است؟

خیر، این روش می‌تواند تحت آرام‌بخشی از راه ورید یا دهان یا بی‌حسی موضعی انجام شود. دندانپزشک به شما در تصمیم گیری کمک می‌کند. چند روز پس از عمل ممکن است ناراحتی جزئی ایجاد شود. این عملیات تقریباً شبیه کشیدن دندان است.

دندان جدید من چقدر واقعی به نظر می‌رسد؟

به طور کلی، نتایج زیباییِ خوشایندی انتظار می‌رود. ترمیم ایمپلنت با اندازه، شکل و رنگ دندان‌های طبیعی شما ترکیب می‌شود. ایمپلنت‌ها همچنین بسیار راحت خواهند بود و دامنه‌ی عملکرد طبیعی را برایتان فراهم می‌آورند. شما قادر خواهید بود لبخند طبیعی و با اعتماد به نفسی داشته باشید!

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳.۵ / ۵. تعداد آرا: ۲۱

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه در"فیکسچر چیست؛ معرفی و روش استفاده از آن در ایمپلنت"

 1. حسن

  آیا ممکن است ایمپلنت جاگذاری شده در آید (فییر شود) اگر این اتفاق افتاد، دندانپزشک مسئول کارگذاری ایمپلنت جدید بدون هزینه به مشتری است یا نه؟
  عمر ایمپلنت چند سال است، تا چند سال دندانپزشک گارانتی ایمپلنت را باید بکند، چون هزینه ایمپلنت بالاست.

  • دکتر بنیانیان

   با سلام
   معمولا ربطی به دندانپزشک نداره و این اتفاق برای ۵% افراد میفته
   بابت ضمانت هم بستگی به برند ایمپلنتتون داره

دیدگاه خود را بنویسید

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7