قیمت کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت دندان
۳.۶
(۹۱)

اگر می‌خواهید لبخندی زیباتر داشته باشید، راه‌های متفاوتی پیش روی شما قرار دارد که پروتز دندان و یا کامپوزیت راهی مناسب برای این کار است. داشتن این لبخند زیبا برای بسیاری از بیماران با هزینه کامپوزیت دندان بالایی همراه است اما برخی دیگر از افراد به دلیل نداشتن هزینه‌های جانبی قیمت پایین تری را پرداخت خواهند کرد. در این مقاله سعی داریم به طور جامع به قیمت کامپوزیت دندان بپردازیم.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان یک نوع از همان خمیری است که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود. وقتی شما دندانهایتان را کامپوزیت می‌کنید از این ماده هم برای رفع عیوب دندانی‌ مثل فاصله دندان‌ها، لب‌پریدگی و شکستگی دندان و همچنین بدشکل بودن برخی دندان‌ها استفاده می‌شود و هم برای سفید کردن دندان.

مزایای کامپوزیت دندان

مزایای کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان  در مقایسه با لمینت ارزان‌تر است. طی یک جلسه قابل انجام است. در این روش می‌توان علاوه بر سفید کردن دندان، بدفرمیهای دندان را نیز تصحیح کرد  در صورتی که لمینت از جنس روکش است که باید در لابراتوار ساخته شود  ضمن اینکه برای نصب آن باید دندان را قدری تراش داد.

بدیهی است که لمینت هم نسبت کامپوزیت مزایایی دارد و افراد با توجه به اولویت‌هایی که در نظر دارن و نیز در نظر گرفتن هزینه‌ها می‌توانند از انواع روشهای سفید کردن دندانی یعنی لمینت، کامپوزیت و  بلیچینگ استفاده کنند.

تعرفه‌های کامپوزیت دندان در سال ۱۴۰۱

تعرفه‌های کامپوزیت دندان در سال ۱۴۰۱ 

قیمت هر واحد کامپوزیت دندان در سال ۱۴۰۱ بسته به برند و جنس و ویژگیهای کامپوزیت ونیر، متفاوت است.  قیمت یک واحد کامپوزیت، از ۶۰۰ هزارتومان تا ۲ملیون و پانصد هزار تومان متغیر است. مثلا یک واحد کامپوزیت برند چینی اسپیدنت، ۶۰۰ هزار تومان است و ضمانتی ندارد

در صورتیکه برند  IPS  از کشورهای سوئیس و آلمان و برند  کازمودنت  از کشور آمریکا هر دو  ۲۵۰۰۰۰۰ تومان قیمت و ضمانت یک ساله دارند.

منظور از یک واحد کامپوزیت، میزان خمیر ونیری است که برای کامپوزیت کردن یک دندان مورد نیاز است.

هزینه کامپوزیت دندان چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه کامپوزیت دندان چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه کامپوزیت دندان مانند لمینت دندان بر اساس تعداد دندان‌هایی که نیاز به کامپوزیت دارند و برند کامپوزیت و نوع کاربری آن محاسبه می‌شود مثلا در حالیکه زیبایی و درخشش کامپوزیتهای دندانهای جلویی مهم است اما در مورد کامپوزیت دندانهای خلفی، اولویت با استحکام کامپوزیت است تا زیبایی آن.

نحوه محاسبه هزینه فوق، بدون در نظر گرفتن دستمزد دندانپزشک و با فرض سالم بودن دندان در نظر گرفته شده است.

بدیهی است که دستمزد یک دندانپزشک متبحر که دوره‌های زیبایی دندان نیز دیده است با دستمزد یک دندانپزشک تازه‌کار متفاوت است. همچنین ممکن است دندانی که‌ در صدد کامپوزیت کردن آن هستید نیاز به رسیدگی داشته باشد چون دندانهای پوسیده، کامپوزیت نمی‌شوند.

قیمت موارد جانبی کامپوزیت دندان در صورت لزوم

قیمت موارد جانبی کامپوزیت دندان در صورت لزوم

قبل از اینکه دندان شما کامپوزیت شود، دندانپزشک باید از سلامت لثه و دندان شما مطمئن باشد و اگر نیاز بود به ترمیم دندان اقدام نماید. بنابراین در صورتی که لثه یا دندان شما نیاز به درمان داشته باشد ابتدا باید برای این درمانها هزینه کنید.

اگر دندان شما پوسیدگی داشته باشد و به عصب کشی نیاز نباشد، درمان آن توسط دندانپزشک عمومی، ۳۰۰ هزارتومان تا ۸۵۰ هزار تومان هزینه خواهد برد. اگر درمان توسط متخصص انجام شود، به میزان‌ چشمگیری گران‌تر خواهد بود.

و اما اگر نیاز به درمان ریشه داشته باشید، هزینه افزایش پیدا خواهد کرد. اگر می‌پرسید درمان ریشه چیست باید بگویم آنچه ما در اصطلاح عموم به عنوان عصب کشی می‌شناسیم یکی از درمان‌های ریشه است که هزینه آن بسته به تعداد کانالهای درگیر و شماره دندان، از ۶۶۰ هزار تومان تا  ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان متغیر خواهد بود.

همچنین در صورت نیاز به عکس، کف هزینه تصویربرداری ۵۰ هزار تومان خواهد بود.

گاهی سلامت دندان و لثه نیز برای کامپوزیت کردن دندان کافی نیست مثلا اگر طول دندان شما کوتاه باشد نیاز به برداشتن قدری از لثه وجود دارد تا طول تاج دندان شما بلندتر شود. هزینه  این کار حدود ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود.

همچنین ممکن است پیش از کامپوزیت کردن دندانهایتان نیاز به ارتودنسی آنها داشته باشید. گرچه کامپوزیت نامرتبی‌های  کم دندانی را تصحیح می‌کند اما اگر نامرتبی از حدی بیشتر باشد نیازمند ارتودنسی هستیم.

در صورتی که ارتودنسی بدون نیاز به جراحی انجام شود، هزینه آن از ۴ تا ۲۴ میلیون متغیر خواهد بود.

قیمت کامپوزیت دندان به چه صورت محاسبه می‌گردد؟

قیمت کامپوزیت دندان به چه صورت محاسبه می‌گردد؟

برای اینکه بتوانید قیمت کامپوزیت دندان خود را محاسبه کنید، باید در ابتدا از هزینه هر واحد کامپوزیت اطلاع داشته باشید، چرا که هزینه‌ها بر اساس هر واحد دندانی در نظر گرفته می‌شود. حالا که می‌دانید هزینه هر دندان به تنهایی روی قیمت کامپوزیت دندان تاثیر دارد، باید بدانید چه تعداد از دندان‌هایتان به این درمان نیاز دارند، می‌توانید روبروی آینه ایستاده و لبخند بزنید. تعداد دندان‌هایی که در طرح لبخند مشاهده می‌شوند، نیاز به کامپوزیت خواهند داشت. برای اینکه مطمئن شوید تعداد دندان‌ها را به خوبی در نظر گرفته‌اید، می‌توانید در نهایت با متخصص ترمیمی و زیبایی در این باره مشورت کنید.

موارد موثر بر قیمت کامپوزیت دندان

موارد موثر بر قیمت کامپوزیت دندان

معمولا موارد زیادی بر روی قیمت نهایی کامپوزیت دندان تاثیرگذار هستند. در این بخش شما را با مواردی که بر روی این قیمت موثر هستند، آشنا خواهیم کرد.

تعداد واحد کامپوزیت دندان

تعداد واحد کامپوزیت را می‌توان یکی از موارد اصلی دانست که به طور مستقیم بر قیمت این درمان تاثیر می‌گذارد. شاید بدانید منظور از تعداد واحد چیست، منظور تعداد دندان‌هایی است که نیاز به کامپوزیت دارند. اگر بخواهیم شفاف تر شرح دهیم می‌توانیم بگوییم که اگر یک و یا دو دندان شما نیاز به درمان داشته باشد، یعنی یک و یا دو واحد کامپوزیت برای شما صورت می‌گیرد. بدیهی است که با افزایش تعداد واحد‌های دندانی قیمت نهایی نیز افزایش پیدا می‌کند.

شرکت سازنده کامپوزیت دندان

امروزه برای کامپوزیت دندان در دندانپزشکی برندهای مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها از نظر طول عمر، کیفیت و ماندگاری با یکدیگر متفاوت هستند. امروزه کشورهای آلمان، آمریکا، سوئیس و ژاپن بهترین برندهای کامپوزیت را مطابق با بهترین کیفیت استاندارد تولید کرده و در سر تا سر جهان ارائه می‌دهند. البته نباید مهارت و تجربه دندانپزشک را در جلوه باکیفیت تر و مرغوب تر برند کامپوزیت نادیده گرفت. در صورتی که نصب بهترین کامپوزیت توسط یک دندانپزشک غیرحرفه‌ای انجام گیرد می‌تواند نتایج نامطلوبی را برایتان به همراه داشته باشد.

دستمزد و هزینه دندانپزشک

از دیگر عوامل مهمی که بر روی قیمت نهایی کامپوزیت تاثیر دارد، دستمزد دندانپزشک است که ارتباط تنگاتنگی به میزان تخصص دندانپزشک و تجربه کاری او دارد. موقعیت مکانی کلینیک دندانپزشکی نیز می‌تواند در هزینه‌ها موثر باشد، در نهایت با توجه به تعرفه دندانپزشکی هزینه‌ای به عنوان دستمزد نیز در نظر گرفته می‌شود.

موارد جانبی

به طور کلی عوامل دیگری بر روی قیمت نهایی کامپوزیت تاثیر دارند که این هزینه‌ها مربوط به هزینه‌های جانبی می‌شود. زیرا معمولا افرادی که برای این درمان به کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه می‌کنند، دچار پوسیدگی‌های دندانی و یا بیماری‌های لثه می‌باشند. برخی از هزینه‌های جانبی عبارتند از:

  • هزینه ناشی از درمان پوسیدگی‌های دندانی

برای اینکه کامپوزیت دچار مشکل نشود باید پوسیدگی موجود در دندان‌ها برطرف گردد؛ بنابراین، در صورتی که دندان دچار پوسیدگی باشد، باید قبل از نصب کامپوزیت حتما به پوسیدگی دندان رسیدگی شود. در صورت عدم توجه به پوسیدگی دندان و قرارگیری کامپوزیت بر روی دندان پوسیده شده، دندان‌ها بیشتر دچار آسیب خواهند شد.

  • هزینه ناشی از درمان ارتودنسی

در هنگام کامپوزیت باید دقت داشته باشید که دندان‌ها کج نباشند، البته کامپوزیت می‌تواند برای دندان‌هایی که به طور جزئی نامرتب هستند، مناسب باشد. برای اطمینان از نصب صحیح کامپوزیت‌ها با دندانپزشک مشورت کنید و در صورتی که پزشک تشخیص داد که کجی دندان‌ها به حدی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، لازم است قبل از کامپوزیت ارتودنسی انجام گیرد.

قیمت انواع برندهای کامپوزیت دندان

قیمت انواع برندهای کامپوزیت دندان

در این بخش قصد داریم به طور مفصل در مورد بهترین برندهای کامپوزیت دندان صحبت کنیم.

نرخ هر واحد از کامپوزیت آلمانی

امروزه بهترین و مرغوب ترین برند‌های کامپوزیتی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند، کامپوزیت‌های آلمانی می‌باشند. در واقع باید گفت که انتخاب درصد بالایی از دندانپزشکان باتجربه برای بیماران کامپوزیت‌های آلمانی بوده که البته دارای انواع متنوعی هستند و با داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد خود توانسته‌اند تا محبوبیت زیادی نیز در بین بیماران پیدا کنند. هزینه این نوع برند کامپوزیت معمولا بین ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان (معادل با یک میلیون تومان) تا ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان (معادل با یک میلیون و پانصد هزار تومان) می‌باشد.

نرخ هر واحد از کامپوزیت سوئیسی

یکی دیگر از برند‌های مشهور مورد استفاده، کامپوزیت‌های سوئیسی می‌باشند که برترین آن‌ها برند سارمکو است. این شرکت کامپوزیت‌های خود را از نوع میکروهیبرید در بازار ارائه داده که دارای ماندگاری و طول عمر بسیار بالایی هستند. برند اشتروومن متعلق به این کشور است که کامپوزیتهای مستحکم و با کیفیتی ارائه می‌کند. هزینه هر واحد کامپوزیت سوئیسی نیز در بین ۸۰۰.۰۰۰ تومان (معادل با هشتصد هزار تومان) تا ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان (معادل با یک میلیون و پانصد هزار تومان) می‌باشد.

نرخ هر واحد از کامپوزیت آمریکایی

در بین کامپوزیت‌های آمریکایی، برند بیسکو یکی از بهترین مارک‌های آن می‌باشد. این شرکت کامپوزیت‌های باکیفیت، مرغوب، دارای درخشندگی و با دوام را به بازار ارائه داده است. در ساخت این برند از تکنولوژی پیشرفته استفاده شده که به همین دلیل قیمت بالاتری نسبت به انواع قبلی دارند.

نرخ هر واحد از کامپوزیت ژاپنی

کامپوزیت‌های ژاپنی نیز در انواع بسیار متنوعی موجود هستند که در این سال‌ها بسیار مورد توجه دندانپزشکان و بیماران قرار گفته‌اند. کامپوزیت‌های گرادیا، جیانیال، کوراری و توکویاما از بهترین و برترین برند‌های ژاپنی می‌باشند که حاوی سایه رنگ بوده و از تنوع خوبی برخوردار هستند. قیمت آن‌ها حدودا ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان (معادل یک میلیون تومان) تا ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان (معادل با یک میلیون و پانصد هزار تومان) می‌باشد.

نرخ هر واحد از کامپوزیت کره ای

بعد از کامپوزیت‌های آلمانی، برند‌های کره‌ای محبوبیت بسیاری بین دندانپزشکان و همچنین بیماران پیدا کرده‌اند. این کامپوزیتها حتی از کامپوزیتهای آمریکایی و سوئیسی نیز محبوب تر هستند. حدود قیمت آن‌ها تقریبا بین ۸۰۰.۰۰۰ تومان (معادل با هشتصد هزار تومان) تا ۱.۲۰۰.۰۰۰ تومان (معادل با یک میلیون و دویست هزار تومان) می‌باشد.

نرخ هر واحد از کامپوزیت برزیلی

کامپوزیت اوپالیس از برند‌های برزیلی دارای خواص سازگار مکانیکی و نوریبا دندان‌های طبیعی فرد بوده و دارای زیبایی ئ ماندگاری خوبی می‌باشد. قیمت هر واحد آن حدود ۱.۲۰۰.۰۰۰ تومان (معادل با یک میلیون و دویست هزار تومان) تا ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان (معادل با یک میلیون و پانصد هزار تومان) است.

کامپوزیت‌های ارزان و گران قیمت چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

کامپوزیت‌های ارزان و گران قیمت چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

یکی از عوامل مهمی که موجب تفاوت قیمت میان کامپوزیت‌های گران نسبت به کامپوزیت‌های ارزان قیمت می‌شود طول عمر کامپوزیت است. برخی از کامپوزیت‌ها در زمان بیشتری رنگ و ماندگاری دارند و برخی زودتر باید تعویض یا ترمیم شوند. طول عمر این کامپوزیت‌ها می‌تواند به مهارت پزشکتان نیز بستگی داشته باشد.

کیفیت کامپوزیت نیز از دیگر دلایل مهمی است که باعث متفاوت بودن قیمت کامپوزیت‌های ارزان و گران می‌شود. هرچقدر مرغوبیت و کیفیت کامپوزیت بهتر باشد، نرخ آن هم متناسبا افزایش می‌یابد. بنابراین چون کامپوزیت‌های گران ساخته شده از مواد با کیفیت برتر و دارای استحکام بالاتر هستند، بالاتر بودن هزینه آنها امری طبیعی است، زیرا طول عمر بالاتری دارند. به عنوان مثال برخی کامپوزیتهای ارزان تر زودتر از روی دندان می‌افتند و یا به زردی می‌گرایند، که البته رعایت بهداشت دهان و دندان نیز در این باره نقش پررنگی بازی می‌کند.

علاوه بر مواردی که توضیح دادیم، موارد دیگری نیز وجود دارد که عبارت‌اند از:

نیاز یا عدم نیاز به ترمیم

مقاومت در برابر تغییر رنگ

مقاومت در برابر ساییدگی

مهارت و تخصص دندان پزشک

مراقبت‌های بعد از انجام کامپوزیت

قبل از تعیین قیمت کامپوزیت، دندانپزشک به چه مواردی توجه می‌کند؟

یک دندانپزشک متخصص قبل از نصب کامپوزیت روی دندان‌های شما، حتما مواردی را مد نظر قرار می‌دهد:

بررسی سلامت دندان ها

اگر بیمار دارای دندان پوسیده باشد، دندانپزشک در ابتدا باید به درمان آن‌ها بپردازد. این درمان می‌تواند شامل پرکردن و ترمیم و یا عصب کشی دندان باشد. باید بدانید که تنها سفید بودن و زیبایی دندان‌ها اهمیت نداشته و سلامت آن‌ها از همه چیز مهم تر است.

بررسی سلامت لثه ها

در صورتی که بیمار به مشکلات و بیماری‌های لثه مانند عفونت مبتلا باشد، در ابتدا دندانپزشک به رفع و درمان این مشکلات می‌پردازد. در غیر این صورت با نصب کامپوزیت‌ها، لثه با تورم و التهاب رو به رو می‌شود.

بررسی نامرتب بودن دندان ها

کامپوزیت می‌تواند برای برخی از نامرتبی‌های جزئی دندان‌های مورد استفاده قرار بگیرد، اما در صورتی که میزان این انحرافات بیشتر باشد، باید در ابتدا با یک متخصص ارتودنسی مشورت شود.

چطور می‌توان هزینه کامپوزیت دندان را پرداخت کرد؟

زمانی که شما به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می‌کنید، دندانپزشک بعد از معاینه و ویزیت تمام نیاز‌های درمانی شما را عنوان کرده و هزینه نهایی را برایتان مشخص می‌کنند. به طور معمول به دلیل اینکه نصب کامپوزیت در یک جلسه انجام می‌شود، بیمار پس از درمان هزینه خود را پرداخت می‌کند. اما در برخی از موارد، کامپوزیت فک بالا در یک جلسه و فک پایین در جلسه بعدی انجام می‌شود، به همین دلیل بیمار می‌تواند هزینه خود را به صورت اقساط نیز پرداخت کند.

باید بدانید که برخی از دندانپزشکان با توجه به شرایطی، دستمزدی برای خود در نظر نگرفته و تنها هزینه موارد را از بیمار دریافت می‌کنند.

آیا می‌توانم هزینه کامپوزیت دندان را از بیمه دریافت کنم؟

به طور کلی بیمه هزینه‌ای بابت موارد زیبایی به بیمه شدگان خود ارائه نمی‌دهد. در صورتی که استفاده از کامپوزیت تنها برای پرکردن دندان پوسیده باشد، بیمه بخشی از هزینه را پرداخت خواهد کرد. البته برای دریافت اطلاعات بیشتر لازم است تا با بیمه تکمیلی خود هماهنگی‌های لازم را داشته باشید.

چگونه هزینه کامپوزیت دندان را کاهش دهم؟

زمانی که دندان‌هایتان را کامپوزیت کردید، قطعا به دلیل پرداخت هزینه و همچنین به دست آوردن زیبایی دندان‌های خود، تمایل دارید تا مدت زمان بیشتری از این لبخند زیبا استفاده داشته باشید و آن را در طولانی مدت حفظ نمایید. به طور کلی اگر برند خوب کامپوزیت توسط دندانپزشک متخصص انتخاب شود و شما بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمایید، می‌توانید ماندگاری خوبی از کامپوزیت در نظر داشته باشید. برای اینکه مانع از پرداخت هزینه‌های اضافی بعد از این درمان شوید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

سیگار نکشید و دخانیات مصرف نکنید.

سیگار کشیدن همانطور که به دندان طبیعی آسیب می‌رساند و سبب تغییر رنگ و پوسیدگی آن می‌گردد، می‌تواند این موارد را روی کامپوزیت نیز ایجاد کند.

نوشیدنی‌ها و موارد خوراکی رنگی کمتری مصرف کنید.

نوشیدن مکرر چای و یا قهوه به مرور می‌توانند سبب لکه دار شدن کامپوزیت‌ها شوند. البته اگر بعد از نوشیدن این گونه مایعات دهان خود را با آب بشویید، این اتفاق رخ نداده و یا در طولانی مدت ایجاد می‌شود.

رفتار‌های نادرستی مانند دندان قروچه را ترک کنید.

دندان قروچه به راحتی می‌تواند موجب لب پر شدن، شکستگی و حتی افتادن کامپوزیت از روی دندان‌ها شود. همچنین افرادی که به خوبی از دندانهای خود مراقبت نمی‌کنند مثلا زیاد تخمه می‌شکنند، و یا مواد غذایی سخت مصرف می‌کنند، و یا ممکن است دندانشان با یک جسم سخت برخورد کرده باشد نباید انتظار داشته باشند کامپوزیت آنها سالم بماند.

دلیل تفاوت قیمت کامپوزیت و لمینت

برند کامپوزیت و همچنین کیفیت بالاتر مواد مصرفی آن، یکی از مهمترین عوامل در اختلاف قیمت بین کامپوزیت و لمینت است. انواع برند برای کامپوزیت وجود دارد که هر یک دارای دارای طول عمر و استحکام متفاوتی هستند. همچنین میزان دستمزد دریافتی دندانپزشک نیز از دیگر عوامل ایجاد تفاوت قیمت بین این دو می‌شود.

چگونگی صرفه جویی در هزینه‌های مربوط به کامپوزیت کردن

اگر تصمیم به کامپوزیت کردن دندانهایتان دارید و یا آنها را از قبل کامپوزیت کرده‌اید با اجرای راهکارهای زیر می‌توانید در هزینه‌های آن صرفه جویی نمایید.

انجام مراقبت‌های پس از کاشت کامپوزیت

در هزینه‌های کامپوزیت دندان شما باید هزینه پالیش را نیز در نظر داشته باشید. پس از نصب این روکش‌ها دندانپزشک مراقبت‌های پس از کامپوزیت را به بیمار آموزش می‌دهد و در صورتی که به درستی انجام شوند، دوام و ماندگاری آن‌ها افزایش می‌یابد و نیاز به ترمیم و یا تعویض آن‌ها به تعویق می‌افتد، در نتیجه بیمار تا طولانی مدت ملزم به پرداخت هزینه‌های مربوط به ترمیم این روکش‌ها نخواهد شد و مدت زمان بیشتری می‌تواند از زیبایی آن‌ها بر روی دندان‌های خود بهره ببرد.

انتخاب دندانپزشک با تجربه و ماهر

نصب این روکش‌ها باید با دقت و ظرافت زیادی انجام شود تا آسیبی به دندان‌ها وارد نشود. در صورتی که کامپوزیت‌ها به گونه‌ای در کنار یکدیگر قرار بگیرند که امکان تمیز کردن آن‌ها به طور اصولی وجود نداشته باشد، به مرور زمان ممکن است دندان‌ها دچار پوسیدگی شوند و همچنین احتمال عفونت لثه بالا می‌رود که این مشکلات بر طول عمر و ماندگاری روکش‌های دندانی تاثیر نامطلوب دارند و برای درمان آن‌ها ابتدا باید روکش‌ها از روی دندان‌ها برداشته شوند و پس از پایان درمان، مجددا روکش‌های جدیدی بر روی آن‌ها نصب گردند که انجام تمام این مراحل نیازمند صرف هزینه‌هایی می‌باشد.

سوالات متداول

مراقبت از کامپوزیت چگونه بر قیمت آن تاثیر می‌گذارد؟

مراقبت از کامپوزیت و رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، زیرا این مراقبت‌ها باعث افزایش طول عمر و ماندگاری کامپوزیت می‌شود که در نتیجه آن، بیمار تا طولانی مدت نیاز به ترمیم آن‌ها پیدا نخواهد کرد و هزینه‌ای بابت ترمیم زود هنگام آن‌ها پرداخت نمی‌کند.

آیا می‌توانم هزینه کامپوزیت دندانم را به طور اقساطی پرداخت کنم؟

این امکان در بسیاری از مراکز درمانی وجود داشته، اما باید در نظر داشته باشید که این اقساط طولانی مدت نیستند، زیرا مراحل کامپوزیت دندان نیز طولانی مدت نیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر لازم است تا با دندانپزشک و مطب دندانپزشکی مورد نظر خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

کامپوزیت ونیر چه کاربردهایی دارد؟

برای پرکردن و بازسازی دندان از کامپوزیت ونیر استفاده می‌شود.

چگونه از کامپوزیت ونیز استفاده می‌شود؟

برای اینکه بتوان دندانی را با کامپوزیت ونیر ترمیم کرد و یا پوشاند، ابتدا کامپوزیت را به صورت خمیری در می‌اورند. حال آن را بر روی دندانی که قرار است ترمیم شود قرار می‌دهند و سپس برای فیکس کردن آن، یک سری امواج نور را روی آن می‌تابانند.

ونیرهای پرسلن و کامپوزیتی چه تفاوتی با هم دارند؟

این دو ونیر دارای جنس‌های متفاوتی بوده و در نتیجه استقامت آنها با یکدیگر متفاوت است. به دلیل اینکه ونیر پرسلن از جنس سرامیکی است، دارای مقاومت و ماندگاری بیشتری است.

آیا کامپوزیت دندان رنگهای مختلفی دارد؟

در واقع نوعی مواد پلاستیکی تشکیل دهنده کامپوزیت هستند که این مواد رنگهای متفاوتی دارند. ولی اینکه چه رنگی برای دندان شما مناسب تر است وابسته به رنگ پوست شما است. اما باید دقت داشته باشیم که علاوه بر رنگ پوست، رنگ طبیعی دندان خودمان را نیز در نظر بگیریم تا خیلی سفیدتر از دندان خودمان نباشد.

کدام رنگ برای هر فردی بهتر است؟

این سوالی بسیار متداول است که برای بسیاری از مراجعین مورد ابهام است. در واقع انتخاب رنگ وابسته به سلیقه افراد است و بنابراین افراد متفاوت نظرشان در این رابطه متفاوت است. بنابراین نمی‌توان یک رنگ واحد را به همه پیشنهاد داد و علاوه بر سلیقه افراد، به عوامل دیگری نیز مثل رنگ پوست فرد، رنگ اصلی دندان او، جنسیت فرد، و سن فرد بستگی دارد. بنابراین انتخاب رنگ باید با مشورت با دندانپزشک و افراد باتجربه صورت گیرد.

چه تفاوتی بین کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی وجود دارد؟ کدام یک مناسب تر است؟

انتخاب بین کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی وابسته به مشکلی است که دندان دارد. مثلا اگر دندان فرد دچار شکستگی خاصی شده باشد و یا تغییر رنگ حادی داشته باشد، معمولا دندانپزشکان لمینت سرامیکی را پیشنهاد داده و استفاده می‌کنند. اما اگر دندان او مشکل خاصی نداشته باشد و یا مشکل آن جزئی باشد، این مشکل را به راحتی می‌توان با استفاده از کامپوزیت ونیر حل نمود.

میزان ماندگاری کامپوزیت دندان چقدر است؟

اگر مواد مربوط به کامپوزیت دندان مرغوب بوده و این کامپوزیت به درستی انجام شده باشد، این روش یکی از ماندگارترین و بهترین روشها برای سفید کردن دندان محسوب می‌شود. اما باید مراقب آن نیز بود تا ماندگاری خود را از دست ندهد. به عنوان مثال با رعایت کردن بهداشت دهان و دندان. اما جنس دندان اصلی و نوع رژیم غذایی فرد نیز بر ماندگاری آن تاثیر دارد.

البته باید افرادی که کامپوزیت می‌گذارند روش صحیح تمیز کردن آن را از دندانپزشک خود بیاموزند. در غیر اینصورت ممکن است مابین دندان انها و پوسته ونیر تبدیل به محلی برای تجمع میکروب شود و سبب ایجاد بوی بد دهان شود، و نهایتا باعث تعویض کامپوزیت ونیر گردد.

آیا می‌توان کامپوزیت را بر روی دندان ایمپلنت شده به کار برد؟

در صورتی می‌توان از کامپوزیت بر روی ایمپلنت دندان استفاده کرد که این ایمپلنت به درستی انجام گرفته باشد و موقعیت آن در دهان مناسب باشد. در غیر اینصورت ایمپلنت را باید تعویض نموده و سپس کامپوزیت را انجام دهیم.

اگر مایل به انجام جراحی بینی هستیم، آیا آن را قبل از کامپوزیت دندان انجام دهیم یا بعد از آن؟

به دلیل اینکه موقعیت لب بعد از انجام کامپوزیت ممکن است عوض شود، معمولا توصیه می‌شود که عمل جراحی بینی بعد از کامپوزیت انجام گیرد.

آیا در دوران بارداری انجام کامپوزیت برای جنین یا مادر مضر است؟

تمامی درمانهای مربوط به سلامت دهان و دندان که در دندانپزشکی صورت می‌گیرند، برای مادر و جنین هیچ گونه خطری را ایجاد نمی‌کنند و حتی می‌توان کامپوزیت را در سه ماهه دوم نیز انجام داد.

آیا کامپوزیت باعث حفاظت دندانها از پوسیدگی می‌گردد؟

کامپوزیت دندان که به صورت لایه‌ای بر روی دندان قرار می‌گیرد، تا حدی از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. اما در صورتی که بهداشت دهان و دندان رعایت نشود، کامپوزیت نیز از پوسیدگی در امان نخواهد بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳.۶ / ۵. تعداد آرا: ۹۱

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه در"قیمت کامپوزیت دندان"

  1. متین

    ممنون از مطالب خوب و مفیدتون.
    خیلی عالی بود

دیدگاه خود را بنویسید

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7