لبخند لثه ای چیست؛ درمان آن به روش جراحی و غیر جراحی

لبخند لثه ای چیست؛ درمان آن به روش جراحی و غیر جراحی
۳.۶
(۱۲۵)

اگر لبخند لثه ای دارید، احتمالا از نحوه نگاه لبخندتان ناراضی هستید. لبخند لثه ای چیست؟ چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟ این مشکل به گونه ای رخ می دهند که هنگام خندیدن یا لبخند زدن لثه هایتان بیش از حد نمایش داده می شود. در حالی که لبخند متناسب تر به شکلی است که لب بالایی دقیقا بالای دندان های فوقانی نقش می بندد. این تعریف به این معنا نیست که لبخندهای دیگر جذاب کمتری دارند، اما چشم ها می توانند لبخندها را متقارن تر یا نامتناسب درک کنند.

مشکل لبخند لثه ای برای خیلی ها اتفاق می افتد، با این حال نباید دلیلی برای شرم یا نگرانی باشد. زیرا گزینه های مختلفی برای درمان آن وجود دارد و می توان بین چندین روش جراحی و غیرجراحی گزینه ایده آل را انتخاب کرد.

علل اصلی به وجود آمدن لبخند لثه ای

علل اصلی به وجود آمدن لبخند لثه ای

همیشه لبخند زمانی که لب های به سمت بالا حرکت می کند و چشم ها درخشش خاصی از خود نشان می دهد، چیز چذابی است و شادی و ارتباط انسانی را نشان می دهد، اما برخی افراد تحت شرایط خاص لثه هایشان بیش از حد نشان داده می شود و در اصطلاح بالینی، به آن نمایش لثه ای می گویند. براساس تحقیقات، عوامل مختلفی روی ایجاد این نازیبایی صورت نقش دارد. اما شایع ترین آن ها شامل موارد زیر است:

تفاوت در رشد دندان ها: برخی مواقع نحوه رشد دندان های بالغ می تواند باعث لبخند لثه ای شود. اگرچه این عامل در هر فردی متفاوت است، اما ممکن است به عنوان یک ویژگی خانوادگی اتفاق افتد.

تفاوت فرم لب: لبخند لثه ای می تواند زمانی ایجاد شود که لب بالایی در سمت کوتاه تر باشد. اگر لب هایی دارید که هنگام خندیدن یا لبخند زدن به طور چشمگیری حرکت می کند، لثه های شما بیش از حد نمایان خواهد شد. برای رفع این عامل دندانپزشکی زیبایی هیچ نقشی ندارد و تنها جراحی زیبایی کمک کننده است.

داروها: مصرف برخی داروها موجب رشد زیاد از حد لثه ها در اطراف دندان ها می شود.

چه عواملی موجب لبخند لثه ای می شود؟

دلایل مختلفی برای داشتن لبخند لثه ای وجود دارد این ها می تواند شامل مشکل رشد فک رویش غیر طبیعی دندانها نیش نامناسبی شبه عالی لب بالایی مشکلات عضلانی و غیره باشد برای رفع آنها باید دلیل لبخند لحظه‌ای شناسایی شود زیرا ابتدا باید مشکل اساسی رفت شود و سپس برای خلق لبخند زیبا تر اقدام نمود :

مشکلات رشد فکی: هنگامی که استخوان زیاد از حد در حال رشد است، برآمدگی در فک بالا ایجاد می شود. این برآمدگی باعث ایجاد لبخند در هنگام لبخند زدن خواهد شد.

رویش غیر طبیعی دندان ها: اگر دندان ها به صورت غیر طبیعی در لثه رشد کنند ممکن است کوتاه تر به نظر رسند. ابتدا بدین معناست که بافت لثه نسبت بیشتری از دندان ها را می پوشاند. در حالی که دندان های شما اصلاً کوتاه نیستند، بلکه فقط به دلیل رشد بیش از حد لثه پوشانده شده‌اند و کوتاه‌تر تصور می شوند.

لب بالایی بیش فعال: لب بالایی بیش‌فعال وضعیتی را تعریف می کند که لب های بالایی شما از مقدار طبیعی بیشتر حرکت دارد. این مشکل باعث نمایان شدن غیرمعمولی بافت لثه هنگام لبخند زدن می شود.

هیپرپلازی لثه: این عارضه زمانی رخ می دهد که لثه ها به دلیل باکتری، دارو یا شرایط سیستماتیک مانند سرطان خون یا دیابت ملتهب می شود و هنگام لبخند زدن برجستگی خاصی را در صورت ایجاد می کند. در صورت تصمیم به اقدامات زیبایی مانند ارتودنسی دندان و … ابتدا باید مشکل التهاب لثه را درمان کنید.

چرا لبخند لثه ای مشکل ساز است؟

چرا لبخند لثه ای مشکل ساز است؟

لثه نما از نظر زیباشناختی تاثیر منفی روی بسیاری از بزرگسالان می گذارد و موجب اضطراب و خجالت زدگی افراد می شود. معمولا کسانی که با این مشکل مواجه هستند، همیشه نسبت به لبخند زدنشان دچار ترس و نگرانی می شوند و همیشه تلاش می کنند بیش از حد معمول لبخند نزنند. زیرا نسبت نمایان شدن وضعیت دندان هایشان احساس خوبی ندارند. مهم ترین تاثیر لبخند لثه ای ایجاد افسردگی است که متاسفانه این مشکل حتی در کودکان نیز مشاهده شده است و آن ها همانند بزرگسالان تمایلی به نشان دادن لبخندشان ندارند. البته امروزه با روی کار آمدن پیشنهادهای مختلف برای اصلاح طرح لبخند به راحتی می توان مشکل لبخند لثه ای را برطرف کرد و از زیبایی لبخند لذت برد.

مزایای اصلاح لبخند لثه ای چیست؟

درمان لبخند لثه ای مزایای بیشتری دارد و با رفع بافت زیاد از حد لثه، لبخند جدیدی به شما هدیه می دهد. امروزه با روی کار آمدن فناوری های جدید و مدرن برداشتن بافت اضافه لحظه و ترمیم مجدد آنها با سرعت بسیار بالای انجام می‌شود و نیازی نیست درد و جراحت خاصی را تحمل کنید. همچنین دقت در ایجاد تعادل و تقارن میان لثه و دندان بسیار بالاست و مزایای فوق العاده ای که در ادامه با آنها آشنا می شوید به همراه دارد:

 •     در شرایط کم تهاجمی و غیرتهاجمی انجام می شود.
 • احتمال ایجاد درد یا خونریزی قابل توجه قبل و بعد از عمل جراحی بسیار پایین است.
 • بهبودی سریع را مشاهده خواهید کرد و بلافاصله بعد از انجام آن می توانید در برنامه غذایی خود را دنبال کنید.
 • احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه های کاهش پیدا می کند.
 • خودآزاری کمتری در مورد ظاهر لبخند خود تجربه می کنید.
 • به راحتی می توانید لبخند بزنید و از ظاهر جدیدتان شگفت زده می شوید.

 روش اصلاح لبخند لثه ای

 روش اصلاح لبخند لثه ای 

در این قسمت با محبوب ترین گزینه های غیر جراحی برای لبخند لثه ای آشنا می شوید:

۱. درمان ارتودنسی

اگر لبخند لثه های شما به دلیل مشکلات فکی یا نیش نامناسب رخ دهد درمان ارتودنسی بهترین گزینه است. با درمان این مشکل زمینه ای می توانید هم از درد و ناراحتی حاصل از شرایط خلاص شوید و هم به زیبایی لبخند تان بیافزاید.

با لبخند درست و تراز شده لثه ها کمتر نمایش داده می شود و ظاهر لبخند لثه‌ای شما کاهش پیدا می‌کند. البته قبل از هر کاری با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی در مورد اینکه آیا درمان ارتودنسی گزینه مناسب برای درمان لبخند لثه های شما از یا خیر صحبت کنید.

۲. روکش یا تاج

روکش دندان یا همان ونیرها راهکار خوبی هستند! اگر هیچ مشکل اساسی وجود ندارد با چسباندن روکش روی دندان ها صرف یک درمان زیبایی کار خوبی برای رفع مشکل لثه‌ای شماست.اما اگر از یک بیماری زمینه‌ای رنج می برید که باعث لبخند لثه شده است این راهکار به رفع ناراحتی یا درد حاصل از آن کمک نمی کند.

۳. جرم گیری و تغییر خط

جرم گیری یکی دیگر از راهکارهای کاهش خط لثه است. زمانی که دندانپزشک پلاکت‌های دندان را از ریشه تا زیر لثه از بین می برد به لثه کمک می‌کند تا بهتر روی دندان بچسبد و این گزینه راهکار خوبی برای تمیز کردن عمیق دندان ها و تغییر خط لثه است. البته امروزه روش های جذاب تری برای زیبایی دندان ها و سفید شدن آن ها وجود دارد، از روش بلیچینگ دندان گرفته تا لمینت و کامپوزیت دندان به زیباترین شکل ممکن ظاهر لبخند را بهبود می دهند و از لبخند هالیوودی خود احساس رضایت می کنید.

 ۴. روش های افزایش طول تاج

روش های کانتورینگ باعث تغییر شکل خط لثه از طریق برداشتن آن می‌شود. اگر به یک روش جراحی علاقه دارید جراحی لثه یکی از محبوب ترین گزینه ها برای درمان این مشکل است که موجب کاهش طول لثه می شود و متخصص مقدار کمی از بافت لثه را از دندان جدا می کند. با استفاده از این روش دندان ها طبیعی تر به نظر می رسد و دید جذاب‌تری به لبخند شما هدیه می دهد، اما اگر تصمیم دارید از روکش دندانی استفاده کنید عمل جراحی لثه برداری برای حفظ ظاهر دندان های طبیعی در شرایط مناسب تری اجرا می شود.

معمولا روش جراحی لثه به افرادی پیشنهاد می شود که فک بالا و پایین آن ها با یکدیگر هماهنگ نباشند و قبل از شروع از نواحی مختلف فک اسکن گرفته می شود تا دندانپزشک به طور دقیق شرایط را بررسی کند. او با بررسی های لازم تشخیص می دهد در کدام از نواجی فک و لثه رشد غیر طبیعی وجود دارد. حین جراحی فرد کاملا بی حس است و هیچ دردی احساس نمی کند. طی مراحل آن، دندانپزشک از استخوان بالا مقدار کمی حذف می کند و توازن تقریبا کاملی میان هر دو فک شکل می دهد. بعد از جراحی فک چند روز بستری می ماند و دندانپزشک شرایط او و روند بهبودی را چک می کند.

۴. کانتورینگ لثه با لیزر

کانتورینگ لثه با لیزر

کانتورینگ بسیار شبیه جراحی لنز طراحی شده است، اما طی مراحل آن، به جای ایجاد برش از عقب بردن لثه ها و خط لثه استفاده می شود. این روش نسبت به جراحی کم تهاجمی تر است و موجب تغییر شکل خط لثه می شود و اهداف زیبایی طی مراحل آن به راحتی قابل اجراست. بیشتر مواقع کانتورینگ لثه با لیزر بافت لثه بیشتری را نسبت به روش جراحی از بین می‌برد، اما مقدار برداشت شده بسته به شکل دهان و لثه متفاوت است.

روش کانتورینگ موجب افزایش ارتفاع دندان ها می شود و هنگام لبخند زدن و خندیدن لثه قابل مشاهده نخواهد بود. همچنین با کمک آن می توان تناسب بی نظیری میان لب و ارتفاع دندان ها شکل داد و لبخندی زیبا و جذاب را تجربه نمود. معمولا عوارض کانتورینگ لثه بسیار ناچیز است و طی مدت کوتاهی بر طرف می شود. اما دقت داشته باشید برای حفظ ماندگاری ظاهر لبخند باید نکات بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنید.

۵. بوتاکس

از دیگر روش های درمان لثه نما، تزریق بوتاکس است که با کمک آن، به راحتی می توان ماهیچه حرکت دهند لب بالا را از کار انداخت و دیده شدن لثه را تا حدودی کنترل کرد. برای استفاده از این روش نیاز به یک الی دو واحد بوتاکس است که در محدوده لب بالا و بینی اعمال می شود و به خوبی از تحرک بیش از حد ماهیچه های بالای لب جلوگیری می کند.

این روش مزایای فوق العاده ای دارد و در کوتاه ترین زمان با حداقل ترین دوره بهبودی قابل اجراست. همچنین نسبت به روش های دیگر هزینه کمتری دارد، اما لازم است هر چند ماه یک بار تزریق تکرار شود تا نتیجه دائمی را مشاهده کنید. زیرا اثربخشی بوتاکس تنها برای چند ماه است و بعد از آن کم کم ماهیچه ها به حالت اولیه برمی گردند. همچنین تزریق بوتاکس زمانی پیشنهاد می شود که بر پایه علم پریودنتیکس هیچ مشکلی در ناحیه لثه و دندان هایتان نداشته باشید. شاید بپرسید پریودنتیکس چیست؟ این قسمت از اقدامات درمانی دندانپزشکی به سلامتی لثه ها مربوط می شود و به طور تخصصی ناحیه لثه را از هر گونه مشکلات و بیماری های مختلف مورد بررسی قرار می دهد.

 میزان سالم بودن بافت لثه چه تاثیری بر اصلاح لبخند لثه ای دارد؟

 میزان سالم بودن بافت لثه چه تاثیری بر اصلاح لبخند لثه ای دارد؟

سالم بودن بافت لثه یکی از مهمترین المان هایی است که قبل از رفع گامی اسمایل باید بررسی شود، زیرا پیش زمینه اساسی برای تغییر حالات فک و استفاده از روش های زیبایی دندانپزشکی، رعایت بهداشت دهان و دندان و نحوه قرار گیری لثه و یکپارچه بودن آن است. برای تشخیص این موضوع باید عوامل مختلفی همچون رنگ لثه، پهنای بیولوژیکی و کنتورهای اصلاح بررسی شود تا به نتیجه درستی برسید که امکان تغییر حالات لثه وجود دارد یا خیر. در صورت مواجه شدن با واکنش های غیر عادی مانند قرمز شدن، خونریزی و کمی تورم در ناحیه لثه باید به عدم سالم بودن آن پی ببرید.

همچنین رعایت نکات بهداشتی برای حفظ سلامت بافت لثه بعد از درمان ضروری است، در غیر این صورت، احتمال بروز واکنش های شدیدتر در این ناحیه وجود دارد و حتی ممکن است بافت کافی برای لثه وجود نداشته باشد و لثه بیمار بیش از حد تحریک شود. از نشانه های سالم بودن بافت لثه می توان به رنگ روشن و صورتی اشاره کرد. اگر فرد دارای دندان های تیره و پوسیده باشد بی شک بافت لثه آن نیز تغییر پیدا می‌کند و با التهاب و تورم مواجه می شود.

درمان های مختلفی برای کاهش حساسیت و عفونت دندان و لثه وجود دارد؛ از ژل های سفید کننده گرفته تا بلیچینگ دندان که به تغییر رنگ دندان و روشن تر شدن لثه کمک شایانی می کند. علاوه براین برای تغییر رنگ لثه های حاصل از بیماری های پریودنتال باید مراحل درمانی خاصی طی شود.

متخصص دندانپزشکی ابتدا قبل از اصلاح کانتورینگ لثه شرایط بافت آن را بررسی می‌کند و در صورت لزوم پیش از درمان لبخند لثه ای فرآیند درمانی را برای بیمار مشخص خواهد کرد. معمولاً هر کدام از روش های اصلاحی نیاز به پیش زمینه خاصی دارند.. برای مثال، برای ایمپلنت دندان ممکن است مجبور به پیوند استخوان شوید یا قبل از شروع درمان ارتودنسی لازم است یک دندان را از دهان خود خارج کنید.

درمان لبخند لثه ای مناسب چه کسانی است؟

برای کسب اطمینان از موفقیت آمیز بودن اصلاح گامی اسمایل باید دندانپزشکی شما در جلسه اولیه تایید کند، آیا کاندید مناسبی برای انجام آن هستید یا خیر. اگر از سلامت کلید هان و دندان برخوردار باشید در حالی که به دلایل ژنتیکی دچار لبخند لثه شده‌اید بی شک کاندید مناسبی برای بازسازی لبخند لثه‌ای خواهید بود .معمولا کسانی برای این درمان انتخاب می شوند که دارای شرایط زیر هستند:

 • افراد دارایی به شرایط جسمانی و عمومی سالم
 • عدم ابتلا به بیماری خاص
 • عدم مصرف داروی خاص
 • افرادی که تمایل دارند لبخند لثه ای خود را برطرف کنند و ظاهری زیباتر داشته باشند.
 • کسانی که به دلایل مشکلات ژنتیکی با این مشکل مواجه هستند.
 • افرادی که در پی درمان مشکلات لثه هستند و دوست دارند لبخند لثه خود را به طور کامل برطرف کنند.

هزینه اصلاح لبخند لثه ای

هزینه اصلاح لبخند لثه ای 

هزینه اصلاح لبخند لثه ای به عوامل مختلفی بستگی دارد. همچنین میزان ناهنجاری های فک و دندان روی هزینه درمان تاثیر مستقیم می گذارد. هر چه طول درمان طولانی تر باشد و مشکلات فک و لثه جدی تر، بی تردید هزینه اصلاح لثه بیشتر خواهد شد. معمولا برای اصلاح لثه با کمک روش های غیر تهاجمی مانند لیزر نسبت به جراحی و اجرای ارتودنسی نامرئی کمتر خواهد بود. بنابراین برای اطلاع دقیق از هزینه باید یک جلسه مشاوره با متخصص تنظیم کنید. او با بررسی های لازم به شما هزینه احتمالی را بیان می کند.

علاوه براین، برخی اقدامات لازم قبل از درمان لثه روی هزینه تاثیرگذار است. در صورت بروز مشکلات زمینه ای لثه باید برای درمان آن برنامه ریزی کنید و هزینه جداگانه بپردازید.

چگونه می توان درمان مناسب تری برای اصلاح لبخند لثه ای در نظر گرفت؟

برای رفع این مشکل راهکارهای زیادی وجود دارد که انتخاب از میان آنها کمی سخت به نظر می رسد اما بهترین راهکار این است که متخصص مراجعه کنید تا او با بررسی شرایط شما بهترین روش را پیشنهاد دهد. در واقع درمان لبخند لثه ای با توجه به مشکلات زمینه ای انتخاب میشود و  باید علت ایجاد آن مشخص شده باشد.

برای مثال برخی افراد لبخند لثه شان به دلیل عدم تناسب در ساختار استخوانی صورت اتفاق می افتد که برای رفع این مشکل نیاز به انجام جراحی لثه ندارد و درمان آن تنها توسط جراح پلاستیک قابل انجام است همچنین گاهی اوقات لبخند لثه ای به دلیل عدم تناسب فک بالایی نسبت به بقیه صورت رخ می دهد که قسمت میانی صورت در مقایسه با دیگر قسمت ها بلند تر به نظر می رسد این وضعیت باعث می شود که لب بالایی بلندتر باشد و لثه بیشتر در معرض دید قرار گیرد معمولا برای رفع این مشکل جراحی فک و صورت ضروری است.

خطرات احتمالی درمان

خطرات احتمالی درمان 

با انتخاب دندانپزشک متخصص و حرفه ای در زمینه درمان لثه نما به راحتی می توانید از مزایای فوق العاده آن بهره مند شوید. دندانپزشک باید توانایی عالی در زمینه هایی همچون تغییر شکل خط لثه و افزایش طول دندان، برداشتن بافت اضافه لثه و ایجاد خط لثه متقارن تر بدون هیچ دغدغه ای مراحل درمانی را طی کند و بهترین نتیجه را از درمان ارائه دهد. اما اگر دندانپزشکی که انتخاب میکنید در این زمینه فعالیتی نداشته باشد بی تردید احتمال بروز خطرات ناگوار افزایش پیدا میکند و ممکن است ظاهر لثه و سلامتی آن به خطر بیفتد.

به طور کلی، خطرات و عوارض های احتمالی شامل خونریزی و تورم زیاد است که امروزه با پیشرفت های زیاد و روی کار آمدن فناوری های جدید رخ دادن این مشکل بسیار نادر است. علاوه بر این احتمال بروز واکنش های آلرژیک یکی دیگر از خطرات احتمالی این درمان است.

درمان لبخند لثه توسط دندانپزشکی دکتر بنیانیان

کلینیک تخصصی درمانی و زیبایی دندانپزشکی دکتر بنیانیان یکی از با تجربه ترین و معتبرترین کلینیک های حاضر در شهر تهران است که از پیشرفته ترین تجهیزات دندانپزشکی بهره‌مند استفاده می‌کند و دندانپزشکان باتجربه در زمینه خدمات مختلف همچون ترمیمی، زیبایی، درمان، اطفال، جراحی، ایمپلنت و ارتودنسی و پروتز حضور دارند. دندانپزشکی دکتر بنیانیان به صورت تخصصی در ایجاد لبخندی زیبا و اصلاح طراحی لبخند فعالیت می کند و با تکیه بر تکنولوژی های پیشرفته جذابیت خاصی به لبخند شما می بخشد. برای بهره مندی از خدمات این مجموعه با خیال راحت می توانید اطمینان کنید، زیرا کادر اداری و درمانی در تلاش هستند با بهره مندی از تکنیک‌های نوین بهترین روند درمانی را ارائه دهند.

سوالات رایج

آیا افراد سیگاری می توانند این درمان را انجام دهند؟

درمان لبخند لثه ای نیاز به سلامتی کامل لثه و دندان ها دارد و در صورتی که مصرف سیگار موجب التهاب و بروز مشکلات لثه شده باشد امکان استفاده از این روش نا ممکن است و افراد سیگاری باید قبل از شروع درمان از سیگار کشیدن دست بردارند.

نتیجه اصلاح لبخند لثه ای چه زمانی قابل مشاهده است؟

بعد از بهبود روند درمانی می توانید نتیجه اصلاح لبخند لثه ای را مشاهده کنید و از تاثیرات فوق العاده آن روی ظاهر دندان ها و لبخند لذت ببرید.

سن مناسب برای اصلاح لبخند لثه ای چقدر است؟

معمولا افراد دارای سن بالاتر از ۲۰ سال برای درمان لثه اقدام می‌کنند، زیرا باید رشد لثه ها و دندان ها کامل شود. البته هر کدام از روش های درمانی دارای سن مشخصی برای اجرا هستند.

آیا اصلاح لبخند لثه ای درد دارد؟

از آنجایی که روش جراحی به صورت بی حسی موضعی انجام می شود کاملاً بدون درد است و تنها طی یک جلسه انجام می‌شود. اگر جراحی لثه تهاجمی تر باشد از بیهوشی استفاده می کنند تا درد حاصل از جراحی برطرف شود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳.۶ / ۵. تعداد آرا: ۱۲۵

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7