لومینیرز دندان چیست؛ تفاوت آن با ونیر و کامپوزیت

۴.۱
(۱۶)

دندان‌های ما، نقش مهمی ‌در توصیف چهره مان دارند. اولین چیزی که در چهره هر فردی به چشم می‌آید، لبخند اوست. حتما دقت کرده‌اید که وقتی کسی لبخند می‌زند یا می‌خندد، بی اختیار به قسمت دهان او نگاه می‌کنیم. به همین دلیل، شکل، فرم، رنگ و زیبایی دندان‌ها، نقش مهمی‌ در چهره و اعتماد به نفس افراد دارد. یکی از راه های زیبا سازی دندان‌ها، انجام لومینیرز دندان است. لومینیرز دندان، نوعی روکش نازک است که بر روی دندان فرد نصب شده، و نواقص آن را می‌پوشاند. در صورتی که قصد دارید با این روکش بیشتر آشنا شوید، از شما دعوات می‌کنیم ادامه این صفحه را همراه با ما مطالعه کنید…

روکش های لومینیرز دندان

روکش های لومینیرز دندان

دندانپزشکان برای ترمیم و بازسازی شکل دندان آسیب دیده، به شما پیشنهاد می‌کنند از روکش های دندانی مانند ونیر، لومینیرز، کامپوزیت دندان و … استفاده کنید. روکش های دندان در شکل، اندازه، ضخامت، رنگ و مشخصات مختلفی وجود دارند. یکی از انواع روکش های دندان، لومینیرز دندان است. لومینیرز، در اصل نام محصولی از شرکت Lumineers است که به دلیل معروفیت نام این برند، روکش هایی که همانند آن هستند، به اصطلاح لومینیرز نامیده می‌شوند؛ مانند نوشیدنی مالت که در همه جا با نام برند دلستر شناخته می‌شود. به همین دلیل، از این پس ما نیز در ادامه این مقاله لومینیرز را با عنوان دسته ای از روکش های نازک که ویژگی یکسانی دارند، خطاب می‌کنیم.

این روکش‌ها از لحاظ ضخامت بسیار نازک بوده و به همین دلیل، برای نصب آن‌ها روی دندان، نیازی به تراش مینای دندان ندارید.

جنس لومینیرز از سرامیک (یا همان چینی) است و معمولا توسط شرکت‌ها و برند های زیادی تولید و عرضه می‌شوند. این روکش‌ها نسبت به ونیرهای سرامیکی دارای مزایا و معایب خاصی هستند. برای انتخاب بهتر بین گزینه های مختلفی که پیش رو دارید، بهتر است اطلاعات کمی ‌درباره هر کدام از انواع روکش های سرامیکی داشته باشید.

ونیر و لومینیرز دندان چه فرقی با هم دارند؟

اگر طبیعی بودن ظاهر روکش برایتان خیلی مهم باشد، احتمالا دندانپزشکان، یکی از انواع روکش های ونیر و لومینیرز را برای زیبا سازی شکل دندان به شما پیشنهاد می‌کنند. هر دو این روکش‌ها، اگر مراحل قالب گیری و نصب صحیحی داشته باشند، باعث زیبا سازی دندان های شما خواهند شد.

ونیر و لومینیرز از لحاظ روش نصب و ضخامت، با هم متفاوت هستند. لومینیرز نازک‌تر از ونیر است و به همین دلیل، برای نصب آن روی دندان، نیازی نیست که دندان تان تراش بخورد. این یکی از ویژگی هایی است که مورد توجه کسانی می‌باشد که قصد دارند مینای دندان خود را حفظ کنند.

در مقابل، ونیر ضخامت کمی‌ بیشتری نسبت به لومینیرز دارد و برای نصب آن، دندانپزشک کمی ‌از سطح دندان را تراش می‌دهد.

یکی دیگر از تفاوت های لومینیرز و ونیر، هزینه آن‌ها است. لومینیرز معمولا ۲۰ الی ۳۰% گران‌تر از ونیر است.

اگر مطمئن نیستید که کدام یک از این دو روکش برایتان مناسب است و می‌خواهید انتخاب خوبی داشته باشید، بهتر است قبل از انتخاب نوع روکش، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

میزان نازک بودن لومینیرز

به طور کلی، ضخامت لومینیرز کمتر از روکش هایی مانند ونیر یا لمینت دندان است. ضخامت لومینیرز تقریبا برابر لنز چشمی‌ و چیزی حدود ۰.۱ تا ۰.۳ میلی متر است. به دلیل راحتی در نصب و تراش نخوردن دندان، بسیاری از بیماران و دندانپزشکان، روکش دندان لومینیرز را انتخاب می‌کنند.

عوارض روکش های لومینیرز

عوارض روکش های لومینیرز - لومینیرز دندان

این روش زیباسازی دندان، مانند تمام روش های دیگر، عوارض مخصوص به خودش را دارد. البته عوارض دندان فقط شامل درصد کمی ‌از مراجعین می‌شود و برای همه بیماران، به یک اندازه و شدت نیست. برخی از عوارض جانبی نصب روکش لومینیرز عبارتند از:

مطابقت نداشتن رنگ لومینیرز با رنگ دندان های دیگر

در برخی مواقع، ممکن است مراجعه کننده پس از نصب روکش لومینیرز دندان، متوجه ‌شود که رنگ روکش با رنگ دندان های دیگر تفاوت چشمگیری دارد. عوامل مختلفی نظیر تاثیر رنگ ماده چسبنده، رنگ دندانی که روکش لومینیرز روی آن نصب می‌شود و سایه روکش، بر روی نتیجه نهایی تاثیر می‌گذارند. تجربه و مهارت دندانپزشک در این مواقع، می‌تواند عامل تعیین کننده مهمی ‌باشد.

علاوه بر این، برخی از انواع روکش وجود دارند که در پایان کار، در قسمت پایه دندان، رنگ بسیار متفاوتی دارند. در این مواقع، دندان پزشک راه‌ های جلوگیری از غیر همرنگ شدن دندان را عنوان می‌کند و در صورت درخواست شما، از این عوارض جلوگیری می‌کند.

حساسیت و ناسازگاری بافت لثه با روکش لومینیرز

بافت لثه اکثر افراد، نسبت به مواد جدید خارجی، سازگاری خوبی از خود نشان نمی‌دهد. گاهی اوقات پس از نصب روکش لومینیرز، ممکن است تا مدت‌ها دچار تورم و درد لثه شوید. در صورت بروز هرگونه درد و التهاب، می‌بایست به دندانپزشک مراجعه کرده و به دنبال درمان مناسب باشید.

وارد آمدن صدمه به روکش

روکش‌ها نسبت به بافت طبیعی دندان، از مقاومت کمتری برخوردارند، افرادی که دندان قروچه می‌کنند یا دائما در حال ساییدگی یا فشردن دندان هایشان هستند، احتمال اینکه پس از نصب روکش دندان، دچار شکستگی یا ترک برداشتن روکش شوند، وجود دارد. در چنین شرایطی، بیمار کاندید مناسبی برای نصب روکش لومینیرز نیست و باید گزینه های درمانی دیگر مانند کامپوزیت دندان و… را بررسی کند. اگر شما هم جزو چنین افرادی هستید، بهتر است قبل از هر چیزی، این موضوع را با دندان پزشک خود مطرح کنید و از او بخواهید به شما در انتخاب راه های بهتر، کمک کند.

شباهت های ونیر و لومینیرز

شباهت های ونیر و لومینیرز - لومینیرز دندان

علیرغم تفاوت هایی که بین لومینیرز و ونیر وجود دارد، این دو نوع روکش دندان، یک سری وجه تشابه با همدیگر دارند. از شباهت های لومینیرز و ونیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز به قالب گیری از دندان مورد نظر؛
 • روشن و سفید‌تر کردن دندان‌ها؛
 • پوشش دندان های خرد شده، ترک خورده و آسیب دیده؛
 • پر کردن فاصله زیاد بین دندان‌ها؛
 • حفظ ظاهر طبیعی دندان و افزایش اعتماد به نفس؛
 • دارای جنس و بافت سرامیکی؛
 • مقاومت، استحکام و ماندگاری بالا و مراقبت آسان؛
 • یکدست کردن دندان‌ها؛
 • بسته به نوع و ویژگی های دندان هر فرد، اندازه و سایزشان فرق می‌کند؛
 • داشتن خاصیت ضد لک؛
 • عوض نشدن رنگ روکش در صورت مراقبت از آن؛
 • هزینه‌های تقریبا مشابه.

عارضه‌هایی که می‌توانند با استفاده از لومینیرز بهبود یابند

عارضه‌هایی که می‌توانند با استفاده از لومینیرز بهبود یابند - لومینیرز دندان

هر گونه اشکال و مشکلی که در شکل و فرم دندان وجود دارد را (به جز پیچیدگی و چرخش دندان شدید) می‌توانید با استفاده از روکش لومینیرز رفع کنید. در صورتی که دندان های شما در جای خود قرار ندارند و دچار کجی زیادی هستند، بهتر است پس از مراجعه به متخصص ارتودنسی و رفع این نقص، اقدام به نصب روکش لومینیرز کنید.

لومینیرز می‌تواند نواقصی نظیر کجی خفیف، شکستگی، بدرنگ بودن دندان به دلایل مختلف، کوتاه بودن و داشتن فاصله بین دندانی را رفع کند.همچنین، به دلیل اینکه یک لایه اضافی روی دندان هایتان قرار می‌گیرد، مقاومت دندان تا حد کمی‌ افزایش می‌یابد.

آیا هیچگونه ناراحتی هنگام درمان با روکش لومینیرز وجود دارد؟

آیا هیچگونه ناراحتی هنگام درمان با روکش لومینیرز وجود دارد؟ - لومینیرز دندان

خیر. نصب لومینیرز معمولا به هیچگونه آماده سازی قبلی نیاز ندارد، مگر اینکه فرم دندان شما به گونه‌ای باشد که دندان پزشک تشخیص دهد که از روکش ونیر و تراش دادن دندان استفاده کنید. به همین منظور، معمولا مواردی مانند بیحسی موضعی یا کار با دریل، مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

نصب لومینیرز بدون هیچ گونه دردی انجام می‌گیرد و معمولا زمان کمی ‌برای آن صرف می‌شود. در صورتی که با مراجعه به دندانپزشک، دچار حمله وحشت و ناراحتی شدید می‌شوید، به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا با داروی ضد تشویش، مراحل درمان تان را با راحتی بیشتری طی کنید.

تفاوت اجرای لومینیرز و لمینت دندان

تفاوت اجرای لومینیرز و لمینت دندان - لومینیرز دندان

از آنجایی که پزشک می‌بایست برای نصب لمینت دندان، کمی‌از سطح دندان را تراش دهد، مراحل نصب این روکش نسبت به لومینیرز کمی ‌زمان بر ‌تر می‌باشد. برای نصب لمینت، دندانپزشک حدودا ۵ میلی متر از سطح دندان پایه را تراش می‌دهد و تا زمانی که روکش روی دندان نصب نشود، دندان از استحکام پایینی برخوردار است. دقت کنید که هم روکش لمینت و هم روکش لومینیرز بر روی قسمت جلوی دندان نصب می‌شوند و سطح پشت دندان‌ها را پوشش نمی‌دهند.

پس از تراشیدن دندان، دندانپزشک از دندان یک قالب گرفته و سپس یک لایه موقتی روی دندان قرار می‌گیرد. این لایه موقتی، حدودا دو هفته و تا زمانی که روکش لمینت آماده شود، روی دندان قرار می‌گیرد تا جبران استحکام از دست رفته باشد و از دندان در برابر آسیب‌ها یا تغییر رنگ احتمالی، محافظت کند.

در صورتی که بیمار نسبت به این روکش موقتی مراقبت های لازم را انجام ندهد، امکان افتادن آن وجود دارد.

مراحل نصب لومینیرز کمی ‌فرق می‌کند. از آنجایی که معمولا نیازی به تراشیدن دندان وجود ندارد، بلافاصله پس از مراجعه، دندانپزشک از دندان بیمار قالبی تهیه کرده، و آن را به لابراتوار ارسال می‌کند. پس از آماده شدن روکش دندان، دندانپزشک آن را با مواد مخصوص، بر روی سطح دندان متصل می‌کند.

مزایای لومینیرز دندان نسبت به ونیر کامپوزیت

مزایای لومینیرز دندان نسبت به ونیر کامپوزیت

از سری مزایای لومینیرز نسبت به ونیر می‌توان به عدم نیاز به آمادگی دندان قبل از نصب و نبود درد یا ناراحتی در مراحل درمان، اشاره کرد. همچنین، مدت زمان جلسات نصب لومینیرز بسیار کمتر از نصب ونیر است و دندان پزشک تنها با پولیش سطح دندان، از آن‌ قالب می‌گیرد و در جلسه بعد، روکش روی دندان نصب می‌شود.

علاوه بر موارد بالا، نیازی به نصب روکش موقت و نگهداری از آن وجود ندارد زیرا دندان تراش نمی‌خورد.

معایب لومینیرز دندان

معایب لومینیرز دندان

لومینیرز علی رغم تمام ویژگی های مثبت اش، معایبی دارد که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد. با دانستن این معایب، می‌توانید آگاهی بیشتری نسبت به انتخابی که پیش رو دارید، داشته باشید.

از معایب نصب روکش لومینیرز عبارتند از:

احساس ضخیم شدن دندان روکش شده

با اینکه ضخامت لومینیرز بسیار کم است، اما به هر حال پس از نصب آن، متوجه اندک تفاوت بین دندان های دیگرتان با دندان روکش شده، خواهید شد. ممکن است پس از نصب لومینیرز، شستن و تمیز کردن فاصله بین لثه و دندان برایتان کمی‌ مشکل‌تر شود و به همین خاطر، دچار بیماری‌ها و مشکلات التهابی لثه شوید. این مشکل معمولا در ونیر دیده نمی‌شود زیرا دندانپزشک سطح دندان را می‌تراشد تا با نصب روکش، سطح دندان فرم قبلی خودش را داشته باشد.

انتخاب حجم مناسب برای لومینیرز و نصب دقیق آن، بر عهده دندانپزشک است. به همین دلیل، بهتر است در انتخاب دندانپزشک خود دقت کافی به خرج دهید.

مشخص بودن لکه های تیره دندان پایه

با اینکه روکش لومینیرز می‌تواند رنگ دندان را اصلاح کند، اما در صورتی که بر روی دندان مواد ترمیم تیره یا لکه پر رنگی وجود داشته باشد، لومینیرز نمی‌تواند این مشکل را به خوبی برطرف کند. دلیل آن هم نازک بودن بیش از حد لومینیرز است.

آیا لومینیرز بدون تراشیدن دندان ممکن است؟

آیا لومینیرز بدون تراشیدن دندان ممکن است؟ - لومینیرز دندان

بله. ضخامت لومینیرز بسیار کم است و می‌توانید بدون تراش دادن مینای دندان، آن را نصب کنید. دقت کنید که اگر مایل به هیچ گونه تراشی بر روی دندان خود نیستید، باید این نکته را به دندان پزشک خود گوشزد کنید.

اگر لکه پر رنگی داشته باشید یا خرابی دندان تان به حدی باشد که با روکش لومینیرز حل نمی‌شود، دندانپزشک راهکار های دیگری مانند ونیر یا لمینت دندان را پیشنهاد می‌کند.

مراقبت پس از اعمال لومینیرز چگونه است؟

مراقبت پس از اعمال لومینیرز چگونه است؟ - لومینیرز دندان

بهتر است تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از نصب لومینیرز، از خوردن غذاهای سفت یا اسیدی و نوشیدنی گازدار یا الکلی، اجتناب کنید.

لومینیرز سطح و ضخامت بسیار نازکی دارد و با وجود مقاومت نسبی اش، در مقابل برخی از صدمات، ممکن است آسیب ببیند و از بین برود. برای اینکه روکش دندانتان برای حداقل چندین سال متوالی کیفیت خود را حفظ کند، ملزم هستید که برخی از نکات را رعایت کنید.

برای مراقبت از دندان هایتان، بهتر است روزی ۳ بار از مسواک، نخ دندان و دهان شویه استفاده کنید. همچنین خوردن نوشیدنی‌ها و غذاهایی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند مانند نوشیدنی های الکلی، نوشابه، ترشیجات و … را نیز تا حد امکان محدود کنید و پس از مصرف این موارد، حتما با استفاده از مسواک و خمیر دندان، دندان هایتان را بشویید.

شکستن آجیل و اجسام سخت با دندان های روکش شده نیز ممنوع می‌باشد.

همچنین، از خراشیدن روکش دندان با اجسام تیز مانند سوزن، جاکلیدی و … پرهیز کنید. در صورتی که عادت دارید دندان هایتان را روی همدیگر فشار دهید، بهتر است هر چه سریع‌تر، این عادت را ترک کنید. همچنین اگر در خواب دندان قروچه می‌کنید، بهتر است برای رفع این مشکل، به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

چکاپ های منظم دندان، می‌تواند تا حد زیادی از آسیب های احتمالی جلوگیری کند. اگر شاهد تغییر رنگ، شکستگی، ترک یا جدا شدن روکش لومینیرز بودید، بهتر است هر چه سریع‌تر به یک دندانپزشک ماهر مراجعه کنید.

هزینه‌ی لومینیرز دندان

هزینه‌ی لومینیرز دندان

به طور کلی، هزینه روکش دندان با لومینیرز کمی ‌بیشتر از روکش دندان با ونیر است. این هزینه‌ها با توجه به نوسانات بازار و ارز، دائما در حال تغییر می‌باشند. همچنین، هزینه و اجرتی که دندانپزشکان مختلف برای خدماتی که عرضه می‌کنند در نظر گرفته‌اند، با همدیگر متفاوت است.

اگر قصد انجام نصب روکش لومینیرز را دارید، از شما دعوت می‌کنیم با مراجعه به صفحه تماس با ما و دریافت اطلاعات تماس، از طریق یکی از راه های ارتباطی، با کارشناسان ما در ارتباط بوده و جهت انجام هماهنگی های لازم، اقدام کنید.

سوالات متداول

بین روکش لمینت، ونیر و لومینیرز چه تفاوت هایی وجود دارد؟

در روش لمینت، سطح جلوی دندان را تراش می‌دهند و سپس یک روکش نسبتا مات را بر روی پایه تراش خورده، نصب می‌کنند. ونیر و لومینیرز شبیه به هم هستند و هر دو ضخامت بسیار کمتری نسبت به لمینت دارند. همچنین، شکل و فرم این دو روکش، نسبت به لمینت بسیار طبیعی‌تر است. ضخامت ونیر کمی ‌بیشتر از لومینیرز است و قبل از نصب آن، کمی ‌از مینای دندان را تراش می‌دهند. لومینیرز ضخامت کمتری داشته و برای نصب آن، نیازی به تراش دادن دندان وجود ندارد.

لومینیرز بهتر است یا روکش کامپوزیتی؟

جواب این سوال به این بستگی دارد که سطح آسیب دیده چقدر وسیع است. در صورتی که لکه دندان اصلی پر رنگ باشد، روکش بسیار نازک لومینیرز نمی‌تواند این لکه را به طور کامل بپوشاند. روکش لومینیرز برای دندان هایی که لکه های زرد و کمرنگ دارند و دچار شکستگی های جزئی شده‌اند مناسب‌تر است. اگر سطح شکستگی زیاد باشد، دندانپزشک پیشنهاد می‌کند که بیمار از روکش کامپوزیتی استفاده کند.

برای اصلاح طرح لبخند با روکش لومینیرز به چند جلسه مراجعه نیاز دارم؟

در صورتی که به درمان های جانبی مانند پر کردن یا عصب کشی و … نیاز نداشته باشید، معمولا دندانپزشک در ۲ الی ۳ جلسه، مراحل نصب روکش لومینیرز را تمام می‌کند.

آیا امکان برداشتن روکش لومینیرز پس از نصب آن وجود دارد؟

بله. لومینیرز کاملا قابل برگشت است و می‌توانید با مراجعه به یک دندانپزشک ماهر، برای برداشتن این روکش اقدام کنید. پس از برداشتن لومینیرز، دندان های شما دقیقا مانند قبل از نصب روکش خواهند بود.

در صورتی که تاج دندان آسیب دیده باشد، آیا لومینیرز می‌تواند مشکل آن را رفع کند؟

خیر. روکش لومینیرز و حتی ونیر یا لمینت، تنها قسمت جلوی دندان را پوشش می‌دهند. برای درمان تاج دندان و اصلاح آن، می‌بایست از روش های درمانی دیگری استفاده کنید.

سخن پایانی

دندان های شما، اولین چیزی است که در زمان لبخند زدن یا خندیدن، در تیررس مخاطب قرار می‌گیرند. در صورتی که مشکلی در رنگ، شکل و ظاهر دندان تان به وجود آمده باشد، می‌توانید از روش های اصلاح لبخند با روکش لومینیرز، ونیر، کامپوزیت و … استفاده کنید. باید این نکته را مد نظرتان قرار دهید که استفاده از روکش لومینیرز دندان، به این معنا نیست که دیگر نیازی به مراقبت از دندانتان ندارید. در هر شرایطی، باید بهداشت و مراقبت از دندان هایتان را در برنامه روزانه قرار داده و برای چکاپ، هر ۶ ماه یکبار، به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندانپزشکی دکتر بنیانیان، با به کارگیری پزشکان مجرب و استفاده از جدید‌ترین متد روز دنیا، در خدمت شما عزیزان می‌باشد. در کلینیک ما، خدماتی نظیر درمان ریشه، ترمیم دندان، جراحی، پریو، پروتز، ایمپلنت، ارتودنسی و … انجام می‌شود. برای دریافت خدمات مشاوره و اطلاع از نحوه ارتباط با ما، از شما دعوت می‌کنیم به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۴.۱ / ۵. تعداد آرا: ۱۶

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه در"لومینیرز دندان چیست؛ تفاوت آن با ونیر و کامپوزیت"

 1. […] دندان‌های ما، نقش مهمی ‌در توصیف چهره مان دارند. اولین چیزی که در چهره هر فردی به چشم می‌آید، لبخند اوست. حتما دقت کرده‌اید که وقتی کسی لبخند می‌زند یا می‌خندد، بی اختیار به قسمت دهان او نگاه می‌کنیم. به همین دلیل، شکل، فرم، رنگ و زیبایی دندان‌ها، نقش مهمی‌ در چهره و اعتماد به نفس افراد دارد. یکی از راه های زیبا سازی دندان‌ها، انجام لومینیرز دندان است. لومینیرز دندان، نوعی روکش نازک است که بر روی دندان فرد نصب شده، و نواقص آن را می‌پوشاند. […]

دیدگاه خود را بنویسید

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7