لیفت لثه چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

لیفت لثه چیست
۳.۶
(۱۱۷)

امروزه انجام عمل های زیبایی برای دهان و دندان رواج زیادی دارد. طراحی لبخند و انجام لیفت لثه یکی از شایع ترین روش ها برای زیبایی دهان و دندان به شمار می آید. لیفت لثه نوعی از جراحی لثه به شمار می آید که فرد برای اهداف درمانی یا زیبایی به آن مبادرت می ورزد. بسیاری از افراد در کنار انجام روش های ترمیم و زیبایی مثل کامپوزیت دندان برای زیبایی از لیفت نیز استفاده می کنند.
فرم دهان  و دندان هر فردی متفاوت است. برخی افراد دندان های کوتاه اما لثه های بلندی دارند که در زمان خنده لثه ها، زیبایی لبخند آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. به اصطلاح به این نوع فرم دهانی لبخند لثه ای گفته می شود. در گذشته بسیاری از افراد از این نوع لبخند خود رنج می بردند اما امروزه از روش هایی برای اصلاح و زیبایی لبخند استفاده می کنند که لیفت لثه یکی از مرسوم ترین روش ها برای زیبا شدن طرح لبخند در دندانپزشکی زیبایی  است.
لیفت یا کانتورینگی که برای زیبایی لثه به کار می رود در واقع طی آن دندان پزشک اقدام به برش دادن بخش از لثه و برداشتن آن می کند تا خط لثه تغییر کند علاوه بر اینکه خط لثه ها نیز متقارن و افزایش طول تاج دندان را به همراه دارد. این عمل در کنار انجام اقدامات زیبایی دندان ها می تواند فرم لبخند فرد را تا حد زیادی تغییر دهد. از مهمترین مزیت هایی که می توان برای لیفت برشمرد اینکه در مهمترین گام مانع از بروز  پوسیدگی دندان فرد می شود.
در صورتی که قصد دارید با هدف زیبایی اقدام به انجام عمل لیفت یا کانتورینگ کنید لازم است به پزشک متبحر و با تجربه مراجعه کنید. انجام این روش اگرچه ساده اما توام با حساسیت هایی است که الزاما باید توسط دندانپزشک با تجربه انجام شود. این روش در صورتی که درست انجام شود در صورت بروز مشکلات دندان دسترسی به دندان ها برای انجام درمان تسهیل می کند.

دندانپزشکی دکتر بنیانیان از جمله کلینیک های معتبر و با سابقه در تهران است که همه روزه آماده ارائه خدمات متنوع اعم از زیبایی مانند بلیچینگ دندان، لمینت، ارتودنسی و درمانی مانند درمان ریشه دندان، عصب کشی و… به بیماران و مراجعه کنندگان است. در صورت نیاز به رزرو وقت قبلی با کارشناسان دندانپزشکی دکتر بنیانیان تماس بگیرید.

______________________________________________________________

بیشتر بخوانید: نخ دندان چیست

______________________________________________________________

جِنجیوکتومی چیست؟

جنجیوِکتومی با لیفت تفاوت فاحشی دارد. غالبا در لیفت لثه فرد مشکلی ندارد و تنها با هدف زیبایی و اصلاح لبخند لثه ای صورت می گیرد. در شرایطی که لثه فرد دچار عفونت و بیماری شود دندانپزشک با برداشتن بخشی از لثه به نام جینجوا لثه را درمان می کند. این روش به پیشگیری از پیشروی عفونت  و خونریزی لثه کمک می کند.

دلایل نیاز به جنجیوکتومی

دلایل نیاز به جنجیوکتومی چیست؟

شاید برای شما سوال باشد که جنجیوِکتومی  به چه دلیل انجام می شود. در ادامه به مهمترین دلایل انجام این عمل اشاره می شود:

التهاب یا عفونت لثه ها : این موضوع که منجر به پریودنتیکس می شود. در این شرایط دندان پزشک برای پیشگیری از گسترش عفونت و بیماری لثه ناچار به برداشتن بافت عفونی و پاکسازی منطقه آلوده می کند. این اقدام مانع از آسیب بیماری به دندان های مجاور فرد نیز می شود.
دسترسی بیشتر به دندان ها برای جرم گیری: با توجه به اینکه بخشی از جرم روی دندان ها به زیر لثه ها نفوذ می کند و در دندان هایی که لثه ها بخش وسیعی از دندان را گرفته، دسترسی کم می شود این روش می تواند کار جرمگیری را تسهیل کند.
بروز پاکت: بروز عفونت و ایجاد پاکت زیر لثه یکی از مشکلات و بیماری های عمیق لثه است که از طریق جنجیوکتومی می توان بافت آلوده به عفونت و پاکت را برداشت.
پیشگیری از بروز بیماری های لثه: از دیگر مواردی که از این روش استفاده می شود پیشگیری از تشدید و گسترش عفونت در لثه هایی است که دچار عفونت شده اند.

انواع لیفت لثه

لیفت لثه انواع مختلفی دارد که مهمترین آن ها شامل موارد زیر می شود:
جراحی لثه: در این روش که عملی زیبایی محسوب می شود اصلاح خط لثه ها برای زیبایی لبخند انجام می شود. این روش بیشتر مناسب افرادی است که مشکل لبخند لثه ای دارند.
افزایش طول تاج دندان ها: در این روش لثه اضافی برداشته می شود تا طول تاج دندان بیشتر شود. در شرایطی که لثه ها بخش زیادی از تاج دندان را پوشیده باشد می توان از این روش استفاده کرد. از مزیت های این روش ایجاد تقارن در خط لثه است که زیبایی دندان ها را افزایش می دهد.

تفاوت بین جنجیوکتومی و جنجیوپلاستی چیست؟

در هر دو روش عمل انجام شده برای برداشت لثه است با این تفاوت که در جنجیوکتومی کار اصلی برداشتن بافت لثه بیمار و کاهش عمق پاکتی است که بین لثه و دندان ایجاد شده است. اما جنجیوپلاستی همان لیفت است که برای افزایش طول تاج دندان و نیز زیبایی صورت می گیرد. نکته مهم اینکه می توان هر دو عمل جنجیوکتومی و جنجیوپلاستی را به صورت همزمان برای لثه ها انجام داد.

کانتورینگ لثه برای چه کسانی مناسب است؟

اگر تمایل به انجام کانتورینگ در لثه های خود دارید لازم است بدانید این عمل برای شما مناسب است یا خیر. این روش درمانی و زیبایی نیز مانند همه خدمات دندانپزشکی ممکن است برای فرد با محدودیت هایی همراه باشد. در صورتی فرد یکی از شرایط زیر را داشته باشد دندانپزشک از انجام عمل لیفت برای وی خودداری می کند:

 • داشتن بیماری زمینه ای
 • زنان باردار
 • بافت لثه پایینتر از حد طبیعی
 • تحلیل لثه ها به دلیل عفونت و سایر مشکلات لثه ای دیگر
 • افراد داری لبهای باریک و کوچک
 • افراد مبتلا به دندان قروچه

مزایای انجام لیفت لثه یا کانتورینگ

مزایای انجام لیفت لثه یا کانتورینگ

انجام لیفت یا کانتورینگ لثه علاوه بر زیبایی مزیت های دیگری نیز به همراه دارد که در ادامه به مهمترین این موارد اشاره می شود:

 • افزایش طول تاج دندان
 • ایجاد تقارن در خط لثه ها
 • اصلاح لبخند لثه ای
 • بهبود کیفیت فرایند جرمگیری
 • پیشگیری از بروز بیماری های لثه
 • پیشگیری از بروز بیماری پسروی لثه در دندان های بیمار
 • پیشگیری از بروز پوسیدگی و حساسیت دندان به دلیل بروز مشکلات و بیماری های لثه

چگونگی انجام عمل لیفت لثه

یکی از مهمترین سوالات و ابهامات بمباران درباره روند انجام عمل لیفت است. به طور کلی می توان گفت این عمل در یک جلسه و در مطل دندانپزشک نیز قابل انجام است. از همین رو از این بابت نگرانی نداشته باشید. طول مدت عمل حدود یک تا دو ساعت بوده و غالبا با بی حسی موضعی انجام می شود.
دندانپزشک متبحر پس از تزریق داروی بی حسی موضعی و تاثیر آن با استفاده از لیزر مخصوص یا به روش سنتی با اسکالپل اقدام به برش بافت اضافی لثه ها می کند. تلاش دندانپزشک ایجاد تقارن و تناسب لثه ها است از همین رو این روش دقت بالایی نیاز دارد.
در صورتی که از روش سنتی برای لیفت استفاده شود در نهایت پس از برش لثه ها اقدام به زدن بخیه می کند تا لثه ها را در جای خود نگه دارد.
در مواردی اگر در حین عمل بخشی از لثه پیشروی کرده باشد دندانپزشک اقدام به پیوند بافت لثه می کند.

لیفت لثه با لیزر

امروزه به جای انجام جراحی لیفت به روش سنتی و با اسکالپل، از لیزرهای پیشرفته استفاده می شود. این روش مزیت های زیادی برای بیماران به همراه دارد که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش میزان خونریزی
 • عدم برش و بخیه در این روش
 • تسریع در روند عمل
 • ایجاد تقارن و توازن در لثه ها
 • روشی غیر تهاجمی در مقایسه با روش های سنتی
 • کاهش عوارض جانبی پس از عمل
 • تسریع در روند بهبودی فرد
 • تسریع در بازگشت فرد به زندگی عادی

البته همه این مزیت ها طبیعتا بر میزان هزینه عمل تاثیر خواهد داشت. از همین رو اگر قیمت بالاتری در مقایسه با روش جراحی سنتی برای لیفت به شما اعلام شد تعجب نکنید.

عوارض و معایب لیفت لثه

انجام لیفت در کنار مزیت هایی که دارد می تواند همراه با عوارض و معایبی باشد که در ادامه به مهمترین آن ها اشاره می شود:

 • بروز خونریزی تا ۴۸ ساعت پس از انجام عمل
 • امکان بروز عفونت
 • احساس درد و ناراحتی پس از رفع تاثیر داروی بی حسی موضعی
 • احساس حساسیت در دندان ها تا مدتی پس از انجام عمل

گفته می شود این روش درمانی و زیبایی می تواند توام با عوارض طولانی مدت باشد. نکته مهم اینکه اگر عمل لیفت توسط متخصص با تجربه انجام شده باشد به ندرت فرد دچار عوارض طولانی مدت می شود.

لیفت لثه را همزمان با چه عمل‌هایی می توان انجام داد؟

همانطور که پیشتر اشاره شد انجام لیفت عمل سختی نیست و می تواند همزمان با عمل جنجیوکتومی که با هدف درمانی انجام می شود، صورت بگیرد.
همچنین در بسیاری موارد قبل یا بعد از روش های زیبایی دیگر مانند کامپوزیت یا لمینت دندان نیز می توان لیفت را انجام داد که تاج دندان ها زیباتر و خط لثه متقارن دیده شود. علاوه بر این عمل لیفت می توان همزمان با بلیچینگ دندان ها که روشی زیبایی برای سفید کردن دندان ها است انجام داد.
یکی دیگر از عمل هایی که می تواند همزمان با لیفت صورت بگیرد انجام بریس های سنتی یا اینویزالاین است. این دو عمل با یکدیگر تداخل ندارند و بیمار می تواند در یک روز هر دو را انجام دهد. انجام بوتاکس نیز از دیگر مواردی است که منافاتی با عمل لیفت ندارد و با خیال راحت می توانید آن را انجام دهید.

لیفت لثه را همزمان با عمل

مراقبت های لازم بعد از عمل کانتورینگ لثه

پس از انجام لیفت لثه با توجه به اینکه عوارض کوتاه مدتی بروز می کند لازم است فرد مراقبت های لازم را به عمل آورد تا از بروز عفونت و خونریزی شدید جلوگیری کند. از مهمترین موارد مراقبتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
به دلیل حساس بودن دندان ها سعی کنید دو سه روز پس از انجام لیفت از خوردن غذاهای سفت بپرهیزید. در این مدت از غذاهای نرم مانند سوپ، ماست، ژله و… استفاده کنید.
اگر پس از تاثیر داروی بی حسی احساس درد داشتید می توانید از مسکن هایی که داندانپزشکتان تجویز کرده استفاده کنید. حتما معاینات پس از عمل را بر اساس وقت قبلی که برای شما تعیین شده را جدی بگیرید. تا در صورت بروز عفونت یا هر مشکلی در سریع ترین زمان ممکن درمان شود. از آنتی بیوتیک های تجویز شده استفاده کنید تا مانع از بروز عفونت در لثه ها شوید. در صورتی که مواردی مانند درد شدید، تورم یا خونریزی شدید داشتید حتما برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

بعد از جراحی لیفت لثه چی بخوریم؟

با توجه به اینکه لثه ها تحت عمل قرار می گیرند تا دو سه روز اول کمی حساس هستند از خوردن غذاهای سفت و داغ خودداری کنید. در این زمان بهتر از غذاهای نرم مثل آش، سوپ، ماست، ژله، شیربرنج، حلیم و فرنی را به عنوان غذای اصلی خود انتخاب کنید. پس از ترمیم لثه ها می توانید به رژیم غذایی سابق خود برگردید.

بهبودی بعد از لیفت لثه

بسیاری از بیماران می خواهند بدانند که طول دوره بهبود چقدر است پس از انجام عمل کانتورینگ که حدود یک تا دو ساعت طول می کشد، لثه های فرد حدود چند روز بهبود پیدا  می کند. البته تسریع روند بهبودی لثه ها کاملا بستگی به شرایط جسمی بیمار دارد. در مواردی فرد حدود چند هفته دوران بهبودی را طی می کند. از همین رو توصیه می شود برای تسریع و تسهیل روند بهبودی فرد طی روزهای نخست پس از عمل از انجام فعالیت های بدنی شدید پرهیز کند.

نتایج لیفت لثه

انجام عمل کانتورینگ یا لیفت برای لثه ها یکی از روش های دائمی به شمار می آید که هر فردی یکبار در طول زندگی می تواند آن را انجام دهد. با این شرط که نیاز به انجام عمل لیفت باشد. پس از انجام لیفت نیز فرد تنها یکبار برای معاینه وضعیت لثه ها به دندانپزشک مراجعه می کند. از همین رو نگرانی از بابت مراجعات متعدد و مکرر برای معاینه وضعیت سلامت لثه ها وجود ندارد.

هزینه درمان لیفت لثه یا کانتورینگ

یکی از سوالات متداول بیماران اطلاع از هزینه های عمل لیفت یا کانتورینگ لثه است. در تخمین هزینه های لیفت عوامل مختلفی دخیل است مانند روش عمل لیفت، میزان بافت لثه، مدت زمانی که برای انجام لیفت صرف می شود، دستمزد دندانپزشک. پس از محاسبه همه این موارد می توان رقم دقیق را بیان کرد. برای این موضوع لازم است معاینه بالینی توسط دندانپزشک متخصص صورت گیرد. به طور خلاصه می توان عوامل موثر بر هزینه لیفت را در موارد زیر برشمرد:

 • مدت زمان درمان لیفت
 • درمان های جانبی
 • روش لیفت با لیزر یا روش سنتی
 • استفاده از روش  بی حسی با بیهوشی
 • دستمزد دندانپزشک
 • پوشش بیمه ای

لیفت لثه با لیزر

سوالات متداول

عمل جنجیوُپلاستی چقدر طول می کشد؟

با توجه به روند و نوع عمل توسط دندان پزشک این عمل ممکن است یک تا دو ساعت به طول بینجامد.

آیا کانتورینگ لثه توام با درد است؟

خیر، این روش درمانی دندانپزشکی مانند سایر روش ها توام با بی حسی موضعی است و بیمار در طول عمل هیچ دردی احساس نمی کند. پس از انجام عمل و از بین رفتن تاثیر داروی بی حسی در صورتی که فرد احساس درد و ناراحتی داشته باشد می تواند از داروهای مسکن استفاده کند.

لیفت روشی دائمی است یا به صورت دوره ای باید تکرار شود؟

خبر خوب این است که  لیفت روشی دائمی است و لثه ها مانند پوست امکان رشد مجدد ندارند از همین رو یکبار انجام دادن این روش کافی است. فقط دقت لازم را تا بهبودی کامل لثه ها داشته باشید تا دچار مشکلات و عوارض خاصی نشوید.

چع کسانی نمی توانند عمل لیفت برای لثه انجام دهند؟

کسانی که دارای بیماری زمینه ای هستند، زنان باردار، کسانی که دارای مشکل دندان قروچه هستند، کسانی که لثه های کوتاهی دارند و مواردی از این قبیل نمی توانند برای زیبایی لثه اقدام به انجام عمل لیفت کنند.

دوره بهبودی عمل لیفت چقدر است؟

عمل لیفت دوره بهبودی کوتاهی برای برخی افراد در حد چند روز دارد. اما در مواردی ممکن است بروز مشکلاتی دوران بهبودی را تا چند هفته نیز به تاخیر بیندازد. اما در مجموع در صورتی که مشکلی برای فرد ایجاد نشود می توان خوشبین بود که طی چند روز لثه ها بهبود پیدا می کنند.

لیفت با لیزر بهتر از یا به روش سنتی؟

از آنجا که عمل لیفت روشی ساده است می توانید برای جلوگیری از بروز خونریزی و تحمل درد و عوارض بیشتر، همچنین پیشگیری از انجام بخیه در لثه ها روش لیفت با لیزر را با خیال راحت انتخاب کرد. البته در نظر داشته باشید که لیفت با لیزر هزینه بیشتری در مقایسه با دیگر روش ها دارد.

برای انجام لیفت باید به چه کسی مراجعه کنیم؟

انجام لیفت یا کانتورینگ باید توسط پریودنتیست یا متخصص زیبایی انجام شود بنابراین برای انجام لیفت به هر دندانپزشکی نمی توان مراجعه کرد. در این صورت می توانید نتیجه مطلوبی را برای زیبایی لثه های خود انتظار داشته باشید. عمل لیفت یک روش جراحی سرپایی و کوتاه مدت است از همین رو نگران نباشید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳.۶ / ۵. تعداد آرا: ۱۱۷

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7