کانال ریشه چیست؟

کانال ریشه چیست؟
۴.۱
(۴۹)

کانال ریشه چیست؟ درمان ریشه برای از بین بردن باکتری‌ها از کانال ریشه عفونی، جلوگیری از عفونت مجدد دندان و نجات دندان طبیعی طراحی شده است. هنگامی که فرد تحت درمان کانال ریشه قرار می‌گیرد، پالپ ملتهب یا عفونی برداشته می‌شود و داخل دندان به دقت تمیز و ضد عفونی می‌شود، سپس پر و مهر و موم می‌شود. در این مبحث شما خواهید دریافت که کانال ریشه چیست و اینکه درمان آن چگونه می‌تواند درد دندان شما را تسکین دهد و لبخند شما را نجات دهد.

کانال ریشه چیست؟ “Endo” کلمه یونانی به معنای “درون” و “odont” یونانی به معنای “دندان” است. درمان ریشه داخلی دندان را درمان می‌کند. درمان ریشه یکی از انواع درمان ریشه است. برای درک درمان ریشه، دانستن چیزی در مورد آناتومی دندان کمک می‌کند. در داخل دندان، زیر مینای سفید و لایه سختی به نام عاج، بافت نرمی به نام پالپ وجود دارد. پالپ حاوی رگ‌های خونی، اعصاب و بافت همبند است و بافت‌های سخت اطراف دندان را در طول رشد ایجاد می‌کند.

پالپ از تاج دندان تا نوک ریشه‌ها گسترش می‌یابد و در آنجا به بافت‌های اطراف ریشه متصل می‌شود. پالپ در طول رشد و نمو دندان مهم است. با این حال، هنگامی که یک دندان به طور کامل بالغ شد، می‌تواند بدون پالپ زنده بماند، زیرا دندان همچنان توسط بافت‌های اطراف آن تغذیه می‌شود.

در طول درمان ریشه چه اتفاقی می‌افتد؟

در طول درمان ریشه چه اتفاقی می‌افتد؟ - کانال ریشه چیست

در مورد این روش سریع و راحت که می‌تواند درد شما را تسکین دهد و دندان طبیعی شما را نجات دهد بیشتر بدانید.

اگر دندانپزشک یا متخصص ریشه دندان شما برای درمان یک دندان آسیب دیده یا بیمار، روش کانال ریشه را تجویز می‌کند، نیازی به نگرانی نیست. سالانه میلیون‌ها دندان از این طریق درمان و نگه داشته می‌شوند و درد را تسکین می‌دهند و دندان‌ها دوباره سالم می‌شوند.

در داخل دندان شما، زیر مینای سفید و لایه سختی به نام عاج، بافت نرمی به نام پالپ وجود دارد. این بافت حاوی رگ‌های خونی، اعصاب و بافت همبند است که به رشد ریشه دندان شما در طول رشد آن کمک می‌کند. یک دندان کاملاً رشد یافته می‌تواند بدون پالپ زنده بماند، زیرا دندان همچنان توسط بافت‌های اطراف آن تغذیه می‌شود.

درمان مدرن ریشه هیچ شباهتی به گفته‌های قدیمی ندارد! این بسیار شبیه به پر کردن معمولی است و معمولاً بسته به وضعیت دندان و شرایط شخصی شما می‌تواند در یک یا دو جلسه تکمیل شود. گرفتن کانال ریشه نسبتا بدون درد و بسیار موثر است. شما به راحتی می‌توانید اقداماتی از قبیل لبخند زدن، گاز گرفتن و جویدن را مجددا به راحتی انجام دهید.

حفظ دندان طبیعی با درمان ریشه مزایای بسیاری دارد:

 • جویدن کارآمد
 • نیروی طبیعی گاز گرفتن و احساس
 • ظاهر طبیعی
 • از سایر دندان‌ها در برابر سایش یا فشار بیش از حد محافظت می‌کند

آیا در طول یا بعد از کانال ریشه احساس درد می کنم؟

آیا در طول یا بعد از کانال ریشه احساس درد می کنم؟ - کانال ریشه چیست

بسیاری از روش‌های ریشه برای تسکین درد دندان ناشی از التهاب یا عفونت پالپ انجام می‌شود. با تکنیک‌های مدرن و بی‌حس‌کننده‌ها، اکثر بیماران گزارش می‌دهند که در طول عمل راحت هستند.

در چند روز اول پس از درمان، دندان شما ممکن است حساس باشد، به خصوص اگر قبل از عمل درد یا عفونت وجود داشته باشد. این ناراحتی را می‌توان با داروهای بدون نسخه یا تجویزی تسکین داد. دستورالعمل‌های اندودنتیست خود را به دقت دنبال کنید.

ممکن است تا مدتی پس از اتمام درمان ریشه، دندان شما کمی متفاوت از دندان‌های دیگر شما باشد. با این حال، اگر درد شدید یا فشار یا دردی دارید که بیش از چند روز طول می‌کشد، با متخصص اندودنتیست خود تماس بگیرید.

همه چیز درباره کانال ریشه

کانال ریشه (که به عنوان درمان ریشه نیز شناخته می‌شود) یک روش جدی است، اما متخصصان هر روز آن را انجام می‌دهند. قبل از انجام هر نوع کار دندانپزشکی، دانستن حقایق در مورد کانال ریشه مهم است.

روش گام به گام ریشه دندان

روش گام به گام ریشه دندان - کانال ریشه چیست

درمان ریشه اغلب می‌تواند در یک یا دو ویزیت انجام شود و شامل مراحل زیر است:

۱. اندودنتیست دندان را با استفاده از اشعه ایکس معاینه و رادیوگرافی می‌گیرد، سپس بی حسی موضعی تجویز می‌کند. پس از بی حس شدن دندان، متخصص اندودنتیست یک ورقه محافظ کوچک به نام «بند دندان» را روی ناحیه قرار می‌دهد تا دندان را ایزوله کرده و در طول عمل تمیز و عاری از بزاق نگه دارد.

۲. متخصص اندودنتیست در تاج دندان سوراخ ایجاد می‌کند. از ابزارهای بسیار کوچک برای تمیز کردن پالپ از محفظه پالپ و کانال‌های ریشه و شکل دادن به فضای پر کردن استفاده می‌شود.

۳. پس از تمیز کردن فضا و شکل دادن به آن، اندودنتیست کانال‌های ریشه را با یک ماده زیست سازگار پر می‌کند که معمولاً یک ماده لاستیک مانند به نام گوتاپرکا است. گوتاپرکا با یک سیمان چسبنده برای اطمینان از آب بندی کامل کانال‌های ریشه قرار می‌گیرد. در بیشتر موارد، یک پرکننده موقت برای بستن دهانه قرار می‌گیرد. قبل از ترمیم دندان، پر کردن موقت توسط دندانپزشک شما برداشته می‌شود.

۴. پس از ویزیت نهایی با متخصص ریشه، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا روکش دندان یا ترمیم دیگری را روی دندان قرار دهید تا از آن محافظت کرده و به عملکرد کامل آن بازگردد.

اگر دندان فاقد ساختار کافی برای نگه داشتن ترمیم در جای خود باشد، دندانپزشک یا متخصص ریشه شما ممکن است یک پایه در داخل دندان قرار دهد. از دندانپزشک یا متخصص ریشه دندان برای جزئیات بیشتر در مورد ترمیم خاصی که برای دندان شما در نظر گرفته شده است، اطلاعات بگیرید.

آیا کانال ریشه درد دارد؟

از آنجایی که به بیماران بیهوشی داده می‌شود، کانال ریشه دردناک‌تر از یک روش دندانپزشکی معمولی، مانند پر کردن یا برداشتن دندان عقل نیست. با این حال، کانال ریشه معمولاً بعد از عمل کمی درد یا بی‌حس است و حتی می‌تواند باعث ناراحتی خفیف برای چند روز شود.

چگونه می‌توان متوجه شد که آیا به کانال ریشه نیاز دارید یا خیر؟

چگونه می‌توان متوجه شد که آیا به کانال ریشه نیاز دارید یا خیر؟ - کانال ریشه چیست

کانال‌های ریشه برای دندان ترک خورده ناشی از آسیب یا ژنتیک، حفره عمیق یا مشکلات ناشی از پر کردن قبلی مورد نیاز است. معمولاً بیماران زمانی که متوجه می‌شوند دندان‌هایشان حساس است، به ویژه به احساس گرما و سرما، نیاز به کانال ریشه دارند.

درمان ریشه زمانی ضروری است که پالپ، بافت نرم داخل کانال ریشه، ملتهب یا عفونی شود. التهاب یا عفونت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد: پوسیدگی عمیق تکرار عمل‌های دندانپزشکی روی دندان یا ترک یا براده در دندان. علاوه بر این، آسیب به دندان ممکن است باعث آسیب به پالپ شود، حتی اگر دندان هیچ تراشه یا ترک قابل مشاهده‌ای نداشته باشد. اگر التهاب یا عفونت پالپ درمان نشود، می‌تواند باعث درد یا آبسه شود.

چند علامت وجود دارد که به این معنی است که ممکن است به کانال ریشه نیاز داشته باشید:

 • درد شدید هنگام جویدن یا گاز گرفتن
 • جوش روی لثه
 • دندان شکسته یا ترک خورده
 • حساسیت طولانی مدت به گرما یا سرما، حتی پس از رفع احساس
 • لثه های متورم یا حساس
 • پوسیدگی عمیق یا تیره شدن لثه

آیا می توانم بعد از درمان ریشه به دانشگاه (مدرسه) یا محل کار بروم؟

اگرچه به احتمال زیاد به مدت ۲ تا ۴ ساعت بعد از عمل بی‌حس می‌شوید، اکثر بیماران می‌توانند مستقیماً پس از درمان کانال ریشه به مدرسه بازگردند یا به کار بپردازند. با این حال، تا زمانی که بی حسی به طور کامل از بین نرود، توصیه می‌شود از خوردن مواد غذایی خودداری نمائید.

هزینه کانال ریشه چقدر است؟

هزینه کانال ریشه چقدر است؟ - کانال ریشه چیست

بسته به اینکه مشکل چقدر پیچیده است و کدام دندان آسیب دیده است، هزینه آن متفاوت است. درمان مولرها دشوارتر است. هزینه معمولا بیشتر است. اکثر بیمه نامه‌های دندانپزشکی پوشش‌هایی را برای درمان ریشه ارائه می‌کنند.

به طور کلی، درمان ریشه و ترمیم دندان طبیعی نسبت به جایگزینی برای کشیدن دندان هزینه کمتری دارد. برای بازیابی عملکرد جویدن و جلوگیری از جابجایی دندان‌های مجاور، دندان کشیده شده باید با ایمپلنت یا بریج جایگزین شود. هزینه این روش‌ها بیشتر از درمان ریشه و ترمیم مناسب است.

آیا دندان بعد از درمان ریشه نیاز به مراقبت ویژه یا درمان اضافی دارد؟

تا زمانی که دندان درمان شده آن را ترمیم نکرده‌اید، نباید آن را بجوید یا گاز بزنید. دندان ترمیم نشده مستعد شکستگی است، بنابراین باید در اسرع وقت برای ترمیم کامل به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در غیر این صورت، فقط به رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و معاینات و تمیز کردن منظم نیاز دارید.

بیشتر دندان‌های درمان ریشه به اندازه سایر دندان‌های طبیعی دوام دارند. در موارد معدودی، دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته است، بهبود نمی‌یابد یا درد ادامه می‌یابد. گاهی اوقات، دندان ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از درمان موفقیت آمیز دردناک یا بیمار شود. اغلب هنگامی که این اتفاق می‌افتد، انجام مجدد روش ریشه می‌تواند دندان را نجات دهد.

چه چیزی باعث می‌شود دندان درمان ریشه شده نیاز به درمان اضافی داشته باشد؟

ضربه جدید، پوسیدگی عمیق، یا پرکردگی شل، ترک خورده یا شکسته می‌تواند باعث عفونت جدید در دندان شما شود. در برخی موارد، اندودنتیست ممکن است کانال‌های بسیار باریک یا منحنی دیگری را پیدا کند که در طول عمل اولیه قابل درمان نیستند.

درمان ریشه چگونه دندان را نجات می‌دهد؟

درمان ریشه چگونه دندان را نجات می‌دهد؟ - کانال ریشه چیست

زمانی که داخل دندان شما (پالپ) در نتیجه پوسیدگی عمیق، اقدامات مکرر دندان، تاج‌های معیوب یا ترک یا بریدگی در دندان ملتهب یا عفونی می‌شود، درمان ریشه یا کانال ریشه ضروری است. تروما به دندان شما همچنین ممکن است باعث آسیب به پالپ شود حتی اگر دندان هیچ تراشه یا ترک قابل مشاهده‌ای نداشته باشد. اگر التهاب یا عفونت پالپ درمان نشود، می‌تواند باعث درد یا آبسه شود.

اندودنتیست پالپ ملتهب یا عفونی را برمی‌دارد، داخل کانال ریشه را با دقت تمیز کرده و شکل می‌دهد، سپس فضا را پر و مهر و موم می‌کند. پس از آن، شما نزد دندانپزشک خود باز خواهید گشت، که تاج یا ترمیم دیگری را بر روی دندان قرار می‌دهد تا از آن محافظت کرده و آن را به عملکرد کامل بازگرداند. پس از ترمیم، دندان مانند هر دندان دیگری به کار خود ادامه می‌دهد.

هنگامی که شما تحت درمان ریشه یا سایر درمان‌های ریشه قرار می‌گیرید، پالپ ملتهب یا عفونی برداشته می‌شود و داخل دندان با دقت تمیز و ضدعفونی می‌شود، سپس با ماده‌ای لاستیکی مانند به نام گوتاپرکا پر و مهر و موم می‌شود. پس از آن، دندان با روکش یا پرکننده برای محافظت ترمیم می‌شود و مانند هر دندان دیگری به عملکرد خود ادامه می‌دهد.

درمان ریشه به شما کمک می‌کند لبخند طبیعی خود را حفظ کنید، به خوردن غذاهایی که دوست دارید ادامه دهید و نیاز به کارهای مداوم دندانپزشکی را محدود می‌کند. با مراقبت مناسب، بیشتر دندان‌هایی که درمان ریشه انجام داده‌اند می‌توانند تا آخر عمر باقی بمانند.

آیا همه دندان‌ها را می‌توان درمان ریشه کرد؟

بیشتر دندان ها قابل درمان هستند. گاهی اوقات، دندان را نمی‌توان نجات داد، زیرا کانال‌های ریشه در دسترس نیستند، ریشه به شدت شکسته شده است، دندان از حمایت استخوانی کافی برخوردار نیست، یا دندان قابل ترمیم نیست. با این حال، پیشرفت‌های اندودنتیکس امکان حفظ دندان‌هایی را فراهم می‌کند که حتی چند سال پیش از بین رفته بودند. زمانی که درمان ریشه موثر نباشد، جراحی ریشه ممکن است بتواند دندان را نجات دهد.

سؤالات متداول

آیا کانال ریشه دردناک است؟

نه، کانال‌های ریشه معمولاً بدون درد هستند، زیرا دندانپزشکان اکنون از بی‌حسی موضعی قبل از عمل برای بی‌حس کردن دندان و نواحی اطراف آن استفاده می‌کنند. بنابراین، شما نباید در طول عمل به هیچ وجه دردی احساس کنید. با این حال، درد و ناراحتی خفیف برای چند روز پس از انجام کانال ریشه طبیعی است.

چرا هرگز نباید کانال ریشه داشته باشید؟

عفونت فقط در صورت عدم انجام درمان ناپدید نمی‌شود. می‌تواند از طریق ریشه دندان به استخوان فک برود و آبسه ایجاد کند. آبسه منجر به درد و التهاب بیشتر در سراسر بدن می‌شود. در نهایت می‌تواند منجر به بیماری قلبی یا سکته شود.

چه مدت طول می‌کشد کانال ریشه؟

به عنوان یک تخمین کلی، هر ویزیت منفرد کانال بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد، اما در موارد پیچیده‌تر، دندانپزشک ممکن است به یک ساعت و نیم نیاز داشته باشد. زمان درمان ریشه با توجه به نوع دندان تحت درمان و تعداد کانال‌های ریشه مورد نیاز تعیین می‌شود.

کانال ریشه برای چه کاری انجام می‌شود؟

کانال ریشه درمانی برای ترمیم و نجات دندان آسیب دیده یا عفونی به جای برداشتن آن است. اصطلاح “ریشه کانال” از تمیز کردن کانال‌های داخل ریشه دندان می‌آید.

کشیدن دندان بهتر است یا کانال ریشه؟

روت کانال در مقابل کشیدن دندان. میزان موفقیت کانال ریشه نسبت به کشیدن دندان بهتر است، زیرا در آینده عوارض کمی وجود دارد. کانال‌های ریشه توسط دندانپزشک برای تمیز کردن و ترمیم دندان عفونی انجام می‌شود. نیازی به کشیدن یا برداشتن دندان نیست.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۴.۱ / ۵. تعداد آرا: ۴۹

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه در"کانال ریشه چیست؟"

 1. […] پالپ از تاج دندان تا نوک ریشه‌ها گسترش می‌یابد و در آنجا به بافت‌های اطراف ریشه متصل می‌شود. پالپ در طول رشد و نمو دندان مهم است. با این حال، هنگامی که یک دندان به طور کامل بالغ شد، می‌تواند بدون پالپ زنده بماند، زیرا دندان همچنان توسط بافت‌های اطراف آن تغذیه می‌شود. […]

دیدگاه خود را بنویسید

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7