دندانپزشکی ویژه اطفال

کلینیک دندانپزشکی آرکا-دندانپزشکی اطفال ۲
3.5
(2)

kids dental

خوشبختانه امروزه با ارتقاء سطح آگاهی جامعه، اهمیت سلامت و حفظ دندان‌های شیری برای والدین مشخص گردیده است. دندان‌های شیری به دلیل ایفای نقش‌های مهمی که در سیستم دهان و دندان افراد دارد باید تا زمان رویش دندان‌های دائمی حفظ گردند. دندانپزشک کودکان با تکنیک‌های کنترل رفتار، درمانی جذاب و بدون درد را برای کودکان انجام خواهد داد.  یکی از نیازهای مهم کودکان همین مراقبت از دندان‌های آن‌ها است. این مراقبت از سن یک سالگی که نخستین دندان‌های کودک نمایان می‌شود، تا سن هفت سالگی که دندان‌های شیری کودک شروع به افتادن کرده و رفته رفته با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند، تا سن ده الی دوازده سالگی که تقریباً همه دندان‌های شیری کودک افتاده و تقریباً رشد دندان‌ها کامل شده است باید زیر نظر متخصص دندانپزشکی ویژه کودکان ادامه پیدا کند. بهتر است والدین کودک از همان سنین نوزادی کودک خود را به نزد یک متخصص دندانپزشکی مخصوص کودکان ببرد و هر شش ماه یک بار اینعمل را تکرارکنند.

 

خدمات ارائه شده در دندانپزشکی برای کودکان

از جمله خدماتی که در دندانپزشکی ویژه کودکان به بیمار ارائه می‌شود می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • معاینه پیشگیرانه جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان ها
 • پر کردن‌ دندان‌های پوسیده با مواد هم رنگ دندان
 • فیشور سیلانت یا شیار پوشی که برای جلوگیری از پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها استفاده می‌شود.
 • کشیدن دندان
 • درمان بیماری‌های لثه
 • فضا نگه‌دارنده که برای جلوگیری از پر شدن فضای بین دندان‌ها استفاده می‌شود، تا دندان‌های دائمی بتوانند به خوبی جایگزین شوند.
 • استفاده از فلوراید برای استحکام بخشی به دندان‌ها
 • خدمات ارتودنسی پیشگیرانه
 • رویش دندان‌های شیری

دندان‌های کودکتان را چک کنید. اگر اولین دندان کودک تا ۹ ماهگی از لثه بیرون نیامد باید به متخصص کودکان مراجعه کنید. دندان‌های اولیه سالم سفید و بدون نقطه یا لکه بوده و لثه‌های سالم نیز صاف و صورتی هستند. اگر دندان‌های کودکتان دارای نقطه‌ها یا لکه‌هایی هستند، او را نزد یک دندانپزشک ببرید.

kids dental

تمیز کردن دندان‌های شیری جهت حفظ سلامت دندان‌ها در بهترین سطح ممکن

شما می‌بایست لثه‌های نوزاد را از بدو تولد تا ۱۲ ماهگی با یک گاز استریل یا حوله کودکِ تمیز به آرامی پاک کنید.

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بخش بسیار مهمی از برنامه بهداشت دهان و دندان کودک شما است. بنابراین بسیار مهم است که برای انجام این کارها از تکنیک‌های صحیحی استفاده کنید.

 

چرا باید کودکمان را نزد دندانپزشک متخصص یا کسی که تجربه دندانپزشکی برای کودکان داشته، ببریم؟

 • دندانپزشکان متخصص یا دندانپزشکی کودکان، به خاطر آموزشی که دیده‌اند قادرند بسیاری از شرایط دشوار رفتاری و مشکلات کودک را تشخیص داده و درمان کنند.
 • آنها مجهز به ابزار و وسایل آرامش کودکان هستند و از چگونگی رفتار با کودکان و نوجوانان آگاهی دارند.
 • کودکان در مطب دندانپزشکی ممکن است پاسخ‌های متفاوتی به نشستن بر روی صندلی معاینه و نشان دادن دندان‌هایشان به دندانپزشک خود داشته باشند. کودکان از محیط نا آشنای مطب احساس اضطراب و ترس دارند در عین حال ممکن است دندان کودک نیاز به درمانهای ویژه‌ای داشته باشد از این رو در برخی از موارد ممکن است که دندانپزشک کودک شما به خاطر عدم همکاری کودک و دشواری در کنترل فیزیکی آن از آرام بخش یا بیهوشی عمومی استفاده کند.

دندانپزشک کودکان معمولا از تکنیک‌های بسیاری برای هدایت رفتاری کودک استفاده می‌کنند. آنها به منظور جلوگیری و کاهش ترس و اضطراب کودک از صندلی دندانپزشکی و مواقعی که ممکن است در دندان کودک درد و ناراحتی ایجاد شود از روش‌های هدایت رفتاری خاصی استفاده می‌کنند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتس آپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

همیشه در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد 7