افزایش طول تاج دندان

با حرفه ای ها همراه باشید

جراحی افزایش تاج دندان

جراحی افزایش طول تاج دندان امروزه به یکی از روش های درمانی بسیار ساده و عادی برای افراد تبدیل شده است که علاوه بر درمان، می تواند برای افراد جنبه زیبایی نیز به همراه داشته باشد. شاید برای شما جالب باشد که یکی از روش های درمانی و زیبایی لبخند لثه ای می تواند استفاده از جراحی افزایش طول تاج دندان با استفاده از روش های مختلف به ویژه لیزر باشد.

افزایش طول تاج دندان

عمل تاج دندان

درمان ریشه دندان

بلند کردن تاج دندان

درمان لبخند لثه ای

رعایت بهداشت دهان و دندان

زیبایی ظاهری دندان

متخصص دندانپزشکی

جراحی افزایش طول تاج دندان به چه صورت انجام می‌شود؟

جراحی افزایش طول تاج دندان به چه صورت انجام می‌شود؟

جراحی افزایش طول تاج دندان یکی از روش های درمانی دندان است که در آن جراح برای دسترسی بیشتر به ریشه دندان و درمان عمیق پوسیدگی ها و شکستگی انجام می دهد. این جراحی یکی از راه های پیشگیری از کشیدن دندان به شمار می آید. در واقع اگر فرد تمایل به حفظ دندان خود داشته باشد در صورت تجویز جراح برای انجام این جراحی راه دیگری ندارد. در این عمل دندان و ریشه آن به طور کامل برای درمان در دسترس قرار می گیرد و اقدامات درمانی لازم برای نگه داشتن دندان توسط متخصص انجام می شود.

علل جراحی افزایش طول تاج دندان

از عللی که می توان به انجام این جراحی روی آورد بلند کردن تاج دندان است برای کسانی که به صورت موروثی دندان‌های کوچک  دارند. برخی نیز به دلیل داشتن لبخند لثه ای اقدام به انجام این جراحی می کنند. به طور کلی این جراحی تنها یکبار برای فرد انجام می شود که مزیت های زیادی از جمله دسترسی بهتر برای رعایت بهداشت دهان و دندان است، دارد. علاوه بر اینکه زیبایی ظاهری نیز برای دندان ها ایجاد می کند.

نکته مهمی که درباره این جراحی می توان گفت اینکه به دلیل تزریق داروی بی حسی فرد در طول عمل هیچ دردی احساس نمی کند. در صورتی که تاثیر داروی بی حسی رفع شود و فرد احساس ناراحتی کند، می تواند از مسکن های تجویز شده توسط متخصص استفاده کند.

یکی از نکات مهم روشی از که جراحی برای افزایش طول تاج استفاده می کند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی تا حد امکان از لیزر برای این جراحی استفاده می شود چرا که این روش مزیت های قابل تاملی برای بیمار به همراه دارد. از مهمترین مزیت های انجام این جراحی با لیزر می توان موارد زیر را برشمرد:

درد و احساس ناراحتی کمتر: چرا که در این جراحی خونریزی بسیار کمتر از سایر روش های سنتی جراحی است.

دوران بهبود کوتاه تر: از آنجا که اشعه لیزر کار برش لثه را انجام می دهد می توان گفت مدت جراحی و بهبودی پس از آن تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. علاوه بر اینکه درد و تورم و حتی خونریزی پس از این جراحی نیز به مراتب کمتر از روش های سنتی دیگر است.

 

نکته مهمی که درباره این جراحی وجود دارد مدت زمانی است که متخصص برای آن صرف می کند. این زمان می تواند بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بسته به هدف جراحی به طول بینجامد.

به طور کلی می توان افزایش طول تاج دندان نوعی جراحی فک و صورت است. البته در مواردی می تواند در زمره دندانپزشکی زیبایی نیز قرار گیرد. بسته به نوع درمان این عمل می تواند برای هر فرد متفاوت باشد.

 

کلینیک آرکا بهترین کلینیک دندانپزشکی شمال تهران به شمار می آید که با بهره گیری از حضور متخصصان زبده و با تجربه و نیز تجهیزات به روز دایره وسیعی از خدمات زیبایی و درمانی دهان و دندان را به مراجعان خود ارائه می کند. انجام ایمپلنت دندان، لمینت، جراحی لثه و... بخشی از خدمات این کلینیک به شمار می آید. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی و یا اطلاع از هزینه های انواع خدمات اعم از قیمت ایمپلنت دندان، لمینت، کامپوزیت و... با کارشناسان آرکا تماس بگیرید.


مراحل افزایش طول تاج دندان

افزایش طول تاج دندان چند مرحله دارد. بخشی از آن مربوط به پیش از عمل و بخشی دیگر حین و بعد از عمل است. پیش از انجام عمل لازم است فرد با انجام نکاتی خود را آماده جراحی کند. این نکات عبارت است از:

 • مسواک کردن مرتب دندان ها طی روزهای منتهی به جراحی
 • استفاده از نخ دندان پس از هر وعده غذایی
 • استفاده از دهانشویه به صورت روزانه

 

پس از آن نوبه به انجام مرحله جراحی می رسد. پروسه جراحی نیز مراحلی دارد که  در ادامه به مهمترین آن ها اشاره می شود:

 • انجام معاینه و بررسی عکس های دندان
 • تزریق بی حسی موضعی به محل جراحی
 • تعیین بخش هایی از لثه که باید از روی دندان کنار زده شود با هدف انجام درمان تکمیلی
 • شستشوی محل جراحی با محلول آب نمک
 • انجام درمان های تکمیلی
 • برگرداندن لثه به جای خود و بخیه زدن
 • پانسمان محل جراحی

دلایل جراحی افزایش طول تاج

دلایل جراحی افزایش طول تاج

جراحی افزایش طول تاج دندان می تواند به علل مختلف از سوی دندانپزشک برای شما تجویز و انجام شود. برخی برای انجام اصلاح طرح لبخند از روش های مختلف کامپوزیت دندان یا لمینت استفاده می کنند. در صورتی که فرد نیازمند افزایش طول تاج دندان باشد این عمل برای او صورت می گیرد. گاهی نیز فک نیازمند ایجاد فضای مناسب برای  روکش دندان است. در مجموع می توان گفت علل مختلفی ایجاب می کند که انجام جراحی افزایش طول تاج دندان برای فرد صورت بگیرد. به طور کلی می توان مهمترین دلایل انجام این جراحی را در قالب موارد زیر برشمرد:

ترمیم

در صورتی که برخی دندان های فرد آسیب دیده باشد، این آسیب می تواند به دلایلی مثل بیماری یا مشکلات لثه ایجاد شده باشد.  ترمیم دندان نیازمند افزایش طول تاج است.

اصلاح لبخند

یکی دیگر از دلایل انجام این عمل می تواند اصلاح لبخند باشد، لبخند لثه ای یکی از علل است که می تواند زیبایی لبخند فرد را تحت الشعاع قرار دهد.

روکش

قرار دادن روکش دندان دلیل دیگری است که می تواند منجر به انجام افزایش طول تاج دندان شود.

شاید تا بحال به این سوال برخورده اید که پریودنتیکس چیست؟ به مجموعه ای بیماری ها و مشکلات لثه گفته می شود که دندان پزشک متخصص برای درمان آن اقدام می کند. افزایش طول تاج دندان نیز می تواند یکی از اقداماتی باشد که در راستای درمان بیماری های لثه صورت می گیرد.


نحوه انجام جراحی افزایش طول تاج دندان

برای انجام جراحی افزایش طول تاج دندان نخست باید معاینات بالینی بیمار و نیز عکسبرداری های لازم از وضعیت سلامت دهان و دندان وی صورت بگیرد. پس از آن متخصص مربوطه با تزریق بی حسی موضعی لثه ها اقدام به انجام افزایش طول تاج دندان با ایجاد شکافی روی لثه می کند. پس از آنکه برش لثه به استخوان رسید دندانپزشک اقدام به انجام درمان ریشه دندان، ترمیم و یا قرار دادن روکش می کند.

پس از انجام اقدامات لازم در نهایت لثه به جای خود برگردانده می شود و اگر نیاز به بخیه باشد اقدامات مورد نیاز صورت می گیرد.


مزایای انجام افزایش طول تاج دندان

مزایای انجام افزایش طول تاج دندان

افزایش طول تاج دندان در کنار سختی هایی که می تواند برای فرد داشته باشد اما مزیت هایی نیز دارد که فرد را برای انجام آن ترغیب می کند.

 • انجام این عمل یک باره است و نیازی به ترمیم یا انجام مجدد آن نیست
 • عدم آسیب به لثه ها پس از انجام عمل و نیز تکمیل دوره درمانی را تسهیل می کند
 •  قرار دادن روکش پس از این عمل تسهیل می شود
 • دندانپزشک همزمان اقدام به جرمگیری دندان و زدودن پلاک های دندانی می کند
 • زیبایی لبخند و دندان ها را به همراه دارد
 • احتمال پوسیدگی دندان ها با این عمل کم می شود
 • قالبگیری ایمپلنت با این عمل تسهیل می شود
 • روند درمانی در روش های مختلف نیازمند نخ گذاری نخواهد بود
 • بهبود کیفیت نخ دندان و مسواک کردن دندان ها را به دنبال دارد

روش های جراحی افزایش تاج دندان

جراحی افزایش تاج دندان می تواند به روش های مختلف از جمله موارد زیر انجام شود:

افزایش تاج دندان به روش جراحی سنتی

در این روش پس از انجام بی حسی موضعی بخشی از لثه که برای درمان عمیق ریشه و دندان هدف است برش خورده و کنار زده می شود، پس از انجام ترمیم دندان ها لثه به جای خود برگردانده و بخیه زده می شود. به این روش سنتی ژنژیوکتومی نیز گفته می شود که جراحی با اسکالپل یا حتی لیزر صورت می گیرد. در این روش لازم است پس از برش ایجاد شده توسط اسکالپل محل جراحی بخیه زده شود.

افزایش تاج دندان با لیزر

این روش به نام الکترو جراحی نیز شناخته می شود. در این روش با استفاده از لیزر بخشی از لثه که هدف است برداشته می شود و استخوان فک مورد تماس قرار نمی گیرد. این روش بسیار سطحی و جزیی است و عمدتا برای روش های درمانی عمیق مثل درمان های ریشه یا شکستگی های عمیق دندان کاربردی ندارد.

افزایش تاج دندان با الکتروسرجری

از این روش عمدتا برای زیبایی لثه استفاده می شود. غالبا افراد دارای لبخند لثه ای که تمایل به زیبایی طرح لبخند خود دارند این روش برای آن ها کاربرد دارد. این روش در مقایسه با روش های دیگر تهاجم کمتری دارد علاوه بر اینکه خط لثه به صورت زیبا و متقارن بدون نیاز به بخیه برداشته می شود.

دوران بهبود

دوران بهبود

جراحی افزایش تاج دندان اگرچه عملی ساده است اما در دوران بهبودی پس از جراحی لازم است فرد مراقبت های لازم را به عمل آورد.

پس از انجام این جراحی در صورتی که فرد احساس درد و ناراحتی داشته باشد می توان از مسکن هایی که توسط متخصص برای وی تجویز شده است استفاده کند. البته در طول دوران بهبودی استفاده از دهانشویه بسیار ضروری است.

به طور کلی فرد باید در این دوره از هر اقدامی که ممکن است منجر به تحریک لثه شود پیشگیری کند. در صورتی که این عمل دارای بخیه باشد لازم است پس از گذشت یک هفته برای کشیدن بخیه ها به دندانپزشک خود مراجعه کند.

خطرات احتمالی جراحی افزایش طول تاج دندان

مهمترین خطری که ممکن است پس از عمل تاج دندان برای فرد ایجاد شود، بروز عفونت در محل جراحی است. در مجموع ممکن است فرد تا مدتی نسبت به سردی و گرمی حساس شود که به دلیل بیرون بودن دندان از لثه است. اما پس از مدتی که درمان های متعاقب تکمیل شود این مشکل نیز رفع خواهد شد.

در این مدت فرد باید تمام توصیه های تجویز شده توسط متخصص را به دقت مراعات کند تا مشکلی در روند بهبودی و درمان وی ایجاد نشود. بروز عفونت می تواند روند درمان را طولانی تر کند.

در کدام مورد بهتر است به جای جراحی افزایش طول تاج، دندان کشیده شود؟

 در کدام مورد بهتر است به جای جراحی افزایش طول تاج، دندان کشیده شود؟

در برخی شرایط به جای افزایش طول تاج متخصص اقدام به کشیدن دندان می کند. در شرایطی که پوسیدگی دندان شدید و عمیق باشد و یا در مواقعی که شکستگی زیاد باشد به دلیل کوتاه بودن ریشه دندان در استخوان فک امکان افزایش طول تاج وجود ندارد. اگرچه دندانپزشک سعی در نگه داشتن این دندان ها را دارد اما در صورت حفظ آن نمی توان عمر زیادی را برای آن متصور بود. در شرایطی که حتی امکان نگهداشتن کوتاه مدت دندان میسر نباشد چاره ای جز کشیدن دندان باقی نمی ماند.


بعد از انجام جراحی چه علائمی ممکن است مشاهده شوند ؟ و چگونه می توان آن ها را کنترل کرد ؟

پس از انجام جراحی تاج دندان ممکن است مواردی مشاهده کنید که شما را نگران کند. با توجه به اینکه متخصص شما توصیه هایی را برای پیشگیری از موارد خطرناک ارائه می‌کند، عمل به این توصیه ها به شما کمک می کند دوران بهبودی را به راحتی طی کنید.

خونریزی و یا ترشح خونابه از محل جراحی

به دلیل انجام جراحی بروز خونریزی تا حدودی طبیعی است. ممکن است پس از چند ساعت شاهد ترشح خونابه نیز از محل عمل باشید. در شرایطی که خونریزی شدید نباشد جای نگرانی نیست. کافی است در این مدت یک گاز استریل را به مدت نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه روی محل خونریزی قرار دهید.

ورم محل جراحی

تورم یکی دیگر از عوارض شایع پس از این جراحی است. برای رفع آن می توانید در سه روز پس از عمل از کمپرس یخ روی صورت در قسمت جراحی شده استفاده کنید. این تورم در ساعات نخستین صبح شایع است. کمپرس سرد را به مدت یه ربع تا نیم ساعت روی صورت قرار دهید. برای پیشگیری از تورم می توانید در ساعات نخست پس ا جراحی نیز از این روش استفاده کنید.

بروز درد در محل جراحی

با توجه به وسعت و عمق جراحی امکان دارد پس از رفع شدن اثر داروی بی حسی موضعی فرد احساس درد و ناراحتی در محل جراحی داشته باشد. احساس درد را می توان با مسکن های تجویز شده توسط جراح کاهش داد. در صورتی که میزان درد از تحمل فرد فراتر باشد می توانید با جراح خود تماس بگیرید.

ایجاد حالت تهوع پس از جراحی

برخی افراد به دلیل درد ممکن است دچار حالت تهوع شوند. در این شرایط فرد اگر کمی غذای نرم بخورد و پس از آن از مسکن استفاده کند احتمال بروز این حالت کمتر است. نکته مهم اینکه برای رفع این حالت و نیز پیشگیری از بروز مجدد آن لازم است در زمان مصرف مسکن آب زیادی آشامیده شود.

حساسیت دندان ها به سرما و گرما

به دلیل عمق این جراحی ممکن است فرد تا چند هفته پس از جراحی در دندان های خود احساس حساسیت به سرما و گرما داشته باشد. دلیل این موضوع می تواند باز شدن ناحیه ریشه دندان دانست که موضوع نگران کننده ای نیست. با ترمیم لثه به مرور این احساس نیز رفع می شود. طی این مدت فرد باید از خوردن و آشامیدن خوراکی های سرد یا داغ خودداری کند.


پس از چه مدت زمان لثه‌ها بهبود می یابند و می‌توان درمان را ادامه داد؟

 پس از چه مدت زمان لثه ها بهبود می یابند و می توان درمان را ادامه داد؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد پیش از جراحی دارند اینکه دوران بهبودی پس از عمل چه مدت است. در شرایطی که فرد تمام توصیه های مراقبتی پس از عمل را رعایت کند قاعدتا حدود ۴ تا ۶ هفته طول می کشد تا فرد به بهبودی کامل دست پیدا کند. پس از آن نیز روند درمان دندان انجام می شود.


مراقبت های بعد از عمل افزایش طول تاج دندان

عمل تاج دندان نیز مانند هر عمل دیگری نیازمند مراقبت هایی است تا طول درمان به درستی طی شود و فرد کمترین درد و ناراحتی را متحمل شود. مهمترین نکات مراقبتی پس از این عمل عبارت است از:

پرهیز از خوردن غذاهای سفت، داغ و تند: به دلیل حساسیت لثه ها و احتمالا ریشه دندان ها بهتر است از غذاهای نرم و سرد استفاده شود. این رژیم غذایی باید تا زمان کشیدن بخیه ها یعنی به مدت یک هفته رعایت شود.

قرار دادن کمپرس سرد در ناحیه مورد جراحی: پس از انجام جراحی پانسمانی روی دندان قرار داده می شود که بهتر است دستکاری نشود. در صورتی که پانسمان افتاد می توان از یک گاز استریل دیگر استفاده کنید.

شستشوی مرتب دهان با دهانشویه: استفاده از دهان شویه پس از جراحی باید به مدت یک هفته در دستور کار قرار گیرد. شستشوی دهان با دهان شویه باید حداقل روزانه دو تا سه مرتبه انجام شود.

پرهیز از تماس مسواک با محل جراحی: پس از برداشتن پانسمان به مدت یک هفته از تماس مسواک با ناحیه جراحی شده خودداری کنید. این کار باعث بروز خونریزی و باز شدن بخیه ها می شود.

عدم استفاده از دخانیات: در مدتی که اقدام به جراحی کرده اید از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری کنید. بی توجهی به این موضوع می تواند باعث افزایش دوره بهبودی و حتی بروز خونریزی در محل جراحی شود.

تنظیم بالش در زمان خواب: طی ۲۴ ساعت نخست پس از جراحی سعی کنید ارتفاع سر در زمان خوابیدن از قلب بالاتر باشد تا احتمال خونریزی کاهش پیدا کند.


سؤالات متداول

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7