بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان

با سریعترین متد

بلچینگ دندان

بلیچینگ همان استفاده از مواد اکسید کننده مثل پراکسید هیدروژن برای روشن تر کردن دندان و زیبایی چند برابر می باشد.

بلیچینگ دندان یکی از راه های سفیدکردن دندان می باشد که توسط دندانپزشکان انجام می شود . این کار باعث از بین رفتن بد رنگی های دندان می شود و می تواند رنگ نا مناسب دندانها را که بر اثر عادات بد غذایی و یا عدم رعایت بهداشت فردی و حتی سیگار کشیدن به وجود آمده است را برطرف نماید . در نتیجه میزان سفیدی دندان بعد از بلیچینگ به بهداشت دهان و دندان افراد بستگی دارد . چگونگی مصرف غذا و نوشیدنی ها در مدت زمان ماندگاری بلیچینگ دندان تاثیرگذار می باشد. نکته دیگر که در مورد بلیچینگ باید مورد توجه قرار گیرد ، جنس دندان ها می باشد که در هر فردی متفاوت است.

before after

تصاویر قبل و بعد از بلیچینگ دندان کلینیک دندانپزشکی آرکا

بلیچینگ در مطب

( Office Bleaching )

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یکی از راه کارهای عملی در سفید کردن دندانها میباشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. افراد بسیاری برای داشتن دندانهای زیبا و تغییر رنگ در دندانها با انجام بلیچینگ بر روی دندانهای خود رنگ دندانها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر میکند. این رنگ بد دندان در اثر نفوذ رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت میگیرد و موجب ایجاد رنگ زرد در دندان میشود.
بسیاری از افراد نیز به دلایل مادرزادی دارای رنگ مناسبی در دندان نمی باشند. از آنجایی که سفیدی دندانها به طور ناخودآگاه نشانه ای از جوانی و زیبایی بر شمرده میشود و در زیبایی فرد تاثیرات بسیاری دارد, همواره سفید کردن دندانها که در علم پزشکی به آن بلیچینگ نیز گفته میشود, از محبوبیت برخوردار بوده است. این نکته قابل ذکر است که بلیچینگ دندان بر روی دندانهای روکش شده و همچنین روکش ایمپلنت دندان قابل انجام نمی باشد.


انواع بلیچینگ:

بطور کلی دو روش در بلیچینگ وجود دارد:
۱- بلیچینگ در مطب یا Office Bleaching

بلیچینگ Office، به معنای سفید کردن دندان ها نزد دکتر و در مطب می باشد که کلیه مراحل آن از ۰ تا ۱۰۰ در محل دندانپزشکی انجام می شود.  مقدمه ای که برای اینکار بسیار حائز اهمیت است این است که اگر دندان های شما دارای هرگونه پلاک های میکروبی و جرم باشد، قطعا پیشنهاد می کنیم جرم گیری و بروساژ دو فک را به صورت کامل قبل از بلیچینگ آفیس انجام دهید.

۲- بلیچینگ در منزل یا Home Bleaching

بلیچینگ Home به معنای سفید کردن دندان ها در خانه و به وسیله خود شخص است.


آفیس بلیچینگ:

در این روش که سفید کردن در مطب نامیده میشود، ژل‌های بلیچینگ با غلظت بالا و برای زمان کوتاه و مشخصی بر روی دندان قرار میگیرند و در این روش سرعت سفید شدن دندان بالاتد از روشهای خانگی است ولی در صورتی که به درستی استفاده نشود ممکن است باعث حساسیت زود گذر در لثه و مخاط دهان شود. در نتیجه دندانپزشک باید مهارت کافی در بلیچینگ دندان را داشته باشد.
در این روش برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از ژلهای مخافظ مخصوصی استفاده میشود که با مهارت بر روی لثه قرار میگیرد و با نور آبی محکم میگردد.
ماده مورد استفاده در بلیچینگ دندان, پراکسید هیدروژن (مطبی) و یا کاربامید پراکسید (خانگی) میباشد. ژل بلیچینگ سفید کننده دندان معمولا حداکثر معادل ۳۵% پراکسید هیدروژن غلظت دارد.
در بازار تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات و وسایل کمکی دیگری نیز مطرح است که متناسب ساختار آنها در طبقه بندی‌هایی مانند لیزر, پلاسما آرک, ال ای دی, دیودها و ... قرار میگیرند و این نکته را فراموش نکنید که در نهایت ژل بلیچینگ است که دندانهای شما را سفید میکند و نوع دستگاه در فعال سازی ژل موثر بوده!!!

آفیس بلیچینگ - بلیچینگ دندان

بلیچینگ خانگی:

در این روش, دندانپزشک از دندانهای شما قالب میگیرد تا برای شما وسیله‌ای به نام ”تری بلیچینگ“ بسازد. این وسیله به شکل دندانها و شفاف است. باید ماده بلیچینگ را درون تری و در نواحی مربوط به هر دندان قرار داد و سپس تری را روی دندانها گذاشت.
برخلاف ادعای برخی از دندانپزشکان نتایج حاصل از بلیچینگ, دائمی و همیشگی نیست و به طور معمول بعد از چندین ماه نیاز به تکرار دارد.
فرآیند سفید شدن دندان‌ها نیاز به استفاده منظم و صحیح از ماده بلیچینگ دارد. ممکن است در چند روز اول سفیدی دندانها چندان محسوس نباشد, ناامید نشوید و ادامه دهید.
به طور معمول و در بیشتر افراد زمان لازم جهت سفید شدن دندانها دو هفته است. هر چند ممکن است در بعضی افراد بسته به عامل بد رنگی دندان این مدت زمان بیشتر است.
ماده بلیچینگ به صورت سرنگهای قابل تزریق است. بعد از تزریق ماده در تری باید پیستون آن را کمی به عقب کشید تا ماده تحت فشار نشت نکند و به هدر نرود.
ماده بلیچینگ را در خارجی‌ترین قسمت‌تری در حفرات مربوط به دندنها قرار دهید و سپس‌تری را در دهان قرار دهید و آن را کمی فشار دهید. اضافات آن را پاک کنید.
بعد از استفاده , تری را زیر آب سرد بشویید.

 

بلیچینگ خانگی - بلیچینگ دندان


دندانها تا چه مدت بعد از بلیچینگ دندان, سفید می ماند؟

این موضوع بستگی به جنس دندانها ، بهداشت دهان فرد و رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار به روند تثبیت رنگ دندان کمک میکند.
به طور کلی عوامل تاثیر گذار بر کیفیت و دوام بلیچینگ عبارتند از :
۱- جنس دندانها
۲- رعایت بهداشت فردی
۳- نوع رژیم غذایی فرد
۴- مواد به کار رفته در درمان بلیچینگ دندان
۵- نحوه انجام کار توسط دندانپزشک

نکات ضروری در مراقبت از بلیچینگ دندان:

  •  بعد از سفید کردن دندانها لازم است که در ساعتهای اولیه بعد از درمان , لثه‌های خود را با آب گرم شستشو و ماساژ دهید تا با تسریع خون رسانی در لثه هر گونه التهاب احتمالی ایجاد شده را کاهش دهد.
  •  تا ۴۸ ساعت بعد از بلیچینگ دندانها از تماس طولانی مدت مواد خوراکی‌های دارای دنگدانه با دندانها بپرهیزید.
  •  حفظ نتایج درمانی به این مساله بستگی دارد که شما پس از سفید کردن دندانهایتان, چقدر توصیه‌های مراقبتی را رعایت کنید.
  •  نوشیدن زیاد قهوه و چای پررنگ, کشیدن سیگار, استفاده زیاد از نوشابه‌های رنگی و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان از عواملی هستند که باعث میشوند دندانهایتان در مدت زمان کوتاهتری به رنگ اولیه خود بازگردد.
  •  تا یک هفته پس از درمان و در جلسات میانی درمان, از خوردن آب لیموی تازه و آب سیب خود داری کنید و مسواکتان را مانند موبایل به همراه داشته باشید و بعد از هر نوشیدنی و خوراکی مسواک بزنید.

هزینه بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان

هزینه و قیمت بلیچینگ یا سفید کردن دندان متاثر از ۲ عامل اصلی است:

‍‍۱- ماده استفاده شده برای بلیچینگ دندان

۲- نوع بلیچینگ از نظر Office یا At Home

ماده استفاده شده برای بلیچینگ دندان

با پیشرفت تکنولوژی شرکتهای مختلفی در سراسر دنیا شروع به تولید مواد بلیچینگ دندان نمودند. ماده اصلی بلیچینگ دندان پراکسید هیدروژن می‌باشد که طی فرآیندی ماده بلیچینگ با ترکیبات مختلف در این شرکت‌ها تهیه می‌شود.

در حال حاضر بهترین ماده بلیچینگ در دنیا مربوط است به شرکت اولترادنت ( Ultradent ) امریکا با میزان ۴۰% پراکسید هیدروژن که ما در کلینیک دندانپزشکی آرکا از این ماده بلیچینگ استفاده می‌کنیم.

طبیعتا با توجه به پیشتاز بودن این برند بلیچینگ در جهان، بلیچینگ اولترادنت ۴۰% امریکایی بیشترین اثربخشی، ماندگاری و قیمت در بین رقبای خود داراست.

از دیگر برندهای معروف بلیچینگ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

بلیچینگ FGM – بلیچینگ SDI – بلیچینگ Whit Smile – و ...

بعضی از مواد بلیچینگ دارای قیمتهایی بسیار پایین تر از اولترادنت هستند که این باعث تفاوت قیمت بلیچینگ در دندانپزشکی‌های مختلف می‌شود.

نوع بلیچینگ از نظر Office یا At Home

همانطور که پیشتر گفته شد بلیچینگ دندان از ۲ طریق قابل استفاده است.

بلیچینگ Office که این خدمت در مطب یا کلینیک دندانپزشکی توسط دندانپزشک برای بیمار انجام خواهد گرفت و بیمار به مدت ۱۵ دقیقه ۳ مرتبه ( معمولا ) زیر اشعه ماورای بنفش با طول موج مشخص قرار خواهد گرفت تا ماده بلیچینگ تاثیر نمایی خود را روی دندانها نشان دهد.

بلیچینگ در منزل که در این روش برای بیمار یک قالبی به نام " تری بلیچینگ " تهیه میشود و بیمار در منزل برای خود بلیچینگ را بر روی دندانهای خود قرار می‌دهد. که طبیعتا نسبت به بلیچینگ در مطب دارای اثربخشی کمتری است.

به طور کلی هزینه بلیچینگ در مطب بیشتر از هزینه بلیچینگ در منزل خواهد بود ولی با اثر بخشی بیشتر.

به طور میانگین هزینه بلیچینگ Office در امریکا چیزی در حدود ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ دلار است.


سؤالات متداول

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتس آپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

همیشه در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد 7