ترمیم دندان یا فیلینگ

دندانپزشکی ترمیمی ( Restorative Dentistry )

ترمیم دندان یا فیلینگ filling

دندانپزشک متخصص ترمیمی، در یک مطب یا کلینیک دندانپزشکی مسئول حذف پوسیدگی‌ها، جبران شکستگی‌ها، رفع نواحی بد رنگ و یا بدشکل در تاج دندان‌ها می‌باشد. تاج دندان‌ها می‌توانند با مواد همرنگ یا ” کامپوزیت دندان“ و یا مواد فلزی یا ”آمالگام“ ترمیم شوند. به ترمیم تاج دندان در اصطلاح عامه مردم ” پر کردن“ و یا ” Filling“ نیز گفته می‌شود.

 دندان ها به دلایل مختلف از جمله عدم رعایت بهداشت ممکن است دچار پوسیدگی شوند. البته عوامل دیگری مانند ژنتیک، ردیف نبودن دندان ها و تغذیه نامناسب نیز در ایجاد پوسیدگی موثر است.

زمانی که دندان پوسیده می‌شود ترکیب شیمیایی آن دچار تغییر گشته، نرم و سست می‌شود و محلی جهت تجمع میکروب می گردد. در صورت درمان نشدن، دندان دچار تخریب شده و از دست می رود.  هرچه میزان از بین رفتن بافت دندان کمتر باشد، درصد موفقیت ترمیم دندان بیشتر و احتمال عود پوسیدگی آن کمتر می شود.

تا هنگامی که پوسیدگی به پالپ دندان ( که عوام به آن عصب دندان می‌گویند ) نرسد، می‌شود دندان را بدون درمان ریشه ( که عموما به آن عصب کشی میگویند ) پر کرد. پس بهتر است هرچه زودتر دندانهای پوسیده را پر نموده تا پوسیدگی به عصب نرسد. البته پوسیدگی دندان تنها عامل مسبب عصب کشی نیست و ضربه و مشکلات لثه و شکستگی دندان نیز می‌تواند باعث آسیب عصب دندان شود.

ترمیم دندان با آمالگام

ترمیم دندان با کامپوزیت

ترمیم به روش اینله و اُنله

ترمیم موقت دندان

روش‌های ترمیم دندان پوسیده

به بازگرداندن عملکرد و شکل ظاهری دندان آسیب دیده با مواد ترمیم کنندۀ دندان، پرکردن دندان یا ترمیم دندان یا فیلینگ (filling) گفته می‌شود. خرابی ساختار دندان معمولاً در اثر پوسیدگی یا آسیب‌های خارجی بوجود می‌آید.

روش اول: ترمیم مستقیم

در این روش ترمیم، در جلسه اول پوسیدگی دندان برداشته شده و دندان برای ترمیم آماده می‌شود. دندانپزشک گزینه‌های بسیار زیادی برای پر کردن و ترمیم دندان پوسیده دارد. برای نمونه گلاس یا رزین اینومر برای پر کردن قسمت‌های نزدیک ریشه و یا مناطقی که تحت فشار زیاد نیستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترمیم مستقیم دندان به طور کلی در سه مرحله انجام می‌شود.

 • آماده کردن دندان برای قرار دادن مواد ترمیمی در آن
 • جایگذاری کردن مواد ترمیمی در داخل دندان.
 • فرم دادن و تست بلندی مواد قرار داده شده در داخل دندان

روش دوم: ترمیم غیر مستقیم

در روش ترمیم غیر مستقیم، در یک جلسه دندان تراش خورده، پوسیدگی خارج می‌شود بعد قالبی از دندان تهیه می‌کنند. ماده ترمیمی در لابراتوار ساخته می‌شود و در جلسه دیگری در دهان بیمار قرار می‌گیرد و به داخل دندان چسبیده می‌شود. مواد ترمیمی گاهی در تاج دندان قرار می‌گیرند و قسمتی از دندان را پر می‌کنند که فشار جویدن را تحمل می‌کند و باید از مواد مقاومتری استفاده شود. اما گاهی این مواد برای حفره‌های درونی دندان استفاده می‌شود و می‌توان فلز طلا، سرامیک و یا رزین را بکار برد.


فرآیند و مراحل پر کردن دندان

دندانپزشک در ابتدا دندان و ناحیه اطراف را برای ترمیم قسمت آسیب‌ دیده آماده و تراش می‌دهد. پوسیدگی یا آسیب‌دیدگی با لیزر یا هندپیس دندانپزشکی برداشته شده و جرم‌گیری این ناحیه برای پاک سازی از باکتری‌ها یا ذرات باقیمانده پیش از تکمیل ترمیم انجام می‌شود.

برای پر کردن دندان با کامپوزیت ابتدا می‌بایست دندان پوسیده را ایزوله نمود. ایزوله کردن دندان پوسیده در ترمیم با کامپوزیت به این دلیل بسیار مهم است که اجازه نمی‌دهد رطوبت درمان باندینگ را با اختلال مواجه کند. دندانپزشک در باندینگ لایه‌های چسب و سپس ماده کامپوزیت را روی دندان می‌زند و آن را با تابش نور مخصوص خشک و سفت می‌کند. این نوع درمان زیبایی خاص خود را به همراه دارد.

اصلاح و فرم دهی ونیر کامپوزیت

انواع مواد ترمیمی

 • مواد فلزی: آمالگام، طلا و …
 • مواد همرنگ: کامپوزیت، گلاس آینومر، سرامیک و …
 • اینله و اُنله
 • مواد پرکردن موقت: پانسمان ( هیدروکسید کلسیم در ترکیب با مواد دیگر جهت پانسمان موقت دندان )، زونالین و …

راه‌حل جلوگیری از حساسیت دندانی بعد از استفاده از لاک سفید کننده

ترمیم دندان با مواد همرنگ

copmosit

این روش روشی بسیار محافظه کارانه (Conservative) می باشد که حداقل تراش دندان صورت می گیرد تا مقدار زیادی بافت سالم دندان حفظ گردد.

ترمیم دندان با کامپوزیت روش جدیدتری در مقایسه با آمالگام است و با پیشرفت تکنولوژی روز به روز بهبود می‌یابد. رزین کامپوزیت شکل ‌پذیری و سازگاری مشابه گِل رس دارد. برای سخت شدن مواد باید از نور مخصوصی (لایت کیور) استفاده شود. با تابش این نور، مواد فعال و سخت میشوند و ظاهری مشابه دندان طبیعی پیدا می‌کنند.

در این روش ترمیم دندان، بعد از برداشت پوسیدگی دندان، ابتدا از ماده‌ای به نام اسید اچ استفاده می‌شود که سبب ایجاد حفراتی بسیار زیاد در حد میکرون در دندان می‌گردد. سپس دندان شستشو داده شده و از ماده‌ای به نام باندنیگ، پس از خشک کردن دندان استفاده می‌شود. سپس عمل curing با دستگاه مخصوص انجام و ماده‌ی باندنیگ سفت شده و اصطلاحا cure می گردد.

معمولا از ترمیم دندان با مواد همرنگ، برای دندانهای جلویی (قدامی) استفاده می‌شود، که از نظر ظاهری رنگی شبیه به دندان اصلی داشته باشد.

مراحل کلی ترمیم دندان با کامپوزیت

 • ترمیم دندان با کامپوزیت
  ترمیم دندان با کامپوزیت

  پوسیدگیها بدون آسیب رسیدن به بافت سالم دندان برداشته می شوند.

 • شستشو
 • اگر ترمیم عمیق باشد، استفاده از دایکال برای کف بندی.
 • یک لایه گلاس آینومر برای جلوگیری از تحریک پالپ توسط کامپوزیت .
 • استفاده از اسید مخصوص جهت تمیز کردن و افزایش قدرت چسبندگی کامپوزیت به دندان. ( اچینگ )
 • شستشو
 • خشک کردن مینای دندان ( البته عاج نباید خشک شود )
 • باندینگ ( مثل چسب عمل می کند ) روی جدار حفره
 • تابش نور آبی( لایت کیور ) به باندینگ
 • قرار دادن لایه لایه کامپوزیت
  ترمیم دندان با کامپوزیت
  ترمیم دندان با کامپوزیت
 • تابش نور آبی( لایت کیور ) پس از هر لایه
 • فرم دادن سطح کامپوزیت سفت شده توسط فرز یا همان مته های دندانپزشکی
 • تصحیح بلندی پرکردگی
 • پالیش نهایی

ترمیم دندان با مواد غیر همرنگ

آمالکپ - آمالگام
آمالکپ - آمالگام

قبل از اینکه دندان‌های بیمار ترمیم شوند، دندانپزشک ترمیمی، دندانهای او را از نظر جنس، موقعیت، رنگ و وسعت پوسیدگی، بررسی می‌کند. در صورتی که دندان خراب در بین دندانهای آسیاب و تحتانی باشد، ماده پرکننده باید مقاومت و دوام بیشتری داشته باشد و زیبایی آن اهمیت زیادی ندارد زیرا از دید اطرافیان پنهان می‌ماند. بنابراین ماده غیرهمرنگ نقره‌ای بهترین گزینه ترمیم دندان برای این نوع دندانها است.

پر کردن یا ترمیم دندان با طلا

ترمیم دندان با طلا
ترمیم دندان با طلا

طلا گران‌ترین ماده برای پر کردن دندان می‌باشد و تنها زمانی به کار برده می‌شود که استحکام بسیار بالا مورد نظر باشد. ترمیم طلایی مشابه ترمیم سرامیکی در لابراتوار آماده می‌شود و به افرادی پیشنهاد می‌شود که می‌خواهند پرکردگی مقاوم در برابر تغییر رنگ و خوردگی داشته باشند. طلا اجازه نمی‌دهد آب دهان، باکتری و ذرات غذا طلا در سوراخ ناشی از پوسیدگی نفوذ کنند.

 

مزایای ترمیم دندان با طلا

ترمیم دندان با طلا
ترمیم دندان با طلا

1- دوام زیاد: طلا حداقل 10 تا 15 سال دوام داشته و دچار خوردگی نمیشود

2- مقاومت بالا: پرشدگی طلا میتواند نیروی فک را تحمل کند

3- زیبایی: برخی افراد زیبایی دندان طلا را بیشتر دوست دارند

معایب ترمیم دندان با طلا

ترمیم دندان با طلا
ترمیم دندان با طلا

1- هزینه بالا: پر کردن دندان با طلا گرانترین روش پر کردن دندان است و قیمت آن میتواند ده برابر آمالگام تمام شود.

2- دفعات بیشتر مراجعه به مطب: حداقل دو جلسه باید به مطب مراجعه کنید.

3- شوک الکتریکی: پر شدگی طلا که بلافاصله پس از پر شدگی آمالگام قرار میگیرد ممکن است درد تیر کشنده‌ای ایجاد کند (شوک گالوانیزه). علت آن بر هم کنش بین فلز و بزاق است که باعث ایجاد جریان الکتریکی میشود. اما این اتفاق نادر است.

4- زیبایی: بسیاری افراد از طلایی بودن بخش پر شده دندان خوششان نمی‌آید و رنگ طبیعی دندان را ترجیح میدهند.

پر کردن دندان یا ترمیم دندان با مواد نقره ای (آمالگام)

در گذشته پر مصرف‌ترین ماده ترمیم دندان، آمالگام بوده که از آمیختن جیوه با یک آلیاژ تشکیل شده و همچنین آلیاژهایی همچون

ترمیم دندان با آمالگام

نقره، مس و قلع تهیه می‌شود. این ماده نزدیک به ۲ قرن است که وارد عرصه دندانپزشکی شده و به دلیل مزایای فراوانی که دارد، از سوی بسیاری از متخصصین و دندانپزشکان زیبایی مهر تایید دریافت کرده است.

 

مزایای ترمیم دندان با آمالگام

1- دوام زیاد: این مواد حداقل 10 تا 15 سال عمر میکنند و معمولا دوام خیلی بیشتری نسبت به پر کننده کامپوزیت دارند.

2- مقاومت بالا: آمالگام به خوبی میتواند نیروی جویدن را تحمل کند.

3- ارزان: آمالگام ارزانترین روش پر کردن دندان است.

معایب ترمیم دندان با آمالگام

1- نازیبایی: آمالگام نقره‌ای رنگ است و هنگام خندیدن یا صحبت کردن به وضوح دیده میشود.

2- تراشیدن زیاد دندان: برای ترمیم دندان با آمالگام باید بخش بیشتری از ساختار سالم دندان تراشیده شود تا فضا برای این پر کننده دندان فراهم شود.

3- تغییر رنگ: آمالگام ممکن است باعث تغییر رنگ ساختار طبیعی دندان که آن را احاطه کرده است، به آبی مایل به خاکستری شود.

4- ترک خوردگی و شکستگی: دندانها در مقابل دمای سرد و گرم منبسط و منقبض میشوند و ممکن است در نهایت ترک بخورند. مواد آمالگام نیز دچار چنین وضعیتی میشوند و در مقایسه با سایر مواد پر کننده دندان دامنه انبساط و انقباض گسترده‌نتری دارند بنابراین احتمال ترک خوردن یا شکستن آنها در اثر نوسان زیاد دمای نوشیدنی یا غذایی که در دهان میگذارید، بیشتر است.

5- واکنش آلرژی: درصد کمی از مردم (تقریبا 1 درصد) به جیوه موجود در آمالگام آلرژی دارند.

آیا جیوه موجود در آمالگام ضرر ندارد؟

amalgma_dental
ترمیم دندان با آمالگام

همان طور که قبلا اشاره کردیم جیوه موجود در آمالگام سمی است ولی با این وجود شواهد علمی فراوانی نشان میدهند که آمالگام خطری برای سلامتی ایجاد نمی‌کند. بر اساس همین تحقیقات علمی سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا (FDA) ترمیم دندان با آمالگام را برای کودکان بالای ۶ سال و بزرگسالان بی خطر و ایمن دانسته است.

در واقع تحقیقات علمی بسیار زیادی که توسط FDA انجام شده است، هیچ ارتباطی بین استفاده از آمالگام و بروز مشکلاتی در سلامتی نشان نداده است. اما دستگاه عصبی جنین و کودکان کم سن ممکن است در مقابل تاثیر نوروتوکسینی (سم عصبی) بخار جیوه موجود در آمالگام حساس‌تر باشند.

داده‌های بسیار محدودی در مورد تاثیر بلند مدت استفاده از آمالگام در زنان باردار و جنین در حال رشد آنها وجود دارد. به همین علت در چنین مواردی تصمیم گیری بر عهده دندانپزشک است که آیا زنان باردار می‌توانند از این مواد استفاده کنند یا خیر.

چرا با وجود سمی بودن جیوه از این عنصر در آمالگام برای ترمیم دندان استفاده می‌شود؟

علت استفاده کردن از عنصر جیوه در آمالگام، پیوندی است که قادر است بین ذرات آلیاژ و جیوه برقرار می‌کند. این پیوند باعث استحکام، دوام و سختی آمالگام می‌شود.

مراحل کلی ترمیم دندان با آمالگام:

 • Amalga, filling
  Amalga, filling

  تراش و برداشتن پوسیدگی: تراش برای آمالگام به صورت یک قیف برعکس انجام می‌پذیرد و باید حفره رو به شکل گیردار درست نمود. چون آمالگام به دندان نمی‌چسبد و باید برای در نیامدن در حفره دندان گیر کند.

 • اگر حفره عمیق باشد باید اول با ماده‌ای به نام دایکال یا همون هیدروکسید کلسیم کف بندی انجام گیرد. دایکال به عنوان لایه‌ای برای محافظت از پالپ دندان بکار می‌رود و در دراز مدت باعث ساخته شدن یک لایه عاج محکم (عاج ثانویه) در زیر خودش می شود.
 • از آنجایی که ساختار آمالگام از فلز است و حرارت رو به سرعت به اعماق دندان هدایت می‌کند، در زیر آن یک لایه عایق حرارتی مثل یک لایه گلاس آینومر مورد نیاز می‌باشد.
 • قرار دادن آمالگام و فرم دادن به آن
 • تصحیح کوتاه و بلندی ترمیم
 • پالیش یا تسطیح سطح آمالگام

ترمیم دندان به روش اینله اُنله

اینله و اُنله‌ی دندان چیست؟

اینله و انله در ترمیم دندان
اینله و اُنله نوعی ترمیم دندان برای دندان‌های عقبی است که دچار پوسیدگی‌های خفیف تا متوسط شده‌اند و یا ترک خوردگی و شکستگی دارند اما از طرفی این آسیب آنقدر جدی نیست که بیمار نیاز به روکش داشته باشد. افرادی برای این نوع ترمیم‌ها مناسبند که دندان‌هایشان آنقدر پوسیدگی و خرابی دارد که نمی‌توان آنها را با پر کردگی درمان کرد و از طرفی قسمت قابل توجهی از ساختار دندان نیز سالم مانده است که لزومی به روکش کردن نیست. با این روش، دندان پزشک می‌تواند به حفظ ساختمان دندان اصلی بیمار کمک کند. در اینجا به چند مورد از تفاوت‌های  اساسی اینله و اُنله با پرکردگی‌های فلزی اشاره می‌کنیم:

 • اینله‌ها و اُنله‌ها ماندگارند: آنها از مواد سفت و با دوامی ساخته شده‌اند که تا ۳۰ سال عمر می‌کنند.
 • برخلاف پرکردگی‌های قدیمی که مقاومت دندان را تا ۵۰ درصد کاهش می‌داد، اینله‌ها و اُنله‌ها می‌توانند مقاومت دندان را تا ۷۵ درصد افزایش دهند.
 • اینله‌ها و اُنله‌ها می‌توانند عمر دندان را طولانی کنند و از خرابی‌های بیشتر در آینده جلوگیری کنند.

اینله‌ها و اُنله‌ها زمانی مورد استفاده قرا می‌گیرند که پرکردگی‌های قدیمی نیاز به تعویض یا برداشته شدن داشته باشند.

روند قرارگیری اینله و اُنله در ترمیم دندان

اینله و انله
اینله و انله

به طور کلی ترمیم‌های دندان به دو دسته تقسیم می‌شوند: مستقیم و غیر مستقیم. ترمیم‌های مستقیم در مطب دندانپزشک انجام می‌شود اما ترمیم‌های غیر مستقیم در آزمایشگاه‌های دندانپزشکی صورت می‌گیرد. ترمیم‌های اُنله معمولا غیر مستقیم است اما می‌تواند در برخی مطب‌های دندانپزشکی نیز ساخته شوند. ما در اینجا به فرآیند یکی از این دو می‌پردازیم:

 

اُنله غیر مستقیم:

طی جلسه‌ی اول، دندان پزشک برای آماده سازی دندان، پوسیدگی‌ها و جرم گرفتگی‌های دندان را برطرف می‌کند. پس از آماده سازی دندان، از ساختار دندان نمونه می‌گیرد و به آزمایشگاه می‌فرستد. از آنجایی که آماده سازی اُنله‌ها چندین هفته طول می‌کشد، پزشک برای محافظت از دندان نوعی پر کردگی موقت روی دندان قرار می‌دهد. در جلسه دوم، پزشک پرکردگی موقت را برداشته و اُنله‌ها را روی دندان می‌چسباند. 

اُنله مستقیم:

برای اُنله غیر مستقیم نیز همان روند آماده سازی قبل اجرا می‌شود و دندان با رزین کامپوزیت پر می‌شود. در گذشته پرکردگی‌های دندان در اجاقی سفت می‌شد و سپس روی دندان قرار می‌گرفت اما امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی روش‌های نوینی به وجود آمده است. مثلا CEREC ازشبیه سازی‌های کامپیوتری و دیگر امکانات مدرن برای ساخت ترمیم‌های پرسلینی در مطب دندانپزشک استفاده می‌کند. در این روش دندان پزشک می‌تواند تنها با گرفتن یک عکس و بدون هیچگونه نمونه برداری، پرکردگی موقت، یا قرار دومی؛ به طراحی و ساخت اُنله، اینله، روکش یا ونیر در حضور خود بیمار بپردازد. 

تفاوت اینله و اُنله

اینله و انله و روکش
اینله و انله و روکش

اینله و اُنله هر دو یک نوع ترمیم دندان هستند با این تفاوت که هر کدام قسمت متفاوتی از دندان را می‌پوشانند. اینله دندان فضای بین شیارها و لبه‌های گردی که در سطح مرکزی دندان قرار دارند را می‌پوشاند و بسیار شبیه به پرکردگی است و قسمت داخلی دندان را پر می‌کند در حالی که اُنله وسیع‌تر بوده و تا شیارهای طرفین دندان کشیده می‌شود. به دلیل پوشش گسترده‌ای که اُنله ایجاد می‌کند به آن روکش تکه‌ای نیز می‌گویند.

مزایای ترمیم دندان به روش اینله و اُنله

ترمیم دندان به روش اینله و اُنله
ترمیم دندان به روش اینله و اُنله

مزایای اینله و اُنله عبارت است از:

 • ظاهر: آنها بر خلاف آلیاژهای فلزی که در پر کردگی‌ها استفاده می‌شوند، ظاهری زیبا و طبیعی دارند و همچنین در مقایسه با مواد سفیدی که برای پرکردگی‌ها استفاده می‌شوند، احتمال تغییر رنگ یا لکه‌دار شدنشان بسیار کمتر است. پرسلین نه تنها می‌تواند شکل دندان طبیعی باشد، بلکه الگوها و بخش‌های سطح دندان نیز با کمی تغییر رنگ به طوری طبیعی بازسازی می‌شوند.
 • استحکام: آنها به اندازه‌ی روکش‌ها برای دندان طبیعی مخرب نبوده و با محافظت از دندان طبیعی، استحکام دندان را افزایش می‌دهند.
 • فرسودگی: مواد تشکیل دهنده اینله و اُنله حتی در برابر سایش بسیار مقاوم بوده و مانند پرکردگی‌ها روی دندان را می‌پوشاند.
 • پوسیدگی: به دلیل محکم چسبیدن و جفت شدن با دندان، احتمال پوسیدگی در لبه‌های کناری دندان کمتر است.
 • طول عمر: آنها نسبت به پرکردگی‌ها ماندگاری و طول عمر بیشتری دارند.
 • بهداشت: برخلاف پرکردگی‌های ضعیف و ناقص، اینله‌ها و اُنله‌ها به دلیل اینکه متناسب با دندان هر شخص ساخته می‌شوند مانع تجمع پلاک (ماده‌ای شفاف و چسبناک که در دهان ساخته می‌شوند و حاوی باکتری است) روی دندان می‌شوند و به همین دلیل تمیز نگه داشتن آنها آسان‌تر است.

معایب ترمیم دندان به روش اینله و اُنله

ترمیم دندان به روش اینله و اُنله
ترمیم دندان به روش اینله و اُنله

معایب اینله و اُنله عبارت است از:

 • دو نوبت: برخلاف پرکردن، آنها در دو نوبت نصب می‌شوند مگر اینکه دندان پزشک شما از سیستم‌های CAD (طراحی به کمک کامپیوتر) و CAM (تولید به کمک کامپیوتر) یا CEREC (ترمیم مقرون به صرفه‌ی سرامیک برای مصارف زیبایی(دندان)) استفاده کند.
 • قیمت: آنها به دلیل داشتن یک مرحله آزمایشگاهی، از قیمت بالاتری نسبت به پرکردگی‌های دندان برخوردارند. البته به طور کلی از روکش‌های دندان ارزان‌تر هستند.
 • فرسایش: آنها فرسوده و کهنه نمی‌شوند اما برخی از سرامیک‌های سخت (مانند زیرکونیا) احتمال فرسایش دندان طبیعی که روی آنها چفت می‌شوند را دارند؛ خصوصا اگر مینای دندان طبیعی هنگام تنظیم اینله و اُنله کمی تخریب شده باشد. البته در صورتی که دندان اینله یا اُنله شده روی دندانی قرار بگیرد که روکش یا پرکردگی دارد، این احتمال از بین می‌رود.
 • شکست: البته در مواردی نیز می‌توانند با شکست مواجه شوند. به طور کلی این ممکن است به دلیل اشکال در پیوست کردن باشد که می‌تواند منجر به افتادن اینله یا اُنله شود (هر چند سیمان استفاده شده بسیار محکم باشد). در صورتی که پس از افتادن آن را نگه دارید دندانپزشک می‌تواند به راحتی آن را سرجایش قرار دهد. مانند تمام ترمیم‌های دندان(روکش، ونیر، پرکردگی) در صورتی که به درستی با دندان چفت نشده باشند یا بهداشت دهان و دندان رعایت نشود، ممکن است گوشه‌های دندان چار پوسیدگی شود.

چگونگی تشکیل پلاک‌ها به روی دندان و جرم گیری

انبساط: آنها مانند پرکردگی‌های دندان دچار انبساط و انقباض نمی‌شوند. مواد درون پرکردگی‌ها به علت کاهش فشار روی دندان، انبساط و انقباض را افزایش می‌دهد.


پر کردن موقت (ترمیم موقت دندان):

پر کردن موقت ( ترمیم موقت دندان )
پر کردن موقت ( ترمیم موقت دندان )

پس از انجام مرحله اول عصب‌کشی همان درمان ریشه دندان تا زمانی که دندان دردش کاهش یابد و همچنین پس از آماده‌سازی و تراش دادن دندان برای اینله تا زمان تهیه ترمیم و روکش چینی یا طلا، دندانپزشک دندان را به منظور محافظت از آن به طور موقت پر می‌کند که اصطلاحا به این عمل هم پانسمان کردن گفته می‌شود. مواد مخصوص پر کردن موقت دندان در شرایط اورژانسی نیز به کار برده می‌شود تا ابتدا آسیب‌دیدگی‌های جدی‌تر درمان شود و سپس دندان پر شود. به علاوه ممکن است بیمارانی که مدت‌ها تحت درمان بیماری‌های مختلف بوده‌اند و ضعیف شده‌اند، نتوانند پر کردن دائم را تحمل کنند.


بهترین ماده برای پر کردن دندان چیست؟

قبل از اینکه بفهمید که برای پر کردن دندان بهترین ماده چیست باید چند نکته مهم در نظر گرفته شود.

۱- بزرگی حفره دندانی که قرار است پر شود

بزرگی حفره دندان برای پر کردن
بزرگی حفره دندان برای پر کردن

به خاطر استحکام بیشتر آمالگام، در مواردی که اندازه حفره در دندانهای عقبی که فشار زیادی را تحمل میکنند زیاد باشد برای پر کردن آن آمالگام توصیه میشود. با این حال با پیشرفتهای اخیر در ساخت رزین کامپوزیت دندان ممکن است این موضوع اهمیت چندانی نداشته باشد. برخی پژوهشهای اخیر تفاوت جزئی بین عملکرد آمالگام و کامپوزیت در پر شدگی‌های بزرگ را گزارش کرده‌اند. با این حال پژوهشی در سال ۲۰۱۰ که نرخ پایینی برای عدم موفقیت پر کردگی کامپوزیت گزارش کرده بود، در شرایطی که ترمیم زیادی در دندان لازم بود دوام آمالگام را بهتر گزارش کرد. در مواردی که ناحیه ترمیم کوچک باشد به خصوص اگر در نواحی از دندان باشد که تحت فشار زیادی قرار ندارد، نیروی بسیار کمتری به مواد ترمیمی وارد میشود بنابراین از این لحاظ آمالگام یا کامپوزیت تفاوتی نمیکند.

۲- قرار گیری دندان در معرض فشار زیاد

قرار گیری دندان در معرض فشار زیاد - ترمیم دندان
قرار گیری دندان در معرض فشار زیاد

یکی از عوامل اصلی عدم موفقیت ترمیم های دندانی ترک خوردن و شکستن است. به همین علت در مواردی که نیروی بیش از حد معمول به مواد ترمیمی وارد میشود استفاده از کامپوزیت توصیه نمیشود. مثلا در بیمارانی که عادت بهم فشردن دندانها یا دندان قروچه دارند آمالگام مناسب‌تر است. در پژوهشی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد علت اصلی عدم موفقیت ترمیمهای کامپوزیتی شکستن ترمیم گزارش شده است.

۳- احتمال پوسیدگی مجدد دندان

احتمال پوسیدگی مجدد دندان
احتمال پوسیدگی مجدد دندان

در برخی افراد به دلایل مختلف احتمال پوسیدگی مجدد دندان زیاد است. در چنین شرایطی وجود درز و حفره مانند وجود فاصله بسیار کم بین دندان و مواد پر کننده میتواند کمک زیادی به تجمع پلاک و باکتریهای عامل پوسیدگی دندان نماید. آمالگام دندان ماهیتا مهر و موم شونده است. به این صورت که تغییراتی در خود فلز رخ میدهد که هر گونه فضای میکروسکپی موجود بین مواد ترمیمی و دندان را پر میکند. اما در ترمیمهای چسبانده شده (باندینگ) مانند کامپوزیت، هنگام تابانیدن نور مخصوص کمی انقباض رخ میدهد. بنابراین حتی اگر کامپوزیت تنگاتنگ به دندان چسبیده باشد، باز هم ممکن است کمی انقباض یافته و احتمالا فاصله میکروسکپی بین دندان و مواد ترمیمی ایجاد شود.

۴- در معرض دید بودن ترمیم دندان

دندانپزشکی زیبایی
در معرض دید بودن ترمیم دندان

کامپوزیت همرنگ دندان است و هنگام صحبت کردن یا خندیدن اگر دندان ترمیم شده با کامپوزیت در معرض دید قرار بگیرد هیچ کسی متوجه آن نمیشود چرا که هیچ تفاوتی با دندان طبیعی ندارد. بنابراین تردیدی نیست که پر کردن دندان با کامپوزیت بسیار مطلوب‌تر و مورد پسندتر است. به خصوص در نواحی که دندان ترمیم شده در معرض دید قرار دارد زیبایی آن اهمیت بسزایی پیدا میکند. آمالگام تفاوت رنگ قابل توجهی با رنگ بخش طبیعی دندان که آن را احاطه کرده است دارد بنابراین توجه‌ها را به خود جلب میکند.

۵- آلرژی به فلز

آلرژی به فلز
آلرژی به فلز

آلرژی به فلز موجود در آمالگام در موارد نادر گزارش شده است. در این افراد استفاده از مواد ترمیمی کامپوزیت تنها راه درمان است. در تحقیقات صورت گرفته کمتر از صد مورد واکنش آلرژی به آمالگام دندان مشاهده شده است.


مراقبت‌های پس از ترمیم

 • تا ۲ ساعت پس از درمان، از خوردن مواد خوراکی جویدنی خودداری نمائید ( نوشیدن مایعات ایرادی ندارد ) و تا ۴ روز از خوردن مواد خوراکی سفت و ترد مانند آجیل، چیپس، ته دیگ و ...و همچنین مواد چسبنده مانند آدامس، پنیر پیتزا، گز، خرما و ... خودداری فرمایید.
 • در صورت ترمیم دندان با مواد همرنگ به مدت ۴ روز از خوردن و نوشیدن غذا و نوشیدنی رنگی ( مانند نوشابه، قهوه، چای و ... ) جهت جلوگیری از رنگ پذیری دندان خودداری فرمایید.
 • احساس بلندی دندان ناشی از بی‌حسی است در صورتی که بعد از برطرف شدن بی‌حسی احساس بلندی داشتید به دندانپزشک خود مراجعه نموده و در جهت رفع آن اقدام نمائید.
 • احساس درد پس از ترمیم دندان مخصوصا هنگام خوردن مواد غذایی طبیعی است و به مرور برطرف خواهد شد و گاهی تا یک ماه طول میکشد در صورت درد شدید و مداوم جهت درمان ریشه به دندانپزشک خود مراجعه نمائید.
 • پس از اتمام درمان و پایان جلسه درمان قبل از برطرف شدن بی‌حسی دندان داروی ضد درد مصرف نمائید.

مراقبت‌های پس از ترمیم - ترمیم دندان


قیمت ترمیم دندان

ترمیم دندان قیمت ۱۴۰۰
قیمت هر واحد (ریال)شرح خدماتردیف
۴,۰۰۰,۰۰۰ترمیم یک سطحی دندان با آمالگام۱
۴,۵۰۰,۰۰۰ترمیم ۲ سطحی دندان با آمالگام۲
۵,۰۰۰,۰۰۰ترمیم ۳ سطحی دندان با آمالگام۳
۵,۵۰۰,۰۰۰بیلداپ دندان با آمالگام۴
۵,۰۰۰,۰۰۰ترمیم یک سطحی دندان با کامپوزیت۵
۵,۵۰۰,۰۰۰ترمیم یک سطحی دندان با کامپوزیت۶
۶,۰۰۰,۰۰۰ترمیم یک سطحی دندان با کامپوزیت۷
۶,۵۰۰,۰۰۰بیلداپ دندان با کامپوزیت۸
۵,۰۰۰,۰۰۰كاشت نگین تزئینی۹

نتیجه گیری

اگر حس می‌کنید نیاز به پرکردگی، اُنله یا اینله، روکش دندان دارید، مطمئن باشید که با نادیده گرفتن مشکل، وضعیت سلامتی‌تان را به خطر می‌اندازید. مهم نیست چه نوع ترمیمی روی دندان‌تان انجام می‌شود، مهم این است که به آنها رسیدگی کرده‌اید و مسلما دندان‌هایتان روزی به این خاطر از شما تشکر خواهند کرد. 

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتس آپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

همیشه در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد 7