لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان یا لمینیت دندان پوسته نازکی از جنس سرامیک است که برای بازسازی ظاهر طبیعی دندان‌ها استفاده می‌شود و همچنین دارای قدرت و انعطاف‌پذیری قابل مقایسه با مینای دندان طبیعی می‌باشد .

با توجه به اهمیت دندان‌ها در زیبایى چهره، روشهاى درمانى مختلفى توسط  دندانپزشکان زیبایى بکار گرفته مى‌شود که هر کدام با توجه به شرایط دهان و دندان و بر اساس نیاز زیبایى به بیماران پیشنهاد مى‌شود و یکى از مهمترین روشهاى درمانى دندانپزشکى زیبایى به منظور اصلاح طرح لبخند و ایجاد لبخندى دلنشین روش لمینت دندان است.

لمینیت را می توان از چینی یا مواد کامپوزیت ساخت، روکش‌های چینی در برابر لکه‌ها از لمینتهای کامپوزیتی مقاومترند و ویژگیهای بازتاب نورِ دندانهای طبیعی را دارند. شما می توانید با مشورت دندانپزشک خود مناسب‌ترین روش زیبایی را برای دندانتان انتخاب کنید.

لمینت سرامیکی

لبخند سفید و براق

بدون درد و آسیب

دوام بالا و محکم

کاربرد لمینیت دندان

به طور معمول لمینیتهای دندان برای بهبود بخشیدن به موارد زیر به کار می‌روند :
۱- دندانهایی که تغییر رنگ داده‌اند: چه به دلیل درمان کانال ریشه، لکه های بوجود آمده از مصرف تتراسایکلین یا داروهای دیگر، مصرف فلوراید بیش از اندازه یا سایر عوامل یا به دلیل پُر کردن دندان با حجم زیادی از کامپوزیت که منجر به تغییر رنگ دندان شده باشد.
۲- دندانهایی که پوسیده و ساییده شده‌اند.
۳- دندانهایی که شکسته و یا دچار لب پریدگی شده‌اند.
۴- دندانهای کج و معوج، بهم ریخته و یا بدشکل برای مثال دندانهایی که حفره یا برجستگی دارند.
۵- دندانهای فاصله دار
۶- بستن فضای بین دندانها

 

لمینت دندان

 

انتخاب رنگ در لمینیت دندان:

لمینیتها داراى طیف وسیعى از رنگها هستند و انتخاب رنگ در لمینت دندان بر اساس فاکتور‌هایى مثل جنسیت، سن، رنگ چهره و سلیقه بیمار صورت مى‌گیرد.
لازم است پیش از اقدام به این کار، رنگ مورد انتظار خود را با دندان پزشک در میان بگذارید.
برخی افراد خواهان سفیدی بیش از حد لمینیت‌ها بوده و برخی دیگر از جلب توجه و براقیت زیاد گریزانند پس نکته مهم دررابطه با لمینیت‌ها درجه سفید بودن و رنگ مورد نظر شماست.
در جلسات مشاوره‌ای که برگزار می‌شود می‌توانید به طور کامل از نتایج آگاه شده و خواسته‌ها و سلایق خود را در این امر دخیل سازید‌، خواهید دید که زیبایی به دست آمده از نتایج لمینت دندان کاملا مطابق خواست شما خواهد بود.
همچنین نظر دندان پزشک نیز می‌تواند شما را در انتخاب لمینیت یاری نماید گاه تجارب دندان پزشکتان شما را از تصمیم‌ گیری‌های اشتباه بازداشته و وی می‌تواند با ارائه پیشنهاداتی زیبایی و جذابیت چهره شما را به میزان زیادی بالا ببرد.

 

انواع لمینت دندان

استحکام لمینیت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

 • ارزیابی دقیق دندانپزشک زیبایی از چیدمان دندانها
 • رابطه بسته شدن دو فک و میزان درگیری و همپوشانی دندانها
 • اندازه لمینت نسبت به دندان
 • استفاده از نانو ذرات جدید
 • استفاده از لمینیتهای مختلف با توجه به موقعیت دندانی و فکی هر بیمار ( عدم استفاده از یک نوع لمینیت برای همه افراد)
 • میزان رعایت بهداشت فردی
 • میزان تراشی که باید برای هر دندان در نظر گرفت. ( همه دندانها به یک نسبت نباید تراش داده شوند و برخی اصلا نیازی به تراش ندارند)

مزایای لمینیت دندان

۱) از آنجا که این پوسته کاملا به دندان مى‌چسبد و در واقع با سطح دندان یکى مى‌شود، استحکام بسیارى پیدا مى‌کند و در مقابل فشارهاى جویدنى نمى‌شکند.
۲) لمینیت دندان ظاهر دندانهای طبیعی را دارد، به بافت لثه آسیبی نمیزند و در برابر لکه مقاوم است.
۳) لمینیتها رویکرد محافظه کارانه برای تغییر شکل و رنگ دندان هستند، لمینیت کردن دندان در مقایسه با تعویض تاج دندان معمولاً نیاز به ایجاد تغییرات زیاد ندارد و در عین حال جایگزینی زیباتر و محکمتری ارائه می‌دهد.

معایب و عوارض لمینیت دندان :

۱) فرآیند لمینیت کردن دندان برگشت ناپذیر است.
۲) لمینیتها اغلب هزینه بیشتری نسبت به کامپوزیت دندان ونیر دارند.
۳) لمینیتها معمولاً در صورت لب پر شدن و یا شکستگی قابلیت ترمیم ندارند.
۴) به دلیل تراشیده شدن مینای دندان، ممکن است دندانهایتان نسبت به غذاهای سرد و گرم و نوشیدنی‌ها بسیار حساس شوند. البته در لمینیتهای سرامیکی جدید مانند لومنیرز و برلیانس نیاز به تراش نیست.
۵) دندانهای لمینیت شده همچنان می‌توانند دچار پوسیدگی شوند، که احتمالاً نیاز به پوشش کامل دندان دارند.
۶) لمینیت گزینه مناسبی برای افرادی که دندانهای ناسالم دارند نیست (برای مثال افرادی که دچار پوسیدگی دندان و یا بیماری فعال هستند)، افرادی که دندانهای ضعیفی دارند (به دلیل پوسیدگی، ترک خوردگی، شکستگی و یا پُرشدگی زیاد)، یا آن دسته از افرادی که بر روی سطح دندانشان، مینای کافی وجود ندارد.
۷) افرادی که دندان قروچه می کنند و یا فکهایشان را بهم می فشارند برای این کار گزینه‌های مناسبی نیستند چراکه این نقیصه‌ها باعث ترک خوردگی و لب پر شدن لامینیت می‌شود.

نکات بعد از انجام لمینیت دندان

 • شکستن دندان‌های لمینیت شده به منظور دوام و پایداری بیشتر دندان‌هایی که تحت درمان لمینیت قرار گرفته اند، توصیه می‌شود که فرد از جویدن اجسام سخت و خشک خوددارى کند براى مثال عادات غلطى مثل ناخن جویدن، مداد و سنجاق را با دندان نگه داشتن، تخمه شکستن و موارد مشابه را کنار بگذارد. در ضمن اگر بیمار داراى عادت دندان قروچه است بهتر است آنرا درمان نماید و یا از پلاک محافظتى نایت گارد استفاده نماید. البته لازم به ذکر است که در صورت شکستن لمینیت، جاى نگرانى نیست و بر حسب شرایط، هم مى‌توان آنرا ترمیم و هم مى‌توان تعویض کرد.
 • بروز حساسیت دندانى و درد پس از لمینیت
  بعد از درمان لمینیت مانند تمامی درمان‌های دندانپزشکى ممکن است دندانها تا مدتى در مقابل تغییرات دمایی شدید حساس بوده و در این صورت بهتر است بیمار تا مدتى از مواد ضد‌حساسیت مثل خمیر دندانهاى ضد حساسیت، استفاده کند و از مصرف مواد غذایى بسیار سرد یا گرم خودداری کند.
 • تغییر رنگ
  اگر فرد پس از درمان لمینیت در مصرف نوشیدنی‌های رنگى مثل قهوه یا چاى افراط کند و یا عادت به مصرف زیاد دخانیات مثل سیگار و قلیان داشته باشد و مراقبت‌هاى بهداشتى را رعایت نکند ممکن است قسمتهایى از لبه لامینیت تغییر رنگ داده و زیبایی خود را از دست بدهد. که در این موارد بایست از روشهاى مختلفى مثل پالیش و یا بلیچینگ براى اصلاح تغییر رنگ اقدام نمود.
  عموماً روکش‌ دندان بین ۷ تا ۱۵ سال دوام خواهند داشت و بعد از این مدت، نیاز به تعویض دارند.

قیمت لمینت دندان و عوامل تاثیر گذار بر هزینه لمینت دندان

قبل از اینکه به قیمت لمینت دندان بپردازیم ذکر چند نکته ضروری به نظر می‌رسد:

بسیاری از ما علی رقم داشتن دندانهایی سالم، با لبخندمان مشکل داریم که این مشکلات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

۱- لبخند لثه‌ای: این گونه افراد هنگامی که می‌خندند لثه‌هایشان هم نمایان می‌شود که این می‌تواند برای بعضی افراد آزار دهنده باشد و برای همین سعی در پنهان کردن لبخند خود دارند.

۲- داشتن دندانهای کوتاه: این افراد با اینکه دندانهایی سالم دارند ولی به طور ژنیتیکی دارای دندانهایی کوتاه می‌باشند.

۳- داشتن دندانهایی ناهماهنگ: در این افراد دندانها به صورت غیر یکسان در کنار هم قرار گرفته‌اند، مثلا اگر صورت را از وسط به صورت یک خط عمودی به ۲ قسمت تقسیم نماییم دندانها به صورت نامتقارن هستند و مثلا دندانهای نیش یا دندانهای جلو شبیه به هم نیستند.

۴- داشتن رنگ تیره دندانها: این افراد با اینکه مسواک می‌زنند و بهداشت دندان خود را انجام می‌دهند باز هم دارای دندانهایی تیره رنگ هستند. ما به این دسته از افراد اول بلیچینگ دندان ( سفید کردن دندانها ) را توصیه می‌کنیم که بعد از بلیچینگ با توجه به بسیاری از عوامل که در بخش‌های دیگر گفته شده، بین ۱ تا ۳ درجه دندان‌های فرد روشن‌تر می‌شود.

حال اگر باز فرد نیاز به تغییر رنگ بیشتر دندان داشته باشد روش جایگزین، لمینت دندان پیشنهاد می‌شود.

۵- داشتن دندانهای فاصله دار: فرد دارای دندانهایی سالم است ولی بین همه دندانها یا بعضی از آنها فاصله وجود دارد.

در صورت داشتن هر کدام از مشکلات ذکر شده، بعد از معاینه دندانپزشک شما می‌تواند به شما لمینت دندان را پیشنهاد نماید.

در لمینت دندان به دلیل اینکه پست دندان باز است و با بزاق دهان در ارتباط است اصطلاحا تبادل یونی بین دندان و دهان برقرار است و به طور ساده بیان کنیم دندان نفس می‌کشد ولی در روکش دندان چون دندان زیر روکش عصب کشی شده و نیازی دیگر به تبادل یونی وجود ندارد، کل دندان به زیر روکش می‌رود و دیگر دندان تبادل یونی را با دهان ندارد.

در ونیر کامپوزیت دندان، برای انکه دندانپزشک گیر فیزیکی بهتری را روی دندان ایجاد کند بایستی کمی تراش روی دندان ایجاد نماید تا به اصطلاح کامپوزیت از سطح دندان سر نخورد. حال ممکن است بعضی دندانپزشکان این کار را که جزو اصول اصلی کار است انجام ندهند ولی بعد از مدتی در اکثر موارد کامپوزیت از روی دندان فرد کنده می‌شود.

در لمینت دندان، دندانپزشک نیاز دارد بسته به حالت و فرم دندانها حدود ۰.۲ تا ۰.۴ میلی متر از سطح مینای دندان را بردارد که این ۲ مزیت دارد. یکی اینکه گیر فیزیکی برای چسباندن لمینت به دندان ایجاد خواهد شد و دوم اینکه چون ضخامت لمینت دندان معمولا ۰.۲ تا ۰.۴ میلی متر است، بعد از انجام لمینت، دندانهای فرد جلو نمی‌آید یا برجسته نمی‌شود.

 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت لمینت دندان کدام است؟

برعکس ونیر کامپوزیت دندان که بیشترین هزینه مربوط به کار دست دندانپزشک است، قیمت لیمنت دندان به ۲ بخش تقسیم می‌شود:

۱- هزینه کار دست دندانپزشک و موادی که استفاده می‌کند.

۲- هزینه لابراتواری که لمینت‌ها را می‌سازد.

در بخش اول هزینه لمینت دندان، مهارت دست دندانپزشک، نحوه تراش دندان، چسبی که دندانپزشک برای چسباندن لمینت استفاده می‌کند، قالب گیری لمینت و سایر موادی که دندانپزشک اسفاده میکند بر قیمت لمینت دندان موثر هستند.

در بخش دوم که شامل هزینه‌های لابراتواری ساخت لمینت دندان است عوامل زیر نقش دارند:

۱- مهارت لابراتوار در ساخت لمینت

۲- جنس لمینتی که فرد انتخاب می‌کند که می‌تواند از جنس لمینت‌های فلدسپاتیک باشد یا از جنس لمینت‌های ایمکس

۳- زمانی که یک لابراتوار برای ساخت یک واحد لمینت صرف می‌کند.

ذکر این نکته ضروری است که بیشترین هزینه‌ای که برای لمینت دندان پرداخت می‌شود مربوط به همین بخش دوم یا هزینه‌های لابراتواری ساخت لمینت می‌باشد.

به صورت ساده می‌توان گفت ممکن است ۲ فرد در ۲ مرکز جداگانه، لمینت انجام دهند با قیمتهای کاملا متفاوت و این کاملا طبیعی است.

بر این اساس قیمت لمینت دندان می‌تواند بسته به شرایط گفته شده از مبلغ A ریال تا ۱۰A متغیر باشد.

سعی ما در کلینیک دندانپزشکی آرکا این است که بهترین کیفیت را با بهترین قیمت ( نسبت به کیفیت کار انجام شده ) به مراجعه کنندگان گرامی ارائه نماییم.

انواع لمینت دندان بر اساس اجزای سازنده

لمینت‌ دندان از جنس‌ها و مواد سرامیکی گوناگونی ساخته می‌شود و جهت اصلاح طرح لبخند به ویژه برای دندان‌های جلویی کاربرد زیادی دارد. اجزای سازنده و مواد سرامیکی که برای تهیه‌ی لمینت سرامیکی استفاده می‌شوند و همچنین انتخاب بهترین نوع لمینت ونیر بر اساس شرایط بیمار و با در نظر گرفتن عیب‌های ظاهری دندان‌های او توسط دندانپزشک تعیین می‌گردد. به طور کلی می‌توان گفت که انواع لمینت بر اساس دمای پخت سرامیک، ترکیب درصد اجزای سازنده و تکنیک ساخت طبقه‌بندی می‌شوند.

 

Types of dental laminates based on components

سرامیک‌ها بر اساس ترکیب‌بندی اجزای سازنده به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

۱. سرامیک‌های بر پایه شیشه که شامل پرسلین فلدسپاتیک، آی پی اس امپرس، آی پی اس امپرس ۲ و ایمکس پرس هستند.

۲. سرامیک‌های بر پایه آلومینا که شامل اینسرام آلومینا، اینسرام زیرکونیا، این سرام اسپینل و پروسرا آل سرام می‌باشند.

۳. سرامیک‌های بر پایه زیرکونیا.

برای آشنایی بیشتر با انواع لمینت سرامیکی دندان و اجزای سازنده‌ی آن، در پایین هریک را توضیح می‌دهیم:


سرامیک بر پایه شیشه

پرسلین فلدسپاتیک که زیرمجموعه‌ی سرامیک بر پایه شیشه است، شامل سه جزء اصلی کوارتز، فلدسپات و کائولین است. دی اکسید سیلیکون نیز جزء اصلی این مخلوط می‌باشد.

پرسلین فلدسپاتیک دارای خواص مکانیکی پایینی است زیرا درصد شیشه در آن بسیار زیاد است و در مقایسه با انواع دیگر لمینت دندان بیشتر احتمال دارد که هنگام وارد آمدن فشار بیش از حد شکسته شود. به همین دلیل، استحکام لمینت فلدسپاتیک تا حد زیادی به تکنیک پیوند زدن آن با مینای دندان بستگی دارد. لمینت فلدسپاتیک از آن جهت اهمیت دارد که برای ساخت آن پوسته‌های نازکی با ضخامت کمتر از نیم میلیمتر تهیه و تولید می‌شوند که در نتیجه به دلیل نازک بودن این ونیرهای دندانی دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست. در گذشته ونیرهای سرامیکی فلدسپاتیک را به کمک تکنیک لایه‌گذاری می‌ساختند تا دندانپزشک کنترل کاملی بر روی لایه‌های استفاده شده و شکل‌دهی آنها شبیه دندان طبیعی بیمار داشته باشد.

سرامیک بر پایه آلومینا

سرامیک بر پایه آلومینا شامل In-ceram porcelains و Propcera All Ceram است. اینسرام پرسلین یک نوع سرامیک نپخته است که با استفاده از مواد سرامیکی و با اضافه شدن رنگ‌های مقاوم در برابر حرارت تولید می‌شود و در طی فرآیند پخت، رنگ آنها تغییر پیدا کرده و از هسته جدا می‌گردند. این فرآیند تحت عنوان تکنیک کستینگ معروف است. در این مرحله هسته ضعیف بوده و ساختاری متخلخل دارد. سپس یک مایع آبکی که حاوی مواد تشکیل دهنده‌ی شیشه است به هسته اضافه می‌شود و آن را پر می‌کند. شیشه‌ی ذوب شده درون ساختار متخلخل ریخته می‌شود و در نهایت کامپوزیت سرامیک - شیشه ساخته می‌شود. سرامیک‌های آلومینا در سال ۱۹۸۹ ساخته شدند. این سرامیک‌ها استحکام بیشتری دارند و دیرتر دچار شکستگی می‌شوند اما درخشندگی آنها در مقایسه با سرامیک‌های بر پایه شیشه کمتر می‌باشد.

سرامیک بر پایه زیرکونیا

اجزای تشکیل دهنده‌ی سرامیک‌های بر پایه زیرکونیا عبارتند از مواد پلی کریستالین که فاقد شیشه‌ هستند و تمام اتم‌های آنها در ردیف‌های کریستالی منظم کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. ترک خوردن و شکستگی آنها به سختی رخ می‌دهد چون به اندازه‌ی شبکه نامنظم و پراکنده‌ی شیشه نفوذپذیری ندارند. در نتیجه سرامیک‌های پلی کریستالین دارای استحکام بیشتری نسبت به سرامیک‌های بر پایه شیشه هستند. پروتزهای دندانی که از سرامیک‌های پلی کریستالین درست می‌شوند قبل ابداعِ فناوری طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) و ساخت به کمک کامپیوتر (CAM) نمی‌توانستند به عنوان لمینت بر پایه زیرکونیا استفاده شوند.

انتخاب بهترین لمینت دندان

 

لمینت سرامیکی سیستم‌ایى ماکسبه طور کلی دندانپزشک لمینت‌های پرسلین را بر اساس شرایط بیمار انتخاب می‌کند. دو عامل مهم بر روی انتخاب سرامیک برای ساخت ونیرهای لمینت تأثیر می‌گذارند:

۱) مقدار نیرویی که قرار است به ونیر لمینت پس از نصب اعمال شود:

دندانپزشک با در نظر گرفتن مقدار باری که به لمینت پرسلین وارد خواهد شد، اجزاء تشکیل دهنده‌ی دندان را انتخاب می‌کند. هرچه مقدار بار و فشارِ وارد شده بیشتر باشد، باید از موادی با مقاومت و استحکام بالاتر نسبت به شکستن استفاده شود. برای بیمارانی که دندان‌های آنها خیلی کج است و یا از عارضه‌ی دندان قروچه رنج می‌برند باید از لمینت‌هایی که تنش کششی و برشی بیشتری را تحمل می‌کنند استفاده شود. معمولاً برای این بیماران از سرامیک‌های بر پایه آلومینا که دارای استحکام بیشتری هستند یا سرامیک‌های بر پایه زیرکونیا استفاده می‌شود.

۲) تغییراتی که باید بر روی شکل، رنگ و سایه‌ی ونیر لمینت سرامیکی در زمان ساخت ایجاد شود:

رنگ و سایه‌ی انتخاب شده با توجه به جنس ونیر لمینت سرامیکی متغیر است که این امر باید در نظر گرفته شود. اجزای سازنده‌ی لمینت ونیر بر روی رنگ نهایی آن تأثیرگذار هستند زیرا ضخامت و درخشندگی لمینت پرسلین میزان بازتاب و پراکندگی نور را تعیین می‌کند. میزان نوری که لمینیت به خود جذب می‌کند، بازتاب می‌دهد و یا منتقل می‌کند در واقع به ماهیت شیمیایی و اندازه‌ی ذراتِ تشکیل دهنده‌ی مواد هسته پرسلین بستگی دارد. در صورتی که دندان‌های بیمار خیلی زرد یا تیره باشد، باید سایه رنگ روشن‌تری را برای لمینت سرامیکی انتخاب کرد.

سؤالات متداول

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتس آپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

همیشه در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد 7