لمینت دندان

لبخندی با یک دنیا زیبایی

لمینیت دندان

لمینت دندان یا لمینیت دندان پوسته نازکی از جنس سرامیک است که برای بازسازی ظاهر طبیعی دندان‌ها استفاده می‌شود و همچنین دارای قدرت و انعطاف‌پذیری قابل مقایسه با مینای دندان طبیعی می‌باشد .

با توجه به اهمیت دندان‌ها در زیبایى چهره، روشهاى درمانى مختلفى توسط  دندانپزشکان زیبایى بکار گرفته مى‌شود که هر کدام با توجه به شرایط دهان و دندان و بر اساس نیاز زیبایى به بیماران پیشنهاد مى‌شود و یکى از مهمترین روشهاى درمانى دندانپزشکى زیبایى به منظور اصلاح طرح لبخند و ایجاد لبخندى دلنشین روش لمینت دندان است.

لمینیت را می توان از چینی یا مواد کامپوزیت ساخت، روکش‌های چینی در برابر لکه‌ها از لمینتهای کامپوزیتی مقاومترند و ویژگیهای بازتاب نورِ دندانهای طبیعی را دارند. شما می توانید با مشورت دندانپزشک خود مناسب‌ترین روش زیبایی را برای دندانتان انتخاب کنید.

کلینیک دندانپزشکی آرکا - لمینیت ۲

لبخند سفید و براق

بدون درد و آسیب

دوام بالا بدون آسیب

مزایای لمینیت دندان

۱) از آنجا که این پوسته کاملا به دندان مى‌چسبد و در واقع با سطح دندان یکى مى‌شود، استحکام بسیارى پیدا مى‌کند و در مقابل فشارهاى جویدنى نمى‌شکند.
۲) لمینیت دندان ظاهر دندانهای طبیعی را دارد، به بافت لثه آسیبی نمیزند و در برابر لکه مقاوم است.
۳) لمینیتها رویکرد محافظه کارانه برای تغییر شکل و رنگ دندان هستند، لمینیت کردن دندان در مقایسه با تعویض تاج دندان معمولاً نیاز به ایجاد تغییرات زیاد ندارد و در عین حال جایگزینی زیباتر و محکمتری ارائه می‌دهد.


استحکام لمینیت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

 • ارزیابی دقیق دندانپزشک زیبایی از چیدمان دندانها
 • رابطه بسته شدن دو فک و میزان درگیری و همپوشانی دندانها
 • اندازه لمینت نسبت به دندان
 • استفاده از نانو ذرات جدید
 • استفاده از لمینیتهای مختلف با توجه به موقعیت دندانی و فکی هر بیمار ( عدم استفاده از یک نوع لمینیت برای همه افراد)
 • میزان رعایت بهداشت فردی
 • میزان تراشی که باید برای هر دندان در نظر گرفت. ( همه دندانها به یک نسبت نباید تراش داده شوند و برخی اصلا نیازی به تراش ندارند)

معایب و عوارض لمینیت دندان :

۱) فرآیند لمینیت کردن دندان برگشت ناپذیر است.
۲) لمینیتها اغلب هزینه بیشتری نسبت به کامپوزیت دندان ونیر دارند.
۳) لمینیتها معمولاً در صورت لب پر شدن و یا شکستگی قابلیت ترمیم ندارند.
۴) به دلیل تراشیده شدن مینای دندان، ممکن است دندانهایتان نسبت به غذاهای سرد و گرم و نوشیدنی‌ها بسیار حساس شوند. البته در لمینیتهای سرامیکی جدید مانند لومنیرز و برلیانس نیاز به تراش نیست.
۵) دندانهای لمینیت شده همچنان می‌توانند دچار پوسیدگی شوند، که احتمالاً نیاز به پوشش کامل دندان دارند.
۶) لمینیت گزینه مناسبی برای افرادی که دندانهای ناسالم دارند نیست (برای مثال افرادی که دچار پوسیدگی دندان و یا بیماری فعال هستند)، افرادی که دندانهای ضعیفی دارند (به دلیل پوسیدگی، ترک خوردگی، شکستگی و یا پُرشدگی زیاد)، یا آن دسته از افرادی که بر روی سطح دندانشان، مینای کافی وجود ندارد.
۷) افرادی که دندان قروچه می کنند و یا فکهایشان را بهم می فشارند برای این کار گزینه‌های مناسبی نیستند چراکه این نقیصه‌ها باعث ترک خوردگی و لب پر شدن لامینیت می‌شود.

کاربرد لمینیت دندان

به طور معمول لمینیتهای دندان برای بهبود بخشیدن به موارد زیر به کار می‌روند :
۱- دندانهایی که تغییر رنگ داده‌اند: چه به دلیل درمان کانال ریشه، لکه های بوجود آمده از مصرف تتراسایکلین یا داروهای دیگر، مصرف فلوراید بیش از اندازه یا سایر عوامل یا به دلیل پُر کردن دندان با حجم زیادی از کامپوزیت که منجر به تغییر رنگ دندان شده باشد.
۲- دندانهایی که پوسیده و ساییده شده‌اند.
۳- دندانهایی که شکسته و یا دچار لب پریدگی شده‌اند.
۴- دندانهای کج و معوج، بهم ریخته و یا بدشکل برای مثال دندانهایی که حفره یا برجستگی دارند.
۵- دندانهای فاصله دار
۶- بستن فضای بین دندانها


انتخاب رنگ در لمینیت دندان:

لمینیتها داراى طیف وسیعى از رنگها هستند و انتخاب رنگ در لمینت دندان بر اساس فاکتور‌هایى مثل جنسیت، سن، رنگ چهره و سلیقه بیمار صورت مى‌گیرد.
لازم است پیش از اقدام به این کار، رنگ مورد انتظار خود را با دندان پزشک در میان بگذارید.
برخی افراد خواهان سفیدی بیش از حد لمینیت‌ها بوده و برخی دیگر از جلب توجه و براقیت زیاد گریزانند پس نکته مهم دررابطه با لمینیت‌ها درجه سفید بودن و رنگ مورد نظر شماست.
در جلسات مشاوره‌ای که برگزار می‌شود می‌توانید به طور کامل از نتایج آگاه شده و خواسته‌ها و سلایق خود را در این امر دخیل سازید‌، خواهید دید که زیبایی به دست آمده از نتایج لمینت دندان کاملا مطابق خواست شما خواهد بود.
همچنین نظر دندان پزشک نیز می‌تواند شما را در انتخاب لمینیت یاری نماید گاه تجارب دندان پزشکتان شما را از تصمیم‌ گیری‌های اشتباه بازداشته و وی می‌تواند با ارائه پیشنهاداتی زیبایی و جذابیت چهره شما را به میزان زیادی بالا ببرد.


نکات بعد از انجام لمینیت دندان

 • شکستن دندان‌های لمینیت شده به منظور دوام و پایداری بیشتر دندان‌هایی که تحت درمان لمینیت قرار گرفته اند، توصیه می‌شود که فرد از جویدن اجسام سخت و خشک خوددارى کند براى مثال عادات غلطى مثل ناخن جویدن، مداد و سنجاق را با دندان نگه داشتن، تخمه شکستن و موارد مشابه را کنار بگذارد. در ضمن اگر بیمار داراى عادت دندان قروچه است بهتر است آنرا درمان نماید و یا از پلاک محافظتى نایت گارد استفاده نماید. البته لازم به ذکر است که در صورت شکستن لمینیت، جاى نگرانى نیست و بر حسب شرایط، هم مى‌توان آنرا ترمیم و هم مى‌توان تعویض کرد.
 • بروز حساسیت دندانى و درد پس از لمینیت
  بعد از درمان لمینیت مانند تمامی درمان‌های دندانپزشکى ممکن است دندانها تا مدتى در مقابل تغییرات دمایی شدید حساس بوده و در این صورت بهتر است بیمار تا مدتى از مواد ضد‌حساسیت مثل خمیر دندانهاى ضد حساسیت، استفاده کند و از مصرف مواد غذایى بسیار سرد یا گرم خودداری کند.
 • تغییر رنگ
  اگر فرد پس از درمان لمینیت در مصرف نوشیدنی‌های رنگى مثل قهوه یا چاى افراط کند و یا عادت به مصرف زیاد دخانیات مثل سیگار و قلیان داشته باشد و مراقبت‌هاى بهداشتى را رعایت نکند ممکن است قسمتهایى از لبه لامینیت تغییر رنگ داده و زیبایی خود را از دست بدهد. که در این موارد بایست از روشهاى مختلفى مثل پالیش و یا بلیچینگ براى اصلاح تغییر رنگ اقدام نمود.
  عموماً روکش‌ دندان بین ۷ تا ۱۵ سال دوام خواهند داشت و بعد از این مدت، نیاز به تعویض دارند.

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتسآپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

همیشه در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

بخارست کوچه شش پ 22 واحد 7