ونیر کامپوزیت

زیبایی به سبک ستاره ها

کامپوزیت دندان

به سیستم لمینت کامپوزیتی، ونیر کامپوزیت هم میگویند.

در این روش پوسته‌ها بصورت لایه لایه توسط دندانپزشک و با ماده خمیری کامپوزیت بطور مستقیم روی دندانهای بیمار ساخته و چسبانده می‌شود.

امروزه با معرفی کامپوزیتهای نانو و با توجه به پیشرفتهای زیادی که در خصوصیات این کامپوزیت حاصل شده ونیرهایی که با آنها ساخته می‌شوند از نظر دوام و استحکام و عدم رنگ پذیری بسیار ارتقا پیدا کرده‌اند، از ویژگی‌های دیگر این سیستم حداقل دستکاری و تراش دندان است.

در یک جلسه قابل انجام است و از مزایای ونیر کامپوزیت آن است که درصورت شکست و یا ترک قابلیت ترمیم دارد ولی لمینت‌های سرامیکی قابل ترمیم نیستند و می‌بایست تعویض شوند.

روش انجام کامپوزیت ونیر

این درمان بطور کامل در مطب انجام مى‌شود و نیاز به قالبگیرى و لابراتوار ندارد.

لایه کامپوزیتی که روى دندان قرار مى‌گیرد، بسیار نازک و ظریف است و لذا لازم نیست براى جبران ضخامت آن، سطح بیرونى دندان تراشیده شود.

این روش بسیار محافظه کارانه و با حداقل تراش ممکن و یا بدون تراش دندان انجام مى‌گردد. در ضمن این درمان در طى یک جلسه قابل انجام است. از آنجا که لایه کامپوزیت ونیر توسط چسبهاى مخصوص کاملا به سطح دندان باند مى‌شود لذا استحکام زیادى پیدا مى‌کند و براحتى نمى‌شکند. البته بایست بعد از درمان مراقب جویدن اجسام خیلى سخت بود.
همانطور که گفته شد در این روش پس از تمیز کردن و آماده سازى سطح دندان، ماده خمیرى کامپوزیت دندان روى سطح بیرونى دندان فرم داده مى‌شود و توسط نور مخصوصى سخت و به دندان چسبانده مى‌شود. این لایه بطور دایمى به سطح دندان چسبانده مى‌شود و لذا این روش یک درمان دائمى محسوب مى‌شود.

کاملا طبیعی

ظاهری کاملا طبیعی با بهترین متریال

بدون درد

تجربه ای لذت بخش از ونیر

مقاوم در برابر سایش

بسیار مقاوم در برابر سایش و آسیب

عمر بالا

ونیرهای کلنیک آرکا یک عمر ماندگاری دارد

سن مناسب برای کامپوزیت ونیر چه موقع است؟

کامپوزیت ونیر دندان زمانی استفاده می‌شود که دندان‌ها بد رنگ و بد شکل و یا از هم فاصله داشته باشند.

هر چند برای این روش درمانی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و بیماران در هر سنی که باشند می‌توانند از آن استفاده کنند، اما این درمان‌ها نبایست در زیر سن بلوغ و براى کودکان و نوجوانان انجام شود، زیرا در این سنین بدلیل رویش دندان‌ها، موقعیت لبه لثه نسبت به کامپزیت تغییر کرده و بمرور ظاهر نامناسبى ایجاد مى‌شود.

البته در مواردى که به علل مختلف مثل نقص ژنتیکى و یا بدشکلى مادرزادى دندان ناچار به انجام این درمان باشیم بایست به بیمار یادآورى کرد که احتمال نیاز به ترمیم در آینده وجود دارد.


چرا قیمت کامپوزیت دندان در کلینیک‌های مختلف دندان پزشکی متفاوت است؟

با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک، نوع کامپوزیت مورد استفاده، کیفیت درمان، دقت در جزییات شکل و فرم دندانها، شفافیت و زیبایى کامپوزیت ونیر، امکانات و تجهیزات مورد استفاده، رنج قیمتی وجود دارد و مى‌بایست توجه داشت که درمان ونیر، درمانى بسیار حساس و دقیق و نیازمند هنر دست دندانپزشک و تجربه و دانش او است.

به عبارت دیگر کامپوزیت ونیر دندان همانند یک کار هنرى است و تمام مراحل ساخت آن با دست و مستقیما روى دندان توسط دندانپزشک انجام مى‌شود و مسلما کیفیت درمان و زیبایى آن به دقت در جزییات، هنر دست، وقت و زمان گذاشته شده براى درمان و تجربه و تخصص دندانپزشک دارد و اینطور نیست که درمان ونیر در همه کلینیک‌ها با کیفیت یکسان و الزاما قیمت مشابه باشد.


آیا می‌توان از درمان کامپوزیت ونیر به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

در صورتی که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فک به حد نهایی خود رسیده باشد می‌توان طرح درمان کامپوزیت ونیر را مد نظر داشت.

به علت طولانی بودن درمان ارتودنسی دندان و ایجاد عوارض جانبی روی دندانها مانند تحلیل ریشه و ایجاد پوسیدگی و همچنین گاهاً برگشت دوباره مشکل نامرتبی قبلی دندانها پس از پایان ارتودنسی، کامپوزیت ونیر می‌تواند به عنوان یک جایگزین درمانی خوب برای بیماران با مشکل نامرتبی خفیف در نظرگرفته شود.

لذا روش کامپوزیت ونیر را مى‌توان براى اصلاح موارد نامرتبى خفیف استفاده کرد و اگر شدت نامرتبى دندان زیاد باشد مى‌بایست از درمان ارتودنسى و یا درمان ترکیبى ارتودنسى – ونیر استفاده کرد.

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان؟

در پاسخ به این سوال بایست گفت که هر کدام از این درمانها ویژگى و مزایاى خاص خودش را دارد و بسته به شرایط و مشکلات دندانها و توقع و نیاز بیمار از درمان زیبایى، انتخاب صورت می‌گیرد.
در مجموع مى‌توان گفت که تفاوتها و ویژگیهاى هر روش بطور خلاصه بصورت زیر است:
۱) درمان کامپوزیت ونیر در یک جلسه انجام مى‌شود ولى درمان لمینت سرامیکى در سه جلسه قابل انجام است.
۲) درمان کامپوزیت ونیر محافظه کارانه‌تر بوده و با حداقل تراش و یا بدون تراش دندان است ولى در روش لمینت دندان لازم است سطح خارجى دندانها مقدارى تراش داده شوند.
۳) درمان کامپوزیت ونیر به فشار و اجسام سخت حساستر بوده و احتمال شکست و لب پریدگى دارد، در صورتیکه لمینت دندان مقاومتر است.
۴) هزینه درمان کامپوزیت ونیر کمتر از لمینت سرامیکى است.
۵) رنگ پذیرى لمینت دندان کمتر از کامپوزیت ونیر است.
۶) با توجه به موارد ذکر شده در بالا، روش کامپوزیت ونیر در مواردى که وضعیت دندانها سالمتر است و سن بیمار کم است توصیه مى‌شود.
می‌توان گفت روش لمینت دندان در مواردى که مشکلات دندانى زیاد است و دندانها داراى پرکردگیهاى وسیع و پوسیدگیهاى عمیق است و نسج دندان ضعیف است، توصیه مى‌شود.


هزینه کامپوزیت دندان

هزینه عاملی است که می‌خواهید در نظر بگیرید. روکش‌ها ارزان نیستند.

در واقع، استفاده از روکش‌ها یک فرآیندی می باشد که زمانبر است. از آن سو، شما مواد با کیفیت بالا و کار با کیفیت بالا می‌خواهید که ماندگاری بالایی داشته باشد. از این گذشته، همه به محض این که دهان خود را باز کنید نتایج را مشاهده خواهند کرد.

گرچه قیمت کمتری نسبت به روکش‌های چینی دارد، اما روکش‌های کامپوزیت هنوز هم می‌توانند گران تمام شوند. هزینه روکش کامپوزیت بسته به محل زندگی شما، محل کار دندانپزشکی و تعداد روکش مورد نیاز شما متفاوت خواهد بود.

اگر فقط می‌خواهید ظاهر لبخند خود را بهبود بخشید، احتمالاً مجبور خواهید بود که کل صورتحساب را پرداخت کنید، زیرا بیمه اغلب موارد دندانپزشکی زیبایی را پوشش نمی‌دهد. با این حال، اگر دندان شما آسیب دیده باشد، بیمه شما ممکن است بخشی یا کل هزینه را پوشش دهد.

در غیر این صورت، هزینه آن نگران کننده است، در مورد تنظیم برنامه پرداخت با یک دندانپزشک صحبت کنید. حتی ممکن است با استفاده از تعداد معینی روکش در یک زمان تخفیف بگیرید.


احتمال جدا شدن و یا پوسیده شدن کامپوزیت ونیر چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت وقتی کامپوزیت ونیر توسط دندانپزشک مجرب به درستی و دقت طراحی شده باشد و با دقت کافی روی دندان قرار بگیرد هرگز از دندان جدا نمی‌شود.
ولی این امکان وجود دارد که در اثر جویدن جسم سخت و خشک و یا وارد آمدن ضربه شدید به دندان، کامپوزیت ونیر دندان دچار شکستگی یا لب پریدگی شود که البته طراحی و انجام دقیق، احتمال شکستگی یا لب پریدگی را کاهش می‌دهد و البته اگر چنین اتفاقى براى دندان پیش آید امکان ترمیم کامپوزیت دندان براحتى وجود دارد و لزومى به تعویض کامپوزیت دندان نیست.
نکته دیگر آنکه، دندان ترمیم شده با کامپوزیت ونیر به همان اندازه ممکن است دچار پوسیدگی شود که دندان طبیعی دچار می‌شود.
پس اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان از دیگر عوامل افزایش طول عمر کامپوزیت ونیر دندان میباشد.


سخن آخر

اگر در مورد لبخند خودآگاه شده‌اید، روکش دندان می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. آنها اساساً یک راه حل نیمه دائمی برای دندانهای ناقص هستند. از آنجا که روکش‌ها - حتی روکش‌های کامپوزیت - نسبتاً گران هستند، قبل از تصمیم گیری، وقت خود را برای بررسی گزینه‌ها و جوانب مثبت و منفی خود اختصاص دهید. در مورد بهترین انتخاب نیز با دندانپزشک صحبت کنید.

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتسآپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

همیشه در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

بخارست کوچه شش پ 22 واحد 7