ونیر کامپوزیت

زیبایی به سبک ستاره ها

ونیر کامپوزیت

به سیستم لمینت کامپوزیتی ، ونیر کامپوزیت  هم میگویند .

در این روش پوسته ها بصورت لایه لایه توسط دندانپزشک و با ماده خمیری کامپوزیت بطور مستقیم روی دندانهای بیمار ساخته و چسبانده می شود .

امروزه با معرفی کامپوزیتهای نانو و با توجه به پیشرفتهای زیادی که در خصوصیات این کامپوزیت حاصل شده ونیرهایی که با آنها ساخته می شوند از نظر دوام و استحکام و عدم رنگ پذیری بسیار ارتقا پیدا کرده اند ، از ویژگی های دیگر این سیستم حداقل دستکاری و تراش دندان است .

در یک جلسه قابل انجام است و از مزایای ونیر کامپوزیت آن است که درصورت شکست و یا ترک  قابلیت ترمیم دارد ولی لمینت های سرامیکی قابل ترمیم نیستند و می بایست تعویض شوند .

before after

روش انجام کامپوزیت ونیر :

این درمان بطور کامل در مطب انجام مى شود و نیاز به قالبگیرى و لابراتوار ندارد .

لایه کامپوزیتی که روى دندان قرار مى گیرد ، بسیار نازک و ظریف است و لذا لازم نیست براى جبران ضخامت آن ، سطح بیرونى دندان تراشیده شود .

این روش بسیار محافظه کارانه و با حداقل تراش ممکن و یا بدون تراش دندان انجام مى گردد. در ضمن این درمان در طى یک جلسه قابل انجام است . از آنجا که لایه کامپوزیت ونیر توسط چسبهاى مخصوص کاملا به سطح دندان باند مى شود لذا استحکام زیادى پیدا مى کند و براحتى نمى شکند. البته بایست بعد از درمان مراقب جویدن اجسام خیلى سخت بود .
همانطور که گفته شد در این روش پس از تمیز کردن و آماده سازى سطح دندان ، ماده خمیرى کامپوزیت دندان روى سطح بیرونى دندان فرم داده مى شود و توسط نور مخصوصى سخت و به دندان چسبانده مى شود. این لایه بطور دایمى به سطح دندان چسبانده مى شود و لذا این روش یک درمان دایمى محسوب مى شود .

کاملا طبیعی

ظاهری کاملا طبیعی با بهترین متریال

بدون درد

تجربه ای لذت بخش از ونیر

مقاوم در برابر سایش

بسیار مقاوم در برابر سایش و آسیب

عمر بالا

ونیرهای کلنیک آرکا یک عمر ماندگاری دارد

سن مناسب برای کامپوزیت ونیر چه موقع است؟

کامپوزیت ونیر دندان زمانی استفاده می شود که دندان ها بد رنگ  و بد شکل و یا از هم فاصله داشته باشند .

هر چند برای این روش درمانی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و بیماران در هر سنی که باشند می توانند از آن استفاده کنند ، اما این درمان ها نبایست در زیر سن بلوغ و براى کودکان و نوجوانان انجام شود ، زیرا در این سنین بدلیل رویش دندان ها ، موقعیت لبه لثه نسبت به کامپزیت تغییر کرده و بمرور ظاهر نامناسبى ایجاد مى شود .

البته در مواردى که به علل مختلف مثل نقص ژنتیکى و یا بدشکلى مادرزادى دندان ناچار به انجام این درمان باشیم بایست به بیمار یادآورى کرد که احتمال نیاز به ترمیم در آینده وجود دارد .


چرا قیمت کامپوزیت دندان در کلینیک های مختلف دندان پزشکی متفاوت است؟

با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک ، نوع کامپوزیت مورد استفاده ، کیفیت درمان ، دقت در جزییات شکل و فرم دندانها ، شفافیت و زیبایى کامپوزیت ونیر ، امکانات و تجهیزات مورد استفاده ، رنج قیمتی وجود دارد و مى بایست توجه داشت که درمان ونیر ، درمانى بسیار حساس و دقیق و نیازمند هنر دست دندانپزشک و تجربه و دانش او است .

به عبارت دیگر کامپوزیت ونیر دندان همانند یک کار هنرى است و تمام مراحل ساخت آن با دست و مستقیما روى دندان توسط دندانپزشک انجام مى شود و مسلما کیفیت درمان و زیبایى ان به دقت در جزییات ، هنر دست ، وقت و زمان گذاشته شده براى درمان و تجربه و تخصص دندانپزشک دارد و اینطور نیست که درمان ونیر در همه کلینیک ها با کیفیت یکسان و الزاما قیمت مشابه باشد .


آیا می توان از درمان کامپوزیت ونیر به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

در صورتی که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فک به حد نهایی خود رسیده باشد می توان طرح درمان کامپوزیت ونیر را مد نظر داشت .

به علت طولانی بودن درمان ارتودنسی و ایجاد عوارض جانبی روی دندانها مانند تحلیل ریشه و ایجاد پوسیدگی و همچنین گاهاً برگشت دوباره مشکل نامرتبی قبلی دندانها پس از پایان ارتودنسی ، کامپوزیت ونیر می تواند به عنوان یک جایگزین درمانی خوب برای بیماران با مشکل نامرتبی خفیف در نظرگرفته شود .

لذا روش کامپوزیت ونیر را مى توان براى اصلاح موارد نامرتبى خفیف استفاده کرد و اگر شدت نامرتبى دندان زیاد باشد مى بایست از درمان ارتودنسى و یا درمان ترکیبى ارتودنسى – ونیر استفاده کرد .

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان ؟

در پاسخ به این سوال بایست گفت که هر کدام از این درمانها ویژگى و مزایاى خاص خودش را دارد و بسته به شرایط و مشکلات دندانها و توقع و نیاز بیمار از درمان زیبایى ، انتخاب صورت مى گیرد .
در مجموع مى توان گفت که تفاوتها و ویژگیهاى هر روش بطور خلاصه بصورت زیر است :
۱) درمان کامپوزیت ونیر در یک جلسه انجام مى شود ولى درمان لمینت سرامیکى در سه جلسه قابل انجام است .
۲) درمان کامپوزیت ونیر محافظه کارانه تر بوده و با حداقل تراش و یا بدون تراش دندان است ولى در روش لمینت دندان لازم است سطح خارجى دندانها مقدارى تراش داده شوند .
۳) درمان کامپوزیت ونیر به فشار و اجسام سخت حساستر بوده و احتمال شکست و لب پریدگى دارد ، در صورتیکه لمینت دندان مقاومتر است .
۴) هزینه درمان کامپوزیت ونیر کمتر از لمینت سرامیکى است .
۵) رنگ پذیرى لمینت دندان کمتر از کامپوزیت ونیر است .
۶) با توجه به موارد ذکر شده در بالا ، روش کامپوزیت ونیر در مواردى که وضعیت دندانها سالمتر است و سن بیمار کم است توصیه مى شود .
می توان گفت روش لمینت دندان در مواردى که مشکلات دندانى زیاد است و دندانها داراى پرکردگیهاى وسیع و پوسیدگیهاى عمیق است و نسج دندان ضعیف است ، توصیه مى شود .


احتمال جدا شدن و یا پوسیده شدن کامپوزیت ونیر چقدر است ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت وقتی کامپوزیت ونیر توسط دندانپزشک مجرب به درستی و دقت طراحی شده باشد و با دقت کافی روی دندان قرار بگیرد هرگز از دندان جدا نمی شود .
ولی این امکان وجود دارد که در اثر جویدن جسم سخت و خشک و یا وارد آمدن ضربه شدید به دندان ، کامپوزیت ونیر دندان دچار شکستگی یا لب پریدگی شود که البته طراحی و انجام دقیق ، احتمال شکستگی یا لب پریدگی را کاهش می دهد و البته اگر چنین اتفاقى براى دندان پیش آید امکان ترمیم کامپوزیت دندان براحتى وجود دارد و لزومى به تعویض کامپوزیت دندان نیست .
نکته دیگر آنکه ، دندان ترمیم شده با کامپوزیت ونیر به همان اندازه ممکن است دچار پوسیدگی شود که دندان طبیعی دچار می شود .
پس اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان از دیگر عوامل افزایش طول عمر کامپوزیت ونیر دندان میباشد .

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتسآپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

همیشه در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

بخارست کوچه شش پ 22 واحد 7
آیا به مشاوره نیاز دارید؟