ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت دندان

چکیده :

به طور کلی ۲ نوع روکش برای دندان وجود دارد:

۱-  روکشهای کامپوزیتی ( Composite Veneers )

۲-  روکشهای پرسلن     ( Porcelain Veneers )

هر کدام از این روکشها انواع و اقسام مختلف با برندها و کیفیتهای گوناگون دارد. که با به تشخیص دندانپزشک و تایید نهایی فرد، می توان از هر کدام از این روکشها استفاده نمود.

روکشهای کامپوزیتی همانطور که از نامش پیداست ، همان مواد سفید رنگ رزینی است که برای پر کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد . دندانپزشک زیبایی با هنر دست و تجربه و مهارتی که دارد، پس از انتخاب رنگ ، این مواد کامپوزیتی را به صورت لایه لایه روی دندان فرد قرار می دهد و در نهایت تسطیح و پالیش نهایی می کند.

در اصطلاح به روکشهای کامپوزیتی موارد زیر اطلاق می شود :

لمینت کامپوزیتی – ونیر کامپوزیت – ونیر – کامپوزیت زیبایی

روکشهای پرسلن  که جنس آن از پرسلن یا چینی است پس از طی مراحل و قالب گیری توسط دندانپزشک،  در لابراتوار ساخته می شود و بعد توسط دندانپزشک روی دندانهای طبیعی فرد چسبانده می شود.

امروزه با معرفی کامپوزیتهای نانو و با توجه به پیشرفتهای زیادی که در خصوصیات این کامپوزیت حاصل شده ونیرهایی که با آنها ساخته می‌شوند از نظر دوام و استحکام و عدم رنگ پذیری بسیار ارتقا پیدا کرده‌اند، از ویژگی‌های دیگر این سیستم حداقل دستکاری و تراش دندان است.

before after

روش انجام کامپوزیت ونیر

این درمان بطور کامل در مطب انجام مى‌شود و نیاز به قالبگیرى و لابراتوار ندارد.

لایه کامپوزیتی که روى دندان قرار مى‌گیرد، بسیار نازک و ظریف است و لذا لازم نیست براى جبران ضخامت آن، سطح بیرونى دندان تراشیده شود.

این روش بسیار محافظه کارانه و با حداقل تراش ممکن و یا بدون تراش دندان انجام مى‌گردد. در ضمن این درمان در طى یک جلسه قابل انجام است. از آنجا که لایه کامپوزیت ونیر توسط چسبهاى مخصوص کاملا به سطح دندان باند مى‌شود لذا استحکام زیادى پیدا مى‌کند و براحتى نمى‌شکند. البته بایست بعد از درمان مراقب جویدن اجسام خیلى سخت بود.
همانطور که گفته شد در این روش پس از تمیز کردن و آماده سازى سطح دندان، ماده خمیرى کامپوزیت دندان روى سطح بیرونى دندان فرم داده مى‌شود و توسط نور مخصوصى سخت و به دندان چسبانده مى‌شود. این لایه بطور دایمى به سطح دندان چسبانده مى‌شود و لذا این روش یک درمان دائمى محسوب مى‌شود.

کاملا طبیعی

ظاهری کاملا طبیعی با بهترین متریال

بدون درد

تجربه ای لذت بخش از ونیر

مقاوم در برابر سایش

بسیار مقاوم در برابر سایش و آسیب

عمر بالا

ونیرهای کلنیک آرکا یک عمر ماندگاری دارد

سن مناسب برای کامپوزیت ونیر چه موقع است؟

کامپوزیت ونیر دندان زمانی استفاده می‌شود که دندان‌ها بد رنگ و بد شکل و یا از هم فاصله داشته باشند.

هر چند برای این روش درمانی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و بیماران در هر سنی که باشند می‌توانند از آن استفاده کنند، اما این درمان‌ها نبایست در زیر سن بلوغ و براى کودکان و نوجوانان انجام شود، زیرا در این سنین بدلیل رویش دندان‌ها، موقعیت لبه لثه نسبت به کامپزیت تغییر کرده و بمرور ظاهر نامناسبى ایجاد مى‌شود.

البته در مواردى که به علل مختلف مثل نقص ژنتیکى و یا بدشکلى مادرزادى دندان ناچار به انجام این درمان باشیم بایست به بیمار یادآورى کرد که احتمال نیاز به ترمیم در آینده وجود دارد.


چرا قیمت کامپوزیت دندان در کلینیک‌های مختلف دندان پزشکی متفاوت است؟

با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک، نوع کامپوزیت مورد استفاده، کیفیت درمان، دقت در جزییات شکل و فرم دندانها، شفافیت و زیبایى کامپوزیت ونیر، امکانات و تجهیزات مورد استفاده، رنج قیمتی وجود دارد و مى‌بایست توجه داشت که درمان ونیر، درمانى بسیار حساس و دقیق و نیازمند هنر دست دندانپزشک و تجربه و دانش او است.

به عبارت دیگر کامپوزیت ونیر دندان همانند یک کار هنرى است و تمام مراحل ساخت آن با دست و مستقیما روى دندان توسط دندانپزشک انجام مى‌شود و مسلما کیفیت درمان و زیبایى آن به دقت در جزییات، هنر دست، وقت و زمان گذاشته شده براى درمان و تجربه و تخصص دندانپزشک دارد و اینطور نیست که درمان ونیر در همه کلینیک‌ها با کیفیت یکسان و الزاما قیمت مشابه باشد.


آیا می‌توان از درمان کامپوزیت ونیر به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

در صورتی که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فک به حد نهایی خود رسیده باشد می‌توان طرح درمان کامپوزیت ونیر را مد نظر داشت.

به علت طولانی بودن درمان ارتودنسی دندان و ایجاد عوارض جانبی روی دندانها مانند تحلیل ریشه و ایجاد پوسیدگی و همچنین گاهاً برگشت دوباره مشکل نامرتبی قبلی دندانها پس از پایان ارتودنسی، کامپوزیت ونیر می‌تواند به عنوان یک جایگزین درمانی خوب برای بیماران با مشکل نامرتبی خفیف در نظرگرفته شود.

لذا روش کامپوزیت ونیر را مى‌توان براى اصلاح موارد نامرتبى خفیف استفاده کرد و اگر شدت نامرتبى دندان زیاد باشد مى‌بایست از درمان ارتودنسى و یا درمان ترکیبى ارتودنسى – ونیر استفاده کرد.

عوامل ماندگاری طولانی مدت ترمیم‌های کامپوزیت

مقاومت فشاری:

میزان مقاومت ماده در برابر شکستن تحت فشار. این ویژگی در ترمیم‌های خلفی بسیار اهمیت دارد.

سازگاری و هندلینگ:

چقدر با دیواره‌ها سازگاری دارد؟ مشاهده نتایج نهایی در رادیوگرافی به شما نشان می‌دهد که این کار تا چه حد روی شما جواب می‌دهد. هندلینگ به اولویت شخصی شما بستگی دارد. چقدر صبر و تحمل دارید تا به نتایج مطلوب خود برسید؟

شفافیت:

با استفاده از مواد بالک موجود در بازار، ترمیم‌های شما از شفافیت بیشتری برخوردار خواهد بود. بالک باید شفاف باشد تا در لایه‌ایی نزدیک به عمق ترمیم شود. این کار باعث جلوگیری از ایجاد لکه‌ها و داشتن دندان‌های طبیعی می‌شود. بسته به تمایل شما و محل قرارگیری آن در دهان، می‌توانید بر نوع مواد را انتخاب کنید.

قابلیت جریان پذیری:

آیا مواد به آسانی می‌توانند در دیواره‌ها و عصب جریان داشته باشند؟

جمع شدگی:

عاملی که مانع تاثیر طولانی مدت و انجام درست کامپوزیت می‌شود، جمع شدگی در طول پلیمریزاسیون است. جمع شدگی باعث افزایش احتمال پوسیدگی‌های مکرر و رنگ گرفتن حاشیه‌ای می‌شود.

قابلیت صیقل پذیری:

کامپوزیت‌های میکرو فایل، هیبرید و نانوفیل دارای قابلیت صیقل پذیری بسیار زیادی هستند.شما به موادی نیاز دارید که با گذشت زمان خوب صیقل داده شود و درخشش خود را حفظ کند.

تفاوت ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن

وقتی صحبت از ترمیم‌های غیر مستقیم (به خصوص ترمیم‌های بزرگ) باشد، کامپوزیت‌ها از نظر مقاومت و ماندگاری، کمترین امتیاز را دارند.

حتی اگر مواد کامپوزیتی جدید باعث ظاهری زیبا شوند و برای مدت زیادی ماندگار باشند، پرسلن‌ها در برابر لک، فشار و شکستگی مقاومت‌ ترند، همچنین زیبایی و رنگ پایدارتری دارند.

با این وجود، معمولا ترمیم کامپوزیت ارزان‌تر است.

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان؟

در پاسخ به این سوال بایست گفت که هر کدام از این درمانها ویژگى و مزایاى خاص خودش را دارد و بسته به شرایط و مشکلات دندانها و توقع و نیاز بیمار از درمان زیبایى، انتخاب صورت می‌گیرد.
در مجموع مى‌توان گفت که تفاوتها و ویژگیهاى هر روش بطور خلاصه بصورت زیر است:
۱) درمان کامپوزیت ونیر در یک جلسه انجام مى‌شود ولى درمان لمینت سرامیکى در سه جلسه قابل انجام است.
۲) درمان کامپوزیت ونیر محافظه کارانه‌تر بوده و با حداقل تراش و یا بدون تراش دندان است ولى در روش لمینت دندان لازم است سطح خارجى دندانها مقدارى تراش داده شوند.
۳) درمان کامپوزیت ونیر به فشار و اجسام سخت حساستر بوده و احتمال شکست و لب پریدگى دارد، در صورتیکه لمینت دندان مقاومتر است.
۴) هزینه درمان کامپوزیت ونیر کمتر از لمینت سرامیکى است.
۵) رنگ پذیرى لمینت دندان کمتر از کامپوزیت ونیر است.
۶) با توجه به موارد ذکر شده در بالا، روش کامپوزیت ونیر در مواردى که وضعیت دندانها سالمتر است و سن بیمار کم است توصیه مى‌شود.
می‌توان گفت روش لمینت دندان در مواردى که مشکلات دندانى زیاد است و دندانها داراى پرکردگیهاى وسیع و پوسیدگیهاى عمیق است و نسج دندان ضعیف است، توصیه مى‌شود.


هزینه کامپوزیت دندان

هزینه عاملی است که می‌خواهید در نظر بگیرید. روکش‌ها ارزان نیستند.

در واقع، استفاده از روکش‌ها یک فرآیندی می باشد که زمانبر است. از آن سو، شما مواد با کیفیت بالا و کار با کیفیت بالا می‌خواهید که ماندگاری بالایی داشته باشد. از این گذشته، همه به محض این که دهان خود را باز کنید نتایج را مشاهده خواهند کرد.

گرچه قیمت کمتری نسبت به روکش‌های چینی دارد، اما روکش‌های کامپوزیت هنوز هم می‌توانند گران تمام شوند. هزینه روکش کامپوزیت بسته به محل زندگی شما، محل کار دندانپزشکی و تعداد روکش مورد نیاز شما متفاوت خواهد بود.

اگر فقط می‌خواهید ظاهر لبخند خود را بهبود بخشید، احتمالاً مجبور خواهید بود که کل صورتحساب را پرداخت کنید، زیرا بیمه اغلب موارد دندانپزشکی زیبایی را پوشش نمی‌دهد. با این حال، اگر دندان شما آسیب دیده باشد، بیمه شما ممکن است بخشی یا کل هزینه را پوشش دهد.

در غیر این صورت، هزینه آن نگران کننده است، در مورد تنظیم برنامه پرداخت با یک دندانپزشک صحبت کنید. حتی ممکن است با استفاده از تعداد معینی روکش در یک زمان تخفیف بگیرید.


احتمال جدا شدن و یا پوسیده شدن کامپوزیت ونیر چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت وقتی کامپوزیت ونیر توسط دندانپزشک مجرب به درستی و دقت طراحی شده باشد و با دقت کافی روی دندان قرار بگیرد هرگز از دندان جدا نمی‌شود.
ولی این امکان وجود دارد که در اثر جویدن جسم سخت و خشک و یا وارد آمدن ضربه شدید به دندان، کامپوزیت ونیر دندان دچار شکستگی یا لب پریدگی شود که البته طراحی و انجام دقیق، احتمال شکستگی یا لب پریدگی را کاهش می‌دهد و البته اگر چنین اتفاقى براى دندان پیش آید امکان ترمیم کامپوزیت دندان براحتى وجود دارد و لزومى به تعویض کامپوزیت دندان نیست.
نکته دیگر آنکه، دندان ترمیم شده با کامپوزیت ونیر به همان اندازه ممکن است دچار پوسیدگی شود که دندان طبیعی دچار می‌شود.
پس اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان از دیگر عوامل افزایش طول عمر کامپوزیت ونیر دندان میباشد.

ترمیم کامپوزیت دندان

رزین‌های کامپوزیت دندان از رزین‌های مصنوعی ساخته شده‌اند و در دندانپزشکی به عنوان مواد ترمیم کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

امروزه مواد کامپوزیت مدرن استفاده‌های بسیار زیادی در دندانپزشکی دارند. پیش از اینکه کاربرد‌های بالینی را معرفی کنیم، اول بهتر است مزایای مهم مواد کامپوزیت را بررسی کنیم.

مزایای مهم کامپوزیت دندان چیست؟

باندینگ

از نظر شیمیایی کامپوزیت با ساختار دندان پیوند می‌خورد. این پیوند موجب تقویت دندان شده و دندان مثل روز اول خود ترمیم می‌شود. به دلیل «چسبیده شدن» کامپوزیت‌ها به دندان، برای ترمیم کامپوزیت، دندان‌های کمتری نیاز به دستکاری دارند.

شیوه باندینگ:

۱. اچینگ: با استفاده از اسید فسفریک بی‌ نظمی مینا و عاج دندان را از عمق ۵-۳۰ میکرومتر تمیز می‌کنند.

۲. باندینگ: برای انجام این کار از یک ماده باندینگ مخصوص به همراه کامپوزیت استفاده می‌کنند. این ماده باندینگ باعث ایجاد پیوندی میکرو مکانیکی به دندان می‌شود و اجازه می‌دهد چسبندگی ترمیم بهتر روی دندان قرار گیرد.

۳. در آخر کامپوزیت قرار داده شده و به آن نور آبی (لایت کیور) تابیده می‌شود.

استفاده بالینی

کامپوزیت‌ها دارای ویژگی‌های مهم و کاربردی در انواع مختلف ترمیم هستند:

پر کردن

از آنجا که پر کننده‌های کامپوزیت به دندان چسبانده می‌شوند (باند می‌شوند)، در این روش برخلاف پرکننده‌های آمالگام، دیگر به عایق‌های محافظتی نیاز نیست.

پل‌های کامپوزیتی چسبنده

در این مورد، از طریق باندینگ یک دندان مصنوعی کامپوزیتی به دندان‌های مجاور متصل می‌شود. دلیل اصلی این روش جلوگیری از ساییده شدن دندان‌های مجاور است.

Inlays (اینله)

نوعی کامپوزیت برای ترمیم غیرمستقیم (ساخته شده در آزمایشگاه دندانپزشکی) است که فقط در داخل حفره دندان استفاده و موجب تقویت کل ساختار دندان می‌شود.

ونیرها

ممکن است ونیر کامپوزیتی مستقیما قرار داده شود(در دهان ساخته شده باشد)، یا یک تکنسین دندانپزشکی در آزمایشگاه دندانپزشکی آن را ساخته باشد (غیرمستقیم) و بعدا به دندان چسبانده شود.

زیبایی

بزرگ‌ترین مزیت کامپوزیت دندانی نسبت به مواد سنتی مانند آمالگام، زیبا سازی بی نظیر آن است. به دلیل تنوع گسترده رنگ کامپوزیت‌ها، ترمیم با آنها باعث می‌شود که آسیب مشخص نشود. پر کردن با کامپوزیت می‌تواند بسیار شبیه به رنگ دندان‌های طبیعی باشد.


سخن آخر

اگر در مورد لبخند خودآگاه شده‌اید، روکش دندان می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. آنها اساساً یک راه حل نیمه دائمی برای دندانهای ناقص هستند. از آنجا که روکش‌ها - حتی روکش‌های کامپوزیت - نسبتاً گران هستند، قبل از تصمیم گیری، وقت خود را برای بررسی گزینه‌ها و جوانب مثبت و منفی خود اختصاص دهید. در مورد بهترین انتخاب نیز با دندانپزشک صحبت کنید.

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتسآپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

همیشه در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

بخارست کوچه شش پ 22 واحد 7