پروتز دندان

انواع پروتز های ثابت و متحرک

آشنایی با پروتز دندانی

به تمامی اعضاي مصنوعي بدن پروتز گفته مي‌شود ، منظور از پروتز دندان در دندانپزشکي ، دندانهاي مصنوعي مي‌باشند و پروتز ثابت به پروتزي اطلاق مي‌گردد که بر روي دندان يا دندانهاي پايه چسب خورده و ثابت مي‌گردد.

پروتز ثابت شامل روکش ، بريج و ... مي‌باشد . روکش بر روي يک دندان تراش خورده سوار مي‌شود ، بريج نيز بر روي دندانهاي پايه کناري قرار مي‌گيرد و شامل دندانهاي جايگزين شده نيز مي‌باشد .

پروتز ثابت

بصورت روکش یا بریج قرار می گیرد

پروتز متحرک

مناسب برای افراد بی دندان یا با دندان های کم

جلوگیری از حرکت دندان

محل قرار گرفتن دندانها را فشارهاي وارده از طرف لب ، زبان و گونه تعيين مي‌کنند

قالب گیری دقیق

قالب گبرب از دندان با جدیدترین متریال با دقت بالا

چرا دندانهاي از دست رفته بايد جايگزين شوند؟

بد نيست که بدانيد محل قرار گرفتن دندانها را فشارهاي وارده از طرف لب ، زبان و گونه تعيين مي‌کنند . يک دندان تا هنگامي به رويش و حرکت فعال خود ادامه مي‌دهد تا به دندان مقابل برسد . ضمناً دندانهاي خلفي تر تمايل به حرکت به سمت جلو دارند . حال تجسم کنيد که اگر يک دندان مثلاً اولين آسياي بزرگ فک پايين از دست برود چه اتفاقاتي ممکن است بيفتد ؟ با از دست رفتن اين دندان ، مقداري از فضاي حاصل از کشيده شدن آن با حرکت دندانهاي مجاور اشغال مي‌گردد . نتيجتاً فاصله‌اي بين دندانهاي مجاور با دندان کناري شان ايجاد مي‌گردد که علاوه بر گير غذايي و احتمال بروز پوسيدگي ، باعث آزردگي و بيماري لثه نيز مي‌شود.


روش آماده سازی پروتز دندانی

دندانپزشک ابتدا مقداری آماده سازی بر روی دندان انجام می دهد و سپس از دندان آماده شده قالب گیری کرده و برای لابراتوار ارسال می شود . در لابراتوار قالب ها با گچ مخصوص ریخته می شود و ماکتی گچی از دندان مذکور ساخته می شود ، سپس روی این ماکت ابتدا فریم فلزی ساخته شده و سپس چند لایه سرامیک به چارچوب فلزی در درجه حرارت بالا متصل می شود با در نظر گرفتن ویژگی های فردی ( مثل رنگ دندان ) می توان پروتز دندان زیباتری را که شبیه به دندان های خود بیمار باشد بدست آورد .


• هزینه پروتز های دندانی

قیمت پروتز دندان اعم از هزینه پروتز ثابت یا متحرک ، معمولا  شامل مجموع هزینه های لابراتواری و دستمزد دندانپزشک میباشد . طبعا دستمزد متخصص پروتز دندان بیشتر است . در موارد خاص، ارجاع به همکاران متخصص پروتز در صورت لزوم در دستور کار همه دندانپزشکان قرار دارد .

انواع پروتز دندان

  • از انواع پروتز دندان میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
  • پروتز دندان ثابت

پروتز ثابت دندان همان چیزی است که در بین عموم جامعه با عنوان روکش دندان مرسوم است .

پروتز ثابت خود بر دو نوع است :

  1. روکش تک واحدی دندان
  2. بریج دندان
  • پروتزهای دندانی متحرک

گاهی به دلایل متعدد نمیتوان از پروتزهای دندانی ثابت برای جایگزینی دندانهای از دست رفته استفاده کرد . در این صورت پروتزهای متحرک به کمک افراد بی دندان یا با تعدادی دندان از دست رفته و دندانپزشکان می آید . پروتز متحرک همانطور که از نام آن بر می آید به راحتی داخل دهان گذاشته و یا برداشته میشود .

پروتزهای دندانی متحرک بر سه نوع اند :

  1. پروتز دندانی پارسیل
  2. پروتز کامل دندان یا دست دندان
  3. اوردنچر

کانال تلگرام کلینیک

به روزترین مطالب دندانپزشکی

اینستاگرام کلینیک

همیشه در جریان داغ ترین ها باشید

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

بخارست کوچه شش پ 22 واحد 7