ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان و لمینت دندان نوعی درمان زیبایی محسوب می‌شوند که می‌توانید با آن‌ها دندان‌هایی سفید و سالم داشته باشید. آن‌ها نازک، به رنگ دندان و تهیه شده از مواد با کیفیت و خاصی هستند که بر روی دندان‌های شما چسبانده می‌شوند. تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است به مقدار اطلاعات شما از تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان بستگی دارد. شما می‌توانید پس از بررسی دقیق جوانب مثبت و منفی و تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان، تصمیم خود را بگیرید. در این مقاله ما به بررسی این موضوع می‌پردازیم، همچنین شما می‌توانید از خدمات دندانپزشکی ما با قیمت مناسب استفاده کنید.

لبخند زیبا یکی از اصلی‌ترین موارد در زیبایی است. دندان‌های زیبا تأثیر بسزایی بر اعتماد به نفس شما دارند و باعث می‌شوند جذاب‌تر و جوان‌تر به نظر برسید. اگر فضاهای خالی بین دندان‌هایتان شما را آزار می‌دهد این مشکل قابل حل شدن است. می‌توانید از کامپوزیت ونیر و لمینت دندان استفاده کنید.

به طور کلی ۲ نوع روکش برای دندان وجود دارد:

۱-  روکشهای کامپوزیتی ( Composite Veneers )

۲-  روکشهای پرسلن     ( Porcelain Veneers )

هر کدام از این روکشها انواع و اقسام مختلف با برندها و کیفیتهای گوناگون دارد. که با به تشخیص دندانپزشک و تایید نهایی فرد، می توان از هر کدام از این روکشها استفاده نمود.

روکشهای کامپوزیتی همانطور که از نامش پیداست ، همان مواد سفید رنگ رزینی است که برای پر کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد . دندانپزشک زیبایی با هنر دست و تجربه و مهارتی که دارد، پس از انتخاب رنگ ، این مواد کامپوزیتی را به صورت لایه لایه روی دندان فرد قرار می دهد و در نهایت تسطیح و پالیش نهایی می کند.

در اصطلاح به روکشهای کامپوزیتی موارد زیر اطلاق می شود :

لمینت کامپوزیتی – ونیر کامپوزیت – ونیر – کامپوزیت زیبایی

روکشهای پرسلن  که جنس آن از پرسلن یا چینی است پس از طی مراحل و قالب گیری توسط دندانپزشک،  در لابراتوار ساخته می شود و بعد توسط دندانپزشک روی دندانهای طبیعی فرد چسبانده می شود.

امروزه با معرفی کامپوزیتهای نانو و با توجه به پیشرفتهای زیادی که در خصوصیات این کامپوزیت حاصل شده ونیرهایی که با آنها ساخته می‌شوند از نظر دوام و استحکام و عدم رنگ پذیری بسیار ارتقا پیدا کرده‌اند، از ویژگی‌های دیگر این سیستم حداقل دستکاری و تراش دندان است.

before after

روش انجام کامپوزیت ونیر

این درمان بطور کامل در مطب انجام مى‌شود و نیاز به قالبگیرى و لابراتوار ندارد.

لایه کامپوزیتی که روى دندان قرار مى‌گیرد، بسیار نازک و ظریف است و لذا لازم نیست براى جبران ضخامت آن، سطح بیرونى دندان تراشیده شود.

این روش بسیار محافظه کارانه و با حداقل تراش ممکن و یا بدون تراش دندان انجام مى‌گردد. در ضمن این درمان در طى یک جلسه قابل انجام است. از آنجا که لایه کامپوزیت ونیر توسط چسبهاى مخصوص کاملا به سطح دندان باند مى‌شود لذا استحکام زیادى پیدا مى‌کند و براحتى نمى‌شکند. البته بایست بعد از درمان مراقب جویدن اجسام خیلى سخت بود.
همانطور که گفته شد در این روش پس از تمیز کردن و آماده سازى سطح دندان، ماده خمیرى کامپوزیت دندان روى سطح بیرونى دندان فرم داده مى‌شود و توسط نور مخصوصى سخت و به دندان چسبانده مى‌شود. این لایه بطور دایمى به سطح دندان چسبانده مى‌شود و لذا این روش یک درمان دائمى محسوب مى‌شود.

کاملا طبیعی

ظاهری کاملا طبیعی با بهترین متریال

بدون درد

تجربه ای لذت بخش از ونیر

مقاوم در برابر سایش

بسیار مقاوم در برابر سایش و آسیب

عمر بالا

ونیرهای کلنیک آرکا یک عمر ماندگاری دارد

تصمیم گیری درباره انجام ونیر کامپوزیت یا درمانهای جایگزین

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که می خواهید برای زیبایی دندانهای خود از ونیر کامپوزیت استفاده کنید یا لمینت دندان و یا سایر درمانهای جایگزین، لازم است به نکات زیر توجه نمایید و بعد با مشورت با دندانپزشک خود ، در نهایت تصمیم نهایی را خود بگیرید.

 

موارد که استفاده از ونیر کامپوزیت توصیه می شود :

 • ترمیم دندان‌های شکسته شده
 • دندانهای ساییده و کوتاه شده
 • تغییر رنگ دندان ، که با گزینه های سنتی سفید کردن دندان قابل درمان نیست
 • دندانهای فرسوده شده
 • دندان هایی با آسیب های جزئی مانند تراشه و ترک
 • دندانهای نامرتب جزئی
 • دندانهای ناهموار
 • بستن فاصله های جزئی بین دندان ها

 

مواردی که بایستی از درمانهای جایگزین به جای ونیر کامپوزیت استفاده نمود :

 • زیبایی کل دندانها : اگرچه در این حالت می توان از ونیر کاپوزیت استفاده نمود، ولی به دلیل معایبی که درباره ونیر کامپوزیت در قسمت مطالب و مقالات گفته شد درمان جایگزین یعنی لمینت دندان توصیه می گردد.
 • بستن فاصله بین بیش از ۳ دندان
 • دندان‌های ضعیف شده : اگر مقدار زیادی از ساختار دندان از بین رفته باشند، دندان‌ها برای انجام ونیر مناسب نیستند.
 • دندان‌هایی که به شدت جابجا شده‌اند یا نامرتب هستند. برای رفع این مشکل، به ارتودنسی دندان نیاز است.
 • فشار دادن دندان‌ها به صورت ناخودآگاه. در این حالت ونیرها به راحتی شکسته می‌شوند و آسیب می‌بینند.. قبل از انجام هرگونه ونیر باید مشکل دندان قروچه حل شود. در بعضی موارد استفاده از محافظ‌های شبانه دندان یا همان نایت گارد، ممکن است موثر باشد.

پس از خواندن این مطلب و سپس مشورت با دندانپزشک خود می توانید راحت تر درباره انجام ونیر کامپوزیت تصمیم گیری نمایید.


جنس کامپوزیت ونیر

جنس ونیر کامپوزیت از ذرات رزین می باشد که این رزین در سالهای اخیر با پیشرفت تکنولوژی از ذرات ریز تر نانو تهیه شده که زیبایی بیشتری به دندانها می دهد.

برخی از برندها در سالهای اخیر به جای رزین از ذرات نانو سرامیک استفاده کرده اند که این  نوع کامپوزیت ونیر از لحاظ دوام و طول عمر تفاوت چندانی با کامپوزیت معمولی ندارند.

 

برندهای معروف ونیر کامپوزیت :

کشورهای مهم تولید کننده کامپوزیت زیبایی عبارتند از ژاپن ، سوئیس ، امریکا و ...

از برندهای معروف هر کدام از این کشورها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

برندهای معروف ژاپن : Gradia Direct ، Geanial ،  kuraray ، Tokoyama

برندهای معروف سوئیس : Saremco، ....

برندهای معروف امریکا : Kerr، Bisco ، ۳M  ،  Cosmedent، IPS

 

البته باید توجه داشت که امری که موجب تفاوت در برند های مختلف کامپوزیت می شود، تنها نوع برند کامپوزیت نیست، بلکه این مهارت و تکنیک دندانپزشک است که موجب مرغوبیت یک برند می شود. زیرا اکثر برندها، دارای استانداردهای لازم بوده و مراحل کنترل کیفی را طی نموده اند. در صورت نداشتن مهارت لازم توسط دندانپزشک، ممکن است با بهترین نوع کامپوزیت، نتیجه ای عکس حاصل شود.

 

نحوه انتخاب رنگ کامپوزیت

کامپوزیت ها محصولات دست سازی هستند و بسته به نظر فردی که از آنها استفاده می کند می توانند رنگ، شکل و ظاهر متفاوتی داشته باشند. اما معمولاً نوع و رنگ کامپوزیت توسط بیمار و با مشوت با دندانپزشک انتخاب می شود. ابتدا دندانپزشک با بررسی همه جوانب رنگ کامپوزیتی را انتخاب می کند که از لحاظ ظاهری و زیبایی انطباق بهتری با سایر دندان های فرد داشته باشد و در صورت تایید بیمار آن رنگ و برند مامپوزیت برای فرد استفاده می گردد.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که برخی اوقات افراد علی رقم توصیه پزشک خود ، رنگ دیگری را برای کامپوزیت دندانهای خود انتخاب می کنند ( در ایران معمولا رنگهای بسیار روشن )، که این رنگ شاید برای دندان شما مناسب نباشد و یا به زودی شما را خسته کند که معمولا این رنگها ، رنگهای معمول و طبیعی یک دندان نیست. در این صورت فرد پس از اتمام کار می فهمد که مثلا رنگ دندانش چقدر غیر طبیعی یا سفید شده، در اینجا تمام مسئولیت با خود بیمار است و اگر بخواهد تغییر رنگ در ونیر کامپوزیت خود ایجاد نماید مستلزم پرداخت هزینه ای دوباره خواهد بود.

پس در انتخاب رنگ ونیر کامپوزیت خود به دندانپزشک خود اعتماد کنید .


روش انجام ونیر کامپوزیت

این درمان بطور کامل در مطب انجام مى‌شود و نیاز به قالبگیرى و لابراتوار ندارد.

لایه کامپوزیتی که روى دندان قرار مى‌گیرد، بسیار نازک و ظریف است و لذا لازم نیست براى جبران ضخامت آن، آنچنان سطح بیرونى دندان تراشیده شود.

این روش بسیار محافظه کارانه و با حداقل تراش ممکن و یا بدون تراش دندان انجام مى‌گردد. در ضمن این درمان در طى یک جلسه قابل انجام است. از آنجا که لایه کامپوزیت ونیر توسط چسبهاى مخصوص کاملا به سطح دندان باند مى‌شود لذا استحکام زیادى پیدا مى‌کند و براحتى نمى‌شکند. البته بایست بعد از درمان مراقب جویدن اجسام خیلى سخت بود.
همانطور که گفته شد در این روش پس از تمیز کردن و آماده سازى سطح دندان، ماده خمیرى کامپوزیت دندان روى سطح بیرونى دندان فرم داده مى‌شود و توسط نور مخصوصى سخت و به دندان چسبانده مى‌شود. این لایه بطور دایمى به سطح دندان چسبانده مى‌شود و لذا این روش یک درمان دائمى محسوب مى‌شود.

ونیر کامپوزیت در یک جلسه قابل انجام است و از دیگر مزایای آن است که درصورت شکست و یا ترک قابلیت ترمیم دارد ولی لمینت‌های سرامیکی قابل ترمیم نیستند و در صورت شکستن یا گم شدن، می‌بایست تعویض شود.


مزایای انجام ونیر کامپوزیت

 • قیمت مناسب و اقتصادی بودن

قیمت مناسب کامپوزیت ها باعث شده است که هر فردی با هر نوع بودجه ای که دارد بتواند از این روش استفاده کند.

 • حداقل تغییرات بر روی ساختار دندان ها

با توجه به این که کامپوزیت مانند نوعی روکش برای دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد نیازی به تغییر ساختار دندان نیست و در واقع حداقل میزان آماده سازی در این روش را می توان مشاهده کرد. علاوه بر این هیچ گونه تغییر و آسیبی بر روی عاج، مینا و ریشه ی دندان دیده نمی شود.

 • طول درمان کوتاه

یکی از موارد مهم در رابطه با مزایا کامپوزیت دندان طول درمان کوتاه می باشد به طوری که در طی یک جلسه پزشک می تواند کار کامپوزیت دندان را به اتمام برساند. با توجه به اهمیت زمان در دنیای امروز این مورد را می توان یکی از مهم ترین مزایا این روش بیان کرد.

 • قابلیت ترمیم و تعویض

در صورتی که هر گونه مشکلی مانند جدا شدن لایه کامپوزیت از روی دندان به وجود آید با مراجعه به پزشک به راحتی می توان آن را ترمیم و یا تعویض کرد و از این جهت نگرانی وجود نخواهد داشت.

 • ساده بودن درمان

در این روش برای قرار دادن کامپوزیت بر روی دندان ها نیاز به هیچ گونه بیهوشی وجود ندارد و پزشک به راحتی می تواند بدون وجود هر گونه خونریزی کار خود را انجام دهد.

 

معایب انجام ونیر کامپوزیت

 • شکستگی در کامپوزیت

همان طور که می دانید برای ساخت کامپوزیت دندان از ماده ای به نام رزین استفاده می کنند که این ماده استحکام کمتری نسبت به مواد دیگر مانند آمالگام و سرامیک دارد و گاهی ممکن است بر اثر فشار های وارد شده بر آن دچار شکستگی شود.

 • زرد شدن کامپوزیت

از دیگر عوارض کامپوزیت دندان می توان به زرد شدن و تغییر رنگ آن اشاره کرد. با توجه به این که یکی از موارد استفاده از کامپوزیت ها جنبه زیبایی آن می باشد زرد شدن و تغییر رنگ آن می تواند آزاردهنده باشد. به همین جهت لازم است سالی یک یا دو بار کامپوزیت ها توسط پزشک پولیش کاری شوند تا رنگ اصلی آن برگردد.

 • پوسیدگی دندان

یکی از مهم ترین موارد عوارض کامپوزیت دندان که اکثر بیماران به آن دچار می شوند، پوسیدگی دندان ها می باشد. معمولا افرادی که از کامپوزیت دندان استفاده می کنند باید به طور سفت و سخت بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند چرا که در غیر این صورت دچار پوسیدگی خواهد شد.

 • حساسیت در دندان ها

استفاده از کامپوزیت گاهی باعث می شود که فرد دچار حساسیت نسبت به گرما و سرما شود و این حساسیت در برخی مواقع ممکن است تا یک ماه و حتی بیشتر این حساسیت باقی بماند.

 • عدم تطبیق دندان ها

با توجه به این که در کامپوزیت دندان کاری که انجام می گیرد اصلاح شکل و سایز دندان ها می باشد گاهی ممکن است ناراحتی هایی به دلیل عدم تطبیق دندان ها با یکدیگر به وجود آید که این موضوع می تواند ناراحتی هایی را برای بیمار به هنگام صحبت کردن، خندیدن، غذا خوردن و ... به وجود آورد.

 • التهاب و تورم لثه

تورم لثه یکی از شایع ترین عوارض کامپوزیت دندان می باشد که به دلیل نوع فعالیت های انجام شده در این روش می باشد. البته این موضوع نگرانی خاصی ندارد وبا مراجعه به پزشک به راحتی می توان آن را درمان کرد.


عوامل ماندگاری طولانی مدت ترمیم‌های کامپوزیت

مقاومت فشاری:

میزان مقاومت ماده در برابر شکستن تحت فشار. این ویژگی در ترمیم‌های خلفی بسیار اهمیت دارد.

سازگاری و هندلینگ:

چقدر با دیواره‌ها سازگاری دارد؟ مشاهده نتایج نهایی در رادیوگرافی به شما نشان می‌دهد که این کار تا چه حد روی شما جواب می‌دهد. هندلینگ به اولویت شخصی شما بستگی دارد. چقدر صبر و تحمل دارید تا به نتایج مطلوب خود برسید؟

شفافیت:

با استفاده از مواد بالک موجود در بازار، ترمیم‌های شما از شفافیت بیشتری برخوردار خواهد بود. بالک باید شفاف باشد تا در لایه‌ایی نزدیک به عمق ترمیم شود. این کار باعث جلوگیری از ایجاد لکه‌ها و داشتن دندان‌های طبیعی می‌شود. بسته به تمایل شما و محل قرارگیری آن در دهان، می‌توانید بر نوع مواد را انتخاب کنید.

قابلیت جریان پذیری:

آیا مواد به آسانی می‌توانند در دیواره‌ها و عصب جریان داشته باشند؟

جمع شدگی:

عاملی که مانع تاثیر طولانی مدت و انجام درست کامپوزیت می‌شود، جمع شدگی در طول پلیمریزاسیون است. جمع شدگی باعث افزایش احتمال پوسیدگی‌های مکرر و رنگ گرفتن حاشیه‌ای می‌شود.

قابلیت صیقل پذیری:

کامپوزیت‌های میکرو فایل، هیبرید و نانوفیل دارای قابلیت صیقل پذیری بسیار زیادی هستند.شما به موادی نیاز دارید که با گذشت زمان خوب صیقل داده شود و درخشش خود را حفظ کند.


تفاوت ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن

وقتی صحبت از ترمیم‌های غیر مستقیم (به خصوص ترمیم‌های بزرگ) باشد، کامپوزیت‌ها از نظر مقاومت و ماندگاری، کمترین امتیاز را دارند.

حتی اگر مواد کامپوزیتی جدید باعث ظاهری زیبا شوند و برای مدت زیادی ماندگار باشند، پرسلن‌ها در برابر لک، فشار و شکستگی مقاومت‌ ترند، همچنین زیبایی و رنگ پایدارتری دارند.

با این وجود، معمولا ترمیم کامپوزیت ارزان‌تر است.


تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان در چیست؟

لمینت و کامپوزیت دندان هر دو درمان زیبایی برای دندان هستند. در هر یک از این روش‌های درمانی، یک لایه نازک به دندان‌ها چسبانده می‌شود (حدود ۶ تا ۱۰ دندان در هر فک که آن را خط لبخند می‌نامند) و رنگ، اندازه و شکل دندان را تغییر می‌دهد. تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در موادی است که از آن‌ها ساخته می‌شوند. این تفاوت باعث می شود مراحل این درمان‌ها و همچنین ویژگی‌های هر یک گوناگون و متنوع باشد.

لمینت سرامیکی

لمینت در حقیقت شکل جدیدی از ونیر سرامیکی است که هر دو از نظر عملکرد و مزایا حدودا یکسان هستند، با این تفاوت که لمینت نازک‌تر است. همچنین برای چسباندن آن‌ها بر روی دندان‌ها نیاز است تا مقدار کمی از مینای دندان تراشیده شود. تغییر اندازه و شکل دندان‌ها باعث می‌شود که لمینت‌ها نسبتاً برجسته باشند و مانند ونیرهای سرامیکی طبیعی به نظر نرسند. همچنین هزینه لمینت بیشتر از ونیرهای سرامیکی است.

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت روکش نازکی است که بر روی دندان قرار می‌گیرد. در ونیر کامپوزیت مقدار کمتری از مینای دندان تراشیده می‌شود تا روکش بر روی دندان قرار گیرد. ونیر کامپوزیت به دلیل رنگ‌پذیر بودن و شکنندگی تقریبا زیاد، کم‌تر ترجیح داده می‌شوند. با این حال، هنوز افرادی هستند که استفاده از آن را ترجیح می‌دهند زیرا آماده‌سازی و چسباندن آن‌ها بر روی دندان زمان کمتری می‌برد.

فرق لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت در چیست؟

ونیر کامپوزیت توسط دندانپزشک در مطب و فقط طی یک جلسه کامل می‌شود. در این نوع درمان نیازی به مسواک زدن ندارید و ونیرهای کامپوزیت با چسب‌های مخصوص به دندان‌های شما متصل می‌شوند. دندانپزشک یک لایه نازک از روکش کامپوزیت را روی دندان شما قرار می‌دهد تا قسمت‌های مورد نظر شما را بپوشاند، سپس لایه بعدی را اضافه می‌کند تا نتیجه نهایی حاصل شود.

اما لمینت سرامیکی مانند روکش سرامیکی بر روی سطح دندان می‌چسبد. هر کدام از این لمینت‌های سرامیکی برای دندان خاصی ساخته شده‌اند و بسیار طبیعی به نظر می‌رسند. استفاده از لمینت سرامیکی کمی تخصصی‌تر و زمان‌بر است. دندانپزشک از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌کند و به آزمایشگاه ارسال می‌کند. بعد از دو تا سه هفته لمینت شما آماده است. سپس دندانپزشک لایه بسیار نازکی از مینای دندان شما را می‌تراشد و روکش را به دندان‌های شما می‌چسباند.


لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

همانطور که می‌دانید‌، هم لمینت و هم کامپوزیت دارای مزایا و معایبی هستند. ونیر کامپوزیت فقط طی یک جلسه انجام و باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود. این کار بدون آسیب رساندن به مینای دندان یا کشیدن آن انجام می‌شود. همچنین هزینه ونیر کامپوزیت تقریبا نصف لمینت است. لازم به ذکر است که اگر لمینت ترک بخورد یا دچار شکستگی شود باید کلا تعویض شود در ونیر کامپوزیت چنین نیست.

با وجود تمام مزایایی که برای کامپوزیت ذکر کردیم، اما آن‌ها قابل رقابت با لمینت نیستند. لمینت ماده‌ای بسیار محکم است که ۱۰ تا ۲۰ سال دوام دارد. لمینت سرامیکی زیباتر و طبیعی‌تر از ونیر کامپوزیت است. همچنین لمینت بسیار شبیه به خود دندان است، بنابراین تراشیدگی جزئی مینای دندان را جبران می‌کند. لمینت در برابر رنگ مقاوم‌تر می‌باشد و احتمالا نیازی به تغییر رژیم‌غذایی امتناع از خوردن غذاهای رنگی نداشته باشید.

با این حال، این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام درمان برایتان مناسب است و همچنین، باید با مشاوره دندانپزشکی صحبت کنید تا به شما در تصمیم‌گیری درست کمک کند.

مزیت های روکش لمینت دندان و کامپوزیت دندان

کامپوزیت مزایای بیشتری نسبت به لمینت دندان دارد که اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها هزینه است. به طور میانگین، لمینت حدود دو برابر گران‌تر از کامپوزیت است، که برای برخی افراد این مسئله اهمیت زیادی دارد زیرا بیشتر درمان‌های دندان تحت پوشش بیمه نیستند. مزیت دیگری که ممکن است برای برخی مهم باشد، زمان کم‌تری است که صرف چسباندن کامپوزیت می‌شود. بدون شک بزرگ‌ترین مزیت کامپوزیت نسبت به لمینت برگشت‌پذیری است. برای درمان لمینت باید دندان‌های طبیعی شما تراشیده شود اما در کامپوزیت این تراشیده شدن به قدری نیست که اندازه‌ دندان‌ها تغییر کند یا مواد کامپوزیتی قابل برداشته شدن و جایگزینی نباشند.

اما لمینت‌ در با دوام بودن و طول عمر قابل مقایسه با کامپوزیت نیست. طول عمر لمینت به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ سال است در حال که کامپوزیت ۵ تا ۷ سال عمر می‌کند. پس باید بدانید که اگرچه کامپوزیت حدود نصف قیمت لمینت است، اما دقیقا دوام آن نیز نصف لمینت می‌باشد. همچنین لمینت برای تمام مشکلات دندانی قابل استفاده است. پس از نظر خودتان کدام یک بهتر است؟


عوارض لمینت دندان و کامپوزیت دندان

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ - تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

عوارض درمان لمینت و کامپوزیت دندان خطرناک نیستند مگر اینکه مدت زمان زیادی طول بکشند. در غیر این صورت فقط به داروهای مسکن نیاز خواهید داشت.

 • حساسیت دندان: به دلیل اینکه مینای دندان برای چسباندن لمینت و کامپوزیت تراشیده می‌شوند ممکن است نسبت به غذا و نوشیدنی‌های سرد و گرم حساس شوند. علاوه بر این حساسیت جزئی دندان در سه هفته اول شایع است، اما اگر ۳ تا ۶ ماه طول بکشد بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید، زیرا امکان دارد حین عمل عصب دندان ملتهب شده باشد و باعث عفونت دندان شود.
 • التهاب لثه: ممکن است مدتی طول بکشد تا بافت لثه با لمینت یا کامپوزیت قرار گرفته شده بر روی دندان وفق پیدا کند. بنابراین التهاب لثه در این مدت طبیعی است اما با گذشت زمان این التهاب باید کم و کم‌تر شود.
 • درد: درمان لمینت و کامپوزیت بدون درد است اما برخی افراد ممکن است درد داشته باشند.

انواع کامپوزیت دندان و مزیت‌های آن

۱. کامپوزیت‌های قدامی

کامپوزیت‌های قدامی با نام کامپوزیت‌های زیبایی نیز شناخته می‌شوند. از این کامپوزیت‌ها به منظور ترمیم دندان‌ها و دستیابی به نتیجه‌ایی کاملا طبیعی و مشابه با دندان‌های اصلی استفاده می‌کنند. اصلی‌ترین مزیت کامپوزیت‌های زیبایی امکان صیقل دادن و طول عمر بسیار بالای درخشانی و براقیت آنها است. از این رو کامپوزیت‌های قدامی بهترین گزینه برای ترمیم زیبایی دندان‌ها است. با استفاده از این کامپوزیت‌ها بدون تراشیدن دندان امکان تغییر رنگ، شکل و سایز قطعه دندانپزشکی وجود دارد. تناژها و میزان شفافیت مختلف که بر اساس سازگاری با رنگ دندان‌تان انتخاب نمایید عبارتند از: A1، A2، A3، A3.5، A4، B1، B2، B3، C2، C3، C4، D3، IB1، OA2، OA3.5 و ... .

۲. کامپوزیت‌های خلفی

از کامپوزیت خلفی برای ترمیم دندان‌های خلفی استفاده می‌شود. این کامپوزیت‌ها از استحکام و مقاومت بسیار بالا در برابر فشار جویدن غذا و سایش برخوردارند. دوام و طول عمر این کامپوزیت‌ها بسیار زیاد است.

۳. کامپوزیت‌های سیال

دلیل معروفیت کامپوزیت دندان سیال سازگاری و انطباق عالی آن است. مزیت سیالیت کار را برای دندانپزشک آسان می‌نماید. از کامپوزیت‌های مایع در پر کردن حفره‌های کوچک دندانی با عمق و سطح کم، به عنوان سیلنت جهت جلوگیری از پوسیدگی و ترمیم کننده طوق دندان‌ها استفاده می‌شود.

۴. کامپوزیت‌های یونیورسال

کامپوزیت‌های یونیورسال در ترمیم و زیبایی دندان‌های قدامی و خلفی کاربرد دارند. این کامپوزیت‌ها برای سازگاری با سایه مینای دندان، دارای تنوع گسترده‌ای از سایه‌ها هستند. کامپوزیت یونیورسال به ۳ شکل سرنگ، کپسول یا مایع در دسترس است.

۵. کامپوزیت‌های خود ترمیم شونده

از آنجا که در فرایند تولید کامپوزیت‌های پلیمریزاسیون دار استفاده از نور الزامی نیست، از این کامپوزیت‌ها جهت ساخت کور (core) استفاده می‌شود. برای پر کردن حفره‌های بزرگ دندانی به ویژه دندان‌های خلفی که فشار بیشتری را تحمل می‌کنند از این کامپوزیت‌ها استفاده می‌شود.

۶. کامپوزیت‌های بالک فیل

برای ترمیم لایه و کم شدن میزان انقباض ضروری است که کامپوزیت‌های قدیمی به آرامی جایگذاری شوند. کامپوزیت‌های بالک فیل فقط برای قرارگیری در یک لایه طراحی شده‌اند. مزیت اصلی کامپوزیت‌های بالک فیل عمق درمان، کم شدن حجم فیلترها، یکپارچه سازی، ذخیره کردن وقت و هزینه کمتر است.

۷. کامپوزیت‌های ارتودنسی

از کامپوزیت‌های ارتودنسی در درمان‌های مربوط به ارتودنسی دندان استفاده می‌کنند. در مجموع کامپوزیت‌ ارتودنسی لایت کیور می‌باشند.

انواع لمینت دندان و مزیت‌های آن

لمینت سرامیکی - تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

۱. لمینت سرامیکی

همانطور که از اسم این لمینت دندان پیداست جنس آن از سرامیک است. لمینت سرامیکی با نام پرسلن ونیر نیز شناخته می‌شود. در واقع این لمینت در آزمایشگاه از لایه نازک سرامیکی تولید شده است و سپس روی دندان تراشیده شده قرار داده می‌شود.

۲. لمینت کامپوزیتی

این نوع لمینت از جنس پلیمر است و رنگی مشابه با رنگ دندان دارد. برای تولید آنها نیاز نیست به لابراتوار فرستاده شوند و در مطب دندانپزشک ساخته می‌شوند. سپس بسته به نوع مشکل دندان از جمله فاصله‌های بین دندانی، بدفرمی و … در یک یا دو جلسه از طریق اشعه روی دندان قرار داده می‌شوند. برای انجام این روش به قالب گیری و حتی در برخی موارد به تراشیدن دندان نیازی نیست.

تا اینجا متوجه فرق لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت شدیم. لمینت سرامیکی روشی غیر مستقیم است در حالی که ونیر کامپوزیت روشی مستقیم می‌باشد.

۳. لمینت دندان بدون تراش

از آنجا که لمینت‌های تراش نخورده بسیار نازک هستند در این روش به تراشیدن مینای دندان نیازی نیست. با وجود اینکه این روشی غیر تهاجمی است اما برای ساخت باید به لابراتوار ارسال شوند. در نتیجه این روش تقریبا ۴ هفته زمان می‌برد.

در واقع انواع مختلف لمینت و کامپوزیت نشان دهنده تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان می‌باشند.

در چه مواردی لمینت دندان توصیه می‌شود؟

با توجه به روش‌های زیادی که وجود دارد هنگام انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش باید بسیار دقت کنید. زیرا ممکن است روش انتخابی مناسب دندان‌های شما نباشد و مشکل ساز شود. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از انتخاب به دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین می‌توانید به درمانگاه دندانپزشکی شرق تهران مراجعه کنید. به طور کلی در شرایط زیر استفاده از لمینت دندان توصیه می‌شود:

 • اصلاح شکل و فرم دندان‌ها
 • بهبود نامنظمی جزیی دندان‌ها و ترمیم چرخش دندان‌
 • کاهش فاصله بین دندان ها
 • سفید و روشن کردن رنگ دندان
 • در صورت مصرف مینوسیکلین و تتراسایکلین، بلیچینگ برای تغییر رنگ دندان مناسب نیست و باید از لمینت استفاده نمود.

در چه مواردی کامپوزیت دندان توصیه می‌شود؟

کامپوزیت دندان در شرایط زیر توصیه می‌شود:

 • داشتن دندان‌های بی‌نظم و نامرتب
 • جلوتر بودن فک بالا
 • شکستگی‌های کوچک و جزیی
 • فاصله بین دندانی
 • زردی دندان

قیمت کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان قیمت ۱۴۰۱

ضمانت ما (شکستگی و لب پر شدن) قیمت هر واحد (ریال) کشور سازنده برند کامپوزیت ردیف
۶  ماه + پالیش در این مدت رایگان ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ ژاپن توکویاما ۱
۱۲ ماه + پالیش در این مدت رایگان ۱۸.۰۰۰.۰۰۰ سوئیس - آلمان IPS ۲

 


سوالات متداول:

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان؟

در پاسخ به این سوال بایست گفت که هر کدام از این درمانها ویژگى و مزایاى خاص خودش را دارد و بسته به شرایط و مشکلات دندانها و توقع و نیاز بیمار از درمان زیبایى، انتخاب صورت می‌گیرد.

در مجموع مى‌توان گفت که تفاوتها و ویژگیهاى هر روش بطور خلاصه بصورت زیر است:

۱) درمان کامپوزیت ونیر در یک جلسه انجام مى‌شود ولى درمان لمینت سرامیکى در سه جلسه قابل انجام است.

۲) درمان کامپوزیت ونیر محافظه کارانه‌تر بوده و با حداقل تراش و یا بدون تراش دندان است ولى در روش لمینت دندان لازم است سطح خارجى دندانها مقدارى تراش داده شوند.

۳) درمان کامپوزیت ونیر به فشار و اجسام سخت حساستر بوده و احتمال شکست و لب پریدگى دارد، در صورتیکه لمینت دندان مقاومتر است.

۴) هزینه درمان کامپوزیت ونیر کمتر از لمینت سرامیکى است.

۵) رنگ پذیرى لمینت دندان کمتر از کامپوزیت ونیر است.

۶) با توجه به موارد ذکر شده در بالا، روش کامپوزیت ونیر در مواردى که وضعیت دندانها سالمتر است و سن بیمار کم است توصیه مى‌شود.

می‌توان گفت روش لمینت دندان در مواردى که مشکلات دندانى زیاد است و دندانها داراى پرکردگیهاى وسیع و پوسیدگیهاى عمیق است و نسج دندان ضعیف است، توصیه مى‌شود.

 

احتمال جدا شدن و یا پوسیده شدن کامپوزیت ونیر چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت وقتی کامپوزیت ونیر توسط دندانپزشک مجرب به درستی و دقت طراحی شده باشد و با دقت کافی روی دندان قرار بگیرد هرگز از دندان جدا نمی‌شود.
ولی این امکان وجود دارد که در اثر جویدن جسم سخت و خشک و یا وارد آمدن ضربه شدید به دندان، کامپوزیت ونیر دندان دچار شکستگی یا لب پریدگی شود که البته طراحی و انجام دقیق، احتمال شکستگی یا لب پریدگی را کاهش می‌دهد و البته اگر چنین اتفاقى براى دندان پیش آید امکان ترمیم کامپوزیت دندان براحتى وجود دارد و لزومى به تعویض کامپوزیت دندان نیست.
نکته دیگر آنکه، دندان ترمیم شده با کامپوزیت ونیر به همان اندازه ممکن است دچار پوسیدگی شود که دندان طبیعی دچار می‌شود.
پس اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان از دیگر عوامل افزایش طول عمر کامپوزیت ونیر دندان میباشد.

مزایای مهم کامپوزیت دندان چیست؟

باندینگ

از نظر شیمیایی کامپوزیت با ساختار دندان پیوند می‌خورد. این پیوند موجب تقویت دندان شده و دندان مثل روز اول خود ترمیم می‌شود. به دلیل «چسبیده شدن» کامپوزیت‌ها به دندان، برای ترمیم کامپوزیت، دندان‌های کمتری نیاز به دستکاری دارند.

شیوه باندینگ:

۱. اچینگ: با استفاده از اسید فسفریک بی‌ نظمی مینا و عاج دندان را از عمق ۵-۳۰ میکرومتر تمیز می‌کنند.

۲. باندینگ: برای انجام این کار از یک ماده باندینگ مخصوص به همراه کامپوزیت استفاده می‌کنند. این ماده باندینگ باعث ایجاد پیوندی میکرو مکانیکی به دندان می‌شود و اجازه می‌دهد چسبندگی ترمیم بهتر روی دندان قرار گیرد.

۳. در آخر کامپوزیت قرار داده شده و به آن نور آبی (لایت کیور) تابیده می‌شود.

استفاده بالینی

کامپوزیت‌ها دارای ویژگی‌های مهم و کاربردی در انواع مختلف ترمیم هستند:

پر کردن

از آنجا که پر کننده‌های کامپوزیت به دندان چسبانده می‌شوند (باند می‌شوند)، در این روش برخلاف پرکننده‌های آمالگام، دیگر به عایق‌های محافظتی نیاز نیست.

پل‌های کامپوزیتی چسبنده

در این مورد، از طریق باندینگ یک دندان مصنوعی کامپوزیتی به دندان‌های مجاور متصل می‌شود. دلیل اصلی این روش جلوگیری از ساییده شدن دندان‌های مجاور است.

Inlays (اینله)

نوعی کامپوزیت برای ترمیم غیرمستقیم (ساخته شده در آزمایشگاه دندانپزشکی) است که فقط در داخل حفره دندان استفاده و موجب تقویت کل ساختار دندان می‌شود.

ونیرها

ممکن است ونیر کامپوزیتی مستقیما قرار داده شود(در دهان ساخته شده باشد)، یا یک تکنسین دندانپزشکی در آزمایشگاه دندانپزشکی آن را ساخته باشد (غیرمستقیم) و بعدا به دندان چسبانده شود.

زیبایی

بزرگ‌ترین مزیت کامپوزیت دندانی نسبت به مواد سنتی مانند آمالگام، زیبا سازی بی نظیر آن است. به دلیل تنوع گسترده رنگ کامپوزیت‌ها، ترمیم با آنها باعث می‌شود که آسیب مشخص نشود. پر کردن با کامپوزیت می‌تواند بسیار شبیه به رنگ دندان‌های طبیعی باشد.

 

سن مناسب برای کامپوزیت ونیر چه موقع است؟

کامپوزیت ونیر دندان زمانی استفاده می‌شود که دندان‌ها بد رنگ و بد شکل و یا از هم فاصله داشته باشند.

هر چند برای این روش درمانی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و بیماران در هر سنی که باشند می‌توانند از آن استفاده کنند، اما این درمان‌ها نبایست در زیر سن بلوغ و براى کودکان و نوجوانان انجام شود، زیرا در این سنین بدلیل رویش دندان‌ها، موقعیت لبه لثه نسبت به کامپزیت تغییر کرده و بمرور ظاهر نامناسبى ایجاد مى‌شود.

البته در مواردى که به علل مختلف مثل نقص ژنتیکى و یا بدشکلى مادرزادى دندان ناچار به انجام این درمان باشیم بایست به بیمار یادآورى کرد که احتمال نیاز به ترمیم در آینده وجود دارد.

هزینه کامپوزیت دندان چقدر است؟

هزینه عاملی است که می‌خواهید در نظر بگیرید. روکش‌ها ارزان نیستند.

در واقع، استفاده از روکش‌ها یک فرآیندی می باشد که زمانبر است. از آن سو، شما مواد با کیفیت بالا و کار با کیفیت بالا می‌خواهید که ماندگاری بالایی داشته باشد. از این گذشته، همه به محض این که دهان خود را باز کنید نتایج را مشاهده خواهند کرد.

گرچه قیمت کمتری نسبت به روکش‌های چینی دارد، اما روکش‌های کامپوزیت هنوز هم می‌توانند گران تمام شوند. هزینه روکش کامپوزیت بسته به محل زندگی شما، محل کار دندانپزشکی و تعداد روکش مورد نیاز شما متفاوت خواهد بود.

اگر فقط می‌خواهید ظاهر لبخند خود را بهبود بخشید، احتمالاً مجبور خواهید بود که کل صورتحساب را پرداخت کنید، زیرا بیمه اغلب موارد دندانپزشکی زیبایی را پوشش نمی‌دهد. با این حال، اگر دندان شما آسیب دیده باشد، بیمه شما ممکن است بخشی یا کل هزینه را پوشش دهد.

در غیر این صورت، هزینه آن نگران کننده است، در مورد تنظیم برنامه پرداخت با یک دندانپزشک صحبت کنید. حتی ممکن است با استفاده از تعداد معینی روکش در یک زمان تخفیف بگیرید.

چرا قیمت کامپوزیت دندان در کلینیک‌های مختلف دندان پزشکی متفاوت است؟

با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک، نوع کامپوزیت مورد استفاده، کیفیت درمان، دقت در جزییات شکل و فرم دندانها، شفافیت و زیبایى کامپوزیت ونیر، امکانات و تجهیزات مورد استفاده، رنج قیمتی وجود دارد و مى‌بایست توجه داشت که درمان ونیر، درمانى بسیار حساس و دقیق و نیازمند هنر دست دندانپزشک و تجربه و دانش او است.

به عبارت دیگر کامپوزیت ونیر دندان همانند یک کار هنرى است و تمام مراحل ساخت آن با دست و مستقیما روى دندان توسط دندانپزشک انجام مى‌شود و مسلما کیفیت درمان و زیبایى آن به دقت در جزییات، هنر دست، وقت و زمان گذاشته شده براى درمان و تجربه و تخصص دندانپزشک دارد و اینطور نیست که درمان ونیر در همه کلینیک‌ها با کیفیت یکسان و الزاما قیمت مشابه باشد.

آیا می‌توان از درمان کامپوزیت ونیر به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

در صورتی که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فک به حد نهایی خود رسیده باشد می‌توان طرح درمان کامپوزیت ونیر را مد نظر داشت.

به علت طولانی بودن درمان ارتودنسی دندان و ایجاد عوارض جانبی روی دندانها مانند تحلیل ریشه و ایجاد پوسیدگی و همچنین گاهاً برگشت دوباره مشکل نامرتبی قبلی دندانها پس از پایان ارتودنسی، کامپوزیت ونیر می‌تواند به عنوان یک جایگزین درمانی خوب برای بیماران با مشکل نامرتبی خفیف در نظرگرفته شود.

لذا روش کامپوزیت ونیر را مى‌توان براى اصلاح موارد نامرتبى خفیف استفاده کرد و اگر شدت نامرتبى دندان زیاد باشد مى‌بایست از درمان ارتودنسى و یا درمان ترکیبى ارتودنسى – ونیر استفاده کرد.

تفاوت لمینت و روکش دندان چیست؟

لمینت‌های دندان چیست؟ لمینت‌های دندان عملکردی مشابه روکش‌ها دارند و گاهی اوقات این دو اصطلاح به جای هم استفاده می‌شوند. لمینت‌ها از این نظر متفاوت هستند که بسیار نازک‌تر هستند و برای قرار دادن آنها نیاز به برداشتن مینای کمتری دارند.

لمینت دندان چیست؟

ونیرهای پرسلن، لمینت‌های نازک و شفافی هستند که برای بهبود زیبایی (شکل، فاصله، رنگ) دندان‌های طبیعی، اصلاح شلوغی یا جایگزینی باندینگ کامپوزیت ساخته می‌شوند. روش‌های قرار دادن روکش عبارتند از: سرامیک معمولی.

تفاوت بین ونیر و کامپوزیت چیست؟

ونیرهای چینی انتخابی مطلوب برای بسیاری از بیماران است. دکتر متخصص دندانپزشکی به طور کامل کاندیداتوری شما برای روکش های چینی را در طول معاینه در مطب ارزیابی می‌کند تا مطمئن شود که آنها برای شما مناسب هستند. ونیرهای کامپوزیت مستقیماً روی دندان طبیعی شما از یک رزین سفید رنگ تراشیده می‌شوند.

آیا لمینت برای دندان خوب است؟

لمینت‌های دندان که معمولاً به عنوان روکش دندان شناخته می‌شوند از پرسلن یا مواد کامپوزیت تشکیل شده‌اند. این لایه نازک از مواد بر روی دندان‌های طبیعی قرار می‌گیرد و می‌تواند به محافظت از دندان در برابر پوسیدگی و همچنین بهبود ظاهر لبخند کمک کند.

ماندگاری لمینت ونیر چقدر است؟

ونیر لمینت چینی می‌تواند از ۱۰ تا ۱۲ سال عمر کند. ونیرهای رزین کامپوزیت باید زودتر تعویض شوند، زیرا حدود ۴ تا ۸ سال ماندگاری دارند.


سخن آخر

اگر در مورد لبخند خودآگاه شده‌اید، روکش دندان می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. آنها اساساً یک راه حل نیمه دائمی برای دندانهای ناقص هستند. از آنجا که روکش‌ها - حتی روکش‌های کامپوزیت - نسبتاً گران هستند، قبل از تصمیم گیری، وقت خود را برای بررسی گزینه‌ها و جوانب مثبت و منفی خود اختصاص دهید. در مورد بهترین انتخاب نیز با دندانپزشک صحبت کنید.

در سال‌های اخیر استفاده از خدمات زیبایی دندان بسیار افزایش یافته است. لمینت و کامپوزیت دندان جز محبوب‌ترین‌ها می‌باشند. اما موضوعی که ممکن است باعث سردرگمی افراد شود عدم آگاهی از فرق لمینت و کامپوزیت دندان می‌باشد. همانطور که گفتیم هر کدام دارای انواع مختلف و کاربردهای متفاوتی می‌باشند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. اگر قصد استفاده از بهترین خدمات پزشکی یا حتی درمان ریشه دندان را دارید به سایت arkadent.com مراجعه نمایید.

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتساپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد 7