ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟

زمانی که به دلایل مختلفی مانند پوسیدگی شدید، ضربه یا دلایل دیگر دندان از دست می رود و جای آن خالی می شود، ایمپلنت های دندان یکی از بهترین گزینه ها برای پر کردن فضای خالی دندان محسوب می شوند. ایمپلنت دندان به انگلیسی (Dental implant) نوعی پروتز مصنوعی با پایه پیچی کوچک است که از طریق جراحی در فک کاشته می شود تا توانایی جویدن و چهره بیمار را بازیابی کند. فاکتورهای متعددی از جمله تعداد دندان های از دست رفته، استحکام استخوان فک و سلامت دندان های اطراف ، سن بیمار ، بیماریهای سیستماتیک، زمان کشیدن دندانهای قبل و ... در زمان کاشت وجود دارد که آنها را باید در نظر گرفت.

 

در ویس زیر میتوانید تعریف دقیق ایمپلنت دندان را به صورت خلاصه و کاملا مفید گوش کنید.

 

اگر قصد انجام کاشت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از قیمت ایمپلنت دندان مطلع شوید.

 

نمونه درمان ایمپلنت دندان در دندانپزشکی دکتر بنیانیان

فیلم ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت های دندانی از دو بخش تشکیل می شوند بخش اول شامل یک پایه تیتانیومی یا راکسالیدی است که فیکسچر نام دارد و با جراحی در استخوان فک قرار می گیرد وجود این قطعه می تواند جایگزین ریشه دندان شود و بخش دوم روکش دندان است که به عنوان تاج عمل می کند.

تیتانیوم یک ماده زیست سازگار است که با بافت استخوانی در فک شما ترکیب می‌شود و یک پیوند مطمئن را ایجاد می‌کند. راکسالید نسل بعد از تیتانیونیم است که زیست سازگاری آن با بدن به نسبت تیتانیوم بالاتر است. هنگامی که ریشه ایمپلنت به طور کامل در قسمت فک محکم شد، می توان یک اباتمنت و تاج را روی آن متصل کرد. 

 


عوامل تاثیر گذار بر هزینه ایمپلنت دندان

هزینه و قیمت ایمپلنت دندان به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. کشور سازنده ایمپلنت
 2. برند یا مارک ایمپلنت
 3. جنس ایمپلنت
 4. تخصص پزشک کاشت ایمپلنت
 5. جنس روکش ایمپلنت
 6. هزینه‌های جانبی کاشت ایمپلنت

که این پارامترها در قیمت اعلامی از سوی دندانپزشکان یا مراکز مختلف بسیار تاثیر گذار هستند که به اختصار نسبت به هر یک توضیحات زیر ارائه می‌شود:

۱- کشور سازنده ایمپلنت

هم اکنون کشورهای زیادی اقدام به تولید ایمپلنت یا به صورت کامل یا به صورتی بعضی از قطعات نموده‌اند. از کشورهای مهم تولید کننده ایمپلنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چین – کره جنوبی – آلمان – فرانسه – برزیل – سوئیس و آمریکا، البته اخیرا ایران هم در حال ساخت برخی از قطعات ایمپلنت می‌باشد.

۲- برند یا مارک ایمپلنت

برند یا مارک ایمپلنت - ایمپلنت دندان

حال که با کشورهای سازنده ایمپلنت دندان آشنا شدید باید بدانید که همه برندهای ایمپلنت یک کشور سازنده، در یک جایگاه قرار ندارند و چه بسا مثلا گرید A یک کشور ضعیف‌تر از نظر تکنولوژی ساخت ایمپلنت از گرید B یک کشور یک پله قوی‌تر بهتر باشد.

به طور کلی گرید ساخت ایمپلنت در کشورها را به ۳ دسته A , B , C تقسیم بندی می‌کنیم.

صرف اینکه یک دندانپزشکی یا مرکز درمانی بگوید ایمپلنت ما کره‌ای است یا سوئیسی، دلیل بر خوب بودن آنها نیست و باید ببینیم که کدام گرید از یک کشور است؟

ما در دندانپزشکی دکتر بنیانیان از ایمپلنتهای ساخت ۲ کشور استفاده می‌کنیم:

کره جنوبی: برای ایمپلنتهای اقتصادی

سوئیسی: برای ایمپلنتهای Top level

ایمپلنت‌های کشور کره جنوبی دارای ۳ گرید A , B , C می‌باشد. ما در دندانپزشکی دکتر بنیانیان از گرید A ایمپلنت‌های کره جنوبی به نام Dentis استفاده می‌کنیم.

ایمپلنت‌های کشور سوئیس دارای ۳ گرید A , B , C می‌باشد. ما در دندانپزشکی دکتر بنیانیان از گرید A ایمپلنت‌های سوئیسی به نام اشترومن استفاده می‌کنیم که جزو ۲ ایمپلنت برتر دنیا است.

۳- جنس ایمپلنت

جنس اکثر پایه‌های ایمپلنت در دنیا، تیتانیوم می‌باشد که سازگاری خوبی با بافت استخوان بدن انسان دارد.

همانطور که پیشتر گفته شد ما در دندانپزشکی دکتر بنیانیان از ۲ برند Dentis کره جنوبی و اشترومن سوئیس استفاده می‌کنیم. برند Dentis دارای پایه‌ای از جنس تیتانیوم است. برند " اشترومن " دارای ۲ جنس پایه تیتانیوم و راکسالید می‌باشد که هر کدام از آنها می‌تواند اکتیو شده یا ساده باشد.

بالاترین سازگاری را با بدن جنس " راکسالید اکتیو شده " دارا می‌باشد و طبیعتا دارای قیمت بالاتری نسبت به سایرین دارد.

۴- تخصص پزشک کاشت ایمپلنت

برعکس تصور خیلی از مردم دندانپزشکی که ایمپلنت دندان را انجام می‌دهد لزوما متخصص نیست و تخصصی در دندانپزشکی به نام " متخصص ایمپلنت دندان " وجود ندارد. و صرفا ایمپلنت دندان برای دندانپزشکان عمومی یک دوره چند ماهه است. کاشت ایمپلنت را هم دندانپزشکان عمومی می‌توانند انجام دهند و هم متخصصین در یکی از زمینه‌های دندانپزشکی.

۵- جنس روکش ایمپلنت

جنس روکش ایمپلنت دندان
جنس روکش ایمپلنت دندان

همانطور که می‌دانید ایمپلنتی که در دهان شما قرار می‌گیرد دارای ۳ بخش می‌باشد.

 • فیکسچر یا همان پایه‌ای که در استخوان شما کار گذاشت می‌شود.
 • اباتمنت یا همان واسطه‌ای که بین روکش و فیکسچر قرار می‌گیرد.
 • روکش دندان، که بعد از کارگذاری و اتمام کار از نظر ظاهری شما مانند یک دندان واقعی در دهان خود مشاهده می‌کنید.

حال این روکش دندان که روی پایه ایمپلنت از طریق واسطه اباتمنت قرار می‌گیرد به طور کلی دارای ۲ جنس می‌باشد.

 • روکشهای از جنس PFM که بیس یا داخل آن از فلز است و روی آن چینی قرار می‌گیرد.
 • روکشهای از جنس زیرکونیوم که تماما سرامیکی و سفید است.

طبیعتا روکشهای از جنس زیرکونیوم دارای ظاهر زیباتر و قیمت بالاتری نسبت به روکشهای PFM می‌باشند که عموما برای دندانهای قدامی (جلو) از این جنس روکشها استفاده می‌شود. هر چند بسیاری از افراد برای دندانهای خلفی خود هم به علت کیفیت بالاتر، روکشهای زیرکونیوم را انتخاب می‌کنند.

۶- هزینه‌های جانبی کاشت ایمپلنت

برای کاشت ایمپلنت دندان در ابتدا به بیمار گفته می‌شود که ۲ عکس بگیرد. عکس OPG و عکس CBCT .

هنگامی که دندانپزشک عکس‌های فوق را از بیمار می‌بیند متوجه خواهد شد که آیا استخوانی که قرار است در آنجا ایمپلنت گذاشته شود در شرایط خوب و مساعده قرار دارد یا نیاز به برخی اقدامات اضافه تر جهت مساعد ساختم محل کارگذاشتن ایمپلنت را دارد. این اقدامات جانبی عبارتند از :

 • سینوس لیفت
 • بازسازی استخوان
 • پیوتد استخوان ( GBR )
 • افزایش قطر لثه ( Ridge expand )

مراحل انجام ایمپلنت دندان

 

جدول مراحل انجام ایمپلنت دندان برای ایمپلنت های تکی یا چند تایی

زمان مرحله
یک جلسه ۳۰ دقیقه ای مشاوره و معاینه و نوشتن عکس های لازم جهت بررسی بهتر
۱ تا ۳ روزه آماده می شود گرفتن عکس OPG و CBCT در رادیولوژی فک و دندان
بررسی عکسها و طرح درمان نهایی ارسال عکس از طریق واتساپ یا تلگرام یا حضوری به شماره کلینیک
بستگی به سختی کار از ۵ دقیقه تا ۲ ساعت کشیدن دندان یا ریشه باقی مانده یا جراحی دندان
 • در صورت نیاز
 • بنا به تشخیص پزشک
 • ۱۵ دقیقه الی ۵ ساعت
 • بنا به میزان تخریب استخوان ناحیه ایمپلنت
 • همزمان با کاشت دندان یا قبل از کاشت ایمپلنت
بازسازی استخوان + سینوس لیفت
۱۵ دقیقه برای کاشت هر پایه ایمپلنت کاشت ایمپلنت ( فیکسچر )
۲ هفته بعد از کارگذاری پایه ها به مدت ۱۰ دقیقه چکاپ کاشت ایمپلنت ها و کشیدن بخیه ها
۳ تا ۶ ماه بعد از کارگذاری پایه ایمپلنت – بسته به تشخیص پزشک بستن هیلینگ جهت شکل گیری لثه
۲ تا ۳ هفته پس از بستن هیلینگ قالب گیری روکش ایمپلنت
۱۰ روز پس از قالب گیری امتحان روکش
۱ هفته بعد از امتحان روکش تحویل روکش

 

لازم به ذکر است زمانهای مندرج در جدول تقریبی است و برای ۹۰ درصد از افراد این زمانها صادق است ولی برای افراد با شرایط خاص یا افرادی که می خواهند ایمپلنت کامل یک فک یا ۲ فک را انجام دهند این زمان متفاوت خواهد بود.

به طور کلی مراحل ایمپلنت های دندانی به شرح زیر می باشد:

 • ارزیابی اولیه

دندانپزشک یا جراح دهان شما ابتدا یک معاینه جامع برای تعیین بهترین روش برای تعیین وضعیت استخوان فک و بهترین روش کاشت دندان انجام می دهد. این ارزیابی اولیه شامل عکس‌برداری با اشعه ایکس، برداشتن قالب‌ها و تطبیق رنگ دندان‌ها است تا به واسطه آن ایمپلنت شما تا حد امکان طبیعی به نظر برسد. شما تعیین خواهید کرد که چند دندان را می خواهید با ایمپلنت جایگزین کنید. همچنین شما باید در مورد تمام شرایط پزشکی و داروهای خود با دندانپزشک صحبت کنید. بسته به شرایط شما یا ایمپلنت های ارتوپدی، ممکن است قبل از جراحی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید تا از عفونت جلوگیری کنید.

 • کشیدن دندان یا ریشه باقی مانده یا جراحی دندان

اگر هنوز در دهان خود دندان باقی مانده دارید که نیاز به تعویض دارند، می توانید این کار را همزمان با کاشت ایمپلنت انجام دهید.

دندانپزشک شما در مورد گزینه های بیهوشی یا آرام بخشی صحبت خواهد کرد. به احتمال زیاد، دندانپزشک شما از یک بی حس کننده موضعی نووکائین (یا لیدوکائین) برای احساس بی حسی و از بین بردن درد استفاده می کند. در حین کشیدن دندان فقط کمی کشش و فشار احساس خواهید کرد. پس از کشیدن، باید از باد کردن بینی، سیگار کشیدن، تف کردن بیش از حد یا نوشیدن از طریق نی خودداری کنید. این اقدامات می تواند سبب ایجاد حفره و درد شود.

 • بازسازی استخوان + سینوس لیفت

اگر استخوان فک فعلی شما به اندازه کافی قوی و ضخیم است، ممکن است نیازی به اضافه کردن استخوان اضافی نداشته باشید. فشار زیادی هنگام جویدن وارد می شود و برای محافظت از ایمپلنت باید استخوانتان قوی باشد. اگر فک شما به مقداری استخوان اضافی نیاز دارد، این استخوان معمولاً از ناحیه دیگری از استخوان فک شما پیوند داده میشود.

 

پیوند-استخوان-و-سینوس-لیفت-برای-ایمپلنت-دندان
پیوند-استخوان-و-سینوس-لیفت-برای-ایمپلنت-دندان

 

 • قرار دادن پایه ایمپلنت دندان

قبل از اینکه بتوانید ایمپلنت را اضافه کنید، ممکن است لازم باشد ابتدا اجازه دهید استخوان التیام یابد. پس از بهبودی استخوان، دندانپزشک یا جراح ایمپلنت را اضافه می کند. بعد از آن استخوان فک در اطراف ایمپلنت شروع به رشد می کند. سپس ایمپلنت بخشی از خط لثه طبیعی شما می شود. این فرآیند در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است بین ۳ تا ۹ ماه طول بکشد.

 

 

 • بستن هیلینگ

۳ تا ۹ ماه بعد از کارگزاری فیکسچر، نوبت به بستن هیلینگ دندان می رسد. هیلینگ به طور موقت بر روی فیکسچر بسته می شود، و وظیفه آن شکل دادن به لثه برای انجام بخش بعدی یعنی قالب گیری روکش می باشد.

 

ایمپلنت-دندان-هیلینگ ایمپلنت
ایمپلنت-دندان-هیلینگ ایمپلنت

 

 • قالب گیری، امتحان و تحویل روکش ایمپلنت دندان

۲ هفته تا ۱ ماه پس از بهبودی لثه ها، دندانپزشک قالب گیری روکش دندان  یا تاج دندان شما را انجام می دهد. حال بسته به شرایط می توانید ایمپلنت متحرک یا ثابت داشته باشید. این روکش توسط یک قطعه واسطه ای به نام اباتمنت به دندان متصل می شود.

ممکن است برای امتحان روکش دندان ۱ یا چند بار نیاز باشد به دندانپزشکی مراجعه کنید تا دندانپزشک به بهترین نحو بتواند روکش را برای شما تنظیم و تحویل نماید.

 

روکش-ایمپلنت-دندان
روکش-ایمپلنت-دندان

اجزای ایمپلنت دندان

بیشتر ایمپلنت های دندانی معمولی دارای طراحی سه تکه هستند. این سه جزء عبارتند از پست یا پایه ایمپلنت، اباتمنت که به پست ایمپلنت متصل می شود و پروتز یا ترمیم دندان که می تواند تاج، بریج یا پروتز باشد.اما برخی از آنها دو تکه هستند. این ایمپلنت های دندانی طوری ساخته می شوند که پست و اباتمنت ایمپلنت یک واحد باشد. پروتز ایمپلنت مستقیماً روی ایمپلنت قرار می گیرد. مینی ایمپلنت های دندانی اغلب به صورت واحدهای دو تکه طراحی می شوند. ایمپلنت های دندانی زیرکونیا نیز اغلب به صورت یونیت دو تکه طراحی می شوند، اگرچه به صورت یونیت سه تکه نیز در دسترس هستند.

پایه ایمپلنت

پست یا پایه ایمپلنت در طی یک عمل جراحی کوتاه با استفاده از جراحی پیشرفته کامپیوتری، درون استخوان فک وارد می شود. پست واقعی از نظر ظاهری کمی شبیه یک ریشه دندان طبیعی است؛ بنابراین اگر یک پست ایمپلنت را ببینید، متوجه خواهید شد که انتهای آن درست مانند یک ریشه دندان واقعی مخروطی ساخته شده است. پست های ایمپلنت های دندانی در طیف وسیعی از قطرهای مختلف در دسترس هستند، این موضوع سبب میشود تا دندانپزشک شما بتواند مناسب ترین قطر را برای دندانی که نیاز به ترمیم دارد انتخاب کند.

 

ایمپلنت-دندان-فیکسچر-ایمپلنت
ایمپلنت-دندان-فیکسچر-ایمپلنت

 

اباتمنت ایمپلنت

تنوع اباتمنت های ایمپلنت، بستگی به سیستم ایمپلنت مورد استفاده برای ترمیم دندان ها دارد. به عنوان مثال، اباتمنت های ایمپلنتی که تاج ها و پل های ایمپلنت را محکم می کنند، در مقایسه با اباتمنت هایی که برای حمایت از دندان مصنوعی استفاده می شوند، بسیار متفاوت هستند. اباتمنت ایمپلنتی که برای محکم کردن روکش یا پایه ایمپلنت استفاده می‌شود، شبیه دندان کوچکی است که از بالای خط لثه بیرون زده اند. اباتمنت هایی که برای حمایت از پروتز استفاده می شوند بسیار متفاوت هستند، زیرا ایمپلنت های دندان مصنوعی می توانند پیوست‌های خاصی بر روی سطح خود داشته باشند و روی اباتمنت ها چسبانده شوند.

 

ایمپلنت-دندان-اباتمنت
ایمپلنت-دندان-اباتمنت

 

پروتز ایمپلنت

پروتز ایمپلنت می تواند تاج، بریج یا پروتز متکی به ایمپلنت باشد. ایمپلنت‌های تک دندانی تاج‌های دندان را ترمیم می‌کنند، در حالی که ایمپلنت‌های دیگر می‌توانند بریج‌های دندانی را ترمیم کنند یا در برخی موارد  برای حمایت از پروتز استفاده شوند. تاج ها و بریج ها به طور دائمی در جای خود ثابت می شوند و فقط توسط دندانپزشک ایمپلنت قابل جابجایی هستند. پروتزهای ایمپلنت متحرک هستند، بنابراین می توان آنها را برای تمیز کردن و نگهداری منظم بیرون آورد.پروتزهای ایمپلنت زمانی که در دهان جایگذاری می‌شوند، محکم هستند و در مقایسه با پروتزهای معمولی که روی لثه قرار می گیرند، بسیار قوی تر و پایدارتر عمل می‌کنند. پس از آن میتوان با استفاده از عمل افزایش طول تاج دندان به زیبایی هرچه بیشتر دندان ها کمک کرد.

 

ایمپلنت-دندان-اوردنچر-متکی-بر-ایمپلنت
ایمپلنت-دندان-اوردنچر-متکی-بر-ایمپلنت

مزایای ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان - کاشت دندان چیست

ایمپلنت های دندانی عملکرد کاملا مشابه به دندان های طبیعی دارند.

یکی از بزرگترین ویژگی و مزیت آن این است که امکان غذا خوردن را درست شبیه دندان های واقعی ایجاد میکند. این عملکرد به گونه ای است اکثر بیماران نمی توانند تفاوت بین دندان طبیعی خود و دندان ایمپلنت را تشخیص دهند. افراد می توانند کاملاً عادی با آن ها غذا بخورند و حتی آنها را مسواک بزنند و نخ دندان بکشند.

ایمپلنت های دندانی می توانند تا آخر عمر دوام بیاورند

یک دندان مصنوعی  ممکن است تنها حدود ۸ سال یا کمتر دوام بیاورد، این در حالی است که ایمپلنت های دندانی می توانند یک عمر دوام بیاورند. ایمپلنت از تیتانیوم ساخته شده و با استخوان فک ادغام می شود. این ماده کاملا زیست سازگار و غیر سمی است و توسط بدن دفع نمی شود.

ایمپلنت های دندانی از تحلیل استخوان جلوگیری می کنند

هنگامی که دندان از جای خود برداشته میشود، استخوان فک در فضای خالی تحلیل می رود. اگر در سال اول از دست دادن دندان هیچ ایمپلنتی قرار نگیرد، آن ناحیه استخوان ۲۵ درصد حجم خود را از دست می دهد و این روند حتی میتواند در طول سال ها نیز ادامه یابد. پروتزهای مصنوعی حتی می توانند از دست دادن استخوان را تسریع کنند. چون در طول زمان شل می شوند و به برجستگی استخوانی ساییده میشوند و به تدریج آن را از بین می برند. از آنجایی که ایمپلنت جایگزین ریشه و همچنین دندان می شود و عمل جویدن به حالت عادی باز می گردد، تحریک لازم برای رشد طبیعی استخوان را فراهم می کند.

ایمپلنت های دندانی دندان های مجاور را ثابت نگه می دارند

شکاف دندان از دست رفته می تواند باعث شود که دندان های اطراف به صورت کج به طرف جای خالی حرکت کنند. این موضوع دندان‌های شما را از موقعیت اصلی خود خارج می‌کند و می‌تواند روی گاز گرفتن، توانایی جویدن و ظاهر شما تأثیر بگذارد. پس از آن سبب دشواری در ترمیم و تعویض دندان در آینده نیز میشود. شکاف دندان از دست رفته همچنین می تواند به عنوان یک تله برای غذا و باکتری عمل کند و منجر به بیماری لثه شود؛ بنابراین ایمپلنت ها می توانند به شما کمک کنند تا از بیماری لثه خلاص شوید.

ایمپلنت های دندانی می توانند از افتادگی صورت و پیری زودرس جلوگیری کنند

افتادگی صورت می تواند یک اثر ناخواسته از تحلیل استخوان پس از از دست دادن دندان ها باشد. اینجاست که یک سوم پایینی صورت شروع به جمع شدن می کند و به تدریج فاصله بین نوک بینی و چانه بسته می شود. تغییرات می تواند شامل چین و چروک های بیش از حد اطراف دهان، نازک شدن لب ها و چانه نوک تیزتر باشد که باعث می شود فرد بسیار مسن تر از سن واقعی خود به نظر برسد.


عوارض ایمپلنت دندان در طول زمان

ایمپلنت ممکن است عوارض کوتاه مدت یا بلند مدتی داشته باشد که تعدادی از این عوارض احتمالا برای متخصص نبودن دندانپزشک اتفاق می‌افتند. در نتیجه برای داشتن کم‌ترین عوارض به دندانپزشک متخصص ایمپلنت مراجعه نمایید. رعایت بهداشت دهان و دندان از مواردی است که در کاهش عوارض دندان به شما کمک بسیار زیادی می‌کند. عوارض ایمپلنت شامل:

 • عفونت محل کاشت دندان
 • امکان آسیب به دیگر دندان‌های سالم
 • آسیب‌های عصبی که سبب ایجاد درد، بی‌حسی، سوزن سوزن شدن لثه‌ها، لب‌ و چانه می‌شود.
 • بروز مشکلات سینوس یعنی زمانی که کاشت دندان در فک بالا صورت می‌گیرد ممکن است یکی از حفره‌های سینوس بیرون بزند.

عوارض ایمپلنت ارزان قیمت

خیلی ها به فکر ایمپلنت ارزان قیمت هستند و دوست ندارند هزینه زیادی برای انجام این روش درمانی بپردازند. در حالی که نمی دانند با انجام این کار سلامتی خود را به خطر می اندازند. اگر شما هم دوست دارید این روش درمانی را امتحان کنید، اما در مورد هزینه آن دچار شک و تردید هستید، بهتر است در مورد مضرات ایمپلنت ارزان قیمت بیشتر بدانید:

 • ایمپلنت های دندانی ارزان یک بمب ساعتی

احتمال بروز عفونت میان بیمارانی که ایمپلنت ارزان قیمت انجام می دهند بسیار بیشتر است. بیماری پری ایمپلنت یکی از بیماری های نسبتا جدید است که باعث التهاب لثه و تحلیل استخوان اطراف آن می شود.

 • آسیب عصبی

تحقیقات نشان داده، آسیب عصبی یکی دیگر از اثرات ایمپلنت ارزان قیمت است. بیمارانی که قبلا از آسیب های عصبی رنج می برند، دلیل ایملپنت هایشان درد بیشتر را تجربه می کند و این مشکل هنگام خوردن، صحبت کردن و … شدت پیدا می کند.

 • سوراخ شدن حفره سینوسی

عوارض سینوس برای خیلی ها پیچیده به نظر می رسد. این اتفاق یکی از نشانه های استفاده از ایمپلنت ارزان قیمت است و زمانی رخ می دهد که ایمپلنت فک بالا به داخل حفره سینوس نفوذ کند. شکستگی در حفره سینوس موجب درد خفیف تا شدید یا احساس سوزن سوزن شدن در سینوس ها می شود. همچنین می تواند موجب سردرد و حتی میگرن شدید شود.

 • شکستگی ایمپلنت

ایمپلنت های ارزان قیمت از موادی ساخته شده اند که احتمال شکستگی آن ها بسیار بالاست. احتمال بروز این اتفاق در مواقعی که از استحکام کافی استخوان برخوردار نیستید، بیشتر خواهد بود.

 • آسیب دیدگی دندان های مجاور

دریافت ایمپلنت های ارزان ممکن است به دندان های مجاور آسیب وارد کند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که ایمپلنت در امتداد یک محور نامناسب باشد یا از ایمپلنت بسیار بزرگ استفاده شود.


فواید درمان به موقع ایمپلنت دندان

درمان به موقع  ایمپلنت می تواند فوایدی را به همراه داشته باشد. پس از جایگزینی سریع ایمپلنت به جای دندان های از دست رفته، می توان به بهبود در گفتار کمک کرد. برخی از دندان های مصنوعی صحبت کردن افراد را با مشکلاتی روبرو می کند؛ این در حالی است که ایمپلنت ها به دلیل ساختار محکمی که درون فک دارند از بروز این مشکل جلوگیری میکنند. همچنین غذا خوردن به واسطه ایمپلنت ها عملی ساده و راحت محسوب میشود. برای نصب آن ها نیاز به تراش دندان های کناری نیست و به دلیل فرمی که دارند کاملا طبیعی هستند و می توانند به بازگشت اعتماد به نفس افراد کمک کنند. دوام و ماندگاری آن ها نیز یکی دیگر از این فواید محسوب میشود . برخی از آن ها به گونه ای هستند که میتوانند تا سالهای سال به خوبی باقی بمانند. انجام ایمپلنت به موقع کمک میکند زمان کمتری برای عمل جراحی صرف شود و مقرون به صرفه تر هستند. در نهایت زمانی که آنها درون دندان ها جایگذاری میشوند میتوانند به خوبی با استخوان های اطراف هماهنگ شوند و ظاهر زیبایی به شما هدیه کنند.

 

فواید درمان به موقع ایمپلنت دندان

 

 

مزایای ایمپلنت دندان نسبت به سایر درمانهای جایگزین

جایگزین‌های ایمپلنت دندان عبارتند از بریج ثابت، پروتزهای جزئی و پروتز متحرک. احتمالا همه افراد با مزایا و معایب این درمان‌های جایگزین از جمله دندان مصنوعی آشنایی نسبی دارند. از این رو در ادامه مزایای ایمپلنت دندان نسبت به سایر درمان‌های جایگزین را معرفی می‌نماییم.

 • زیبایی ظاهری، طبیعی بودن و طول عمر و ماندگاری ایمپلنت‌ها تا آخر عمر در مقایسه با سایر درمان‌ها
 • کمک به گفتار و نحوه سخن گفتن فرد و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس وی
 • ثابت بودن ایمپلنت‌ها، عدم نیاز به برداشتن و قرار دادن مجدد و عدم جذب آلودگی (نقطه مقابل پروتز متحرک)
 • امکان خوردن غذاهای مختلف و متنوع به دلیل عدم جابجایی و لغزش ایمپلنت‌ها
 • عدم آسیبی به دندان‌های کناری دندان کاشته شده

 

 

کلینیک دندانپزشکی آرکا - مزایای ایمپلنت دندان نسبت به سایر درمانهای جایگزین
مزایای ایمپلنت دندان نسبت به سایر درمانهای جایگزین

نکاتی مفید برای بالا بردن میزان موفقیت درمان ایمپلنت

بعد از جراحی ایمپلنت سعی کنید آب دهان خود را فرو دهید زیرا تف کردن مداوم خونریزی شما را بیشتر می‌کند. داشتن تورم بعد از جراحی نیز کاملا طبیعی می‌باشد و ممکن است تا ۷۲ ساعت افزایش داشته باشد که برای کاهش این تورم می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. استفاده از دهانشویه برای رفع بوی بد دهان و همچنین شستشوی دندان‌های بسیار اهمیت دارد.

در صورتی که جراحی دندان یا لثه انجام داده‌اید باید به آرامی با آن‌ها برخورد کنید تا سریع‌تر ترمیم شوند. همچنین سعی کنید به این نواحی زبان یا دست نزنید تا آلودگی به این قسمت‌ها وارد نشود. قرقره کردن آب نمک نیز به کاهش درد و تورم لثه‌ها کمک می‌کند .

 

 

کلینیک دندانپزشکی آرکا - مراقبتهای بعد از ایمپلنت دندان
مراقبتهای بعد از ایمپلنت دندان

 

 


سخن آخر درباره ایمپلنت دندان

برای کاشت ایمپلنت و مراحل بعدی به مرکز یا دندانپزشکی مراجعه کنید که:

 • از نظر کیفیت و برند آن ایمپلنتی که قرار است برای شما کار کند، مطمئن باشید.
 • متخصص جراح فک و صورت برای شما کار کاشت ایمپلنت را انجام دهد.
 • قیمت ایمپلنت را به طور کامل به شما بگویند، نه قسمتی از آن را.
 • جنس روکش ایمپلنت را به طور واضح به شما بگویند.
 • هزینه‌های جانبی انجام ایمپلنت را هرچند حدودی همان ابتدا به شما بگویند.
 • در صورت بروز مشکلات احتمالی بعدی برای شما، پاسخ گو باشند.

ایمپلنت دندان مانند سایر روش‌های درمانی دارای مزایا و معایب منحصر به فرد خود است. با این وجود کاشت دندان بهترین روش برای پر کردن جای دندان‌های از دست رفته است. انجام ایمپلنت به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که هر روش ویژگی و هزینه متفاوتی دارد. اگر قصد ایمپلنت دارید بهتر است ابتدا برای معاینه‌های لازم به یک دندانپزشک متبحر مراجعه نمایید.


سؤالات متداول


02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7