لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان یا لمینیت دندان پوسته نازکی از جنس سرامیک است که برای بازسازی ظاهر طبیعی دندان‌ها استفاده می‌شود و همچنین دارای قدرت و انعطاف‌پذیری قابل مقایسه با مینای دندان طبیعی می‌باشد .

یکی از بهترین و در عین حال شیک‌ترین کارهای زیبایی برای دندان‌ها لمینت دندان می‌باشد. در این روش هر کسی می‌تواند لبخندی زیبا، دندان‌های سفید و یکدست داشته باشد. بسیاری از کارهای زیبایی و درمانی در صنعت دندان‌پزشکی برای داشتن دندان‌هایی بی نقص و مرتب وجود دارد که لمینت با توجه به استحکام و زیبایی که دارد با اختلاف از بهترین روش‌ها محسوب می‌شود.

با توجه به اهمیت دندان‌ها در زیبایى چهره، روشهاى درمانى مختلفى توسط  دندانپزشکان زیبایى بکار گرفته مى‌شود که هر کدام با توجه به شرایط دهان و دندان و بر اساس نیاز زیبایى به بیماران پیشنهاد مى‌شود و یکى از مهمترین روشهاى درمانى دندانپزشکى زیبایى به منظور اصلاح طرح لبخند و ایجاد لبخندى دلنشین روش لمینت دندان است.

لمینیت را می توان از چینی یا مواد کامپوزیت ساخت، روکش‌های چینی در برابر لکه‌ها از لمینتهای کامپوزیتی مقاومترند و ویژگیهای بازتاب نورِ دندانهای طبیعی را دارند. شما می توانید با مشورت دندانپزشک خود مناسب‌ترین روش زیبایی را برای دندانتان انتخاب کنید. شما عزیزانی که قصد انجام این روش زیبایی را دارید، پس از خواندن این اطلاعات به راحتی تصمیم خواهید گرفت.

لمینت سرامیکی

لبخند سفید و براق

بدون درد و آسیب

دوام بالا و محکم

کاربرد لمینت دندان

به طور معمول لمینیتهای دندان برای بهبود بخشیدن به موارد زیر به کار می‌روند :
۱- دندانهایی که تغییر رنگ داده‌اند: چه به دلیل درمان کانال ریشه، لکه های بوجود آمده از مصرف تتراسایکلین یا داروهای دیگر، مصرف فلوراید بیش از اندازه یا سایر عوامل یا به دلیل پُر کردن دندان با حجم زیادی از کامپوزیت که منجر به تغییر رنگ دندان شده باشد.
۲- دندانهایی که پوسیده و ساییده شده‌اند.
۳- دندانهایی که شکسته و یا دچار لب پریدگی شده‌اند.
۴- دندانهای کج و معوج، بهم ریخته و یا بدشکل برای مثال دندانهایی که حفره یا برجستگی دارند.
۵- دندانهای فاصله دار
۶- بستن فضای بین دندانها

کاربرد لمینت دندان

 

بستن فاصله میان دندانی یا دیاستم

برای از بین بردن فاصله بین ۲ دندان از روش‌های گوناگونی استفاده می‌شود که بهترین و کم هزینه ترین آن‌ها کامپوزیت می‌باشد. زمانی می‌توان از کامپوزیت استفاده کرد که فاصله بین دندان‌ها خیلی زیاد نبوده و تنها ۱ الی ۲ دندان درگیر هستند. بستن فاصله با لمینت نیز انجام می‌شود و در مواردی است که فاصله زیاد بوده و تعداد دندان‌ها نیز زیاد است. در روش دیگر که با عکس‌برداری از فک انجام می‌شود ممکن است برای مرتب سازی دندان‌ها و از بین بردن فاصله نیاز به ارتودنسی باشد. برای انجام هر کدام باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

درمان نامرتبی دندان ها با لمینت

یکی از مهم‌ترین دلایل مراجعه کنندگان برای انجام لمینت، درمان نامرتبی دندان‌ها می‌باشد. میزان نامرتبی دندان‌ها برای انجام این کار بسیار حائز اهمیت است. اگر نامرتبی دندان‌ها به گونه‌ای باشد که دندان‌پزشک تشخیص دهد نیازی به ارتودنسی نیست، لمینیت و یا کامپوزیت از بهترین روش‌های زیبایی و یکدست شدن دندان‌ها می‌باشد. تشخیص از بین بردن ایرادات فک و دندان از چه روشی و در چه مدت زمانی کاملا باید با نظر دکتر همراه باشد. ممکن است دندان‌های شما تنها با لمینت و کمتر از ۱۵ روز درمان شود و یا در مواردی برای مرتب شدن دندان‌ها نیاز به استفاده سالیانه از ارتودنسی باشد.

درمان ناهنجاری فکی با لمینت

عموما برای درمان ناهنجاری‌های فک از روش درمانی ارتودنسی و جراحی فک استفاده می‌شود . لمینیت بیشتر برای سفیدی و مرتب کردن خط لبخند کارایی دارد. اگر فک شما دچار ناهنجاری است و می‌خواهید آن را با لمینت پوشش دهید بهتر است بدانید که فقط درمان زودگذر را انتخاب کرده‌اید و اصلا پیشنهاد نمی‌شود. به طور کلی برای پاسخ دقیق به این پرسش باید پیش یک دکتر متخصص ویزیت شوید.

لمینت در دوران بارداری

با توجه به این که مادران در دوران بارداری دچار پوسیدگی دندان می‌شوند بهتر است کارهای زیبایی را بعد از زایمان انجام دهند و در این دوران تنها در موارد ضروری که دندان دچار پوسیدگی زیاد است باید به پزشک مراجعه کرد. در دوران بارداری تنها باید نسبت به میزان پوسیدگی ۱ الی ۲ بار برای چکاپ نزد دندان‌پزشک رفت.

پروتز متحرک و لمینت دندان

با فناوری پیشرفته پروتز متحرک مانند لمینت دندان ساخته شده که این روزها در مورد آن تبلیغات زیادی هم انجام می‌شود. این قالب متحرک کاملا موقتی بوده و نیازی به تراشیدگی دندان‌ها ندارد و تنها با قالب گرفتن فرم دندان با هزینه بسیار کم ساخته می‌شود. این نوع از پروتزهای متحرک بیشتر جنبه تزیینی دارد.

لمینت دندان شیری

اگر دندان کودک بر اثر ضربه و یا عدم استحکام از بین برود و در جویدن و میل کردن غذا دچار مشکل شود، بهتر است با لمینت دندان شیری، این نواقص را از بین برد.

لمینت فک پایین

لمینت فک پایین در بیشتر موارد بسیار راحت تر از فک بالا انجام می‌شود و عموما اختلاف زمانی آن با انجام فک بالا تنها ۱۵ دقیقه می‌باشد. توصیه ما به شما این است که اگر قصد لمینیت دندان‌هایتان را دارید بهتر است هر دو فک را انجام دهید زیرا اختلاف رنگ باعث از بین بردن زیبایی فک بالا می‌شود.

درمان دندان‌های شکسته و لب پر شده

دندانی که بر اثر ضربه دچار شکستگی و لب پریدگی شده است نیاز به پر شدن و ترمیم با متریال و مواد مخصوص دندان‌پزشکی دارد که به صلاح دید دکتر انجام می‌شود. درمان دندان شکسته توسط یک دندان‌پزشک کاری ساده و با ظرافت است که درست مطابق با رنگ دندان‌ها انجام می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر بهتر است دندان‌پزشک شما را معاینه کند.

لمینت دندان سیاه

هر دندانی که دچار پوسیدگی و خرابی باشد باید قبل از لمینیت به خوبی با مواد مخصوص ترمیم شود. دندان‌های سیاه با روش‌های درمانی موجود و طبق تشخیص پزشک ترمیم می‌شود و سپس کار لمینت سرامیکی روی آن انجام می‌شود. در این باره نظر تخصصی دندان‌پزشک بسیار حائز اهمیت بوده پس بهتر است با مشورت او انجام شود.

مراحل لمینت سرامیکی

مراحل لمینت سرامیکی - لمینت دندان

لمینت یا لمینیت برای اصلاح هر گونه نقص دندان و زیبایی بخشیدن به آن انجام می‌شود. در این روش، مواد مخصوص مانند یک روکش بسیار نازک روی دندان‌ها قرار داده می‌شود که فاصله بین دندان‌ها، روی هم قرار گیری دندان‌ها، لک و تمامی نقایص هر فک را پوشش می‌دهد. مراحل لمینت سرامیکی به شرح زیر است:

بررسی و معاینه اولیه

در جلسه اول باید میزان سلامتی فک و دندان‌ها توسط متخصص تایید شود، در صورت نیاز عکس از دهان انداخته می‌شود تا از سالم بودن و عدم پوسیدگی هر کدام مطمئن شد. در لمینیت دندان باید قبل از شروع کار هر گونه خرابی، شکستگی و بیماری‌های لثه برطرف شود. ممکن است تعدادی از دندان‌ها نیاز به پر کردن داشته باشند. در برخی موارد ممکن است دندان‌پزشک لمینت را برای شما مناسب نداند و یا از روش‌های دیگری کار زیبایی لبخندتان را انجام دهد. پس اولین و مهم‌ترین مرحله بررسی و معاینه پزشک می‌باشد.

ترمیم دندان‌های آسیب دیده

بعد از این‌ که دندان‌ها توسط دکتر معالج بررسی شد باید هر تعداد دندان خراب یا پوسیده با روش درمانی مناسب ترمیم شود. همان ‌طور که گفته شد لمینیت مانند یک روکش روی دندان قرار خواهد گرفت پس نباید هیچ‌گونه نقص و یا بیماری قبل از این کار وجود داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است در مدت زمان کوتاهی دندان‌ها پوسیده شوند و از بین بروند. ترمیم دندان می‌تواند شامل پرکردگی و یا عصب کشی و همچنین در صورت نیاز لیفت لثه باشد.

جرمگیری و پاکسازی دهان

اگر دندان‌ها هیچ مشکلی نداشتند و یا در جلسات مشخص شده، دندان‌های پوسیده به طور کامل ترمیم شدند، حال وقت جرمگیری رسیده است. در صورت نیاز تمامی دندان‌هایی که قرار است با روکش لمینت سرامیکی پر شوند جرمگیری می‌شوند تا هر گونه لک و جرم، از روی آن‌ها پاک شود.

انتخاب رنگ لمینت

لمینت سرامیکی عموما دارای رنگ‌های روشن و خیلی سفید است که به آن لبخند هالیوودی و یا سینمایی نیز می‌گویند. اما بهتر است بدانید که انتخاب رنگ لمینیت کاملا به سلیقه مشتری انجام می‌شود و پزشک در این مورد فقط شما را راهنمایی می‌کند. پیشنهاد ما به شما این است که اگر پوست تیره، سبزه و یا گندمی دارید از رنگ‌های بسیار سفید استفاده نکنید زیرا از حالت طبیعی بودن خارج می‌شود و ممکن است زیبایی این روکش‌ها را از بین ببرند. در این میان بهتر است توصیه‌های دندان پزشک را نیز در تصمیم‌گیری خود اعمال کنید.

آماده سازی دندان‌ها

برای آماده‌سازی دندان‌ها باید ابتدا مقدار کمی از سطح دندان‌ها را تراشید. ایجاد حفره‌های کوچک بر روی دندان‌ها برای چسباندن مواد امری ضروری است. پس برای شروع باید دندان‌ها کمی تراشیده شوند. این کار آسیب جدی به مینای دندان نمی‌زند و در صورت نیاز از بی حسی قبل از شروع کار استفاده می‌شود.

قالبگیری فک و ندان

پس از آماده‌سازی دندان‌ها باید از هر فک که قرار است لمینت شود، قالبگیری انجام شود. این کار توسط دندانپزشک انجام شده و سپس به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. تا زمانی که قالب‌ها توسط لابراتوار آماده شود می‌توانید از روکش موقت استفاده کنید.

ساخت لمینیت دندان

ساخت لمینیت دندان در آزمایشگاه و با مواد مخصوص به مدت ۲ هفته به طول می‌انجامد. ساخت مواد و قالب نسبت به قالب فک بوده که پس از آماده سازی برای دکتر معالج شما فرستاده می‌شود. در این فاصله ۱۵ روزه تا آماده شدن قالب‌ها نیازی به مراجعه مطب دکتر نیست و فقط باید منتظر قالب‌ها برای نصب باشید.

نصب روکش‌ها

یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل در لمینیت دندان‌ها نصب روکش‌ها می‌باشد. بعد از ارسال روکش‌های لمینت سرامیکی، دندان‌پزشک آن‌ها را با دقت تمام بر روی دندان شما نصب می‌کند. نباید بین خط فاصل لثه و دندان فاصله ایجاد شود زیرا باعث شکستگی لمینیت و تجمع باکتری و در آخر پوسیدگی ریشه خواهد شد. پس روکش‌های سرامیکی باید با ظرافت و دقت بالا روی دندان‌ها قرار گیرند. بهتر است قبل از انجام هر کار زیبایی در مورد پزشک معالج خود تحقیق کنید و نمونه کارهای او را از نزدیک و در مطب مشاهده نمایید.

برطرف کردن نواقص

پس از نصب روکش‌ها و تراش دادن آن متناسب با سایز فک و دندان حال نوبت برطرف کردن نواقص کار رسیده است. در این مرحله با وسایل مخصوص که مانند یک سمباده ظریف عمل می‌کند، دندان پزشک تمام خطوط بین دندان‌ها را چک کرده تا در آینده به راحتی بتوان از نخ دندان استفاده کرد و فرد به بهداشت دهان خود رسیدگی کند. دندان‌های هر دو فک را روی هم گذاشته و در صورت اندازه نبودن، آن‌ها را به صورت استاندارد تراش می‌دهد.

پایان کار و آموزش مراقبت

در آخر هم پس از چک شدن نهایی اندازه و صاف بودن سطح دندان‌ها، دندان‌پزشک و دستیار او در مورد مراقبت‌های پس از لمینیت سرامیکی، نحوه رعایت بهداشت دهان، مسواک و خمیر دندان مناسب و تمامی مواردی که باید برای طول عمر بیشتر و تغییر نکردن رنگ، رعایت کنید را در اختیارتان قرار می‌دهند.

لمینت دندان در چند جلسه انجام میشود؟

لمینت دندان در چند جلسه انجام میشود؟

با توجه به نحوه کار دندان‌پزشک، نوع لمینت دندان، مشکلات فک، لثه و پوسیدگی بیمار، تعداد جلسات متفاوت می‌باشد. در ادامه عوامل تاثیرگذار بر مدت زمان درمان و تعداد جلسات را خواهیم گفت:

همان‌طور که می‌دانید لمینت دندان دارای چند نوع مختلف است که هر کدام نسبت به مراحل ساخت قالب و میزان سلامت دندان‌ها متغیر است.

به طور کلی ویزیت و نصب لمینیت بین ۲ الی ۳ جلسه انجام می‌شود اما اگر هر دو فک نیاز به این کار باشد و یا شخص دارای دندان‌های پوسیده و نیازمند ترمیم باشد ممکن است بیش از ۳ جلسه زمان بخواهد.

لازم به ذکر است که بین جلسه اول با جلسه دوم که زمان نصب است، ۲ هفته باید برای ساخت قالب دندان‌ها در مراکز مخصوص منتظر بمانید.

البته در کامپوزیت دندان در صورت سلامت کامل فک و لثه تنها در ۱ الی ۲ جلسه پشت هم انجام می‌شود و در این روش نیازی به قالب‌گیری نیست.

انتخاب رنگ در لمینیت دندان

لمینیتها داراى طیف وسیعى از رنگها هستند و انتخاب رنگ در لمینت دندان بر اساس فاکتور‌هایى مثل جنسیت، سن، رنگ چهره و سلیقه بیمار صورت مى‌گیرد.

رنگ لمینیت موردی است که کاملا به اختیار فرد انجام می‌شود. اما برای زیبایی بیشتر و داشتن دندان‌های طبیعی بهتر است موارد زیر را رعایت فرمایید:

رنگ لمینیت را نسبت به رنگ پوست خود انتخاب کنید یعنی اگر دارای پوست تیره، سبزه و گندمی هستید نباید از رنگ‌های خیلی روشن و سفید صدفی استفاده نمایید و اگر رنگ پوستتان سفید است نباید از رنگ‌های خیلی نچرال استفاده کنید. به طور کلی هیچ پزشکی به شما رنگ سفید سینمایی یا صدفی را پیشنهاد نمی‌کند زیرا از طبیعی و نچرال بودن کار جلوگیری می‌شود و یک لبخند مصنوعی خواهید داشت. ولی در آخر طبق سلیقه و نظر شخصی شما انتخاب رنگ لمینیت انجام می‌شود. اگر هم نمی‌توانید رنگ مناسب را به تنهایی انتخاب کنید بهتر است این کار را به عهده دندان‌پزشک بگذارید.

لازم است پیش از اقدام به این کار، رنگ مورد انتظار خود را با دندان پزشک در میان بگذارید.
برخی افراد خواهان سفیدی بیش از حد لمینیت‌ها بوده و برخی دیگر از جلب توجه و براقیت زیاد گریزانند پس نکته مهم دررابطه با لمینیت‌ها درجه سفید بودن و رنگ مورد نظر شماست.
در جلسات مشاوره‌ای که برگزار می‌شود می‌توانید به طور کامل از نتایج آگاه شده و خواسته‌ها و سلایق خود را در این امر دخیل سازید‌، خواهید دید که زیبایی به دست آمده از نتایج لمینت دندان کاملا مطابق خواست شما خواهد بود.
همچنین نظر دندان پزشک نیز می‌تواند شما را در انتخاب لمینیت یاری نماید گاه تجارب دندان پزشکتان شما را از تصمیم‌ گیری‌های اشتباه بازداشته و وی می‌تواند با ارائه پیشنهاداتی زیبایی و جذابیت چهره شما را به میزان زیادی بالا ببرد.

 

انواع لمینت دندان

چه کسانی میتوانند دندان‌های خود را لمینت کنند؟

چه کسانی میتوانند دندان‌های خود را لمینت کنند؟ - لمینت دندان

به طور کلی تمامی افرادی که دارای دندان سالم و یا پوسیدگی کم هستند می‌توانند از این روش زیبایی استفاده نمایند. اصل اول و مهم‌ترین نکته‌ای که باید یک شخص پس از انجام لمینت رعایت کند، بهداشت و رسیدگی به دندان و لثه می‌باشد. اگر فکر می‌کنید قرار است برای مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن تنبلی کنید، به شما توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان از لمینت یا کامپوزیت استفاده نکنید زیرا باعث خراب شدن و پوسیدگی جبران ناپذیری خواهد شد. اگر دندان‌های ایمپلنت شده ندارید و مینای دندان به اندازه کافی برای پیوند مواد سالم است می‌توانید از این روش استفاده کنید. بهتر است بدانید که دیاستم زمانی اتفاق می‌افتد که سایز دندان‌ها بزرگ است و باعث فشار آوردن و ایجاد فاصله می‌شود.

استحکام لمینیت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

 • ارزیابی دقیق دندانپزشک زیبایی از چیدمان دندانها
 • رابطه بسته شدن دو فک و میزان درگیری و همپوشانی دندانها
 • اندازه لمینت نسبت به دندان
 • استفاده از نانو ذرات جدید
 • استفاده از لمینیتهای مختلف با توجه به موقعیت دندانی و فکی هر بیمار ( عدم استفاده از یک نوع لمینیت برای همه افراد)
 • میزان رعایت بهداشت فردی
 • میزان تراشی که باید برای هر دندان در نظر گرفت. ( همه دندانها به یک نسبت نباید تراش داده شوند و برخی اصلا نیازی به تراش ندارند)

مزایای لمینیت دندان

۱) از آنجا که این پوسته کاملا به دندان مى‌چسبد و در واقع با سطح دندان یکى مى‌شود، استحکام بسیارى پیدا مى‌کند و در مقابل فشارهاى جویدنى نمى‌شکند.
۲) لمینیت دندان ظاهر دندانهای طبیعی را دارد، به بافت لثه آسیبی نمیزند و در برابر لکه مقاوم است.
۳) لمینیتها رویکرد محافظه کارانه برای تغییر شکل و رنگ دندان هستند، لمینیت کردن دندان در مقایسه با تعویض تاج دندان معمولاً نیاز به ایجاد تغییرات زیاد ندارد و در عین حال جایگزینی زیباتر و محکمتری ارائه می‌دهد.

معایب و عوارض لمینیت دندان

همان‌طور که در بخش‌های بالایی گفته شد، معایب و عوارض لمینیت دندان به نسبت دیگر روش‌های اصلاح طرح لبخند بسیار کم و ناچیز است. این روش به نسبت کامپوزیت دندان بسیار مقاوم‌تر و طول عمر بالایی دارد. اولین مرحله پس از معاینات اولیه، تراش دادن سطح نازکی از دندان است که دیگر امکان اصلاح آن وجود ندارد و از مهم‌ترین معایب این روش زیبایی به شمار می‌رود. در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان و لثه و مسواک نزدن، قطعا دندان‌های از زیر دچار پوسیدگی می‌شوند. پوسیدگی دندان باعث از بین رفتن مینا و ریشه شده و برای درست کردن آن باید لمینیت به طور کامل از دندان برداشته شود و پس از رفع پوسیدگی مجدد قالبگیری و مواد گذاری شود. پس برای کنترل این عوارض و معایب باید بی وقفه بهداشت را رعایت کرد و از نخ دندان قافل نشد.

معایب لمینت سرامیکی

قطعا انجام دادن هر کار زیبایی و تغییر دادن فرم طبیعی آن دارای معایبی هم هست که قبل از انجام آن باید به طور کامل درموردشان اطلاعات داشته باشید. معایب لمینت سرامیکی بیشتر برای کسانی است که دندان‌های سالم و یکدست دارند و میزان پوسیدگی دندان‌ها بسیار کم است. اگر فقط برای زیبایی و سفید شدن بیشتر، قرار است از لمینت سرامیکی استفاده کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم هرگز این کار را انجام ندهید. روش‌های دیگری برای سفید شدن دندان‌ها و آسیب کمتر به آن‌ها وجود دارد که بهتر است بایک دندان‌پزشک متخصص مشورت کنید. به طور کلی معایب لمینت سرامیکی به ۳ بخش زیر تقسیم می‌شود:

احتمال جدا شدن از دندان

با توجه به این‌که لمینت در لابراتوار و نسبت به فرم فک شما قالب گیری می‌شود، احتمال جدا شدن آن به نسبت کامپوزیت بسیار کم‌تر است اما اگر با بی احتیاطی خوراکی‌های سفت و محکم را گاز بزنید و یا به کمک دندان‌های لمینت شده، درب مواد غذایی را باز کنید، به مرور زمان دچار شکستگی و جدا شدن از دندان خواهد شد.

غیر قابل بازگشت بودن

بخش تراش خورده دندان غیر‌قابل بازگشت است. در مراحل لمینت و آماده سازی آن گفته شد که قبل از نصب باید مقدار کمی از سطح دندان را برای چسبندگی قالب مواد تراش داد.

گرما و سرما

اگر دندان اصلی شما از زیر دچار پوسیدگی شود، قطعا به گرما و سرما واکنش نشان خواهد داد ولی اگر مراقبت لازم را در این راستا انجام دهید، احتمال پوسیدگی دندان از زیر لمینیت کاهش پیدا می‌کند.

 

نکات بعد از انجام لمینیت دندان

اگر بتوانید این چند مورد را پس از انجام لمینت رعایت کنید هیچ‌گاه دچار مشکل پوسیدگی و شکستگی نخواهید شد و طول عمر آن نیز بیشتر خواهد بود:

بعد از میل کردن هر خوراک و غذایی و همچنین وعده‌های روزانه، به خوبی دندان‌ها را نخ بکشید و پس از آن با مسواک مخصوص بشویید. با دندان‌های لمینیت شده آجیل و پوست سخت آن‌ها را نشکنید. بلافاصله پس از نوشیدن قهوه، چای و هر نوشیدنی انرژی‌زایی باید به خوبی دندان‌ها را مسواک کنید و در آخر به توصیه‌هایی که دکتر به شما می‌گوید گوش کنید و چکاپ سالیانه خود را انجام دهید.

 • شکستن دندان‌های لمینیت شده دندان‌های لمینت با توجه به این‌که در مدت زمان ۲ هفته و در آزمایشگاه مخصوص قالب‌گیری می‌شود دارای متریال و استحکام بسیار خوبی هستند اما در حقیقت میزان مقاومت و عدم شکستگی آن اندازه دندان طبیعی نبوده و اگر مواردی چون شکستن تخمه و گردو و یا بازکردن درب نوشابه و کنسرو را رعایت نکنید ممکن است پس از گذشت چند ماه موجب شکستگی شود. هرچند میزان شکستگی لمینت تقریبا غیر ممکن است اما بهتر است بدانید که در صورت بروز ترک خوردگی نمی‌توان آن را ترمیم کرد و باید مجدد دندان ترک خورده توسط دندان‌پزشک قالب‌گیری و نصب شود.
 • بروز حساسیت دندانى و درد پس از لمینیت
  بعد از درمان لمینیت مانند تمامی درمان‌های دندانپزشکى ممکن است دندانها تا مدتى در مقابل تغییرات دمایی شدید حساس بوده و در این صورت بهتر است بیمار تا مدتى از مواد ضد‌حساسیت مثل خمیر دندانهاى ضد حساسیت، استفاده کند و از مصرف مواد غذایى بسیار سرد یا گرم خودداری کند.
 • تغییر رنگ
  یکی از ویژگی‌های برجسته لمینت دندان به نسبت کامپوزیت همین میزان رنگ‌پذیری بسیار کم آن است. لمینت نسبت به نوع متریالی که دارد بسیار دیرتر از کامپوزیت رنگ خوراکی‌ها را به خود می‌گیرد. به طور کلی تغییر رنگ در دندان‌های طبیعی هم گاهی اتفاق می‌افتد و بیشتر در اثر نوشیدن چای و قهوه می‌باشد اما دندان‌های لمینت شده که مانند روکش دندان عمل می‌کنند، بیش از دیگر موارد در معرض تغییر رنگ هستند از این رو باید بعد از میل کردن غذا و نوشیدنی، به خوبی دندان‌ها را مسواک زد و یا آب را در دهان قرقره کرد.

عوارض لمینت دندان

عوارض لمینت دندان

 • در برخی شرایط باعث التهاب لثه می‌شود که علت آن ناسازگاری دهان و لثه با مواد لمینت می‌باشد
 • اگر از مواد درجه یک استفاده نشود قطعا موجب بدبویی دهان خواهد شد که بسیار آزاردهنده می‌باشد
 • دندان‌ها در این روش تراش خورده میشوند که امکان بازگشت ان وجود ندارد
 • اگر به درستی عمل تراش دادن و یا لیفت لثه انجام نشود موجب حساسیت در دندان‌ها می‌شود
 • ایجاد درد پس از نصب در برخی قسمت‌های دندان و لثه
 • ایجاد التهاب و آبسه در لثه
 • مطابقت نداشتن رنگ لمینت سرامیکی با دیگر دندان‌ها
 • اگر نصب لمینت‌های سرامیکی به درستی انجام نشود و بین دندان و لثه فاصله ایجاد شود موجب پوسیدگی بسیاری از دندان‌ها خواهد شد
 • در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان بیماری‌هایی مانند پریودنتال ایجاد می‌شود
 • امکان جدا شدن و ترک خوردن مواد روی دندان
 • اگر دچار شکستگی شود، امکان ترمیم وجود ندارد و مجدد باید دندان قالبگیری و موادگذاری شود.
 • پس از تایید شما نسبت به رنگ و فرم دندان‌ها و ساخت آن در آزمایشگاه دیگر قابل تغییر نمی‌باشد
 • لمینت به زور کلی جزء گران‌ترین کارهای زیبایی لبخند محسوب می‌شود

لازم به ذکر است که در صورت مواجهه با هر کدام از عوارض ذکر شده در مرحله اول باید با پزشک معالج خود مشورت کنید و پس از آن روش‌های درمانی که به شما پیشنهاد می‌شود را انجام دهید.

طول عمر دندان لمینت شده

دندانی که لمینت می‌شود قطعا نسبت به دندان معمولی طول عمر کم‌تری دارد زیرا یک بخش نازک از لایه اولیه سطح دندان تراش می‌خورد و غیر قابل بازگشت می‌باشد. اما اگر بتوانید در مدت لمینیت از دندان‌ها به خوبی مراقبت کنید و توصیه‌های پزشک را به خوبی انجام دهید قطعا طول عمر مناسبی نیز خواهد داشت. به طور کلی اگر دندان‌های سالمی دارید و میزان پوسیدگی آن‌ها بسیار کم و ناچیز است بهتر است از این روش زیبایی استفاده نکنید.

لمینت دندان در واقع به منظور ایجاد دندان‌هایی زیبا و خوش فرم به کار گرفته می‌شود. با پیشرفت روز افزون علم پزشکی خوشبختانه در زمینه دندانپزشکی نیز تغییر و تحولات زیادی انجام شده و امروزه با معجزه‌ای به نام لمینت شما براحتی می‌توانید دندان‌هایی زیبا و خوش فرم و خوش رنگ را تجربه نمایید.

مراقبت از لمینت دندان

مراقبت از لمینت

مهم‌ترین نکته‌ای که پس از لمینت و یا کامپوزیت دندان باید رعایت کنید، مراقبت از آن است. اگر به توصیه‌های دکتر توجه نکنید و به بهداشت دهان خود رسیدگی نکنید، قطعا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، دندان‌ها از زیر مواد دچار پوسیدگی‌ می‌شوند و برای ترمیم آن باید لمینت‌ها را جدا کرده و دندان پوسیده بررسی و معالجه شود. یعنی اگر مراقبت از لمینت را جدی نگیرید دندان‌ها آسیب جدی می‌بینند و هزینه زیادی هم مجدد باید پرداخت شود.

بهتر است بدانید که مراقبت از لمینت اصلا سخت نیست و تنها باید به طور مداوم و سر‌وقت آن‌ها را انجام دهید:

 • بعد از میل کردن هر وعده غذایی و یا میان وعده، نخ دندان کشیده شود
 • نحوه درست و اصولی نخ دندان کشیدن را از دندان‌پزشک حتما سوال کنید
 • بعد از نوشیدن و میل کردن هر غذا، دسر و پیش غذایی باید دندان‌ها را مسواک بزنید (حدودا روزی ۳ بار)
 • اگر اهل نوشیدن قهوه و چای هستید بهتر است بلافاصله آب میل نمایید و در دهان خود بچرخانید و اگر شرایط برای مسواک زدن بود، از مسواک
 • استفاده نمایید.
 • باید از خمیردندان سفید و مناسب برای دندان‌های لمینتی استفاده کنید
 • مسواک باید از جنس نرم و متوسط باشد
 • برای انتخاب مارک دهان شویه هم بهتر است از دکتر خود مشورت بگیرید

 

لمینت کامپوزیتی

یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین روش‌های زیبایی دندان و لبخند، لمینت کامپوزیتی است. علت محبوب بودن آن قیمت بسیار مناسب هر واحد است که نسبت به جنس مواد از واحدی ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. لازم به ذکر است که قیمت کامپوزیت به عواملی چون: پزشک، تعداد دندان، مواد و متریال و میزان سلامت لثه و دندان بستگی دارد. در این روش هر فک طی یک روز و به مدت ۲ الی ۴ ساعت کامپوزیت می‌شود و هیچ‌گونه درد و خونریزی هم نخواهد داشت. نحوه مراقبت از آن هم مانند لمینت است، باید به طور مرتب نخ دندان کششیده شود، بعد از هر وعده غذایی مسواک زده شود و پس از نوشیدن چای و قهوه حتما آب میل شود.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی - لمینت دندان

در این روش دندان‌ها کمی تراش خورده و قالبی از هر دو فک شما گرفته می‌شود و مواد طی ۲ هفته در آزمایشگاه ساخته و توسط پزشک نصب می‌شود. طول عمر و میزان محکم بودن لمینت سرامیکی و البته ظرافت طبیعی و بع اصطلاح نچرال بودن آن از ویژگی‌های فوق العاده عالی این روش زیبایی به شمار می‌رود. لمینت سرامیکی با توجه به مواد و متریال و همچنین زحمت و تخصص زیاد آن برای ساخت و نصب توسط دندان‌پزشک، دارای قیمت بیشتری نسبت به دیگر روش‌های طراحی لبخند است. در بخش بالا در مورد مراقبت‌های لمینیت نیز اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار داده‌ایم. برای انجام کارهای زیبایی، پس از انتخاب دکتر، بهتر است در مورد انجام آن، مزایا و معایب نیز مشورت کنید.

هزینه لمینت سرامیکی - لمینت دندان

هزینه لمینت سرامیکی

هزینه لمینت سرامیکی بستگی به خیلی از موارد دارد. پزشک معالج، نوع لمینت دندان، مواد به کار برده شده، قالب‌گیری دندان‌ها، میزان سلامت لثه و دندان‌ها، پوسیدگی ریشه، تعداد دندان‌ها برای لمینت، انتخاب یک فک و یا هردو، همه و همه در هزینه و قیمت لمینت سرامیکی تاثیر گذار هستند. به طور حدودی قیمت هر واحد لمینت دندان از ۲ میلیون تومان شروع می‌شود.

حال این سوال برای هر فردی که قصد انجام این کار زیبایی را دارد پیش می‌آید که آیا هر چه قیمت گران‌تر باشد، کیفیت کار نیز بالاتر است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است بدانید که در بیشتر موارد جنس لمینیت تاثیر مستقیم بر روی قیمت آن دارد و در مرحله بعدی میزان تجربه، شهرت و عملکرد پزشک موثر است، زیرا نحوه نصب مواد بر روی دندان کار هر دندان‌پزشکی نبوده و اگر در انتخاب آن دقت لازم را به خرج ندهید ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را برای شما داشته باشد.

پیشنهاد ما به شما این است که قبل از شروع کار، از نزدیک با بیماران پزشک مورد نظر ملاقات داشته باشید و نمونه کار دندان‌پزشک را در مطب مشاهده نمایید. پس از مطمئن شدن در مورد کیفیت کار دکتر می‌توانید با خیالی آسوده کار زیبایی خود را به دستان توانمند او بسپارید.

تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی

تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی

یکی از پر‌تکرارترین سوال‌های مراجعه کنندگان به مطب دندان‌پزشک‌ها تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی و انتخاب هر کدام است. در این بخش در مورد ویژگی‌های هر کدام توضیح می‌دهیم که در آخر این شما هستید که انتخاب می‌کنید اما بهتر است برای انجام هر کدام با دندان‌پزشک خود نیز مشورت کنید و توصیه او را اولویت کار خود قرار دهید.

 • طول عمر لمینت سرامیکی حداقل ۱۰ سال و کامپوزیت حداقل ۵ سال تخمین زده شده که نسبت به میزان مراقبت فرد و جنس هر کدام متغیر است.
 • میزان شکنندگی کامپوزیت بسیار بیشتر از لمینت است و علت آن قالبگیری و ساخت لمینت سرامیکی در آزمایشگاه است.
 • میزان رنگ‌پذیری در لمینت کامپوزیتی بیشتر از لمینت سرامیکی می‌باشد.
 • کامپوزیت نیاز به پالیش سالیانه دارد ولی لمینت سرامیکی ندارد.
 • کامپوزیت در صورت لب‌پر شدن و شکستگی قابلیت ترمیم دارد اما لمینت سرامیکی باید به طور کامل تعویض شود.
 • کامپوزیت بسیار ارزان‌تر از لمینت سرامیکی می‌باشد.
 • موارد ذکر شده نشان می‌دهد که جنس و طول عمر لمینت به نسبت کامپوزیت بیشتر است اما میزان تراش دندان در کامپوزیت نیز بسیار کم‌تر است.

 

آیا میتوان لمینت را برداشت؟

با توجه به این‌که قبل از نصب و قرار دادن لمینت‌ها سطح بسیار نازکی از دندان‌ها تراش می‌خورد، برداشتن لمینت در واقع غیر ممکن است مگر در شرایطی که دندان از زیر لمینت دچار پوسیدگی شده باشد و نیاز به ترمیم و درمان داشته باشد. در صورتی می‌توانید لمینت را بردارید که قصد انجام روش‌های زیبایی و درمانی دیگری داشته باشید. پس قبل از این کار به خوبی از تصمیم خود اطمینان حاصل فرمایید.

قیمت لمینت دندان و عوامل تاثیر گذار بر هزینه لمینت دندان

 

لمینت دندان قیمت ۱۴۰۱

زمان تحویلقیمت هر واحد (ریال)شرح خدماتردیف
۱۵ روز کاری۴۵.۰۰۰.۰۰۰لمینت سرامیکی ایمکس گرید A۱
۱۵ روز کاری۵۵.۰۰۰.۰۰۰لمینت سرامیکی ایمکس گرید +A۲
۷ روز کاری۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰لمینت سرامیکی ایمکس گرید +A۳

قبل از اینکه به قیمت لمینت دندان بپردازیم ذکر چند نکته ضروری به نظر می‌رسد:

بسیاری از ما علی رقم داشتن دندانهایی سالم، با لبخندمان مشکل داریم که این مشکلات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

۱- لبخند لثه‌ای: این گونه افراد هنگامی که می‌خندند لثه‌هایشان هم نمایان می‌شود که این می‌تواند برای بعضی افراد آزار دهنده باشد و برای همین سعی در پنهان کردن لبخند خود دارند.

۲- داشتن دندانهای کوتاه: این افراد با اینکه دندانهایی سالم دارند ولی به طور ژنیتیکی دارای دندانهایی کوتاه می‌باشند.

۳- داشتن دندانهایی ناهماهنگ: در این افراد دندانها به صورت غیر یکسان در کنار هم قرار گرفته‌اند، مثلا اگر صورت را از وسط به صورت یک خط عمودی به ۲ قسمت تقسیم نماییم دندانها به صورت نامتقارن هستند و مثلا دندانهای نیش یا دندانهای جلو شبیه به هم نیستند.

۴- داشتن رنگ تیره دندانها: این افراد با اینکه مسواک می‌زنند و بهداشت دندان خود را انجام می‌دهند باز هم دارای دندانهایی تیره رنگ هستند. ما به این دسته از افراد اول بلیچینگ دندان ( سفید کردن دندانها ) را توصیه می‌کنیم که بعد از بلیچینگ با توجه به بسیاری از عوامل که در بخش‌های دیگر گفته شده، بین ۱ تا ۳ درجه دندان‌های فرد روشن‌تر می‌شود.

حال اگر باز فرد نیاز به تغییر رنگ بیشتر دندان داشته باشد روش جایگزین، لمینت دندان پیشنهاد می‌شود.

۵- داشتن دندانهای فاصله دار: فرد دارای دندانهایی سالم است ولی بین همه دندانها یا بعضی از آنها فاصله وجود دارد.

در صورت داشتن هر کدام از مشکلات ذکر شده، بعد از معاینه دندانپزشک شما می‌تواند به شما لمینت دندان را پیشنهاد نماید.

در لمینت دندان به دلیل اینکه پست دندان باز است و با بزاق دهان در ارتباط است اصطلاحا تبادل یونی بین دندان و دهان برقرار است و به طور ساده بیان کنیم دندان نفس می‌کشد ولی در روکش دندان چون دندان زیر روکش عصب کشی شده و نیازی دیگر به تبادل یونی وجود ندارد، کل دندان به زیر روکش می‌رود و دیگر دندان تبادل یونی را با دهان ندارد.

در ونیر کامپوزیت دندان، برای انکه دندانپزشک گیر فیزیکی بهتری را روی دندان ایجاد کند بایستی کمی تراش روی دندان ایجاد نماید تا به اصطلاح کامپوزیت از سطح دندان سر نخورد. حال ممکن است بعضی دندانپزشکان این کار را که جزو اصول اصلی کار است انجام ندهند ولی بعد از مدتی در اکثر موارد کامپوزیت از روی دندان فرد کنده می‌شود.

در لمینت دندان، دندانپزشک نیاز دارد بسته به حالت و فرم دندانها حدود ۰.۲ تا ۰.۴ میلی متر از سطح مینای دندان را بردارد که این ۲ مزیت دارد. یکی اینکه گیر فیزیکی برای چسباندن لمینت به دندان ایجاد خواهد شد و دوم اینکه چون ضخامت لمینت دندان معمولا ۰.۲ تا ۰.۴ میلی متر است، بعد از انجام لمینت، دندانهای فرد جلو نمی‌آید یا برجسته نمی‌شود.

 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت لمینت دندان کدام است؟

برعکس ونیر کامپوزیت دندان که بیشترین هزینه مربوط به کار دست دندانپزشک است، قیمت لیمنت دندان به ۲ بخش تقسیم می‌شود:

۱- هزینه کار دست دندانپزشک و موادی که استفاده می‌کند.

۲- هزینه لابراتواری که لمینت‌ها را می‌سازد.

در بخش اول هزینه لمینت دندان، مهارت دست دندانپزشک، نحوه تراش دندان، چسبی که دندانپزشک برای چسباندن لمینت استفاده می‌کند، قالب گیری لمینت و سایر موادی که دندانپزشک اسفاده میکند بر قیمت لمینت دندان موثر هستند.

در بخش دوم که شامل هزینه‌های لابراتواری ساخت لمینت دندان است عوامل زیر نقش دارند:

۱- مهارت لابراتوار در ساخت لمینت

۲- جنس لمینتی که فرد انتخاب می‌کند که می‌تواند از جنس لمینت‌های فلدسپاتیک باشد یا از جنس لمینت‌های ایمکس

۳- زمانی که یک لابراتوار برای ساخت یک واحد لمینت صرف می‌کند.

ذکر این نکته ضروری است که بیشترین هزینه‌ای که برای لمینت دندان پرداخت می‌شود مربوط به همین بخش دوم یا هزینه‌های لابراتواری ساخت لمینت می‌باشد.

به صورت ساده می‌توان گفت ممکن است ۲ فرد در ۲ مرکز جداگانه، لمینت انجام دهند با قیمتهای کاملا متفاوت و این کاملا طبیعی است.

بر این اساس قیمت لمینت دندان می‌تواند بسته به شرایط گفته شده از مبلغ A ریال تا ۱۰A متغیر باشد.

سعی ما در کلینیک دندانپزشکی آرکا این است که بهترین کیفیت را با بهترین قیمت ( نسبت به کیفیت کار انجام شده ) به مراجعه کنندگان گرامی ارائه نماییم.

انواع لمینت دندان بر اساس اجزای سازنده

لمینت‌ دندان از جنس‌ها و مواد سرامیکی گوناگونی ساخته می‌شود و جهت اصلاح طرح لبخند به ویژه برای دندان‌های جلویی کاربرد زیادی دارد. اجزای سازنده و مواد سرامیکی که برای تهیه‌ی لمینت سرامیکی استفاده می‌شوند و همچنین انتخاب بهترین نوع لمینت ونیر بر اساس شرایط بیمار و با در نظر گرفتن عیب‌های ظاهری دندان‌های او توسط دندانپزشک تعیین می‌گردد. به طور کلی می‌توان گفت که انواع لمینت بر اساس دمای پخت سرامیک، ترکیب درصد اجزای سازنده و تکنیک ساخت طبقه‌بندی می‌شوند.

 

Types of dental laminates based on components

سرامیک‌ها بر اساس ترکیب‌بندی اجزای سازنده به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

۱. سرامیک‌های بر پایه شیشه که شامل پرسلین فلدسپاتیک، آی پی اس امپرس، آی پی اس امپرس ۲ و ایمکس پرس هستند.

۲. سرامیک‌های بر پایه آلومینا که شامل اینسرام آلومینا، اینسرام زیرکونیا، این سرام اسپینل و پروسرا آل سرام می‌باشند.

۳. سرامیک‌های بر پایه زیرکونیا.

برای آشنایی بیشتر با انواع لمینت سرامیکی دندان و اجزای سازنده‌ی آن، در پایین هریک را توضیح می‌دهیم:


سرامیک بر پایه شیشه

پرسلین فلدسپاتیک که زیرمجموعه‌ی سرامیک بر پایه شیشه است، شامل سه جزء اصلی کوارتز، فلدسپات و کائولین است. دی اکسید سیلیکون نیز جزء اصلی این مخلوط می‌باشد.

پرسلین فلدسپاتیک دارای خواص مکانیکی پایینی است زیرا درصد شیشه در آن بسیار زیاد است و در مقایسه با انواع دیگر لمینت دندان بیشتر احتمال دارد که هنگام وارد آمدن فشار بیش از حد شکسته شود. به همین دلیل، استحکام لمینت فلدسپاتیک تا حد زیادی به تکنیک پیوند زدن آن با مینای دندان بستگی دارد. لمینت فلدسپاتیک از آن جهت اهمیت دارد که برای ساخت آن پوسته‌های نازکی با ضخامت کمتر از نیم میلیمتر تهیه و تولید می‌شوند که در نتیجه به دلیل نازک بودن این ونیرهای دندانی دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست. در گذشته ونیرهای سرامیکی فلدسپاتیک را به کمک تکنیک لایه‌گذاری می‌ساختند تا دندانپزشک کنترل کاملی بر روی لایه‌های استفاده شده و شکل‌دهی آنها شبیه دندان طبیعی بیمار داشته باشد.

سرامیک بر پایه آلومینا

سرامیک بر پایه آلومینا شامل In-ceram porcelains و Propcera All Ceram است. اینسرام پرسلین یک نوع سرامیک نپخته است که با استفاده از مواد سرامیکی و با اضافه شدن رنگ‌های مقاوم در برابر حرارت تولید می‌شود و در طی فرآیند پخت، رنگ آنها تغییر پیدا کرده و از هسته جدا می‌گردند. این فرآیند تحت عنوان تکنیک کستینگ معروف است. در این مرحله هسته ضعیف بوده و ساختاری متخلخل دارد. سپس یک مایع آبکی که حاوی مواد تشکیل دهنده‌ی شیشه است به هسته اضافه می‌شود و آن را پر می‌کند. شیشه‌ی ذوب شده درون ساختار متخلخل ریخته می‌شود و در نهایت کامپوزیت سرامیک - شیشه ساخته می‌شود. سرامیک‌های آلومینا در سال ۱۹۸۹ ساخته شدند. این سرامیک‌ها استحکام بیشتری دارند و دیرتر دچار شکستگی می‌شوند اما درخشندگی آنها در مقایسه با سرامیک‌های بر پایه شیشه کمتر می‌باشد.

سرامیک بر پایه زیرکونیا

اجزای تشکیل دهنده‌ی سرامیک‌های بر پایه زیرکونیا عبارتند از مواد پلی کریستالین که فاقد شیشه‌ هستند و تمام اتم‌های آنها در ردیف‌های کریستالی منظم کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. ترک خوردن و شکستگی آنها به سختی رخ می‌دهد چون به اندازه‌ی شبکه نامنظم و پراکنده‌ی شیشه نفوذپذیری ندارند. در نتیجه سرامیک‌های پلی کریستالین دارای استحکام بیشتری نسبت به سرامیک‌های بر پایه شیشه هستند. پروتزهای دندانی که از سرامیک‌های پلی کریستالین درست می‌شوند قبل ابداعِ فناوری طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) و ساخت به کمک کامپیوتر (CAM) نمی‌توانستند به عنوان لمینت بر پایه زیرکونیا استفاده شوند.

انتخاب بهترین لمینت دندان

 

لمینت سرامیکی سیستم‌ایى ماکسبه طور کلی دندانپزشک لمینت‌های پرسلین را بر اساس شرایط بیمار انتخاب می‌کند. دو عامل مهم بر روی انتخاب سرامیک برای ساخت ونیرهای لمینت تأثیر می‌گذارند:

۱) مقدار نیرویی که قرار است به ونیر لمینت پس از نصب اعمال شود:

دندانپزشک با در نظر گرفتن مقدار باری که به لمینت پرسلین وارد خواهد شد، اجزاء تشکیل دهنده‌ی دندان را انتخاب می‌کند. هرچه مقدار بار و فشارِ وارد شده بیشتر باشد، باید از موادی با مقاومت و استحکام بالاتر نسبت به شکستن استفاده شود. برای بیمارانی که دندان‌های آنها خیلی کج است و یا از عارضه‌ی دندان قروچه رنج می‌برند باید از لمینت‌هایی که تنش کششی و برشی بیشتری را تحمل می‌کنند استفاده شود. معمولاً برای این بیماران از سرامیک‌های بر پایه آلومینا که دارای استحکام بیشتری هستند یا سرامیک‌های بر پایه زیرکونیا استفاده می‌شود.

۲) تغییراتی که باید بر روی شکل، رنگ و سایه‌ی ونیر لمینت سرامیکی در زمان ساخت ایجاد شود:

رنگ و سایه‌ی انتخاب شده با توجه به جنس ونیر لمینت سرامیکی متغیر است که این امر باید در نظر گرفته شود. اجزای سازنده‌ی لمینت ونیر بر روی رنگ نهایی آن تأثیرگذار هستند زیرا ضخامت و درخشندگی لمینت پرسلین میزان بازتاب و پراکندگی نور را تعیین می‌کند. میزان نوری که لمینیت به خود جذب می‌کند، بازتاب می‌دهد و یا منتقل می‌کند در واقع به ماهیت شیمیایی و اندازه‌ی ذراتِ تشکیل دهنده‌ی مواد هسته پرسلین بستگی دارد. در صورتی که دندان‌های بیمار خیلی زرد یا تیره باشد، باید سایه رنگ روشن‌تری را برای لمینت سرامیکی انتخاب کرد.

سؤالات متداول

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتساپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد 7