لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان یا لمینیت دندان (Dental laminate) پوسته نازکی از جنس سرامیک است که برای بازسازی ظاهر طبیعی دندان‌ها استفاده می‌شود که دارای قدرت بالا و انعطاف‌پذیری قابل مقایسه با مینای دندان طبیعی می‌باشد .

یکی از بهترین و در عین حال شیک‌ترین کارهای زیبایی برای دندان‌ها لمینت دندان می‌باشد. در این روش هر کسی می‌تواند لبخندی زیبا، دندان‌های سفید و یکدست داشته باشد. بسیاری از خدمات زیبایی در زمینه دندان‌پزشکی برای داشتن دندان‌هایی بی نقص و مرتب وجود دارد که لمینت با توجه به استحکام و زیبایی که دارد با اختلاف بهترین روش زیبایی دندان به نسبت سایر روشها جایگزین، محسوب می‌شود.

با توجه به اهمیت دندان‌ها در زیبایى چهره، روشهاى درمانى مختلفى توسط دندانپزشکان زیبایى بکار گرفته مى‌شود که هر کدام با توجه به شرایط دهان و دندان و بر اساس نیاز زیبایى به مراجعین پیشنهاد مى‌شود و یکى از مهمترین روشهاى زیبایی در دندانپزشکی دکتر بنیانیان به منظور اصلاح طرح لبخند و ایجاد لبخندى دلنشین روش لمینت دندان است.

لمینیت را می توان از چینی یا مواد کامپوزیت ساخت، روکش‌های چینی در برابر لکه‌ها از لمینتهای کامپوزیتی مقاوم تر هستند و ویژگیهای بازتاب نورِ دندانهای طبیعی را دارند.

نمونه درمان لمینت دندان


قیمت لمینت دندان و عوامل تاثیر گذار بر هزینه لمینت دندان

قیمت لمینت دندان در کلینیک ها و مراکز دندانپزشکی در تهران از قیمت ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان شروع شده و تا قیمت ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان در برخی مطب ها در نوسان می باشد. این تفاوت قیمت متاثر از موارد بسیار زیادی مثل لابراتواری که لمینت را می سازد، مهارت دندانپزشک ، چسبی که به کار می برد و سایر موارد است.

برعکس ونیر کامپوزیت دندان که بیشترین هزینه مربوط به کار دست دندانپزشک است، قیمت لیمنت دندان به ۲ بخش تقسیم می‌شود:

۱- هزینه کار دست دندانپزشک و موادی که استفاده می‌کند.

۲- هزینه های لابراتواری

در بخش اول هزینه لمینت دندان، مهارت دست دندانپزشک، نحوه تراش دندان، چسبی که دندانپزشک برای چسباندن لمینت استفاده می‌کند، قالب گیری لمینت و سایر موادی که دندانپزشک اسفاده میکند بر قیمت لمینت دندان موثر هستند.

در بخش دوم که شامل هزینه‌های لابراتواری ساخت لمینت دندان است عوامل زیر نقش دارند:

۱- مهارت لابراتوار در ساخت لمینت

۲- جنس لمینتی که فرد انتخاب می‌کند که می‌تواند از جنس لمینت‌های فلدسپاتیک باشد یا از جنس لمینت‌های ایمکس

۳- زمانی که یک لابراتوار برای ساخت یک واحد لمینت صرف می‌کند.

ذکر این نکته ضروری است که بیشترین هزینه‌ای که برای لمینت دندان پرداخت می‌شود مربوط به همین بخش دوم یا هزینه‌های لابراتواری ساخت لمینت می‌باشد.

به صورت ساده می‌توان گفت ممکن است ۲ فرد در ۲ مرکز جداگانه، لمینت انجام دهند با قیمتهای کاملا متفاوت و این کاملا طبیعی است.

بر این اساس قیمت لمینت دندان می‌تواند بسته به شرایط گفته شده از مبلغ A ریال تا ۱۰A متغیر باشد.

سعی ما در دندانپزشکی دکتر بنیانیان این است که بهترین کیفیت را با بهترین قیمت (نسبت به کیفیت کار انجام شده) به مراجعه کنندگان گرامی ارائه نماییم.

 

لمینت سرامیکی

هزینه لمینت سرامیکی دندان

هزینه لمینت سرامیکی بستگی به خیلی از موارد دارد. پزشک معالج، نوع لمینت دندان، مواد به کار برده شده، قالب‌گیری دندان‌ها، میزان سلامت لثه و دندان‌ها، پوسیدگی ریشه، تعداد دندان‌ها برای لمینت، انتخاب یک فک و یا هردو، همه و همه در هزینه و قیمت لمینت سرامیکی تاثیر گذار هستند. به طور حدودی قیمت هر واحد لمینت دندان از ۲ میلیون تومان شروع می‌شود.

حال این سوال برای هر فردی که قصد انجام این کار زیبایی را دارد پیش می‌آید که آیا هر چه قیمت گران‌تر باشد، کیفیت کار نیز بالاتر است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است بدانید که در بیشتر موارد جنس لمینیت تاثیر مستقیم بر روی قیمت آن دارد و در مرحله بعدی میزان تجربه، شهرت و عملکرد پزشک موثر است، زیرا نحوه نصب مواد بر روی دندان کار هر دندان‌پزشکی نبوده و اگر در انتخاب آن دقت لازم را به خرج ندهید ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را برای شما داشته باشد.

پیشنهاد ما به شما این است که قبل از شروع کار، از نزدیک با بیماران پزشک مورد نظر ملاقات داشته باشید و نمونه کار دندان‌پزشک را در مطب مشاهده نمایید. پس از مطمئن شدن در مورد کیفیت کار دکتر می‌توانید با خیالی آسوده کار زیبایی خود را به دستان توانمند او بسپارید.


موارد کاربرد لمینت دندان

به طور معمول لمینیتهای دندان برای بهبود بخشیدن به موارد زیر به کار می‌روند :

 • لمینت دندان برای دنداهای کوتاه و کوچک

اگر دندانهایی کوتاه دارید با مشورت دندانپزشک خود باید ابتدا ببنید این کوتاه بودن ناشی از طوق دندان است یا لبه دندان.

اگر بتوان از طریق طوق دندان با برداشتن قسمتی از لثه یا استخوان این کار را انجام داد دندانپزشک جراح لثه این کار را انجام می دهد ولی اگر این کار انجام پذیر نباشد  مطمئنا بهترین روش برای بلند شدن طول دندان لمینت دندان است که توصیه ما لمینت سرامیکی است.

البته گاهی ممکن است درمان تلفیقی توصیه شود بدین صورت که ابتدا فرد از سمت طوق دندان افزایش طول تاج را انجام دهد و بعد لمینت دندان انجام گیرد.

 • لمینت دندان برای دندانهایی که تغییر رنگ داده‌اند

دندان چه به دلیل درمان کانال ریشه، لکه های بوجود آمده از مصرف تتراسایکلین یا داروهای دیگر، مصرف فلوراید بیش از اندازه یا سایر عوامل  که منجر به تغییر رنگ دندان شده باشد بهترین روش برای جبران این بدرنگی دندان انجام لمینت دندان است که البته باید با مشورت و نظر دندانپزشک این کار صورت پذیرد.

 • لمینت دندان برای دندانهایی که پوسیده و ساییده شده‌اند

هر دندانی که دچار پوسیدگی و خرابی باشد باید قبل از لمینیت به خوبی با مواد مخصوص ترمیم شود. دندان‌های سیاه با روش‌های درمانی موجود و طبق تشخیص پزشک ترمیم می‌شود و سپس کار لمینت سرامیکی روی آن انجام می‌شود. در این باره نظر تخصصی دندان‌پزشک بسیار حائز اهمیت بوده پس بهتر است با مشورت او انجام شود.

 • لمینت دندان برای دندانهایی که شکسته و یا دچار لب پریدگی شده‌اند

دندانی که بر اثر ضربه دچار شکستگی و لب پریدگی شده است نیاز به پر شدن و ترمیم با متریال و مواد مخصوص دندان‌پزشکی دارد که به صلاح دید دکتر انجام می‌شود. درمان دندان شکسته توسط یک دندان‌پزشک کاری ساده و با ظرافت است که درست مطابق با رنگ دندان‌ها انجام می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر بهتر است دندان‌پزشک شما را معاینه کند.

 • لمینت دندان برای دندانهای نامرتب ، بهم ریخته و یا بدشکل

یکی از مهم‌ترین دلایل مراجعه کنندگان برای انجام لمینت، درمان نامرتبی دندان‌ها می‌باشد. میزان نامرتبی دندان‌ها برای انجام این کار بسیار حائز اهمیت است. اگر نامرتبی دندان‌ها به گونه‌ای باشد که دندان‌پزشک تشخیص دهد نیازی به ارتودنسی نیست، لمینیت و یا کامپوزیت از بهترین روش‌های زیبایی و یکدست شدن دندان‌ها می‌باشد.

تشخیص از بین بردن ایرادات فک و دندان از چه روشی و در چه مدت زمانی کاملا باید با نظر دکتر همراه باشد. ممکن است دندان‌های شما تنها با لمینت و کمتر از ۱۵ روز درمان شود و یا در مواردی برای مرتب شدن دندان‌ها نیاز به استفاده سالیانه از ارتودنسی باشد و یا اینکه درمان توام از ارتودنسی و بعد لمینت توصیه شود.

 • لمینت دندان برای بستن فاصله میان دندانی یا دیاستم

برای از بین بردن فاصله بین ۲ دندان از روش‌های گوناگونی استفاده می‌شود که کم هزینه ترین آن‌ها کامپوزیت دندان می‌باشد. زمانی می‌توان از کامپوزیت استفاده کرد که فاصله بین دندان‌ها خیلی زیاد نبوده و تنها ۱ الی ۲ دندان درگیر هستند.

در صورتی که فاصله بین دنداها زیاد باشد یا تعداد دندانهای فاصله دار بیش از ۲ دندان باشد توصیه ما استفاده از لمینت دندان  است. در روش دیگر که با عکس‌برداری از فک انجام می‌شود ممکن است برای مرتب سازی دندانها و از بین بردن فاصله نیاز به ارتودنسی باشد. برای انجام هر کدام باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

از دیگر موارد مراجعه برای انجام لمینت دندان می توان به نکات زیر اشاره کرد :

 

 • لمینت دندان برای درمان ناهنجاری فکی با لمینت

عموما برای درمان ناهنجاری‌های فک از روش درمانی ارتودنسی و جراحی فک استفاده می‌شود . لمینیت بیشتر برای سفیدی و مرتب کردن خط لبخند کارایی دارد. اگر فک شما دچار ناهنجاری است و می‌خواهید آن را با لمینت پوشش دهید بهتر است بدانید که فقط درمان زودگذر را انتخاب کرده‌اید و اصلا پیشنهاد نمی‌شود. به طور کلی برای پاسخ دقیق به این پرسش باید پیش یک دکتر متخصص ویزیت شوید.

 • لمینت دندان در دوران بارداری

با توجه به این که مادران در دوران بارداری دچار پوسیدگی دندان می‌شوند بهتر است کارهای زیبایی را بعد از زایمان انجام دهند و در این دوران تنها در موارد ضروری که دندان دچار پوسیدگی زیاد است باید به پزشک مراجعه کرد. در دوران بارداری تنها باید نسبت به میزان پوسیدگی ۱ الی ۲ بار برای چکاپ نزد دندان‌پزشک رفت.

 • پروتز متحرک و لمینت دندان

با فناوری پیشرفته پروتز متحرک مانند لمینت دندان ساخته شده که این روزها در مورد آن تبلیغات زیادی هم انجام می‌شود. این قالب متحرک کاملا موقتی بوده و نیازی به تراشیدگی دندان‌ها ندارد و تنها با قالب گرفتن فرم دندان با هزینه بسیار کم ساخته می‌شود. این نوع از پروتزهای متحرک بیشتر جنبه تزیینی دارد.

 • لمینت دندان شیری

اگر دندان کودک بر اثر ضربه و یا عدم استحکام از بین برود و در جویدن و میل کردن غذا دچار مشکل شود، بهتر است با لمینت دندان شیری، این نواقص را از بین برد.

 • لمینت دندان فک پایین

لمینت فک پایین در بیشتر موارد بسیار راحت تر از فک بالا انجام می‌شود و عموما اختلاف زمانی آن با انجام فک بالا تنها ۱۵ دقیقه می‌باشد. توصیه ما به شما این است که اگر قصد لمینیت دندان‌هایتان را دارید بهتر است هر دو فک را انجام دهید زیرا اختلاف رنگ باعث از بین بردن زیبایی فک بالا می‌شود.


مراحل انجام لمینت دندان در دندانپزشکی دکتر بنیانیان

 

لمینت یا لمینیت برای اصلاح هر گونه نقص دندان و زیبایی بخشیدن به آن انجام می‌شود. مراحل انجام لمینت دندان در مراکز مختلف کمی متفاوت است ولی کاملترین شرح مراحل انجام لمینت دندان که در کلینیک ما انجام می شود به شرح زیر است:

 

بررسی ، مشاوره و معاینه اولیه برای انجام لمینت دندان

در جلسه اول باید میزان سلامتی فک و دندان‌ها توسط دندانپزشک تایید شود، در صورت نیاز عکس از دهان انداخته می‌شود تا از سالم بودن و عدم پوسیدگی هر کدام مطمئن شد. در لمینیت دندان باید قبل از شروع کار هر گونه خرابی، شکستگی و بیماری‌های لثه برطرف شود.

ممکن است تعدادی از دندان‌ها نیاز به پر کردن داشته باشند. در برخی موارد ممکن است دندان‌پزشک لمینت را برای شما مناسب نداند و یا از روش‌های دیگری کار زیبایی لبخندتان را انجام دهد. پس اولین و مهم‌ترین مرحله بررسی و معاینه اولیه دندانپزشک می‌باشد.

 

ترمیم دندان‌های آسیب دیده

بعد از این‌ که دندان‌ها توسط دکتر معالج بررسی شد باید هر تعداد دندان خراب یا پوسیده با روش درمانی مناسب ترمیم شود. همان ‌طور که گفته شد لمینت مانند یک روکش روی دندان قرار خواهد گرفت پس نباید هیچ‌گونه نقص و یا بیماری قبل از این کار وجود داشته باشد.

در غیر این صورت ممکن است در مدت زمان کوتاهی دندان‌ها پوسیده شوند و از بین بروند. ترمیم دندان می‌تواند شامل پرکردگی و یا عصب کشی و همچنین در صورت نیاز لیفت لثه باشد.

 

جرمگیری و پاکسازی دهان

اگر دندان‌ها هیچ مشکلی نداشتند و یا در جلسات مشخص شده، دندان‌های پوسیده به طور کامل ترمیم شدند، حال وقت جرمگیری رسیده است. در صورت نیاز تمامی دندان‌هایی که قرار است با روکش لمینت سرامیکی پر شوند جرمگیری می‌شوند تا هر گونه لک و جرم، از روی آن‌ها پاک شود.

 

گرفتن ماکاپ از دندان قبل از انجام لمینت ( اختیاری )

اگر قبل از انجام لمینت و قبل از اینکه تراش لازم برای انجام لمینت دوست دارید که طرح نهایی دندانهای خود را بعد از انجام لمینت مشاهده کنید در دندانپزشکی دکتر بنیانیان این امکان فراهم است که از دندانپزشک خود بخواهید که از دندانهای شما یک ماکاپ بگیرد و پس از ارسال به لابراتوار قبل از انجام هیچ کاری طرح نهایی دندان خود را به صورت موقتی ببینید.

البته این خدمت اختیاری است و بنا به درخواست بیمار انجام می شود و نیز مستلزم پرداخت هزینه ای ناچیز در مقابل هزینه لمینت است ولی به شما در تصمیم گیری بهتر بسیار کمک خواهد نمود.

 

انتخاب رنگ برای انجام لمینت دندان

لمینت سرامیکی عموما دارای رنگ‌های روشن و خیلی سفید است که به آن لبخند هالیوودی و یا سینمایی نیز می‌گویند. اما بهتر است بدانید که انتخاب رنگ لمینیت کاملا به سلیقه مشتری انجام می‌شود و پزشک در این مورد فقط شما را راهنمایی می‌کند.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر پوست تیره، سبزه و یا گندمی دارید از رنگ‌های بسیار سفید استفاده نکنید زیرا از حالت طبیعی بودن خارج می‌شود و ممکن است زیبایی این روکش‌ها را از بین ببرند. در این میان بهتر است توصیه‌های دندان پزشک را نیز در تصمیم‌گیری خود اعمال کنید.

 

آماده سازی دندان‌ها

برای آماده‌سازی دندان‌ها باید ابتدا بسته به انتخاب نوع لمینت، به میزان ۲ تا ۳ میکرن از سطح دندان‌ها برداشته شود. ایجاد این مقدار تراش بر روی دندان‌ها برای چسباندن لمینت امری ضروری است. پس برای شروع باید دندان‌ها کمی تراشیده شوند. این کار آسیب جدی به مینای دندان نمی‌زند و در صورت نیاز از بی حسی قبل از شروع کار استفاده خواهد شد.

 

قالبگیری از فک و دندان

پس از آماده‌سازی دندان‌ها باید از هر فک که قرار است لمینت شود، قالبگیری انجام شود. این کار توسط دندانپزشک انجام شده و سپس به لابراتوار فرستاده می‌شود. تا زمانی که قالب‌ها توسط لابراتوار آماده شود می‌توانید از روکش موقت استفاده کنید.

 

ساخت لمینیت دندان

ساخت لمینیت دندان در لابراتوار و با مواد مخصوص در حالت عادی به مدت ۲ هفته به طول می‌انجامد. ساخت مواد و قالب نسبت به قالب فک بوده که پس از آماده سازی برای دکتر معالج شما فرستاده می‌شود. در این فاصله ۱۵ روزه تا آماده شدن قالب‌ها نیازی به مراجعه مطب دکتر نیست و فقط باید منتظر قالب‌ها برای نصب باشید.

 

نصب روکش‌ها

یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل در لمینیت دندان‌ها نصب روکش‌ها می‌باشد. بعد از ارسال روکش‌های لمینت سرامیکی، دندان‌پزشک آن‌ها را با دقت تمام بر روی دندان شما نصب می‌کند.

نباید بین خط فاصل لثه و دندان فاصله ایجاد شود زیرا باعث شکستگی لمینیت و تجمع باکتری و در آخر پوسیدگی ریشه خواهد شد. پس روکش‌های سرامیکی باید با ظرافت و دقت بالا روی دندان‌ها قرار گیرند. بهتر است قبل از انجام هر کار زیبایی در مورد پزشک معالج خود تحقیق کنید و نمونه کارهای او را از نزدیک و در مطب مشاهده نمایید.

 

برطرف کردن نواقص

پس از نصب روکش‌ها و تراش دادن آن متناسب با سایز فک و دندان حال نوبت برطرف کردن نواقص کار رسیده است. در این مرحله با وسایل مخصوص که مانند یک سمباده ظریف عمل می‌کند، دندان پزشک تمام خطوط بین دندان‌ها را چک کرده تا در آینده به راحتی بتوان از نخ دندان استفاده کرد و فرد به بهداشت دهان خود رسیدگی کند.

دندان‌های هر دو فک را روی هم گذاشته و در صورت اندازه نبودن، آن‌ها را به صورت استاندارد تراش می‌دهد.

 

پایان کار و آموزش مراقبت

در آخر هم پس از چک شدن نهایی اندازه و صاف بودن سطح دندان‌ها، دندان‌پزشک و دستیار او در مورد مراقبت‌های پس از لمینیت سرامیکی، نحوه رعایت بهداشت دهان، مسواک و خمیر دندان مناسب و تمامی مواردی که باید برای طول عمر بیشتر و تغییر نکردن رنگ، رعایت کنید را در اختیارتان قرار می‌دهند.


انواع لمینت دندان بر اساس اجزای سازنده

لمینت‌ دندان از جنس‌ها و مواد سرامیکی گوناگونی ساخته می‌شود و جهت اصلاح طرح لبخند به ویژه برای دندان‌های جلویی کاربرد زیادی دارد. اجزای سازنده و مواد سرامیکی که برای تهیه‌ی لمینت سرامیکی استفاده می‌شوند و همچنین انتخاب بهترین نوع لمینت ونیر بر اساس شرایط بیمار و با در نظر گرفتن عیب‌های ظاهری دندان‌های او توسط دندانپزشک تعیین می‌گردد. به طور کلی می‌توان گفت که انواع لمینت بر اساس دمای پخت سرامیک، ترکیب درصد اجزای سازنده و تکنیک ساخت طبقه‌بندی می‌شوند.

 

Types of dental laminates based on components

سرامیک‌ها بر اساس ترکیب‌بندی اجزای سازنده به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

۱. سرامیک‌های بر پایه شیشه که شامل پرسلین فلدسپاتیک، آی پی اس امپرس، آی پی اس امپرس ۲ و ایمکس پرس هستند.

۲. سرامیک‌های بر پایه آلومینا که شامل اینسرام آلومینا، اینسرام زیرکونیا، این سرام اسپینل و پروسرا آل سرام می‌باشند.

۳. سرامیک‌های بر پایه زیرکونیا.

برای آشنایی بیشتر با انواع لمینت سرامیکی دندان و اجزای سازنده‌ی آن، در پایین هریک را توضیح می‌دهیم:

لمینت سرامیک بر پایه شیشه

پرسلین فلدسپاتیک که زیرمجموعه‌ی سرامیک بر پایه شیشه است، شامل سه جزء اصلی کوارتز، فلدسپات و کائولین است. دی اکسید سیلیکون نیز جزء اصلی این مخلوط می‌باشد.

پرسلین فلدسپاتیک دارای خواص مکانیکی پایینی است زیرا درصد شیشه در آن بسیار زیاد است و در مقایسه با انواع دیگر لمینت دندان بیشتر احتمال دارد که هنگام وارد آمدن فشار بیش از حد شکسته شود. به همین دلیل، استحکام لمینت فلدسپاتیک تا حد زیادی به تکنیک پیوند زدن آن با مینای دندان بستگی دارد.

لمینت فلدسپاتیک از آن جهت اهمیت دارد که برای ساخت آن پوسته‌های نازکی با ضخامت کمتر از نیم میلیمتر تهیه و تولید می‌شوند.

در نتیجه به دلیل نازک بودن این ونیرهای دندانی دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست. در گذشته ونیرهای سرامیکی فلدسپاتیک را به کمک تکنیک لایه‌گذاری می‌ساختند تا دندانپزشک کنترل کاملی بر روی لایه‌های استفاده شده و شکل‌دهی آنها شبیه دندان طبیعی بیمار داشته باشد.

 

سرامیک بر پایه آلومینا

سرامیک بر پایه آلومینا شامل In-ceram porcelains و Propcera All Ceram است. اینسرام پرسلین یک نوع سرامیک نپخته است که با استفاده از مواد سرامیکی و با اضافه شدن رنگ‌های مقاوم در برابر حرارت تولید می‌شود و در طی فرآیند پخت، رنگ آنها تغییر پیدا کرده و از هسته جدا می‌گردند.

این فرآیند تحت عنوان تکنیک کستینگ معروف است. در این مرحله هسته ضعیف بوده و ساختاری متخلخل دارد. سپس یک مایع آبکی که حاوی مواد تشکیل دهنده‌ی شیشه است به هسته اضافه می‌شود و آن را پر می‌کند.

شیشه‌ی ذوب شده درون ساختار متخلخل ریخته می‌شود و در نهایت کامپوزیت سرامیک - شیشه ساخته می‌شود. سرامیک‌های آلومینا در سال ۱۹۸۹ ساخته شدند. این سرامیک‌ها استحکام بیشتری دارند و دیرتر دچار شکستگی می‌شوند اما درخشندگی آنها در مقایسه با سرامیک‌های بر پایه شیشه کمتر می‌باشد.

 

سرامیک بر پایه زیرکونیا

اجزای تشکیل دهنده‌ی سرامیک‌های بر پایه زیرکونیا عبارتند از مواد پلی کریستالین که فاقد شیشه‌ هستند و تمام اتم‌های آنها در ردیف‌های کریستالی منظم کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

ترک خوردن و شکستگی آنها به سختی رخ می‌دهد چون به اندازه‌ی شبکه نامنظم و پراکنده‌ی شیشه نفوذپذیری ندارند. در نتیجه سرامیک‌های پلی کریستالین دارای استحکام بیشتری نسبت به سرامیک‌های بر پایه شیشه هستند.

پروتزهای دندانی که از سرامیک‌های پلی کریستالین درست می‌شوند قبل ابداعِ فناوری طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) و ساخت به کمک کامپیوتر (CAM) نمی‌توانستند به عنوان لمینت بر پایه زیرکونیا استفاده شوند.


تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی

تفاوت لمینت دندان و کامپوزیت دندان

یکی از پر‌تکرارترین سوال‌های مراجعه کنندگان به مطب دندان‌پزشک‌ها تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان و انتخاب هر کدام است. در این بخش در مورد ویژگی‌های هر کدام توضیح می‌دهیم که در آخر این شما هستید که انتخاب می‌کنید اما بهتر است برای انجام هر کدام با دندان‌پزشک خود نیز مشورت کنید و توصیه او را اولویت کار خود قرار دهید.

 • طول عمر لمینت سرامیکی دندان حداقل ۱۰ سال و ونیر کامپوزیت حداقل ۵ سال تخمین زده شده که نسبت به میزان مراقبت فرد و جنس هر کدام متغیر است.
 • میزان شکنندگی کامپوزیت بسیار بیشتر از لمینت است و علت آن قالبگیری و ساخت لمینت سرامیکی در لابراتوار است.
 • بعد از مدتی بسته به رژیم غذایی و بهدات فردی کامپوزیت دندان تغییر رنگ می دهد و نیاز به پالیش دارد ولی لمینت دندان دچار تغییر رنگ نمی شود.
 • کامپوزیت نیاز به پالیش سالیانه دارد ولی لمینت سرامیکی ندارد.
 • کامپوزیت در صورت لب‌پر شدن و شکستگی قابلیت ترمیم دارد اما لمینت سرامیکی باید به طور کامل تعویض شود.
 • کامپوزیت ارزان‌تر از لمینت سرامیکی می‌باشد.
 • موارد ذکر شده نشان می‌دهد که جنس و طول عمر لمینت به نسبت کامپوزیت بیشتر است اما میزان تراش دندان در کامپوزیت نیز کمی کم‌تر است.
 • در ونیر کامپوزیت دندان، برای انکه دندانپزشک گیر فیزیکی بهتری را روی دندان ایجاد کند بایستی کمی تراش روی دندان ایجاد نماید تا به اصطلاح کامپوزیت از سطح دندان سر نخورد. حال ممکن است بعضی دندانپزشکان این کار را که جزو اصول اصلی کار است انجام ندهند ولی بعد از مدتی در اکثر موارد کامپوزیت از روی دندان فرد کنده می‌شود.

برای آگاهی بیشتر درباره تفاوتهای لمینت دندان با کامپوزیت دندان به این مقاله مراجعه کنید.

 

 


مزایای لمینیت دندان چیست ؟

۱) از آنجا که این پوسته کاملا به دندان مى‌چسبد و در واقع با سطح دندان یکى مى‌شود، استحکام بسیارى پیدا مى‌کند و در مقابل فشارهاى جویدنى نمى‌شکند.
۲) لمینیت دندان ظاهر دندانهای طبیعی را دارد، به بافت لثه آسیبی نمیزند و در برابر لکه مقاوم است.
۳) لمینیتها رویکرد محافظه کارانه برای تغییر شکل و رنگ دندان هستند، لمینیت کردن دندان در مقایسه با تعویض تاج دندان معمولاً نیاز به ایجاد تغییرات زیاد ندارد و در عین حال جایگزینی زیباتر و محکمتری ارائه می‌دهد.

معایب لمینیت دندان چیست ؟

همان‌طور که در بخش‌های بالایی گفته شد، معایب و عوارض لمینیت دندان به نسبت دیگر روش‌های اصلاح طرح لبخند بسیار کم و ناچیز است.

این روش به نسبت کامپوزیت دندان بسیار مقاوم‌تر و طول عمر بالایی دارد. اولین مرحله پس از معاینات اولیه، تراش دادن سطح نازکی از دندان است که دیگر امکان اصلاح آن وجود ندارد و از مهم‌ترین معایب این روش زیبایی به شمار می‌رود.

در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان و لثه و مسواک نزدن، قطعا دندان‌های از زیر دچار پوسیدگی می‌شوند. پوسیدگی دندان باعث از بین رفتن مینا و ریشه شده و برای درست کردن آن باید لمینیت به طور کامل از دندان برداشته شود و پس از رفع پوسیدگی مجدد قالبگیری و مواد گذاری شود.

دیگر معایب لمینت سرامیکی بیشتر برای کسانی است که دندان‌های سالم و یکدست دارند و میزان پوسیدگی دندان‌ها بسیار کم است. اگر فقط برای زیبایی و سفید شدن بیشتر، قرار است از لمینت سرامیکی استفاده کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم هرگز این کار را انجام ندهید.

روش‌های دیگری برای سفید شدن دندان‌ها و آسیب کمتر به آن‌ها مانند بلیچینگ دندان وجود دارد که بهتر است با یک دندان‌پزشک خوب مشورت کنید.

طول عمر دندان لمینت شده

دندانی که لمینت می‌شود قطعا نسبت به دندان معمولی طول عمر کم‌تری دارد زیرا یک بخش نازک از لایه اولیه سطح دندان تراش می‌خورد و غیر قابل بازگشت می‌باشد. اما اگر بتوانید در مدت لمینیت از دندان‌ها به خوبی مراقبت کنید و توصیه‌های پزشک را به خوبی انجام دهید قطعا طول عمر مناسبی نیز خواهد داشت. به طور کلی اگر دندان‌های سالمی دارید و میزان پوسیدگی آن‌ها بسیار کم و ناچیز است بهتر است از این روش زیبایی استفاده نکنید.

لمینت دندان در واقع به منظور ایجاد دندان‌هایی زیبا و خوش فرم به کار گرفته می‌شود. با پیشرفت روز افزون علم پزشکی خوشبختانه در زمینه دندانپزشکی نیز تغییر و تحولات زیادی انجام شده و امروزه با معجزه‌ای به نام لمینت شما براحتی می‌توانید دندان‌هایی زیبا و خوش فرم و خوش رنگ را تجربه نمایید.

مراقبت از لمینت دندان

مراقبت از لمینت

مهم‌ترین نکته‌ای که پس از لمینت و یا کامپوزیت دندان باید رعایت کنید، مراقبت از آن است. اگر به توصیه‌های دکتر توجه نکنید و به بهداشت دهان خود رسیدگی نکنید، قطعا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، دندان‌ها از زیر مواد دچار پوسیدگی‌ می‌شوند و برای ترمیم آن باید لمینت‌ها را جدا کرده و دندان پوسیده بررسی و معالجه شود. یعنی اگر مراقبت از لمینت را جدی نگیرید دندان‌ها آسیب جدی می‌بینند و هزینه زیادی هم مجدد باید پرداخت شود.

بهتر است بدانید که مراقبت از لمینت اصلا سخت نیست و تنها باید به طور مداوم و سر‌وقت آن‌ها را انجام دهید:

 • بعد از میل کردن هر وعده غذایی و یا میان وعده، نخ دندان کشیده شود
 • نحوه درست و اصولی نخ دندان کشیدن را از دندان‌پزشک حتما سوال کنید
 • بعد از نوشیدن و میل کردن هر غذا، دسر و پیش غذایی باید دندان‌ها را مسواک بزنید (حدودا روزی ۳ بار)
 • اگر اهل نوشیدن قهوه و چای هستید بهتر است بلافاصله آب میل نمایید و در دهان خود بچرخانید و اگر شرایط برای مسواک زدن بود، از مسواک
 • استفاده نمایید.
 • باید از خمیردندان سفید و مناسب برای دندان‌های لمینتی استفاده کنید
 • مسواک باید از جنس نرم و متوسط باشد
 • برای انتخاب مارک دهان شویه هم بهتر است از دکتر خود مشورت بگیرید

 


سؤالات متداول

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7