ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین)

با حرفه‌ای‌ها همراه باشید

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یک روش نسبتاً جدید در ایران است که توسط ارتودنسی دندان و بدون استفاده از براکت و سیم انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای آن این است که کمتر دیده می‌شود. در یک ارتودنسی نامرئی، صفحات نگهدارنده متحرک مخصوص هر بیمار ساخته می‌شود، به طوری که پلاک‌های متحرک پس از تشخیص و برنامه درمانی توسط متخصص ارتودنسی با کمک ابزارهای رایانه‌ای و نرم افزار خاص ساخته می‌شوند. برای هر بیمار پلاک‌های متعددی ساخته می‌شود و بیمار با توجه به مراحل درمان برای مدتی از این پلاک‌های شفاف استفاده می‌کند و هر محل قرارگیری موقعیت دندان را به موقعیت ایده آل نزدیک می‌کند و در نهایت پس از استفاده از آن‌ها تا آخرین دندان مرتب می‌شوند.

ارتودنسی نامرئی چیست

سی تی اسکن دیجیتال

قبل از هر کاری رادیولوژیست دندانپزشکی ما یک ۳D CT Scan از دندان های شما را می گیرد.

مشاوره حرفه ای

ما مسائل اصلی و خواسته های شما در مورد روش درمان دندان هایتان مورد بحث قرار خواهیم داد.

معاینه دندانپزشک

ما دندان های شما را بوسیله بهترین متخصصین باتجربه معاینه می کنیم

طرح درمان کامل

ما برنامه درمان کامل برای بازگرداندن لبخند سالم بر چهره شما را طراحی می کنیم.

انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی شامل انواع مختلفی بوده که با توجه به شرایط و مشاوره پزشک، هر نوع آن قابل استفاده است:

   ۱. ارتودنسی شفاف لینگوال (Lingual Braces)

ارتودنسی شفاف لینگوال (پشت دندانی)ارتودنسی شفاف لینگوال با نام های ارتودنسی از پشت دندان، ارتودنسی زبانی، ارتودنسی پنهان، ارتودنسی مخفی یا پشت دندانی نیز شناخته می‌شود. این نوع، ارتودنسی بوده که در آن با نصب شدن براکت‌ها در پشت دندان‌های فک بالا و پایین، براکت‌های ارتودنسی از روبرو دیده نخواهند شد. اما از آن جایی که براکت‌ها با زبان برخورد کرده و مزاحمت ایجاد می‌کنند و دردسرهای خاص خود را دارند، معمولا متخصصان این روش را کم تر مورد استفاده قرار می‌دهند.

مزایای ارتودنسی لینگوال

 • براکت‌ها و سیم‌ها قابل مشاهده نیستند و پشت دندان و در مجاورت زبان متصل می‌شوند.
 • در اکثر موارد کسی متوجه آن‌ها نمی‌شود.

معایب ارتودنسی لینگوال

 • هنوز این روش در ایران به صورت اصولی و گسترده قابل استفاده نبوده و پزشکان کم تر آن را توصیه می‌کنند.
 • نصب آن‌ها به دلیل موقعیتی که دارند، کمی مشکل است.
 • نیاز به مراجعه دوره‌ای به پزشک بیش تر از سایر روش‌ها است. مثلا نیاز به مراجعه در هر ماه دارد.
 • تمیز کردن آن‌ها به دلیل قرارگیری در پشت دندان به مراتب سخت تر است.

   ۲. ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف (Invisalign یا clear aligners)

3.	ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف (Invisalign یا clear aligners)ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف از معروف ترین و محبوب ترین روش‌هاست. این روش به ارتودنسی بدون سیم، ارتودنسی شفاف، ارتودنسی ژله‌ای، ارتودنسی شیشه‌ای و اینویزالاین نیز معروف است.

دستگاه‌هایی که در این نوع ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل الاینرهای شفاف و متحرکی بوده که به دندان‌ها چسبانده نخواهند شد و هر زمان از شبانه روز می‌توان آن را از دهان خارج و مجدد سرجای خود قرار داد. این الاینرها دارای جنسی از پلاستیک‌های شفاف و بی رنگ هستند که برای بیمار به طور مخصوص بعد از قالب گیری دندان‌ها و طراحی با برنامه کامپیوتری ساخته می‌شوند.

این پلاک‌ها باید در شبانه روز در حدود ۲۲ ساعت استفاده شوند و پزشکان معمولا به بیماران توصیه می‌کنند که زیاد آن‌ها را از دهان خارج نکنند. از مزایای چشمگیری که ارتودنسی اینویزیلاین نسبت به ارتودنسی ثابت دارد، می‌‌توان به سهولت مسواک زدن و غذا خوردن و عدم محدودیت در رژیم غذایی اشاره کرد، چرا که فرد می‌تواند هنگام خوردن غذا و یا مسواک زدن آن را از دهان خارج کند.

مزایای ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف

 • ارتودنسی شفاف الاینری، طیف وسیعی از نامرتبی‌های دندانی که شامل فاصله بین دندان‌ها، کج بودن دندان‌ها، جلو بودن دندان‌ها در فک بالا، جلو بودن دندان‌ها در فک پایین، فاصله بین دندان،‌های جلو در فک بالا و پایین حتی حین بسته بودن دهان و … را برطرف می‌کند.
 • کاملا نامرئی هستند و در ۹۰ درصد مواقع کسی متوجه ارتودنسی شما نمی‌شود.
 • هیچ گونه محدودیتی در رژیم غذایی ایجاد نمی‌کند و می‌توانید به راحتی هر نوع غذایی را میل کنید.
 • به راحتی می‌توانید آن‌ها را تمیز کنید و شستشو دهید.
 • طول دوره درمان کم بوده و می‌توان گفت به طور میانگین ۶ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد.
 • از این نوع ارتودنسی می‌توان در بارداری استفاده کرد و هیچ گونه مشکلی برای مادر ایجاد نخواهد کرد.
 • برای افراد میانسان (بالای ۵۰ سال) گزینه‌ای مناسب بوده و می‌توان گفت بهترین روش است.
 • با الاینرها می‌توان به کاهش هزینه بلیچینگ دندان کمک کرد.
 • باعث تسهیل رعایت بهداشت دهان و دندان می‌شوند. شما می‌توانید قبل از خوردن غذا آن‌ها را بیرون آورده و مسواک و نخ دندان بکشید و دوباره سرجای خود قرار دهید.

معایب ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف

 • مراقبت و نگهداری آن‌ها برای افراد فراموشکار کمی مشکل ساز است. چرا که ممکن است فرد بعد از درآوردن پلاک‌ها فراموش کند به موقع آن‌ها را سرجای خود بگذارد.‌
 • این نوع برای افرادی که مشاغل پرریسک و تماسی دارند، ممکن است مناسب نباشد.
 • ممکن است پلاک‌های شفاف ارتودنسی شل شوند.
 • هزینه آن بیشتر از انواع دیگر ارتودنسی ها است.
 • ارتودنسی نامرئی نیاز به ویزیت منظم دندانپزشک دارد.
 • برای ناهنجاری های شدید قابل استفاده نمی باشد و فقط مناسب ناهنجاری های کم و سبک است.
 • هزینه‌ها و زمان درمان بسته به پیشرفت و نتایج، ممکن است تغییر کند.
 • ممکن است بعد از اتمام دوره نیاز به استفاده بیشتر برای تکمیل کردن باشد.

   ۳. ارتودنسی شفاف با براکت سرامیکی (Ceramic Braces)

ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکیبراکت های شفاف یا سرامیکی تا حدودی شبیه به همان ارتودنسی‌های قدیمی با بریس‌های (براکتهای) فلزی معمولی هستند، اما مزیتی که این نوع نسبت به نوع قدیمی دارد، جایگزینی براکت های فلزی شفاف به جای براکت های فلزی قابل مشاهده است.

ارتودنسی سرامیکی به نام‌های براکت سرامیکی، ارتودنسی بی رنگ، ارتودنسی همرنگ دندان، ارتودنسی شفاف، ارتودنسی ژله‌ای و ارتودنسی شیشه‌ای نیز معروف است. این روش از دسته ارتودنسی‌های ثابت محسوب می‌شود که شامل براکت‌های همرنگ با سیم و روکش سفید است. درست است که این نوع براکت‌ها از براکت‌های فلزی کم تر قابل مشاهده هستند و ظاهری به نسبت زیباتر دارند اما استحکام آن‌ها نسبت به براکت‌های فلزی کم تر است.

مزایای ارتودنسی نامرئی سرامیکی

 • می‌توان گفت اجزای سیستم سرامیکی تقریبا نامرئی و شفاف هستند.
 • در اکثر موارد نامنظمی‌های دندان از ساده‌ترین‌ها گرفته تا شدیدترین‌ها، برطرف می‌شوند.
 • برای هر سنی مناسب بوده به خصوص برای بزرگسالان بسیار مناسب تر است.

معایب ارتودنسی نامرئی سرامیکی

 • ممکن است براکت‌ها بشکنند.
 • نیاز به تمیز کردن منظم براکت‌ها و سیم وجود دارد.
 • طول دوره درمان با این روش ممکن است بیش تر شود.
 • پیدا کردن متخصصی که ارتودنسی شفاف سرامیکی را انجام دهد به نسبت سایر روش‌ها سخت تر است.
 • هزینه درمان به نسبت سایر روش‌ها، بیش تر است.

ارتودنسی نامرئی برای چه کسانی مناسب است؟

همیشه دغدغه افراد برای انجام ارتودنسی، ثابت بودن، ظاهر بدرنگ و قابل مشاهده آن است اما امروزه با روی کار آمدن ارتودنسی نامرئی این مشکل برای این افراد برطرف شده است. ارتودنسی نامرئی برای افرادی مناسب است که حضور پررنگی در جامعه دارند و یا بزرگ ترین مساله آن‌‌ها دیده شدن ارتودنسی ثابت و از بین رفتن زیباییشان است. ارتودنسی نامرئی برای هر شخصی و در هر سنینی از کودکان گرفته تا نوجوانان و بزرگسالان قابل استفاده است.


طول دوره درمان ارتودنسی نامرئی

طول دوره درمان ارتودنسی نامرئی به دلیل ناهنجاری‌های دندانی حدود یک سال است و بیمار باید روزی حداقل ۲۰ ساعت پلاک شفاف در دهان خود داشته باشد. هزینه درمان این ارتودنسی نسبت به ارتودنسی ثابت بسیار زیاد است. هر دو هفته الی یک ماه با مراجعه به مطب، ارتودنتیست پلاک قبلی را برداشته و پلاک جدیدی روی دندان قرار می‌دهد.


مراحل درمان ارتودنسی نامرئی

۱. در مرحله اول و جلسه اول ابتدا ارتودنتیست از دندانها قابلگیری می کند. این قابلگیری هم می تواند به صورت سنتی با مواد مخصوص و هم به صورت مدرن با اسکنر سه بعدی انجام شود. (استفاده از اسکنر در بعضی از مطب ها قابل انجام است.)

۲. در مرحله دوم مدلی که از دهان و دندان ها گرفته شده است به صورت سه بعدی شبیه سازی می شود. حال بر روی این مدل شبیه سازی شده حرکات و کارهایی که لازم است بر روی دندان داده شود را پیاده سازی می کنند. به طور مثال لازم است دندانها ۲ میلیمتر حرکت کنند در نتیجه چند عدد پلاک شفاف درست می شود که هر کدام به اندازه ۰.۲ میلیمتر دندان را حرکت می دهد که روی هم ۱۵ پلاک لازم است تا ۲ میلیمتر دندان حرکت کند. در هر پلاک تمام تغییرات لازم هر دندان پیاده سازی می شود و مرحله به مرحله شبیه سازی می شود. نتیجه نهایی با نمونه اولی مقایسه می شود و اگر مشکلی وجود نداشت برای ساخت پلاک ها اقدام می شود.

۳. حال در مرحله آخر، فایل نهایی برای ساخت به پرینتر سه بعدی ارسال می شود. پرینتر تک تک پلاک ها را به صورت شفاف پرینت و طراحی می کند. بر اساس مقدار ناهنجاری و مشکلات دندانی تعداد پلاک ها و طول درمان مشخص می شود، ممکن است نیاز به ۲۰ پلاک برای مرتب کردن دندان ها لازم باشد.

در هر جلسه پلاک مورد نیاز آن مرحله به بیمار تحویل داده می شود که حدود یک الی دو هفته لازم است بیمار از آن پلاک استفاده کند که بعد از دو هفته برای دریافت پلاک بعدی باید به مطب مراجعه نماید.


عواملی که بر هزینه ارتودنسی نامرئی تأثیر می‌گذارند؟

به طور کلی، عوامل مختلفی تعیین می‌کند که هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است:

  ۱. پیچیدگی درمان

اکثر بریس‌های نامرئی برای مشکلات خفیف عدم تطابق زیبایی دندان‌ها طراحی شده‌اند. ارتودنسی نامرئی می‌تواند دندان‌های نادرست و نامرتب فک را درمان کند، اما به تعداد بیشتری ویزیت دندانپزشک و سینی‌های ردیف کننده نیاز دارد. در واقع یکی از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت آن، مشکلات و ناهنجاری های فکی است که ممکن است نیاز به ساخت پلاک و ویزیت بیشتر شود.

  ۲. جایی که زندگی می‌کنید

هزینه‌های ارتودنسی نامرئی براساس محل زندگی شما متفاوت است. به طور کلی، هزینه ارتودنسی اینویزالاین در مناطق شهری و حومه شهری بیشتر از مناطق روستایی می باشد.

  ۳. نگهدارنده‌ها و مراقبت‌های بعدی

اکثر دندانپزشکان توصیه می‌کنند که برای جلوگیری از تغییر مکان دندان‌ها، پس از انجام درمان ارتودنسی اینویزالاین از نگهدارنده استفاده کنید. نگهدارنده‌ها در هزینه‌های ارتودنسی نامرئی لحاظ نمی‌شوند.

آیا بیمه درمان ارتودنسی نامرئی را پوشش می‌دهد؟ - ارتودنسی نامرئی

آیا بیمه درمان اینویزالاین را پوشش می‌دهد؟

اگر بیمه شما هزینه ارتودنسی را پرداخت می‌کند، باید هزینه درمان با اینویزالاین را پرداخت کند.

بخاطر داشته باشید بیشتر بیمه ها هزینه کامل بریس‌ها را پرداخت نمی‌کنند. معمول است که پلن‌ها درصدی از صورتحساب یا مقدار مشخصی را برای درمان ارتودنسی پرداخت می‌کنند.

اگر بیمه شما هزینه مراقبت‌های ارتودنسی بزرگسالان را بپردازد، ممکن است فقط این کار را انجام دهد تا یک مسئله پزشکی یا عملکردی با دندان یا فک شما اصلاح شود.

به ندرت اتفاق می‌افتد که برنامه‌های بیمه به دلایل زیبایی هزینه‌های ارتودنسی را پرداخت کنند. اگر فقط ارتودنسی برای زیبایی و مرتبی دندان ها است و جنبه درمانی ندارد، بیمه هزینه آن را پرداخت نمی کند.

مراقبت از الاینر شفاف چگونه است؟

از آن جایی که هر الاینر برای هر بیمار برای فشار هدفمندی ساخته می‌شود تا تغییر مکان دندان به درستی انجام شود، باید دقت کرد که به درستی جای گذاری آن بعد از درآوردن، انجام شود. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه شود، تمیز نگه داشتن الاینرها بوده تا هم از تغییر رنگ آن‌ها جلوگیری شود و هم باعث تغییر رنگ و آسیب به دندان نشود. در ادامه به چندین مورد از توصیه‌های مراقبت از الاینر‌ها پرداخته‌ایم:

 • بعد از درآوردن الاینرها و قبل از گذاشتن آن در دهان، باید آن را تمیز کنید و بشویید.
 • الاینر را در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار ندهید.
 • برای خوردن و آشامیدن باید الاینر را درآورید. چرا که جویدن غذا باعث خراب شدن الاینر و رنگی شدن و از بین رفتن شفافیت آن می‌شود.
 • از آن جایی که در طول درمان احتمال پوسیدگی دندان افزایش می‌یابد، از خوردن زیاد مواد غذایی شیرین و اسیدی پرهیز کنید.
 • از آب سرد یا ولرم و صابون برای تمیز کردن الاینر شفاف استفاده کنید.
 • شستن با آب داغ ممنوع است چرا که حرارت و گرما باعث تغییر شکل و ذوب شدن آن می‌شود.
 • به هیچ عنوان از خمیر دندان برای تمیز کردن الاینر استفاده نکنید چرا که باعث خراشیدگی و مات شدن آن می‌شود.
 • می‌توانید برای شستشوی بهتر از محلول شوینده مخصوص دندان مصنوعی استفاده کنید اما توجه داشته باشید که دهانشویه‌های رنگی باعث تغییر رنگ الاینر می‌شوند.
 • از مسواک برای تمیز کردن الاینر استفاده کنید تا به خوب تمیز شدن تمامی برجستگی‌ها و فرورفتگی‌ها کمک شود.

آیا درمان با الاینر شفاف درد دارد؟

ارتودنسی نامرئی با اینویزالاین در اغلب موارد درد ندارد اما احساس کمی درد در روزهای اولیه درمان کاملا طبیعی است. چرا که برای به حرکت در آوردن دندان‌‌ها فشار کمی به آن‌‌ها وارد می‌شود. این فشارها هیچ گونه آسیبی به دندان وارد نکرده و برعکس می‌‌توان گفت در بهبود سلامت آن ‌ها موثر واقع می‌شوند.

آیا درمان با ارتودنسی نامرئی بازگشت دارد؟

اگر برنامه درمانی توسط پزشک و خود بیمار درست انجام شود، پس از اتمام دوره درمان، استخوان‌های اطراف دندان حالت پایداری پیدا کرده و درمان دائمی خواهد بود و هیچ گونه بازگشتی نخواهد داشت، از این رو بیمار تا پایان عمر مجبور به استفاده از الاینر نیست.

بهترین سن برای انجام ارتودنسی نامرئی

به طور معمول ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان بهتر بوده، چرا که این نوع درمان به مشارکت و همکاری بالای بیمار نیاز دارد و برای کودکان زیاد کاربرد نخواهد داشت. از طرفی بزرگسالان بیش تر به نامرئی بودن و مشخص نبودن ارتودنسی اهمیت می‌دهند.

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7