جراحی فک و صورت

با حرفه ای ها همراه باشید

جراحی فک و صورت:

از نامش پیدا است که جراحی فک و صورت با صورت و قسمت جلوی سر ارتباط دارد. «Maxillo» یک کلمه‌ی لاتین به معنای «استخوان فک» است. بنابراین، اصطلاح «Maxillofacial (فک و صورت)» به استخوان فک و صورت گفته می‌شود و جراحی فک و صورت یک رشته‌ی پزشکی با تخصص درمان بیماری‌های این ناحیه از طریق اقدامات جراحی است.

جراح فک و صورت یک متخصص دندانپزشکی با دانش پزشکی پیشرفته در مورد شرایطی است که نه تنها بر روی دندان‌ها و فک‌ها بلکه بر استخوان‌ها و بافت‌های نرم صورت نیز تأثیر می‌گذارد و همچنین دارای آموزش‌های لازم برای درمان این شرایط با جراحی و انجام بیهوشی مناسب است. از آنجا که دهان حاوی دندان است، از نزدیک با فک‌ها در ارتباط است و از اجزای تشکیل دهنده‌ی صورت است، اصطلاح جراح فک و صورت غالباً برای این متخصصان به کار می‌رود.

درک بهتر جراحی فک و صورت

اگر در دندان‌ها، فک، یا استخوان‌ها و بافت‌های صورتتان مشکلی دارید که باعث درد می‌شود و مانع از انجام فعالیت‌های طبیعی می‌شود، ممکن است لازم باشد برای اصلاح ناهنجاری، تسکین درد و بازگشت به زندگی عادی به یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت مانند اعضای تیم آرکا مراجعه کنید.

جراحی فک

جراحی دندان

کشیدن دندان عادی یا نهفته با جراحی ساده و گاه پیچیده

جراحی ریشه دندان

برای مواردی که درمان ریشه دندان موفق نبوده

جراحی لثه و زیبایی

برای برطرف کردن مشکلات لثه ای و افزایش طول تاج

جراحی ایمپلنت

برای جایگذاری دنداهای از دست رفته

جراحی فک و صورت

جراحی در اتاق_عمل و تحت بیهوشی

جراحی و ارتودنسی

ترکیب ارتودنسی و جراحی فک و صورت

جراح فک و صورت کیست؟

جراحان فک و صورت، که بعضاً جراحان دهان و فک و صورت نامیده می‌شوند، آموزش دیده‌اند تا انواع مختلفی از شرایط و آسیب‌هایی را که بر روی سر، گردن، دهان، فک و صورت تأثیر می‌گذارند کنترل کنند.


جراح فک و صورت چه کاری انجام می‌دهد؟

جراحان فک و صورت برای درمان تعدادی از مشکلات مربوط به ناحیه‌ی سر و گردن واجد شرایط هستند، از جمله:

 • فک‌های نامرتب
 • دندان عقل نهفته
 • جراحی ترمیمی دهانی
 • سرطان‌های سر و گردن
 • ایمپلنت‌های دندانی

این جراحان همچنین در زمینه‌ی بیهوشی و کنترل درد آموزش دیده‌اند، به خصوص در زمینه‌ی بیهوشی که به شما امکان می‌دهد تا در پایان جلسه‌ی درمان از مطب خارج شوید و بستری نشوید.

به طور کلی جراحان فک و صورت جراحی‌هایی را برای اصلاح مشکلات یا ایجاد تغییرات زیبایی انجام می‌دهند. این جراحی‌ها به طور کلی روش‌های سرپایی هستند. آنها همچنین دوره‌ی ریکاوریِ بعد از جراحی را به شما ارائه می‌دهند و ممکن است قرار ملاقات‌های بعدی را برای شما تعیین کنند.


تحصیلات و آموزش

جراحان فک و صورت، دکترای پزشکی دارند که به طور تخصصی در زمینه‌ی جراحی فک و صورت آموزش دیده‌اند. به دلیل تمرکز بر روی ناحیه‌ی دهان، به طور معمول جراحان فک و صورت پس از دریافت مدرک کارشناسی ابتدا چهار سال در دانشکده دندانپزشکی مشغول به تحصیل می‌شوند.

جراحان فک و صورت پس از فارغ التحصیلی از دانشکده دندانپزشکی، تحصیلات زیر را تکمیل می‌کنند:

 • یک دوره رزیدنتی چهار تا شش ساله که در آن دندانپزشک به طور تخصصی جراحی را مطالعه می‌کند. دوره‌ی شش ساله شامل دو سال اضافی برای دریافت مدرک پزشکی علاوه بر مدرک دندانپزشکی است.
 • آزمون برای دریافت گواهی شورای جراحی دهان و فک و صورت.
 • اگر جراح بخواهد تخصص بگیرد، می‌تواند یک دوره فلوشیپ دو ساله و آزمون در زمینه‌ی جراحی زیبایی صورت، سرطان سر و گردن، جراحی جمجمه و صورت و اطفال یا ترومای جمجمه-فک و صورت را انجام دهد.

جراح فک و صورت چه شرایطی را درمان می‌کند؟

یک جراح فک و صورت ممکن است تعدادی از شرایط را درمان کند. جراحان فک و صورت بسیاری از مواردِ مشابه با جراحان دهان و دندان را درمان می‌کنند. صرف نظر از این اصطلاح، جراحان فک و صورت از تخصص خود برای انجام اقدامات متوسط ​​تهاجمی در صورت و گردن استفاده می‌کنند.

ایمپلنت‌های دندانی

جراحان فک و صورت می‌توانند عمل ایمپلنت دندان را انجام دهند، بدین صورت که دندان‌های اصلی را خارج کرده و دندان‌های مصنوعی را جایگزین کنند. این ایمپلنت‌ها به طور دائمی در فک شما باقی می‌مانند و به عنوان دندان جایگزین عمل می‌کنند. آنها ممکن است فواید سلامتی یا زیبایی داشته باشند.

جراحی بازسازی یا ترمیمی

این جراحان می‌توانند استخوان‌ها را تراشیده، مفاصل را دوباره تنظیم کنند یا حتی حفره‌های خراب را بازسازی کنند. اگر صورت یا فک شما شکسته یا نامرتب باشد، این جراحان می‌توانند آن را ترمیم کرده و ناراحتی شما را تسکین دهند.

شکاف لب یا کام

برخی از نقایص مادرزادی می‌تواند منجر به شکاف لب و کام شود. این شرایط می‌تواند هم اثرات زیبایی و هم سلامتی برای فرد در طول زندگی داشته باشد. جراحان فک و صورت می‌توانند از طریق جراحی به ترمیم این نوع نقص مادرزادی کمک کنند.


دلایل مراجعه به جراح فک و صورت

دلایل مراجعه به جراح فک و صورت

چند دلیل وجود دارد که ممکن است به جراح فک و صورت مراجعه کنید. دندانپزشک یا پزشک ممکن است شما را به آنها ارجاع دهد یا در صورت آسیب‌دیدگی ممکن است به آنها مراجعه کنید. آنها ممکن است یکی از پزشکان اورژانس باشند. در اینجا چند دلیل وجود دارد که ممکن است به یک جراح فک و صورت مراجعه کنید.

مشکلات اسکلتی

بیشتر جراحان فک و صورت حداقل تا حدی مشکلات اسکلتی مانند فک‌های نامرتب را اصلاح می‌کنند. اگر دچار درد مزمن مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای، معروف به TMJ هستید، دندانپزشک ممکن است شما را به یک جراح فک و صورت معرفی کند.

سرطان صورت، دهان یا گردن

سرطان‌های صورت، گردن و فک اغلب توسط جراحان فک و صورت جراحی می‌شوند. این متخصصان آموزش برداشتِ تومور بدون آسیب رساندن به اعصاب ظریف که در سر و گردن شما جریان دارد را دیده‌اند.

 

جراحی ترمیمی

اگر تصادف کرده و صورت خود را مجروح کنید، ممکن است در نهایت مجبور به جراحی فک و صورت شوید. برخی از این جراحان در زمینه‌ی جراحی ترمیمی برای ترمیم شکستگی فک، استخوان گونه و دندان تخصص دارند. جراحان فک و صورت نیز می‌توانند ایمپلنت‌های دندانی را جایگزین دندان‌هایی کنند که کاملاً از بین رفته‌اند.

جراحی زیبایی

سرانجام، جراحان فک و صورت نیز می‌توانند مشکلات زیبایی را درمان کنند. اگر شما علاقه‌مند به ایمپلنت دندان یا تغییر مشخصات صورت خود هستید، ممکن است در نهایت از این پزشکان کمک بگیرید تا به اهداف ظاهری خود برسید.

چه زمانی به جراحی دهان و دندان نیاز دارید؟

تمام جراحان فک و صورت همچنین جراحان دهان و دندان هستند، اما همه‌ی جراحان دهان و دندان، جراحِ فک و صورت نیستند. یک جراح فک و صورت آموزش پزشکی پیشرفته‌تری نسبت به جراح دهان و دندان دارد و از دانش و گواهی لازم برای انجام اقدامات بیشتر در نواحی بیشتری از صورت برخوردار است

جراحان دهان و دندان به این دلیل جراح دهان و دندان نامیده می‌شوند که اقدامات آنها تقریباً به طور کامل به درمان بیماری‌های داخل دهان محدود می‌شود. موارد زیر درمان‌هایی هستند که جراح دهان و دندان می‌تواند انجام دهد:

 • اتصالات دندان مصنوعی
 • تاج‌های دندان
 • کانال‌های ریشه
 • کشیدن دندان عقل خراب

علاوه بر این، جراحان دهان و دندان می‌توانند مشکلات مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای (جایی که فک پایین شما به جمجمه متصل می‌شود) و همچنین عفونت‌های دهانی همراه با تورم و درد را درمان کنند.

متأسفانه، اصطلاح «جراح دهان و دندان» گاهی اوقات به طرز نادرستی برای جراحان فک و صورت استفاده می‌شود. مطمئن باشید که تفاوت این دو را درک کرده‌اید و قبل از شروع درمان اطمینان حاصل کنید که پزشک مورد نظر می‌تواند خدمات مورد نیاز شما را ارائه دهد.

چه زمانی به جراحی فک و صورت نیاز دارید؟

چه زمانی به جراحی فک و صورت نیاز دارید؟

جراحی فک و صورت یک نوعِ پیشرفته‌تر از جراحی دهان است. یک جراح فک و صورت می‌تواند تمام کارهایی را که یک جراح دهان و دندان انجام می‌دهد و خیلی کارهای دیگر را انجام دهد. یک جراح فک و صورت دارای مدرک پزشکی است و آموزش‌های گسترده‌ای در زمینه‌ی طب دندان دارد.

در حالی که یک جراح دهان و دندان قادر به انجام پیشرفته‌ترین روش‌های جراحی دهان نیست، اما هیچ محدودیتی در انواع جراحی‌های دندان که جراح فک و صورت می‌تواند انجام دهد وجود ندارد. این بدان معنی است که آنها می‌توانند کشیدن دندان، کاشت دندان، جراحی لثه و موارد دیگر را انجام دهند.

اگر مشکلی فراتر از دهان و دندان دارید، ممکن است به یک عمل فک و صورت نیاز داشته باشید. مثلاً اگر به ناهنجاری حفره بینی مبتلا هستید، یک جراح فک و صورت ممکن است بتواند جراحی را برای اصلاح آن انجام دهد.

معمولاً جراحان فک و صورت برای معالجه‌ی بیمارانی که نوعی ضربه به صورتشان وارد شده وارد عمل می‌شوند. ضربه شامل یک ضربه‌ی ناگهانی و شدید است که اغلب باعث شکستگی استخوان‌ها می‌شود و ممکن است منجر به تغییر شکل صورت شود.

گاهی اوقات ممکن است در ناحیه‌ی سر، گردن یا دهان دچار رشد غیرطبیعی شوید. این رشد می‌تواند خوش‌خیم یعنی بی‌ضرر یا بدخیم یعنی سرطانی باشد. یک جراح فک و صورت می‌تواند تفاوت بین این دو را تشخیص دهد و بر این اساس درمان را آغاز نماید.

در شرایط زیر ممکن است به تخصص جراح فک و صورت نیاز داشته باشد:

· ناهنجاری نیش (دیس گناتی)
· درد مزمن صورت
· شکاف لب و / یا کام
· ایمپلنت‌های دندانیِ فیوز شده با استخوان
· کشیدن دندان دشوار

مزایای جراحی اصلاحی فک چیست؟

جویدن: افراد مبتلا به مشکلات فک و گزش اغلب از غذاهای خاصی که قادر به گاز گرفتن یا جویدن کامل غذاهای خود نیستند، خودداری می‌کنند. در نتیجه، بسیاری از بیماران به مرور زمان تغذیه نامناسب دریافت می‌کنند. با اصلاح این مشکلات، بیماران جراحی ارتوگناتیک می‌‍توانند از رژیم غذایی سالمتری بهره مند شوند و غذاهای متنوع‌تری بخورند.

هضم: روند هضم از دهان آغاز می‌شود، جایی که غذا برش داده و خرد می‌شود تا پس از بلعیدن بتواند به درستی هضم شود. نیش ضعیفی که به خوبی غذا در دهان را پردازش نمی‌کند ممکن است منجر به مشکلات هضم شود. درمانی که عملکرد جویدن را بهبود می‌بخشد ممکن است هضم را بهبود بخشد.

درد مفصل فک و فک: افرادی که دارای مشکلات خاصی در فک و گزش هستند، به ویژه فک پایین تحتانی، ممکن است در فک یا مفاصل فک خود احساس ناراحتی کنند. اغلب به این دلیل است که آنها عادت کرده‌اند فک خود را به جلو بیرون بزنند تا نیش بهتری ایجاد کنند یا ظاهر چانه ضعیف را پنهان کنند. در نتیجه، بیماران ممکن است در عضلات فک و مفاصل دچار تنش شوند و در نهایت منجر به ناراحتی فک و سردرد شوند. اگرچه نمی‌توان آن را تضمین کرد، اما اصلاح این مشکلات فک و گزش اغلب باعث کاهش یا از بین رفتن درد مفصل فک و فک می‌شود.

سایش دندان: دندان‌هایی که به درستی رو به روی هم قرار نمی‌گیرند ممکن است در نهایت منجر به ساییدگی بیش از حد دندان شوند. این مسئله به ویژه نگران کننده مشکلات Open bite قدامی است، جایی که فقط دندانهای پشتی با آن در تماس هستند. اصلاح مال اکلوژن دندان کمک می‌کند تا دندان‌ها در برابر سایش بیش از حد محافظت شوند.

تنفس دهان: برخی مشکلات فکی که منجر به مشکل در هم آمیختن لب‌ها می‌شود منجر به تنفس دهانی می‌شود. در حالی که مشکل فک ممکن است دلیل تنفس دهانی نباشد (تئوری‌ها ادعا می‌کنند که تنفس دهانی ناشی از انسداد مزمن بینی علت اصلی مشکل فک است)، اما این امر اغلب خشکی دهان و التهاب بافت‌های لثه است. جراحی اصلاحی فک که باعث می‌شود لب‌ها بدون فشار وارد شوند، به کاهش التهاب ناشی از خشکی مزمن دهان کمک می‌کند.

مراقبت‌های لازم را دریافت کنید

برای تعیین قرار ملاقات همین امروز با دندانپزشکی آرکا تماس بگیرید. یکی از متخصصان ما می‌تواند وضعیت شما را ارزیابی کند و گزینه‌های مناسب درمان را به شما پیشنهاد دهد. مشاوران در جراحی فک و صورت با تشخیص و درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های دهان، فک، صورت و گردن سروکار دارند.

آیا جراحی ظاهر من را تغییر می‌دهد؟

مشکلات ناشی از گزش اغلب با عدم تعادل در نسبت صورت، مانند چانه ضعیف یا قوی، یا لبخند لثه‌ای همراه است. بسته به شدت شرایط، تغییرات ظاهری ممکن است از ظریف تا قابل توجه باشد. تورم ممکن است در ابتدا این تغییرات را مخفی کند، اما با گذشت زمان، نتیجه مشخص خواهد شد. ما همیشه جراحی را برای نتیجه‌ای طبیعی و غیرجراحی برنامه ریزی می‌کنیم. مطالعات موردی برخی از تغییرات زیبایی را که در نتیجه درمان اتفاق می‌افتد، نشان می‌دهد.

آیا هرگز عوارض جراحی اصلاح فک وجود دارد؟

مانند هر عمل جراحی، بیماران نیز باید قبل از اقدام به جراحی اصلاحی فک، خطرات درمانی را در مقابل فواید درمان بسنجند. این خطرات شامل درد، عفونت، کاهش احساس یا بی حسی، خونریزی ممکن است جدی باشد، مشکلات مفصل فک و آسیب به ساختارهای طبیعی مانند دندانها، لثه‌ها و استخوان‌ها می‌شود. ممکن است موارد بهبودی وجود داشته باشد که ممکن است به جراحی بیشتری نیاز داشته باشد و خطرات خاصی در ارتباط با بیهوشی عمومی وجود دارد که برای جراحی اصلاحی فک ضروری است. ما در اولین بازدید شما به طور دقیق در مورد این خطرات بحث خواهیم کرد.

آیا بعد از جراحی اصلاحی فک، تورم و کبودی زیاد است؟

تورم و کبودی متفاوت است و ممکن است به میزان یا پیچیدگی جراحی مربوط نباشد. به طور کلی، بیماران جوان‌تر تمایل به تورم بیشتر و کبودی کمتر دارند، در حالی که بیماران بزرگتر تمایل به کبودی بیشتر و تورم کمتر دارند. در چند هفته اول بسیاری از تورم و کبودی برطرف می‌شود، اما ممکن است یک سال طول بکشد تا تورم به طور کامل برطرف شود. بسته‌های یخ، ارتفاع سر هنگام خواب و استفاده از عضلات صورت به رفع سریعتر تورم کمک می‌کند.

چه مدت باید انتظار داشته باشم در بیمارستان در حالت بستری بمانم؟

بیمارانی که از یک فک جراحی بدون عارضه می‌کنند اغلب در روز جراحی به خانه می‌روند. بیمارانی که تحت عمل جراحی گسترده‌تری قرار می‌گیرند باید انتظار داشته باشند که یک شب در بیمارستان یا مرکز مراقبت‌های بعدی بمانند. در صورت تمایل، یکی از اعضای خانواده معمولاً می‌تواند یک شب در کنار بیمار بماند.

چه مدت طول می کشد تا کاملا به حالت عادی برگردم؟

بیشتر بیماران جراحی فک در طی چند هفته فعالیت منظم خود را از سر می‌گیرند، اما آماده شدن برای انجام ورزش‌های تماسی و فعالیت‌های بدنی سنگین چند ماه طول می‌کشد.


خدمات جراحی قابل ارائه به مراجعه کنندگان محترم

دسته دوم

 • تقویت استخوان نگهدارنده دندان به کمک مواد زیست سازگار
 • پیوند استخوان از نسوج گرفته شده از خود بیمار جهت بهبود ساختار استخوان ناحیه
 • تمامی فرایندهای همراه با جراحی نسج سخت و نرم لازم جهت اصلاح فرم و اندازه استخوان محل استقرار پروتزهای دندانی مختلف
 • برداشت خال های موجود در صورت
 • برداشت نسوج نرم و یا سخت مزاحم در داخل و خارج دهان
 • تهیه نمونه از نسوج جهت ارسال به آزمایشگاه های تشخیص طبی و پاتولوژی
 • انجام جراحی های بیمارستانی ارتوسرجری جهت درمان اختلالات اسکلتی صورت

 

دسته اول

 • معاینه بالینی همراه با تطبیق مدارک پاراکلینیکی نظیر رادیوگرافی و آزمایش ها
 • حذف دندان های غیرقابل نگهداری و عفونی
 • حذف ریشه های عفونی باقی مانده در استخوان فک
 • حذف دندان های عقل روییده، نیمه روییده و یا نهفته در لثه و یا مدفون در استخوان
 • درناژ و درمان آبسه ها و حذف کانون های عفونی حاد یا مزمن در ناحیه دهان
 • جراحی انتهای ریشه دندان جهت حذف آبسه های عفونی انتهای ریشه
 • ایجاد دسترسی به دندان های نهفته جهت کمک به رویش آنها توسط درمان ارتودنسی

 

02188539714-21

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7