کشیدن دندان

شادی هایی از جنس خنده های زیبا با دندانهایی مرتب

کشیدن دندان

در کنار این‌که بسیاری از نوجوانان و حتی بزرگسالان دندان عقل خود را می‌کشند، کشیدن دندان می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته‌باشد. پوسیدگی بیش از حد دندان، عفونت دندان و شلوغی دندان‌ها همگی جز اصلی‌ترین دلائل برای حذف دندان است.

همچنین کسانی که ارتودنسی دندان انجام می‌دهند ممکن است نیاز به برداشتن یک یا دو دندان داشته‌باشند که فضایی برای دندان‌های دیگر فراهم شود. علاوه بر این کسانی که تحت شیمی‌درمانی یا پیوند عضو قرار گرفته‌اند ممکن است برای حفظ سلامتی دندان‌ها نیاز به برداشتن دندان‌های آسیب‌دیده داشته‌باشد.

در حالت ایده‌آل تمام افراد می‌توانند دندان‌های طبیعی خود را تا پایان عمر حفظ کنند. اما اگر دندانپزشک به شما بگوید باید دندانتان را بیرون بیاورد، طبیعی است در مورد انجام این روش درمانی کمی نگران باشید. اگر بدانید حین عمل چه چیزی باید انتظار داشته‌باشید ممکن است خیال شما راحت شود. پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با راهنمای مختصر در مورد کشیدن دندان یا dental etraction همراه باشید.

کشیدن دندان

سی تی اسکن دیجیتال

قبل از هر کاری رادیولوژیست دندانپزشکی ما یک ۳D CT Scan از دندان های شما را می گیرد.

مشاوره حرفه ای

ما مسائل اصلی و خواسته های شما در مورد روش درمان دندان هایتان مورد بحث قرار خواهیم داد.

معاینه دندانپزشک

ما دندان های شما را بوسیله بهترین متخصصین باتجربه معاینه می کنیم

طرح درمان کامل

ما برنامه درمان کامل برای بازگرداندن لبخند سالم بر چهره شما را طراحی می کنیم.

کشیدن دندان در چه مواقعی به کار می‌رود؟

کشیدن دندان در چه مواقعی به کار می‌رود؟

اگر فرزندتان در هر فرصتی دندان شیری لق شده خود را به شما نشان می‌دهد، این اتفاق کاملاً طبیعی است و نیاز به دندانپزشک ندارد. اما دندان‌های دائمی جایگاه ویژه‌ای دارند و باید تا پایان عمر از آن‌ها محافظت کنیم. زیرا از دست دادن یک دندان بالغ می‌تواند سلامتی دندان و لثه را تهدید کند و با برخی مشکلات مانند افتادگی صورت عفونت لثه پوسیدگی دندان و غیر مواجه شوید.

کشیدن دندان شرایط خاص خودش را دارد که ابتدا دندانپزشک از دندان‌های شما یک رادیوگرافی می‌گیرد به دندانپزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید و همچنین ویتامین‌ها مکمل‌ها و داروهای بدون نسخه صحبت کنید به دندانپزشک بگویید که آیا برای درمان بیماری دیگری مجبور به مصرف داروی داخل وریدی هستید یا خیر. در چنین مواقعی کشیدن باید قبل از درمان دارویی انجام شود. زیرا خطر مرگ استخوان وجود دارد.


دلیل کشیدن دندان چه چیزی است؟

دلیل کشیدن دندان چه چیزی است؟

گاهی اوقات دندان آسیب دیده با عصب کشی دندان رفع می شود. اما در برخی موارد ضربه یا پوسیدگی شدید است و دندان دیگر قابل ترمیم نیست. از دیگر دلایلی که باعث dental etraction می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دهان شلوغ

گاهی‌اوقات دندانپزشک دندان را می‌کشد تا دهان را برای ارتودنسی آماده کند. هدف از ارتودنسی همتراز کردن دندان‌هاست که اگر دندان‌های شما برای دهان بزرگ باشد ممکن است این هدف غیر قابل‌اجرا شود. زیرا جایی برای برخی دندان‌ها در دهان وجود ندارد و دندانپزشک به کشیدن آن توصیه می‌کند.

عفونت

اگر پوسیدگی یا آسیب دندان به قسمت پالپ گسترش‌یافته باشد ممکن است درمان کمی مشکل‌ساز شود. اما اگر امکان درمان ریشه وجود نداشته‌باشد و عفونت آن‌قدر شدید است که آنتی‌بیوتیک آن را درمان نکند برای پیشگیری از گسترش عفونت لازم است دندان از داخل دهان استخراج شود.

خطر عفونت: اگر به‌دلیل به خطر افتادن سیستم‌ایمنی مانند شیمی‌درمانی یا پیوند اعضا احتمال عفونت یک دندان خاص گسترش یابد، دلیل کافی برای کشیدن دندان وجود دارد.

بیماری پریودنتال

اگر بیماری لثه، باعث عفونت بافت‌ها و استخوان‌ها احاطه‌کننده دندان شده باشد، ممکن است نیاز به بیرون آوردن دندان شود. در صورت عدم درمان به‌موقع بیماری لثه، پوسیدگی دندان سلامتی دندان‌ها را تهدید می‌کند مراحل پیشرفته بیماری لحظه باعث تحلیل بافت لثه ربات‌ها و استخوان فک می‌شود که این سه مورد دیگر توانایی حمایت دندان را ندارد با خراب شدن ساختار نگهدارنده دندان دندان‌ها لغو می‌شود و در نهایت بیماری لثه باعث می‌شود دندان‌ها خود به خود بیفتن یا ممکن است دندان‌ها به کشیدن نیاز پیدا کنند

شلوغی دندان‌ها و درمان ارتودنسی

گاهی‌اوقات dental etraction بخشی از برنامه ارتودنسی دندان است. اگر دندان‌ها بیش از حد شلوغ باشد، ارتودنتیست برداشتن برخی دندان‌های دائمی را توصیه می‌کند. این کار فضای بیشتری را در اختیار دیگر دندان‌ها قرار می‌دهد و دندان‌ها بهتر می‌توانند همسطح کنار یکدیگر قرار گیرند.

آسیب یا جراحت دندان

اگر دندانی در خط لثه یا نزدیک به آن بشکند، ممکن است ساختار دندان قابل‌مشاهده کافی نباشد و دیگر امکان ترمیم دندان مانند تاج دندان وجود ندارد. در این مواقع حذف دندان ضروری است.

دندان شیری که به‌موقع نیفتاده

دندان‌های شیر در سنین ۶ الی ۱۲ سال می‌افتند. اما برخی شرایط باعث به تأخیر افتادن یا عدم افتادن به‌موقع دندان‌های شیری می‌شود. یکی از رایج‌ترین مشکلی که هنگام رشد دندان‌های دائمی در کنار دندان‌های شیری مشاهده می‌شود، رویش دندان دائمی پشت دندان شیری است. این مشکل فشار زیادی به دندان‌ها وارد می‌کند که برای رفع ان باید دندانپزشک دندان شیری را بیرون بکشد. در صورت مشاهده عدم افتادن دندان شیری حتماً به دندانپزشک اطفال یا متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. زیرا دیر افتادن دندان‌های شیری ممکن است روی احوالات کودک تأثیر منفی بگذارید.


کشیدن دندان نهفته چگونه است؟

کشیدن دندان نهفته چگونه است؟

انجام چنین درمانی تنها توسط دندانپزشک و جراحان دندان امکان‌پذیر است. قبل از کشیدن دندان، پزشک بی‌حسی موضعی را در ناحیه‌ای که قرار است دندان در آن کشیده شود تزریق می‌کند. در برخی موارد دندانپزشک مجبور می‌شود از بیهوشی عمومی استفاده کند. بیهوشی عمومی قوی از ایجاد درد در سراسر بدن جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود حین انجام جراحی یا کشیدن دندان به‌راحتی بخوابید و هیچ‌گونه خطری احساس نکنید.

اگر دندان نهفته باشد دندانپزشک لثه و بافت استخوانی که روی دندان را پوشانده‌است کنار می‌زند و سپس با استفاده از ابزار دندانپزشکی دندان را خارج می‌کند. او حین خارج‌کردن، دندان را به آرامی به جلو و عقب تکان می‌دهد تا از استخوان فک و ربات‌های موجود جدا شود. گاهی اوقات جدا کردن دندان آن‌قدر سخت است که باید تکه‌تکه برداشته شود. هنگام استخراج دندان، معمولاً لخته خون در حفره دندان ایجاد می‌شود. سپس دندانپزشک از یک گاز استریل برای آرام کردن محیط خالی استفاده می‌کنند از شما می‌خواهد این گاز را نگهدارید. در برخی موارد نیز دندانپزشک برای بستن لبه‌های لثه و پیشگیری از خونریزی بیش از حد محل کشیدن دندان را با چند بخیه می‌بندد.


آمادگی برای کشیدن دندان

آمادگی برای کشیدن دندان

آیا یادتان می‌آید در دوران کودکی با از دست دادن دندان‌های شیری چقدر هیجان‌زده می‌شدیم و با در آمدن دندان‌های جدید روحی تازه می‌گرفتیم. اما این اتفاق در دوران بزرگسالی چندان خوشایند نیست و به‌جای رویش دندانی جدید و تازه، با دستکش هایی داخل دهان، درد و ناراحتی روبرو می‌شویم. این اتفاق بسیار استرس‌زا است و با دیگر اقدامات مانند روکش دندان کاملا فرق می کند. اما اگر قبل از اجرا کاملاً آمادگی لازم داشته‌باشید شرایط آسان‌تر می‌شود برای آماده‌سازی این روش مراحل مهمی وجود دارد که باید آن‌ها را دنبال کنید:

 • تهیه لیستی از سؤالات هنگامی‌که با جراح دندان یا دندانپزشک خود ملاقات می‌کنید تمام سؤالاتی که در ذهن دارید را از او بپرسید. برای اینکه هیچ‌کدام از سؤالات باقی نماند لیستی از آن‌ها را تهیه کنید. این شانس شماست که مطمئن شوید روش کشیدن دندان را به‌طور کامل درک کرده‌اید.
 • دندانپزشکی نیز موظف است این اطمینان را به شما می‌دهد که هیچ خطری و آرامش لازم برای انجام آن آماده شوید. همچنین با تمام جزئیات مربوط به درمان آشنایی کامل پیدا کنید.
 • قبل از هر کاری مهم این است که سابقه پزشکی خود را به اشتراک بگذارید و از جزئیات از قلم نیندازید. برخی از مشخصات که باید به اشتراک گذاشته شود شامل نقص مادرزادی، سابقه باکتریایی، هرگونه دریچه قلبی مکانیکی، بیماری کبد، تعویض مفصل مصنوعی و اختلال در سیستم ‌ایمنی است.
 • این احتمال وجود دارد که هنگام حذف دندان به شما بیهوشی آرام‌بخش تزریق شود. مهم این است که در مورد موادی که برای درمان استفاده می‌شود صحبت کنید. برخی افراد هنگام استفاده از داروهای بیهوشی آرامش‌بخش دچار حساسیت می‌شوند و با عوارض جانبی خطرناکی روبه‌رو خواهند شد. اگر تجربه خاصی در گذشته دارید حتماً آن را با دندان‌پزشک در میان بگذارید.
 • حدود ۱۲ ساعت قبل از جراحی یا کشیدن دندان از خوردن غذا اجتناب کنید. این کار باعث جلوگیری از حالت تهوع حین عمل و بعد از آن می‌شود.
 • اگر داروی بی‌حسی موضعی می‌گیرید ممکن است نیازی به ناشتا بودن نداشته‌باشید. بنابراین حتماً قبل از شروع درمان پرس و جو کنید. در صورت داشتن چنین شرایطی که به شما اجازه غذا نخوردن نمی‌دهد مانند دیابت به متخصص خود اطلاع دهید.
 • ممکن است بعد از جراحی و کشیدن دندان نتوانید به تنهایی به خانه برگردید. تعجب‌آور است که چگونه بسیاری از مردم انتظار دارند بعد از بیهوشی سوار ماشین شوند و خود را به خانه برسانند. حتی بی‌حسی موضعی شرایط شما را مختل می‌کند و به هیچ‌عنوان اجازه نمی‌دهد رانندگی کنید.

بهتر است برای انجام جراحی یا کشیدن دندان لباس راحت بپوشید لباس گشاد و راحت بهترین انتخاب است.


روش‌های کشیدن دندان

خیلی‌ها در مورد اقدامات در دندانپزشکی دچار اشتباه می‌شود، مخصوصاً زمانی که صحبت از روش‌های شدید مانند کشیدن دندان است .کشیدن دندان به چندین روش مختلف اجراست که انتخاب روش به شرایط بیمار بستگی دارد. در واقع دانستن اینکه چه چیزی قرار است تجربه شود خیلی از موضوعات و نگرانی‌ها را برطرف می‌کند:

استخراج ساده

یکی از رایج‌ترین روش‌های حذف دندان، کشیدن ساده است. کشیدن ساده همان چیزی است که اکثر مردم هنگام درمان به آن فکر می‌کنند. زیرا با کشیدن قابل‌مشاهده و ریشه آن سروکار دارند. کشیدن ساده معمولاً برای دندان‌های بسیار پوسیده یا ریشه‌های آسیب‌دیده انجام می‌شود که دندانپزشک با تزریق بی‌حسی موضعی ناحیه لثه را بی‌حس می‌کند و درد را برای بیمار کاهش می‌دهد. برخلاف تصور، در این روش، دندان مستقیم از حفره کشیده نمی‌شود، بلکه با فشار وارد کردن به عمق لثه فشار ریشه از داخل فک خارج می‌شود. این روش ساده‌ترین روش استخراج است که نسبتاً سریع اتفاق می‌افتد.

استخراج جزئی

این روش مخصوص دندان‌هایی است که ریشه آن‌ها کاملاً سالم و بدون آسیب‌دیدگی داخل استخوان فرد باقی می‌ماند. این روش نسبتاً جدید است و تأثیرات مثبت و پایداری بر سلامتی دندان و استخوان فک بر جای می‌گذارد. همیشه برداشتن دندان‌ها و ریشه آن‌ها باعث ضعیف شدن فک می‌شود. بنابراین کشیدن جزئی دندان بدون آسیب‌رساندن به فک، باعث جداسازی دندان شکسته و پوسیده می‌شود. کشیدن جزئی گزینه عالی برای کسانی است که تصمیم دارند دندان‌هایشان را حذف و ایمپلنت دندان را جایگزین آن کنند.

استخراج همراه با جراحی

این راهکار برای حذف دندان زمانی استفاده می‌شود که استخراج جزئی یا ساده دیگر امکان‌پذیر نیست. جراحی خارج‌کردن دندان همراه با ریشه در صورتی نیاز است که زیر خط لثه دچار پوسیدگی یا آسیب‌دیدگی شده‌است و با توجه به تعداد دندان‌های لازم برای کشیدن دندان و شدت پوسیدگی، ممکن است دندانپزشک تصمیم به بیهوشی کامل گیرد.

کشیدن‌های ساده و جزئی کم فعال‌ترین نوع کشیدن ها هستند و معمولاً به کمترین مقدار بی‌حس کنند نیاز دارند. با این حال، اگر آسیب از دید خارج‌شده باشد یا به دندان‌ها و لثه های اطراف سرایت کند، کشیدن کمی ترسناک به نظر می‌رسد. اما باز هم، سلامت دندان‌ها در اولویت قرار دارد و با تزریق دارو بی‌حسی انجام اقدامات دندانپزشکی تقریباً بدون درد رخ می‌دهد.


مراحل کشیدن دندان

مراحل این درمان احتمالاً با توجه به نوع دندان و موقعیت آن متفاوت است. برای مثال، کشیدن دندان عقل نسبت به دندان پوسیده و آسیب‌دیده کاملاً فرق می‌کند و ممکن است نیاز به جراحی داشته‌باشد. اما به‌طور معمول کشیدن دندان دارای چند مرحله اصلی است که در ادامه توضیح می‌دهیم:

بی‌حس کردن دندان

در اولین قدم دندانپزشک باید هم دندان و هم استخوان و بافت لثه را بی‌حس کند. غیر از تزریق ماده بی‌حسی راه دیگری برای رفع احساس درد حین کشیدن دندان وجود ندارد.

لق کردن بافت لثه: دندان برای خارج شدن باید لغو شود تا کشیدن آن راحت‌تر اتفاق بیفتد این کار با کمک ابزارهای مختلف دندانپزشکی قابل اجراست بافت‌های لثه اطراف در هم بیشتر گشاد می‌شود و دندان در جای خود لغو خواهد شد هدف از لق شدن دندان این است که اطمینان پیدا شود کشیدن دندان به بافت و لثه های اطراف آسیب وارد نمی‌کند.

قرار دادن گاز استریل

بعد از dental etraction داخل حفره لخته خون تشکیل می‌شود که دندان‌پزشک برای پیشگیری از خونریزی گاز سی روی آن قرار می‌دهد و از جلو می‌خواهد به آرامی روی آن فشار وارد کنید در صورت سخت بودن کشیدن دندان دندانپزشک دندان را به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌کند تا حین کشیدن هیچ دردی احساس نکنید.

فرآیند خارج‌کردن

حین خارج‌کردن دندان چالش‌های بسیار متفاوتی برای دندانپزشک رخ می‌دهد و دندانپزشک از انواع ابزارها برای شل کردن دندان و خارج نمودن آن استفاده می‌کنند در این مرحله نیز بیمار ممکن است با برخی احساس‌ها مانند شنیدن صداهای مختلف و خارج شدن دندان را تجربه کند.


جراحی دندان

جراحی دندان

هدف از جراحی دندان اصلاح هرگونه مشکلات دندانی است که احتمالاً از آن رنج می‌برید. هنگام شنیدن کلمه جراحی خیلی‌ها دچار ترس و وحشت می‌شود و نسبت به دیگر اقدامات دندانپزشکی کمی هزینه‌بر است. این فرآیند معمولاً سرپایی انجام می‌شود و دندانپزشک باید شما را به جراح دندان باتجربه معرفی کند.

جراحی برای کشیدن دندان برای از بین بردن قسمت پوسیده دندان و پالپ عفونی پیشنهاد می‌شود. پالپ دندان حاوی رگ‌های خونی، عصب و بافت است که هنگام عفونی شدن باعث درد و تورم فک می‌شود. هنگام کشیدن دندان آسیب‌دیده، درد از بین می‌رود و از پوسیدگی بیشتر دندان‌ها جلوگیری می‌شود.


پس از درمان بعد از کشیدن دندان

پس از درمان بعد از کشیدن دندان

شرایط بعد از کشیدن دندان به‌روش انجام آن بستگی دارد. معمولاً بعد از جراحی احساس درد و ناراحتی کمی بیشتر است و بیمار باید نکات مراقبتی را جدی‌تر بگیرد. دندانپزشکان توصیه می‌کنند در هفته اول بعد از کشیدن از غذاهای مایع و نرم استفاده و از خوردن غذاهای تحریک‌کننده جلوگیری شود. بهبودی پس از کشیدن دندان ممکن کمی طول کشد و مهم‌ترین روند بهبودی در سه روز اول اتفاق می‌افتد. همچنین ممکن است بعد از رفع اثرات بی‌حسی، درد و ناراحتی دوباره احساس شود که دندانپزشکان برای رفع این موضوع مصرف برخی داروها را توصیه می‌کنند. محل استخراج دندان نیز برای چند ساعت با خونریزی همراه است که تا زمان متوقف شدن خونریزی گاز استریل روی آن باقی می‌ماند.


پیشگیری از خطرات و عوارض احتمالی کشیدن دندان

بعد از استخراج دندان، پیروی از دستورالعمل های دندانپزشک و حفظ مراقبت‌های دندانی بسیار مهم است. در اینجا نگاه کوتاهی به برخی راهکارها برای جلوگیری از عوارض بعد از کشیدن می‌اندازیم:

از برخی عادات غذایی و آشامیدنی خودداری کنید

بعد از استخراج دندان، احتمالاً حساسیت و درد ناحیه دندان کشیده احساس می‌شود. پس بهتر است از جویدن غذا در ناحیه حساس دندان خودداری کنید. این کار درد و تورم را کاهش می‌دهد و از تجمع ذرات غذا و باکتری داخل آن جلوگیری می‌کند.

پیروی از دستورالعمل های دندانپزشک

مهم‌ترین چیز بعد از کشیدن دندان، انجام مراقبت‌های لازم است. در دوره بهبودی باید در برخی عادات مانند خوردن، نوشیدن و مسواک زدن تغییر ایجاد کنید. همچنین مصرف برخی داروها مانند آنتی‌بیوتیک ها و مسکن‌ها را فراموش نکنید.

استفاده از گاز پانسمان

خونریزی در دوران نقاهت بسیار طبیعی است. گاز استریل می‌تواند به مدیریت خونریزی در ناحیه دندان کمک کند. پس از قرار دادن گاز، در آن ناحیه پرهیز نکنید.

سیگار یا قلیان نکشید

استعمال دخانیات در توانایی بدن در دوران بهبودی اختلال ایجاد می‌کند. نه‌تنها این مورد، بلکه تنباکو نیز باعث ورود باکتری‌های مضر داخل سیستم بدن می‌شود.


عوارض کشیدن دندان

عوارض کشیدن دندان

کشیدن دندان یا dental etraction همیشه با مشکلاتی مانند درد، التهاب، کبودی، خونریزی و عفونت همراه است که تمام این موارد با گذشت زمان و مصرف داروهای ضد التهاب و ضددرد برطرف می‌شود. اما برخی خبرها کمی مشکل‌ساز هستند و سلامتی دندان‌ها را بر خطر می‌اندازد. برای مثال، پس از خروج دندان، احتمال حرکت کردن دندان‌های باقی‌مانده افزایش می‌یابد و نامرتب دندان‌ها و تغییر در بایت رخ می‌دهد. در ادامه با چنین مواردی بیشتر آشنا می‌شوید:

خشکی حفره

هنگام کشیدن دندان، لخته خون به‌طور طبیعی در ناحیه‌ای که دندان قبلاً حضور داشته است، تشکیل می‌شود. گاهی‌اوقات این لخته خون زودتر از موعد از بین می‌رود و این موضوع می‌تواند منجر به خشکی حفره شود.

مرگ استخوان

معمولاً کسانی که سابقه پرتودرمانی در ناحیه سر و گردن دارند، بعد از استخراج دندان در معرض خطر ابتلا به بیماری به‌نام استئورادیونکروز می‌شوند. این وضعیت با مرگ استخوان در ناحیه دندان کشیده شده به‌دلیل آسیب به رگ‌های خونی منجر می‌شود.

نقش متخصص در جراحی دندان

نقش متخصص در جراحی دندان

متخصص جراحی دندان به‌عنوان جراح فک و صورت نیز شناخته می‌شود. این دسته از دندانپزشکان در حوزه وسیع‌تر فعالیت و بر روش‌های اصلاحی و درمانی روی دهان و فک بیماران تمرکز دارند. همچنین اغلب با دیگر جراحان و ارتودنتیست ها همکاری می‌کنند. وظایف جراح دندان معمولاً در موارد زیر خلاصه می‌شود.

 • مشاوره با بیماران و تجزیه و تحلیل داده‌های بیمار برای تعیین نیازهای بیمار و اهداف درمانی
 • همکاری با متخصصان دیگر مانند دندانپزشکان ترمیمی و ارتودنتیست ها
 • ثبت مراقبت از بیمار با حفظ یادداشت‌های دقیق از قرار ملاقات با بیمار
 • تجویز بی‌حسی عمومی و موضعی
 • انجام روش‌های جراحی مانند کشیدن دندان‌های نهفته، قرار دادن ایمپلنت‌، پیوند استخوان، برداشتن تومورهای و سایر رشدهای غیر طبیعی نواحی دهان و صورت

حال که متوجه سختی کار متخصصین جراح هستید، پیشنهاد می کنیم برای خارج کردن دندان های سرسخت حتما به بهترین کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید، کلینیکی که از خدمات منحصر به فرد و با کیفیت آن مطمئن باشید و بهترین شرایط را حفظ آرامش شما خلق کند.

دندانپزشک برای کشیدن دندان از چه ابزارهایی استفاده می‌کند؟

دندانپزشک برای کشیدن دندان از چه ابزارهایی استفاده می‌کند؟

طبق مشاهدات، معمولاً سینی مورد نیاز برای کشیدن دندان شامل ابزارهای زیر است:

 • رول های پنبه‌ای
 • عامل بی‌حس کنند موضعی
 • سوزن بیهوشی
 • سرنگ
 • آینه
 • کاوشگر
 • گاز پانسمان
 • کورت جراحی
 • فورسپس

پس از کشیدن دندان چگونه از آن مراقبت کنیم؟

پس از خارج‌کردن دندان طی ۲۴ ساعت، کم‌کم می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را آغاز کنید. برای پیشگیری از عفونت محلول آب‌نمک داخل دهان خود بچرخانید. به‌طور معمول مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. مراقب باشید که برش ایجاد شده باز نشود و خونریزی اتفاق نیوفتد.

در چند روز اولیه بهتر است از غذاهای نرم مانند سوپ، ماست، سیب‌زمینی، ژله و... استفاده‌کنید. رژیم‌غذایی خود را می‌توانید دنبال کنید، اما از خوردن غذاهای سفت بپرهیزید. دوره نقاهت معمولاً چند روز است که گاهی‌اوقات تا دو هفته طول می‌کشد. اگر با علائم غیرعادی مواجه شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

هزینه جراحی برای کشیدن دندان

هزینه جراحی برای استخراج دندان بسیار متفاوت‌تر از کشیدن دندان بدون جراحی است. هر چقدر سختی جراحی بیشتر باشد، هزینه بیشتر خواهد بود. البته هزینه اقدامات دندانپزشکی به تخصص و مهارت پزشک نیز بستگی دارد. دندانپزشکان دارای تخصص در جراحی و مهارت کافی هزینه بیشتری نسبت به دندانپزشکان عمومی دریافت می‌کنند و به‌صورت حرفه‌ای تر اقدامات درمانی را پیش می‌برند.

نقش لیزر در جراحی دندان

نقش لیزر در جراحی دندان

دندانپزشکی نیز مانند دیگر حوزه‌های درمان با کمک پیشرفت تکنولوژی دچار تغییرات شگفتی شده‌است که یکی این تغییرات حضور لیزر در انجام اقدامات دندانپزشکی است. لیزر تشکیل‌شده از پرتو بسیار باریک و متمرکز است که هنگام برخورد با بافت، باعث جداسازی ان می‌شود. از این ابزار برای تراشیدن بافت‌های نرم و سخت استفاده می‌کنند که روند درمانی را بسیار تسهیل می‌بخشد.سؤالات متداول

٨٨٥٣٩٧٢٠ (١٠ خط)

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 20:00

واتساپ کلینیک

هر لحظه با ما در تماس باشید

اینستاگرام کلینیک

در جریان داغ ترین ها باشید

تهران میدان آرژانتین

خ بخارست، خ 6، پ 22، واحد7